Προς το περιεχόμενο

Άδεια για χρήση πινακιδας πάρκινγκ


alex_ia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, αντιμετωπίζω ενα θεμα με εναν γειτονα. Στην καγγγελοπορτα της οικειας του εχει κολλησει μια πινακιδα "μην παρκάρετε ολο το 24ωρο χωρος φορτωσης εκφορτωσης", ενώ μπροστα ειναι δημοσιος δρομος οπου και παρκαρουν αυτοκινητα. Οσα χρονια μενω στην περιοχη δεν εχω πετύχει καμια φορτωση ουτε εκφόρτωση αντιθέτως παρκάρει παντα το αυτοκινητο του. Παλαιοτερα χρησιμοποιούσε και κάτι ξυλα για να δεσμεύει τη θεση αλλα μαλλον καποιος του έκανε καταγγελία κ το μάζεψε οπως επίσης τοτε ειχε αφαιρέσει και την πινακίδα για κανα 2 μηνες. Κι ενω τόσο καιρο δεν εδινα σημασια το τελευταίο διάστημα αν κάποιος το βαλει εκει ή το βαλει με τέτοιο τρόπο  ακομη κ αν δν εμποδιζει την καγγελοπορτα κ δν χωραει να παρκαρει το αυτοκίνητό του στο πεζοδρομιο, τοτε σηκωνει τους υαλοκαθαριστήρες μας. Εστειλα αίτημα στην τεχνική υπηρεσία του δημου να ρωτησω αν εχει αδεια ιδιωτικης χρησης του δρομου μπροστά απ το σπιτι του αλλα δεν πηρα απάντηση ακομα.. Αρχικά η πινακίδα έπρεπε να γραφει τον αριθμο αδειας ή οχι; αν παρω τηλεφωνο στην τροχαια θα ασχοληθει; Θα μαθει αν εχει αδεια; Θα του κοψει κληση για παρανομη χρήση πινακιδας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν η πινακιδα ειναι σε καγκλεοπορτα οικιας και οχι επεγγελματικου χωρου που απαιτει φορτοεκφορωση  χωρις απο μεσα να υπαρχει χωρος σταθμευσης μην δινεις σημασια 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, alex_ia είπε

Απλά σκέφτηκα μηπως με επαγγελματικο αφμ μπορείς να το κανεις αυτο!

 

Αν και δεν νομίζω δεν είμαι σίγουρος. Είναι εκεί ο χώρος επαγγελματικός που να χρειάζεται αυτά που γράφει; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ οτι καταλαβαινω στο υπογειο φαινεται να υπάρχει κατι σαν εργαστηριο αλλα τοσα χρονια δεν εχω δει να γινεται κατι ή να παραδίδεται..παντως καθε φορα π δείχνουν ενόχληση για αμαξι παρκαρισμένο κ το παιρνουμε απευθείας παρκαρουν το δικο τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, alex_ia είπε

Απ οτι καταλαβαινω στο υπογειο φαινεται να υπάρχει κατι σαν εργαστηριο αλλα τοσα χρονια δεν εχω δει να γινεται κατι ή να παραδίδεται..παντως καθε φορα π δείχνουν ενόχληση για αμαξι παρκαρισμένο κ το παιρνουμε απευθείας παρκαρουν το δικο τους

Ρώτα τον Δήμο και είναι υποχρεωμένος να σου απαντήσει αν έχει αυτό το δικαίωμα που δεν νομίζω προσωπικά. 

Μονό για ΑΜΕΑ κλπ ξέρω να υπάρχει άδεια. Δεν ξέρω ποιος την δίνει. 

Δοκίμασε να παρκάρεις και αν σου πει κάτι πες του να σου πει ποιος το απαγορεύει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για φορτωση εκφορτωση πρεπει να μπει πινακιδα στο πεzοδρομιο απο το δημο, οχι απλα ταμπελα.

Αρα προφανως δεν υπαρχει τιποτα επισημο. Παρκαρεις κανονικα.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ένα βασικό που πολλοί δεν γνωρίζουν είναι ότι ακόμα και να είναι legit μία πινακίδα "no parking είσοδος-έξοδος" (δηλαδή να έχει νόμιμη άδεια) αφορά αυτό ακριβώς που λέει. Δηλαδή το να μπαίνει ή να βγαίνει ένα όχημα από χώρο στάθμευσης. Σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση δεν νομιμοποιεί το παρκάρισμα σε εκείνο το σημείο ακόμα και του ιδιοκτήτη του χώρου. Μια χαρά μπορεί να κληθεί η τροχαία και (αν έρθει ;)) να δώσει κλήση και σε αυτόν.

Τώρα για την περίπτωση που αναφέρεται "φόρτωση-εκφόρτωση" δεν γνωρίζω τι λέει ο νόμος

Επεξ/σία από haris_216
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, haris_216 είπε

Ένα βασικό που πολλοί δεν γνωρίζουν είναι ότι ακόμα και να είναι legit μία πινακίδα "no parking είσοδος-έξοδος" (δηλαδή να έχει νόμιμη άδεια) αφορά αυτό ακριβώς που λέει. Δηλαδή το να μπαίνει ή να βγαίνει ένα όχημα από χώρο στάθμευσης. Σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση δεν νομιμοποιεί το παρκάρισμα σε εκείνο το σημείο ακόμα και του ιδιοκτήτη του χώρου. Μια χαρά μπορεί να κληθεί η τροχαία και (αν έρθει ;)) να δώσει κλήση και σε αυτόν.

Τώρα για την περίπτωση που αναφέρεται "φόρτωση-εκφόρτωση" δεν γνωρίζω τι λέει ο νόμος

Για την είσοδο έξοδο πιθανόν ο χώρος να πρέπει να έχει χαρακτηριστεί ως parking στην άδεια οικοδομής. Εγώ τουλάχιστον έτσι τον έχω χαρακτηρίσει. 

Υπήρχε μια μικρή ελιά στο πεζοδρόμιο ακριβώς εκεί και πήγα στο Δήμο με την άδεια οικοδομής για να μου επιτρέψουν να την κόψω. 

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κλασική περίπτωση βλάβης…

Μαϊμουδοπινακίδες για ανύπαρκτα πάρκινγκ ωστέ να καβατζώνουν θέσεις μπροστά στο κτίριο, εισόδος-έξοδος μηχανής για να μην τους «κλείνουν» τις εισόδους και φορτοεκφόρτωσης για να κρατάνε θέσεις για τους πελάτες τους.

Χώρια τα σαπιομηχανάκια που τα πετάνε μέσα στη μέση (νομότυπα μεν, ανήθικα δε) ωστέ να τους κρατάνε τη θέση μέχρι να επιστρέψουν.

Πολλοί οι αλεπουδιάρηδες… 

Επεξ/σία από agnostos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, agnostos13 said:

Κλασική περίπτωση βλάβης…

Μαϊμουδοπινακίδες για ανύπαρκτα πάρκινγκ ωστέ να καβατζώνουν θέσεις μπροστά στο κτίριο, εισόδος-έξοδος μηχανής για να μην τους «κλείνουν» τις εισόδους και φορτοεκφόρτωσης για να κρατάνε θέσεις για τους πελάτες τους.

Χώρια τα σαπιομηχανάκια που τα πετάνε μέσα στη μέση (νομότυπα μεν, ανήθικα δε) ωστέ να τους κρατάνε τη θέση μέχρι να επιστρέψουν.

Πολλοί οι αλεπουδιάρηδες… 

αυτό το να μην κλείσουν, μερικοί το παρακάνουν.. μπροστα στο σπίτι μας (πόρτα πολικατικιας) συχνά πυκνά ερχόντουσαν και έκλειναν τελείως την πόρτα με το αυτοκίνητο  1 καλέσαμε τροχαια τους έγραψαν 2 3 4 καποια στηγμη βαρεθήκαμε βρήκαμε μια τεράστια γλάστρα την πετάξαμε μπροστα..... δεν γινεται ολόκληρη πολικατικια να περιμένει εναν μαλα....α να ερθει να πάρει αυτοκίνητο (κυριολεκτικά ουτε να μπεις ουτε να βγεις μπορείς,,, αντε εγώ νέος ανέβαινα στο καπό έβγαινα υπόλοιποι?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...