Προς το περιεχόμενο

Το devolo μου συγχρονίζει μόνο του στο ιντερνετ των 2,4 GhZ ενώ θέλω στα 5


Trevor
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από poulinos,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρόσφατα έκανα αναβάθμιση σε γραμμή 1gbps. Μαζί με την αναβάθμιση με στο ρούτερ έβαλαν 2 διαφορετικά κανάλια (inalan 2,4ghz και inalan 5ghz). Εγώ έχω ένα powerline devolo (dLan 500 wifi) το οποίο αν και 500αρακι πιάνει download 70. Υπάρχει καμία λύση; Θέλω να συγχρονίζει στα 5GhZ το devolo. (το ίδιο παθαίνω με το ασύρματο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με κάρτα δικτύου LAN Fast Ethernet (100Mbps) και WiFi 4, μια χαρά είναι οι ταχύτητες που πιάνεις από το PLC.

Τα 500Mbps αφορούν ονομαστική ταχύτητα επικοινωνίας μεταξύ των PLC και επ' ουδενί πραγματική ταχύτητα μεταφοράς δεδομένων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, jkoukos είπε

Με κάρτα δικτύου LAN Fast Ethernet (100Mbps) και WiFi 4, μια χαρά είναι οι ταχύτητες που πιάνεις από το PLC.

Τα 500Mbps αφορούν ονομαστική ταχύτητα επικοινωνίας μεταξύ των PLC και επ' ουδενί πραγματική ταχύτητα μεταφοράς δεδομένων.

Πως μπορώ να το αλλάξω; Τι προιόντα να πάρω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η φθηνότερη λύση είναι να τραβήξεις καλώδιο δικτύου, που παράλληλα είναι και η πλέον αξιόπιστη χωρίς καμία απώλεια έως τα 100 μέτρα.

Για PLC κοιτάς για συσκευές που να έχουν απαραιτήτως Gigabit θύρα δικτύου και να υποστηρίζουν τουλάχιστον WiFi AC ή καλύτερα ΑΧ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1gbps με plc δε θα δεις ποτέ το καλύτερο να πάρεις με όλα κομφόρ ζήτημα να δεις τα μισά συνήθως πολύ λιγότερο. 

 

Όπως είπανε καλώδιο και μόνο καλώδιο. 

Επεξ/σία από panoc
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 03/02/2024 at 12:33, Trevor said:

Πρόσφατα έκανα αναβάθμιση σε γραμμή 1gbps. Μαζί με την αναβάθμιση με στο ρούτερ έβαλαν 2 διαφορετικά κανάλια (inalan 2,4ghz και inalan 5ghz). Εγώ έχω ένα powerline devolo (dLan 500 wifi) το οποίο αν και 500αρακι πιάνει download 70. Υπάρχει καμία λύση; Θέλω να συγχρονίζει στα 5GhZ το devolo. (το ίδιο παθαίνω με το ασύρματο)

δεν θα παιρνα plc.αν πετυχεις 200-300 mbit μετα το Plc θα ειναι θαυμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση
On 05/02/2024 at 20:23, Trevor said:

Με κανα ασυρματο usb δικτυου τυπου tp link κανουμε δουλεια;

αν φτανει το σημα μεχρι εκει που θες και παρεις καποιον καλο Dual band adapter ναι θα παιξεις πολυ καλυτερα απο τα Plc.αν ομως το σπιτι ειναι πχ 100 τετραγωνικα και θες να πας απο την μια πλευρα στην αλλη και παρεμβαλονται δεκα τοιχοι τοτε δεν θα παιξει. δοκιμασε με το κινητο σου να δεις τι ταχυτητες εχεις και μεχρι πιο σημειο.στα 5ghz παντα.και το router οχι σε γωνιες.καπου μακρια απο εμποδια,γωνιες κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...