Προς το περιεχόμενο

[Monitor]Samsung Monitor 27" ViewFinity S7 UHD στα 219€ @plaisio.gr


plr77

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

10 ώρες πριν, plr77 είπε

Γιατι σε μια οθονη δεν ειναι μονο η αναλυση παιζουν πολλα πραγματα ρολο για αυτο.Προφανως και υπαρχουν 2Κ καλυτερες απο 4Κ

Σίγουρα ισχύει αυτο που αναφέρεις, στην περίπτωση βέβαια της συγκεκριμένης οθόνης του θέματος δεν είμαι σίγουρος εάν, παρόλο που είναι 4Κ,  μπορώ να τη δουλέψω σε ανάλυση 2Κ και να μην χάνω σε αίσθηση καθαρότητας και ευκρίνειας κειμένου/εικόνας κτλ. 

Το έχει δοκιμάσει κανείς;  (εστω και σε άλλο monitor)

Είμαι σε δίλημμα εάν θα πρέπει να επιλέξω καλύτερα μια 2Κ σε 27 ιντσες (για να μην εμφανίσω και πρόωρα πρεσβυωπία 😄) ή αυτήν που είναι 4Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δουλευοντας τα τελευταια 5 χρονια με την IIYAMA XUB2792QSU (27", 2k) θεωρω οτι οι 27" ειναι ασυγκριτα πιο ξεκουραστες στα 2Κ.

Στο γραφειο εχουμε αρτιαφιχθεντες LG 34" 4K, Ultrawide, σε αυτες τις ιντσες, 4Κ ειναι μια χαρα.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι γιατί για να αλλάξεις το dpi scaling είναι πολύ δύσκολο ξέρω γω.. 

Στις 4/2/2024 στις 12:45 ΜΜ, inel είπε

 

Σίγουρα ισχύει αυτο που αναφέρεις, στην περίπτωση βέβαια της συγκεκριμένης οθόνης του θέματος δεν είμαι σίγουρος εάν, παρόλο που είναι 4Κ,  μπορώ να τη δουλέψω σε ανάλυση 2Κ και να μην χάνω σε αίσθηση καθαρότητας και ευκρίνειας κειμένου/εικόνας κτλ. 

Το έχει δοκιμάσει κανείς;  (εστω και σε άλλο monitor)

Είμαι σε δίλημμα εάν θα πρέπει να επιλέξω καλύτερα μια 2Κ σε 27 ιντσες (για να μην εμφανίσω και πρόωρα πρεσβυωπία 😄) ή αυτήν που είναι 4Κ.

Το κείμενο και το sharpness εννοείται θα είναι καλύτερο σε 4k ανάλυση. Στο ίδιο budget εννοείται προτιμάς μεγαλύτερη ανάλυση σε ίδιες ίντσες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/2/2024 στις 2:30 ΜΜ, inel είπε

Ναι οκ φαίνεται, διάβασα βέβαια κάποιες κριτικές ότι η βάση είναι πολύ ασταθής; Ή ότι σε μερικούς σβήνει η οθόνη ξαφνικά για κάποια δευτερόλεπτα, χωρίς λόγο (?) 

Αναρωτιέμαι επίσης εάν 4Κ ανάλυση σε 27 άρα οθόνη είναι ιδανική ή για παραδείγμα μικραίνει πολύ τα εικονίδια, κτλ; 

Το ότι η βάση είναι ασταθής είναι θέμα στις περισσότερες οθόνες αυτής της κατηγορίας τιμής.

Το να σβήνει για λίγα δεύτερα μπορεί να είναι και θέμα καλωδίου εικόνας και όχι απαραίτητα της οθόνης.

Αν σου μικραίνει τα εικονίδια μπορείς να μεγαλώσεις το μέγεθος από τις ρυθμίσεις των Windows. Έχω οθόνη 27" 2Κ και το μέγεθος είναι πολύ καλό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/2/2024 στις 2:30 ΜΜ, inel είπε

Ναι οκ φαίνεται, διάβασα βέβαια κάποιες κριτικές ότι η βάση είναι πολύ ασταθής; Ή ότι σε μερικούς σβήνει η οθόνη ξαφνικά για κάποια δευτερόλεπτα, χωρίς λόγο (?) 

Αναρωτιέμαι επίσης εάν 4Κ ανάλυση σε 27 άρα οθόνη είναι ιδανική ή για παραδείγμα μικραίνει πολύ τα εικονίδια, κτλ; 

Ετσι οπως ειναι η βαση της μπορεις ευκολα να βαλεις μια μικρη πλακα βαρους ακομα και 1.25Kg πουπουλανε της γυμναστικης και να την αφησεις πανω στη βαση θα την κραταει ακομα και ενα γλαστρακι να βαλεις με βαρυ δοχειο για να ειναι πιο ωραιο θα βοηθησει πολυ για να ειναι χαμηλα το κεντρο βαρους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, plr77 είπε

Ετσι οπως ειναι η βαση της μπορεις ευκολα να βαλεις μια μικρη πλακα βαρους ακομα και 1.25Kg πουπουλανε της γυμναστικης και να την αφησεις πανω στη βαση θα την κραταει ακομα και ενα γλαστρακι να βαλεις με βαρυ δοχειο για να ειναι πιο ωραιο θα βοηθησει πολυ για να ειναι χαμηλα το κεντρο βαρους

Μόνιτορ που να το βάζεις να κάνει γυμναστική με βαράκια......ή να του βάζεις γλαστράκι για σταθερότητα , πρώτη φορά ακούω😁

Πέρα από την πλάκα όμως και επειδή σκέφτομαι να αντικαταστήσω το παλιό 24άρι μου TV monitor Samsung E390.....μπορείτε να μου πείτε εάν δουλεύει το PIP και εάν είναι (ταυτόχρονα?) και PBP ? προφανώς με μία εικόνα μέσω DP και μία μέσω HDMI?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το pip δουλεύει και είναι και παραμετροποιησιμο.Στελνω μια φωτό γιατί screenshot δεν παίζει (δεν έχει πρόσβαση το λειτουργικο στ οι κομμάτι που δείχνει την άλλη είσοδο και λογικό είναι). Έχω το PC στο Dp και το laptop ,στο HDMI.

20240207_230954.JPG

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...