Προς το περιεχόμενο

Γρήγορη απορία για λογιστικό ζήτημα


maparios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους, θα ρωτήσω το λογιστή αλλά ήθελα να ρωτήσω και εδώ γιατί το σκέφτηκα και με έπιασε το ocd μου τώρα, στο περασμένο έτος είχα καταθέσεις στο λογαριασμό μου, πέραν της μισθοδοσίας μου, περίπου 900-1000€ από μεταχειρισμένα αντικείμενα δικά μου που πούλησα. 

Αυτά, πρέπει να τα δηλώσω; αν ναι, πως θα τα δηλώσω εφόσον δεν υπάρχουν παραστατικά; αν δε τα δηλώσω υπάρχει πρόστιμο; 

Αυτά ήθελα, οποίος ξέρει ας απαντήσει αλλιώς θα περιμένω την Δευτέρα.. 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για τετοιο ποσο δεν θα ασχοληθει κανεις μην αγχωνεσαι και προχωρα παρακατω.

Επεξ/σία από Menelaos83
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, alexvi said:

Να ρωτήσω τώρα εγώ πάνω σε αυτό. Μου κάνει κατάθεση ένας λογαριασμός 2000 ευρώ. Πρέπει να το δηλώσω κάπου? Πες ότι μου κάνει κάθε μήνα. 

 

Εξαρτάται. Τι είναι αυτά τα 2.000 ευρώ; Αν είναι κάθε μήνα, και τέτοιο ποσό, είναι αρκετά πιθανό ότι θα το βρεις μπροστά σου. Χτυπάει πολύ σαν αδήλωτο εισόδημα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Haldol είπε

Εξαρτάται. Τι είναι αυτά τα 2.000 ευρώ; Αν είναι κάθε μήνα, και τέτοιο ποσό, είναι αρκετά πιθανό ότι θα το βρεις μπροστά σου. Χτυπάει πολύ σαν αδήλωτο εισόδημα

Ας πούμε ναι ότι είναι. Δλδ όταν μου στέλνανε έμβασμα στον λογαριασμό της πρακτικής που είχα σαν φοιτητής δεν είναι αδηλωτο? Η αν δε κάνω φορολογική δήλωση δεν πιάνεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, alexvi said:

Ας πούμε ναι ότι είναι. Δλδ όταν μου στέλνανε έμβασμα στον λογαριασμό της πρακτικής που είχα σαν φοιτητής δεν είναι αδηλωτο? Η αν δε κάνω φορολογική δήλωση δεν πιάνεται?

Η πρακτική δεν είναι αδήλωτη, ούτε αφορολόγητη. Δηλώνεται και φορολογείται σαν μισθωτή υπηρεσία, απλά αν είχες ΜΟΝΟ αυτό σαν εισόδημα, ο φόρος είναι 0 λόγω του αφορολόγητου ορίου. 

Αν δε κάνεις φορολογική δήλωση, είναι έτσι κι αλλιώς πρόβλημα. Δε κρύβεις έτσι εισοδήματα, έτσι παρακαλάς για πρόστιμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...