Προς το περιεχόμενο

[Mini PC] Acemagic S1 Intel 12th Alder Laker N95 στα 169 € + Δωρο Πληκτρολογιο-Ποντικι @acemagic.de


plr77

Προτεινόμενες αναρτήσεις

59 λεπτά πριν, comfuzio είπε

Ναι και εγώ είχα παρόμοια εμπειρία με τους κινέζους. Τώρα για τα spyware, το πρώτο πράγμα που κάνεις όταν το πάρεις είναι format

Είναι εύκολο να παραθέσεις κάποιο λινκ να διαβάσω τι βρηκανε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

40 minutes ago, x69pr said:

Είναι εύκολο να παραθέσεις κάποιο λινκ να διαβάσω τι βρηκανε;

Δεν το ανέφερα εγώ για να έχω κάποια πηγή, απλά δικιά μου πάγια τακτική είναι όταν κάτι έρχεται με pre-installed O/S να το κάνω format και να το στήνω καθαρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, x69pr said:

Είναι εύκολο να παραθέσεις κάποιο λινκ να διαβάσω τι βρηκανε;

Την ανακοίνωση της εταιρίας θα βάλω ..αφού τα βρήκαν τα spyware, οπου φυσικά προσπαθει να δικαιολογησει τα αδικαιολογητα. Δε βάζω ποιος τα βρήκε και που γιατί θα αρχίσουμε το ήταν κακεντρεχείς, ήταν ανταγωνιστής αυτος που τα βρηκε και τέτοια. Αλλά η ίδια η acemagic το παραδέχεται και το ρίχνει και καλά αλλού.

https://enmobile.prnasia.com/releases/global/acemagic-announces-exclusive-system-update-for-acemagic-mini-pc-owners-434046.shtml

 

Ευτυχως το spyware το γλιτώνουμε με ένα clean install.. την υπόλοιπη εμπειρία μου με τους συγκεκριμένους 'ασους μαγους' την ανέφερα.

Από κει και πέρα ο καθένας αγοράζει ότι νομίζει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/2/2024 στις 12:03 ΜΜ, Antretng είπε

Κάτι λίγο offtopic. Όταν κάνεις φορμάτ και περάσεις windows, σου κρατάει το licence ή αγοράζεις άλλη; Μπορείς με κάποιο τρόπο να κάνεις back up τους drivers?

 

Στο κραταει το εκανα εγω..... .αξιζει πολυ το μηχανημα παιδια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

να πω κι εγω την εμπειρια μου με καλυτερο μοντελο της ace.

του αλλαξα δισκο γιατι ηταν ενας απ τα βαθη της Κινας. Προσπαθωντας να κανω clean install η microsoft μου μπλοκαρε το key. Σε επικοινωνια με τη MS μου ειπαν οτι το συγκεκριμενο ατομικο key ειχε χρησιμοποιηθει πανω απο 50φορες απ την ace και το μπλοκαραν.

Επικοινωνω με την ace και μου προτειναν να κανω format με δικο τους image το οποιο ειχε ολο spyware.

Με τα πολλα μου εδωσαν νεο key που δουλεψε στο δικο μου clesn install. Ελα ομως που δε δουλευαν μετα οι drivers του hardware. Επρεπε να ψαχνω στο forum τους.

Γενικα θελω να πω να μην το θεωρειτε δεδομενο οτι ολα θα δουλεψουν ρολοι σε clean installl. 

Αναπολω το παλιο μου nuc6 10ετιας της intel που ακομα παιρνει αυτοματα  updates στο hardware.

Μηδενικη υποστηριξη τα κινεζικα...

Επεξ/σία από Feigen
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

με ryzen 7 5700u

https://www.acemagic.com/collections/minipcs/products/am06

 

επισης το δικο μου am06pro δε δεχεται nvme με ψυκτρα αν δεν το αφησεις ξεβιδωτο απο κατω ή δε σπασεις το καπακι. Πας να κανεις μια απλη αναβαθμιση και δε φανταζεσαι τι προβληματα προκυπτουν με τους κινεζους

Επεξ/σία από Feigen
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, turbat0s είπε

Περίεργο, το ίδιο έχω και γω (με τον 5600u) και δεν αντιμετώπισα πρόβλημα με drivers κάνοντας format κατευθείαν με το unboxing.

+1

Σχετικό θέμα: 

  

4 ώρες πριν, Feigen είπε

επισης το δικο μου am06pro δε δεχεται nvme με ψυκτρα αν δεν το αφησεις ξεβιδωτο απο κατω ή δε σπασεις το καπακι. Πας να κανεις μια απλη αναβαθμιση και δε φανταζεσαι τι προβληματα προκυπτουν με τους κινεζους

Έχω βάλει τον Samsung 970 Evo Plus SSD 1TB, με aftermarket ψύκτρα (από ali) και ναι έχει "θέμα" με το καπάκι. Βαριόμουν να το ψάξω και το άφησα χωρίς καπάκι. :P

Επεξ/σία από specre
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην αλλαγή  σκληρού δίσκου  και νέα εγκατάσταση windows στον ACEMAGICIAN AM06 Pro (Ryzen 5 5600U, 16GB DDR4 (2x8GB) 3200Mhz, 512GB M2 2280 SSD, Windows 11 Pro) δεν χρειάστηκε να κατεβάσω drivers και τα windows αναγνωρίστηκαν αμέσως. Επίσης το μηχάνημα μέχρι τώρα (1 έτος περίπου) δουλεύει άψογα. Αν παραδώσει πνεύμα θα σας ενημερώσω, αλλά μέχρι τώρα όλα καλά. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, duffyduck είπε

Έσβησες την recovery partition ?

ποιο recovery partition? εναν ολοκαινουριο αδειο δισκο του εβαλα χωρις recovery partition. δεν μπορουσαν τα windows να βρουνε ουτε τους βασικους drivers του hardware και το key αντι να το αναγνωρισει η ms το μπλοκαρε απο τις μαμουνιες που κανει η ace

Επεξ/σία από Feigen
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 minutes ago, Feigen said:

ποιο recovery partition? εναν ολοκαινουριο αδειο δισκο του εβαλα χωρις recovery partition. δεν μπορουσαν τα windows να βρουνε ουτε τους βασικους drivers του hardware και το key αντι να το αναγνωρισει η ms το μπλοκαρε απο τις μαμουνιες που κανει η ace

Εσύ καλά έκανες και έβαλες άλλο nvme, αλλά εγώ στο turbat0s αναφερόμουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...