Προς το περιεχόμενο

Δεν "δέχεται" τον κωδικό σε zorin os


ktmexc

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους. Έχω ένα θέμα με τον υπολογιστή. Ενώ θυμάμαι τον κωδικό που βάζω κάθε μέρα,σήμερα δεν τον δέχεται . Τον διαβάζει μεν αλλά μετά τον αναζητάει ξανά. Είναι σίγουρο αυτό γιατί δοκίμασα και με λάθος κωδικό και σε εκείνους γράφει ότι είναι λάθος. Όταν βάζω τον σωστό απλά κάνει να αναβοσβησει η οθόνη,δήθεν για να μπει και μου ξαναπεταει την αρχική όπου ζητάει τον κωδικό. Είμαι ένα βήμα πριν το σπάσω,με κρατάει το ότι έχω σημαντικά αρχεία και θα χτυπάω το κεφάλι μου. Ξέρει κάποιος τι μπορεί να παίζει;

Επεξ/σία από ktmexc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν το σπάσεις καλό θα ήταν να φτιάξεις ενα live usb με οποιοδήποτε distro ώστε να μπεις με αυτό στον δίσκο που έχεις το zorin os και να αποθηκεύσεις τα αρχεία σου κάπου ασφαλές. Εκτός αν έχεις τον δίσκο σου encrypted που δεν ξέρω αν μπορείς να τον κάνεις unlock από live usb.

Όσο για το login μπορεί να είναι κάποιο bug του Display Manager. Δοκίμασε να κάνεις login από το tty πατώντας CTRL + ALT + F2 η F3 η F4 κτλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, magictoboggan είπε

Πριν το σπάσεις καλό θα ήταν να φτιάξεις ενα live usb με οποιοδήποτε distro ώστε να μπεις με αυτό στον δίσκο που έχεις το zorin os και να αποθηκεύσεις τα αρχεία σου κάπου ασφαλές. Εκτός αν έχεις τον δίσκο σου encrypted που δεν ξέρω αν μπορείς να τον κάνεις unlock από live usb.

Όσο για το login μπορεί να είναι κάποιο bug του Display Manager. Δοκίμασε να κάνεις login από το tty πατώντας CTRL + ALT + F2 η F3 η F4 κτλπ.

Δεν έχω ιδέα πως να φτιάξω το live usb ,είμαι αρχάρια στα λινουξ,προσπαθούσα να μπω σε safe mode με την λογική ότι θα μεταφέρω τα αρχεία μου ,όπως στα windows αλλά δεν είναι το ίδιο στα λινουξ. 

Έχω μπει με ctrl+alt+f2 κι απ' ότι κατάλαβα με έβαλε στο bios των λινουξ αλλά δεν ξέρω τι να κάνω και το κοιτάω. 😌

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ψάξε στο youtube πως μπορείς να φτιάξεις ένα usb με το ventoy αν έχεις άλλο διαθέσιμο υπολογιστή.

το tty είναι η "κονσόλα" του linux. μπορείς να ποστάρεις μια φωτογραφία από το τι σου βγάζει πατώντας ctrl+alt+f2;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βγαίνει αυτό. Δοκίμασα να προσθέσω user μήπως γίνει κάτι αλλά τίποτα. Άλλαξα και τον κωδικό μου αλλά ούτε αυτό βοηθάει. Ότι κωδικό και να βάλω,ακόμα και τους σωστους,τους βγάζει λαθος

 

Επεξ/σία από ktmexc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό που πρέπει να κάνεις σε αυτό το σημείο είναι να κάνεις login με το username και το password που είχες βάλει στο pc. θυμάσαι το username και το password σου; το username είναι αυτό που σου εμφανίζει στην αρχική οθόνη, εκεί που λες ότι δε σου δέχεται το password.

Αφού κάνεις login και σου βγάλει στο τερματικό ότι έχεις συνδεθεί επιτυχώς, θα πατήσεις startx και έτσι θα μπορέσεις να μπεις στο σύστημά σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
49 λεπτά πριν, magictoboggan είπε

αυτό που πρέπει να κάνεις σε αυτό το σημείο είναι να κάνεις login με το username και το password που είχες βάλει στο pc. θυμάσαι το username και το password σου; το username είναι αυτό που σου εμφανίζει στην αρχική οθόνη, εκεί που λες ότι δε σου δέχεται το password.

Αφού κάνεις login και σου βγάλει στο τερματικό ότι έχεις συνδεθεί επιτυχώς, θα πατήσεις startx και έτσι θα μπορέσεις να μπεις στο σύστημά σου

Είσαι Θεός, τουλάχιστον θα σώσω τα αρχεία μου,δούλεψε έτσι, ευχαριστώ ♥️♥️♥️

Επεξ/σία από ktmexc
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημά σου λοιπόν δεν είναι ο κωδικός αλλά η είσοδος στο γραφικό περιβάλλον του zorin os. Κατά πάσα πιθανότητα μπορεί να διορθωθεί, ή και να εγκατασταθεί κάποιο άλλο εναλλακτικό γραφικό περιβάλλον. Μπορείς για παράδειγμά να εγκαταστήσεις το xfce:

Από περιβάλλον κονσόλας(εκεί που μπήκες με ctrl+alt+F2), κάνεις login και βάζεις τον κωδικό σου

μετά δίνεις την εντολή

sudo apt install xfce    (θα ζητηθεί και πάλι ο κωδικός)

αφού ολοκληρωθεί η εγκατάσταση κάνε μια επανεκκίνηση(είναι πιο εύκολο έτσι) και μετά στην οθόνη σύνδεσης κάπου θα έχει να επιλέξεις το γραφικό περιβάλλον(δε χρησιμοποιώ zorin ούτε και οθόνη σύνδεσης οπότε δε γνωρίζω που ακριβώς εμφανίζεται). Επέλεξε το xfce και συνδέσου κανονικά. Αν δεν έχεις κάποιο πρόβλημα με την κάρτα γραφικών(που προέκυψε ίσως από καποια ενημέρωση), θα μπεις στο γραφικό περιβάλλον του xfce, όπου θα είναι πιο εύκολο είτε να πάρεις ότι δεδομένα θέλεις, αν θέλεις να κάνεις επανεγκατάσταση του λειτουργικού, είτε να δοκιμάσεις να διορθώσεις το πρόβλημα του βασικού γραφικού περιβάλλοντος(gnome) του zorin.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/2/2024 στις 12:01 ΜΜ, dancer_69 είπε

Το πρόβλημά σου λοιπόν δεν είναι ο κωδικός αλλά η είσοδος στο γραφικό περιβάλλον του zorin os. Κατά πάσα πιθανότητα μπορεί να διορθωθεί, ή και να εγκατασταθεί κάποιο άλλο εναλλακτικό γραφικό περιβάλλον. Μπορείς για παράδειγμά να εγκαταστήσεις το xfce:

Από περιβάλλον κονσόλας(εκεί που μπήκες με ctrl+alt+F2), κάνεις login και βάζεις τον κωδικό σου

μετά δίνεις την εντολή

sudo apt install xfce    (θα ζητηθεί και πάλι ο κωδικός)

αφού ολοκληρωθεί η εγκατάσταση κάνε μια επανεκκίνηση(είναι πιο εύκολο έτσι) και μετά στην οθόνη σύνδεσης κάπου θα έχει να επιλέξεις το γραφικό περιβάλλον(δε χρησιμοποιώ zorin ούτε και οθόνη σύνδεσης οπότε δε γνωρίζω που ακριβώς εμφανίζεται). Επέλεξε το xfce και συνδέσου κανονικά. Αν δεν έχεις κάποιο πρόβλημα με την κάρτα γραφικών(που προέκυψε ίσως από καποια ενημέρωση), θα μπεις στο γραφικό περιβάλλον του xfce, όπου θα είναι πιο εύκολο είτε να πάρεις ότι δεδομένα θέλεις, αν θέλεις να κάνεις επανεγκατάσταση του λειτουργικού, είτε να δοκιμάσεις να διορθώσεις το πρόβλημα του βασικού γραφικού περιβάλλοντος(gnome) του zorin.

Τράβηξα ότι αρχεία ήθελα με τον τρόπο που μου είπε ο magictoboggan. Ευχαριστώ πάντως 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...