Προς το περιεχόμενο

[Monitor]Samsung Monitor 27" ViewFinity S7 UHD στα 219€ @plaisio.gr


plr77

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://www.plaisio.gr/pc-perifereiaka/othones/oles-oi-othones/samsung-monitor-27-viewfinity-s7_4255143

27'' IPS 3840 x 2160 5ms 60Hz 16:9  300nits

HDR10

1000:1

HDMI 2.0 και Display port 1.2

USB και μια θυρα για ακουστικα

Τα 60 Hz τα πιανει και με το HDMI

Screenshot 2024-02-03 014418.png

Επεξ/σία από plr77
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Την έχει κανείς να μας πει εντυπώσεις; 

Αξίζει σε αυτή την τιμή για δουλειά γραφείου κυρίως; 

Επεξ/σία από inel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

  

49 λεπτά πριν, inel είπε

Την έχει κανείς να μας πει εντυπώσεις; 

Αξίζει σε αυτή την τιμή για δουλειά γραφείου κυρίως; 

Δεν την έχω και δεν έχω άποψη. Αλλά για δουλειά γραφείου, που την θες, δε μπορώ να σκεφτώ ένα λόγο γιατι να μην σου κάνει

Πάντως, εγώ πηγαίνοντας από 24άρα FHD (samsung του 2011) σε 27 2Κ (xiaomi)... ήμουν τυφλός και βρήκα το φως μου. Χτυπάω το κεφάλι μου στον τοίχο γιατι δεν έκανα την αλλαγή τόσα χρόνια (βασικά δεν έλεγε να χαλάσει η samsung για να έχω δικαιολογία, αλλά τέλος πάντων.)

Επεξ/σία από Snip
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι οκ φαίνεται, διάβασα βέβαια κάποιες κριτικές ότι η βάση είναι πολύ ασταθής; Ή ότι σε μερικούς σβήνει η οθόνη ξαφνικά για κάποια δευτερόλεπτα, χωρίς λόγο (?) 

Αναρωτιέμαι επίσης εάν 4Κ ανάλυση σε 27 άρα οθόνη είναι ιδανική ή για παραδείγμα μικραίνει πολύ τα εικονίδια, κτλ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε αυτην την τιμη δεν παιζεται.Γραφω τωρα σε μια ιδια που μολις πήρα απο το stockhouse στα 150€ . Εχω μια 27 4Κ dell ultrasharp , και δυο lg 27 4k uk600 ολες ips.Δεν βλέπω καμία διαφορα για δουλεια γραφειου.Η βαση ειναι συμπαθητική , καμια σχεση me την dell , αλλα εχει vesa οποτε Οk. Εχει μονο 1 hdmi και 1 Dp εισοδο , αλλα Οκ παλι σε αυτη την τιμή.Τωρα για το μεγεθος μετα απο 3-4  χρόνια χρήσης θα σου έλεγα να πάρεις μια 32 για 4κ , εκτος να θες δυο side by side (οπως εγώ) οπότε η 27 ειναι μονοδρομος λογω μεγέθους.

27" 4Κ και ηλικία 40+ = γυαλιά πρεσβυωπίας σε ένα χρόνο  , αλλά και πάλι δεν θα θες να πας πίσω.

 

 

Επεξ/σία από chris1010
  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, chris1010 είπε

Σε αυτην την τιμη δεν παιζεται.Γραφω τωρα σε μια ιδια που μολις πήρα απο το stockhouse στα 150€ . Εχω μια 27 4Κ dell ultrasharp , και δυο lg 27 4k uk600 ολες ips.Δεν βλέπω καμία διαφορα για δουλεια γραφειου.Η βαση ειναι συμπαθητική , καμια σχεση me την dell , αλλα εχει vesa οποτε Οk. Εχει μονο 1 hdmi και 1 Dp εισοδο , αλλα Οκ παλι σε αυτη την τιμή.Τωρα για το μεγεθος μετα απο 3-4  χρόνια χρήσης θα σου έλεγα να πάρεις μια 32 για 4κ , εκτος να θες δυο side by side (οπως εγώ) οπότε η 27 ειναι μονοδρομος λογω μεγέθους.

27" 4Κ και ηλικία 40+ = γυαλιά πρεσβυωπίας σε ένα χρόνο  , αλλά και πάλι δεν θα θες να πας πίσω.

 

 

Λύσε μου μία απορία. Η PIP(PC) που λέει τι ακριβώς πετυχαίνεις. Εγώ έχω ένα παλιό TV/monitor Samsung 24" E390 FHD και με αυτό μπορώ να βλέπω π.χ. τηλεόραση και σε Picture in Picture να βλέπω ταυτόχρονα από πηγή HDMI (π.χ. TVbox) ή και το αντίθετο. Εδώ τι γίνεται με το PIP? Μπορείς να έχεις το PC στο DP και κάτι άλλο στο HDMI?

Επεξ/σία από ak156
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, 9-11 είπε

@chris1010
Σε τι κατάσταση ήταν το μεταχειρισμένο που πήρες από το stockhouse;

Hταν σαν καινούρια  , από επισκευή , αλλά σε αυτήν την τιμή μπορεί να την έπαιρνα και από επιστροφη

 

2 ώρες πριν, ak156 είπε

Λύσε μου μία απορία. Η PIP(PC) που λέει τι ακριβώς πετυχαίνεις. Εγώ έχω ένα παλιό TV/monitor Samsung 24" E390 FHD και με αυτό μπορώ να βλέπω π.χ. τηλεόραση και σε Picture in Picture να βλέπω ταυτόχρονα από πηγή HDMI (π.χ. TVbox) ή και το αντίθετο. Εδώ τι γίνεται με το PIP? Μπορείς να έχεις το PC στο DP και κάτι άλλο στο HDMI?

Δεν ξέρω , δεν το έχω δοκιμάσει.Ειναι πολύ βασική πάντως , θα μου έκανε εντύπωση.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάπου βρήκα να λένε ότι:

"They seem to be using same cheap BOE panel as LG UP650/850, so if you find these cheaper, you can buy one of them. It is not the best panel, but it is ok, I am using a LG with this panel right now. However something with Innolux panel (28 inch 4k) IMHO would be a better choice. BOE panels are slightly grainy, and with stronger glow than Innolux,but have wider gamut."

Οποτε μπορεί να τσεκάρεις κάποια review από αυτές σε σχεση με το panel μονο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, chris1010 είπε

Σε αυτην την τιμη δεν παιζεται.Γραφω τωρα σε μια ιδια που μολις πήρα απο το stockhouse στα 150€ . Εχω μια 27 4Κ dell ultrasharp , και δυο lg 27 4k uk600 ολες ips.Δεν βλέπω καμία διαφορα για δουλεια γραφειου.Η βαση ειναι συμπαθητική , καμια σχεση me την dell , αλλα εχει vesa οποτε Οk. Εχει μονο 1 hdmi και 1 Dp εισοδο , αλλα Οκ παλι σε αυτη την τιμή.Τωρα για το μεγεθος μετα απο 3-4  χρόνια χρήσης θα σου έλεγα να πάρεις μια 32 για 4κ , εκτος να θες δυο side by side (οπως εγώ) οπότε η 27 ειναι μονοδρομος λογω μεγέθους.

27" 4Κ και ηλικία 40+ = γυαλιά πρεσβυωπίας σε ένα χρόνο  , αλλά και πάλι δεν θα θες να πας πίσω.

 

 

 

Κρίσιμη ερώτηση:  Εάν θέσεις την ανάλυση απο τον υπολογιστή σε 2Κ, συνεχίζεις να βλέπεις την εικόνα/κείμενο με την ίδια αίσθηση και ευκρίνεια όπως εάν χρησιμοποιούσες μια οθόνη 2Κ στις ίδιες ίντσες (για δουλειά γραφείου πάντα)? 

Ή επειδή αυτή η συγκεκριμένη οθόνη έχει σαν 'βέλτιστη' ανάλυση 4Κ, εάν τη βάλεις να δείχνει σε μικρότερη 2Κ χάνεις κάπως σε αίσθηση;

Με άλλα λόγια, εφόσον αυτή τη στιγμή η έκδοση αυτή των 27 ιντσών με ανάλυση 4Κ είναι φθηνότερη απο τη 2Κ, γιατί να μην πάρει κάποιος την 4Κ και να τη χρησιμοποιήσει με ανάλυση 2Κ εφόσον επιθυμεί;

Επεξ/σία από inel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, inel είπε

 

Κρίσιμη ερώτηση:  Εάν θέσεις την ανάλυση απο τον υπολογιστή σε 2Κ, συνεχίζεις να βλέπεις την εικόνα/κείμενο με την ίδια αίσθηση και ευκρίνεια όπως εάν χρησιμοποιούσες μια οθόνη 2Κ στις ίδιες ίντσες (για δουλειά γραφείου πάντα)? 

Ή επειδή αυτή η συγκεκριμένη οθόνη έχει σαν 'βέλτιστη' ανάλυση 4Κ, εάν τη βάλεις να δείχνει σε μικρότερη 2Κ χάνεις κάπως σε αίσθηση;

Με άλλα λόγια, εφόσον αυτή τη στιγμή η έκδοση αυτή των 27 ιντσών με ανάλυση 4Κ είναι φθηνότερη απο τη 2Κ, γιατί να μην πάρει κάποιος την 4Κ και να τη χρησιμοποιήσει με ανάλυση 2Κ εφόσον επιθυμεί;

Γιατι σε μια οθονη δεν ειναι μονο η αναλυση παιζουν πολλα πραγματα ρολο για αυτο.Προφανως και υπαρχουν 2Κ καλυτερες απο 4Κ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, chris1010 είπε

Δεν ξέρω , δεν το έχω δοκιμάσει.Ειναι πολύ βασική πάντως , θα μου έκανε εντύπωση.

Επειδή βλέπω ότι έχει μόνο 1 HDMI και 1 DP, έχεις λαπτοπ με έξοδο Display Port? Γιατί εάν έχεις μπορείς να συνδέσεις και στο HDMI κάποια άλλη πηγή και να έχεις ταυτόχρονα και τα 2 σε PIP. Τουλάχιστον αυτό καταλαβαίνω. Αντίθετα εγώ στο παλιό TV/Monitor μου ενώ έχω 2 εισόδους HDMI δεν μπορώ να έχω PIP ταυτόχρονα από τα 2 αυτά, αλλά μόνο από τηλεόραση και 1 HDMI.

"The PIP/PBP Setting allows you to open up another sub-window connected from another video source ; in addition to the main-window from your original video source. By activating this function, you can have two pictures from two different video sources displayed by the monitor."

εικόνα_2024-02-04_123656798.png

Επεξ/σία από ak156
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...