Προς το περιεχόμενο

Ρεκόρ νέας κυκλοφορίας καταγράφει το Palworld στο Game Pass


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το σατυρικό "Pokémon με όπλα” έχει σημειώσει 19 εκατομμύρια πωλήσεις, από την κυκλοφορία του σε Early Access, στις 19 Ιανουαρίου

Το Palworld, το παιχνίδι που εξελίσσεται σε φαινόμενο, μετά την κυκλοφορία του σε Early Access, και παρά τις επιφυλάξεις που εκφράζονται από κάποιους, έχει καταγράψει ήδη πωλήσεις 19 εκατομμυρίων κλειδιών. Η Pocketpair, η εταιρία που δημιούργησε το παιχνίδι, ανακοίνωσε ότι διέθεσε 12 εκατομμύρια κλειδιά μέσω του Steam και 7 εκατομμύρια κλειδιά στο Xbox, από τις 19 Ιανουαρίου, οπότε και κυκλοφόρησε σε Early Access το παιχνίδι (έχοντας πουλήσει περισσότερα από ένα εκατομμύριο κλειδιά μέσα στις πρώτες οκτώ ώρες). Η Microsoft αναφέρει ότι το Palworld, με τις σατυρικές αναφορές του, είναι ο πλέον επιτυχημένος τίτλος ανεξάρτητης εταιρίας που κυκλοφόρησε ποτέ στο Game Pass.

«Η υποδοχή από τους παίκτες ήταν εκπληκτική και είναι απίθανο το συναίσθημα όταν βλέπεις εκατομμύρια ανθρώπους σε ολόκληρο τον κόσμο να χαίρονται το Palworld», δήλωσε ο Τακούρο Μιτζόμπε, διευθύνων σύμβουλος της Pocketpair, στο Xbox Wire. «Αυτή είναι μόνο η αρχή για εμάς και το Palworld, και τα σχόλια που συγκεντρώνουμε σε αυτό το πρώτο στάδιο θα μας επιτρέψουν να συνεχίσουμε να βελτιώνουμε την εμπειρία των φίλων του παιχνιδιού σε όλες τις πλατφόρμες».

Εκτός του ότι έσπασε κάθε προηγούμενο ρεκόρ κυκλοφορίας από ανεξάρτητη εταιρία στο Game Pass, το Palworld κατέγραψε και τις καλύτερες επιδόσεις στην κατηγορία του στο Xbox Cloud Gaming (περιλαμβάνεται στο Game Pass Ultimate). Το παιχνίδι έφτασε να μετρά σχεδόν τρία εκατομμύρια ημερήσιους ενεργούς χρήστες στο Xbox. Η Microsoft αναφέρει πως, στο διάστημα από όταν κυκλοφόρησε, είναι ο δημοφιλέστερος τίτλος στις κονσόλες Xbox.

A screen from the game Palworld, showing pink creatures carrying raw materials in an orderly line. Flaming machines sit behind them.

Το Palworld χρησιμοποιεί χαρακτήρες και θεματικές που παραπέμπουν στα Pokémon, σε σημείο που κίνησε την προσοχή των δικηγόρων της Nintendo. Στο παιχνίδι προκύπτουν μάχες με τερατάκια παρόμοιες με εκείνες στην πασίγνωστη σειρά συλλογής πλασμάτων, συμπεριλαμβανομένης και της δυνατότητας να τα αιχμαλωτίσεις μέσα σε μια σφαίρα, αφού τα νικήσεις για πρώτη φορά.

Όμως, το Palworld περιλαμβάνει και δηκτικά κοινωνικά σχόλια, ενσωματώνοντας στοιχεία τα οποία δεν υπήρχε περίπτωση να συναντήσει κανείς στο Pokémon, για παράδειγμα την εκμετάλλευση των εργατών. «Μην ανησυχείτε, δεν υπάρχει εργατική νομοθεσία για τα Pals», αναφέρει η λίστα με συχνές ερωτήσεις για το παιχνίδι. Σε ένα από τα trailer του παιχνιδιού εμφανίζεται ένας παίκτης να κινείται γύρω από τα σκληρά εργαζόμενα πλάσματα, κρατώντας οπλοπολυβόλο. «Η δημιουργία μιας παραγωγικής βάσης σαν κι αυτή είναι το μυστικό ώστε να έχεις μια άνετη ζωή στο Palworld», αναφέρει το συνοδευτικό σχόλιο.

Η Microsoft τονίζει ότι οι δημιουργοί του Palworld εργάζονται εντατικά πάνω στο παιχνίδι, καθώς ο τίτλος εξελίσσεται, ενόψει της κυκλοφορίας της έκδοσης 1.0. Μεταξύ άλλων, αναμένεται να προστεθεί η δυνατότητα παιχνιδιού με χρήστες που τρέχουν τον τίτλο σε διαφορετική πλατφόρμα, το λεγόμενο cross-play.

Παρότι οι αρχικές εντυπώσεις ως προς το πόσο διασκεδαστικό και προσεγμένο είναι το παιχνίδι παραμένουν ανάμεικτες, το ότι η Microsoft στηρίζει το εγχείρημα θα μπορούσε να βοηθήσει τους δημιουργούς του Palworld να το βελτιώσουν αισθητά. Ο κολοσσός που βρίσκεται πίσω από τα Windows αναφέρει ότι υποστηρίζει το παιχνίδι επιτρέποντας τη δημιουργία ειδικών servers για να το φιλοξενήσουν, ενώ παρέχει και πόρους που βοηθούν τη βέλτιστη αξιοποίηση των δυνατοτήτων που παρέχουν οι κάρτες γραφικών. Όπως αναφέρουν οι δημιουργοί του παιχνιδιού, σε ανάρτησή τους στο Χ, σε αυτό το στάδιο προτεραιότητα θα συνεχίσει να είναι η αντιμετώπιση των διαφόρων bugs.

Το Palworld είναι διαθέσιμο σε Early Access (ενώ συμπεριλαμβάνεται στο Game Pass) για Xbox και PC (συμπεριλαμβανομένου και του Steam).  


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας ξυπνησουν εκει στην Nintendo και ας βγαλουν mmo Pokemon στα PC και θα χεστουν στο ταλιρο !
Το Palworld ειναι μια τρανη αποδειξη πως ο κοσμος διψαει για κατι τετοιο.
 

  • Like 6
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Zengar Zombolt είπε

Ας ξυπνησουν εκει στην Nintendo και ας βγαλουν mmo Pokemon στα PC και θα χεστουν στο ταλιρο !
Το Palworld ειναι μια τρανη αποδειξη πως ο κοσμος διψαει για κατι τετοιο.
 

Ο κόσμος διψάει για 4 πράγματα Sex Βία Money και Pokemon 

αυτο είναι μια αλήθεια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελάτε τώρα...μπορείτε και καλύτερα...αργήσατε οπότε το γράφω εγώ! 

Τα παιδάκια στην Αφρική που πεινάνε δεν τα σκέφτονται αυτοί που ξοδεύουν τόσα λεφτά εδώ και εκεί?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει καμία σχέση με την nintendo το άρθρο, είναι για ένα παιχνίδι με καρτουνίστικα γραφικά που σε κάποιους θυμίζει pokemon, και αυτό γιατί έχει σχέδια με ζώα σε anime style.

Καινούργιο παιχνίδι είναι, ο κόσμος βαριέται τα παλιά, λογικό είναι να πιάσει. Σε μερικά χρόνια θα δείτε ότι θα πέσει αρκετά και θα βγει ένα καινούργιο να πάρει τους παίκτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
49 λεπτά πριν, Diavolos666 είπε

Δεν έχει καμία σχέση με την nintendo το άρθρο, είναι για ένα παιχνίδι με καρτουνίστικα γραφικά που σε κάποιους θυμίζει pokemon, και αυτό γιατί έχει σχέδια με ζώα σε anime style.

Καινούργιο παιχνίδι είναι, ο κόσμος βαριέται τα παλιά, λογικό είναι να πιάσει. Σε μερικά χρόνια θα δείτε ότι θα πέσει αρκετά και θα βγει ένα καινούργιο να πάρει τους παίκτες.

Έχεις δει τους χαρακτήρες γιατί κάποια μοιάζουν σε επίπεδο ντροπής 😂

Επεξ/σία από farcry33
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Atsumbalos είπε

 

Τα παιδάκια στην Αφρική που πεινάνε δεν τα σκέφτονται αυτοί που ξοδεύουν τόσα λεφτά εδώ και εκεί?

Του λογου σου δηλ κυνηγας παμφτωχους , ανημπορους , κατατρεγμενους για να τους τεινεις χειρα βοηθειας ;

Αν μιλαμε για τετοιο αλτρουισμο , αφησε το IBAN  δια παν ενδεχομενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, gurgurant said:

Μια αηδία είναι…..ελεος τι πάθανε όλοι με αυτό το με τέτοια γραφικά με τπτ προτιμώ Elden ring μέχρι δν ξέρω και εγώ τι….

Πολύ σωστή σύγκριση. Κι εγώ προτιμώ το παστίτσιο!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω περάσει αρκετές ώρες μεσα στο παιχνίδι.

ειναι early access και εχει πολλά bugs και προτείνω να το παίξετε σε κανα μηνα

Εχω ultimate gamepass και τόσες ώρες είχα να παίξω απο το AOE4.

Αν και ειναι early access μπορώ να πω με μεγάλη ευκολια πως προκεται για ΠΑΙΧΝΙΔΑΡΑ ειδικά όταν αρχίζεις και ανακαλύπτεις τoυς μηχανισμούς  του και πως βάζεις τα pals να δουλευουν για σένα με την καλύτερη δυνατή απόδοση θα το λατρεψετε.

δεν εχω μπει multi και μάλλον δεν προκειται να μπω.

Τωρα στα της Nintendo.

Ναι αρκετοί χαρακτήρες μοιαζουν αρκετά με τα Pokemon. Πρεπει να εισαι τυφλός για να μην το καταλάβεις. Και επειδή πρόκειται για το κορυφαίο game της εταιρείας είμαι σίγουρος ότι θα το φτάσουν στα άκρα αλλά τι κακία και τι κομπλεξ βγαζουν κάποιοι δεν μπορώ να το καταλάβω. Η μάλλον θα μπορούσα να το καταλάβω αν ειχανε μερίδιο απο τα πνευματικά δικαιώματα των pokemon.

Για την δική μου γενιά που τα Pokemon ηταν η καθημερινότητα μας ειναι απλα ΕΠΟΣ.

 

Υ.Γ.

Επίσης είμαι χαρούμενος που βγηκε αυτό το παιχνίδι, μείναμε αρκετά χρόνια στο BR καιρός να πάμε παρακάτω

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...