Προς το περιεχόμενο

H βιομηχανία του gaming στρέφεται στο συνδρομητικό μοντέλο. Θα ακολουθήσουν οι χρήστες;


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 hours ago, this.is.elia said:

Untitled-2.jpg

E ναι ενω τώρα τα παιχνίδια σου σου ανήκουν ας πούμε. Που βαζεις το δισκακι και θελει 50GB  day one patch. Αναρωτιεμαι, οταν κλεισουν οι update servers, πόσο ευκολα θα μπορεις να παιζεις με το δισκακι σου. 

10 hours ago, Mythoplasths said:

Όσο υπάρχει ο doddy και το φιτ γκερλ υπάρχει Ελπίς... 

Δεν ειμαστε ολοι κλέφτες. Και πριν ακουσω βλακειες και κλασσικές δικαιολογίες. Δεν σου αρέσει το προιον Χ ή η τιμολογιακή πολιτική της εταιρείας; ΔΕΝ το αγοράζεις. Η διαφωνία σου με τις συνδρομές δεν δικαιολογεί το γεγονός πως εισαι κλεφτης. Και εγώ διαφωνώ με τις χρεώσεις της Αlpha Bank στις συναλλαγές, αλλά δεν σηκώνω το ταμείο τους

10 hours ago, 6xXx6 said:

Γιατί έχω κάτι υπόψιες ότι δεν θα πάει καλά αυτό.. Θα δείτε που το physical είναι πολύ σκληρό για να πεθάνει

Το physical εχει ηδη πεθανει. Δες τα στοιχεια. Στο PC ειναι ανυπαρκτο, στο XBOX είναι σχεδον ανυπαρκτο και στο PS5 η τεράστια πλειοψηφία ειναι ηδη digital

  • Like 5
  • Confused 3
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 111
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

10 λεπτά πριν, TutaKachun είπε

E ναι ενω τώρα τα παιχνίδια σου σου ανήκουν ας πούμε. Που βαζεις το δισκακι και θελει 50GB  day one patch. Αναρωτιεμαι, οταν κλεισουν οι update servers, πόσο ευκολα θα μπορεις να παιζεις με το δισκακι σου. 

Δεν ειμαστε ολοι κλέφτες. Και πριν ακουσω βλακειες και κλασσικές δικαιολογίες. Δεν σου αρέσει το προιον Χ ή η τιμολογιακή πολιτική της εταιρείας; ΔΕΝ το αγοράζεις. Η διαφωνία σου με τις συνδρομές δεν δικαιολογεί το γεγονός πως εισαι κλεφτης. Και εγώ διαφωνώ με τις χρεώσεις της Αlpha Bank στις συναλλαγές, αλλά δεν σηκώνω το ταμείο τους

Το physical εχει ηδη πεθανει. Δες τα στοιχεια. Στο PC ειναι ανυπαρκτο, στο XBOX είναι σχεδον ανυπαρκτο και στο PS5 η τεράστια πλειοψηφία ειναι ηδη digital

Είμαι κλέφτης.. Ντροπή μου. Αίσχος και όνειδος. Απαράδεκτον.. Σαν τον γουιλι τον μαύρο πειρατή. Θα σου ζητούσα ευγενικά να μην ασχοληθείς πάλι μαζί μου? Ναι? Ναι.. Αντε και καλή μέρα μας.. 

 

 

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου θυμίζει πάντως η υπεράσπιση του physical disc επιχείρημα του στυλ "δεν είναι καλό το gov, εγω θέλω να πηγαίνω στο ΚΕΠ/αστυνομικό τμήμα να μου θεωρούν γνήσιο υπογραφής με τη μπλε σφραγίδα και να υποβάλλω τη δήλωση ανεργίας στον ΟΑΕΔ αυτοπροσώπως στην ουρά!". :)

Πόσα δισκάκια άραγε παίρνει ο μέσος χρήστης του insomnia το χρόνο; Και πόσα από αυτά κρατάει για πάντα (επιχείρημα για πάντα στη συλλογή μου κλπ κλπ); 

Κ εκτός insomnia? Πόσα κατά μέσο όρο άραγε; 

Αλλάζουν οι εποχές κ όσο υπάρχει ζήτηση θα υπάρχει και περιεχόμενο, είτε το λένε physical, είτε digital, είτε cloud, είτε το επόμενο βήμα! 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ως άνθρωπος, έχω την έννοια της ιδιοκτησίας πάρα πολύ ψηλά. Ως gamer λοιπόν, αγοράζω μόνο παιχνίδια τα οποία μου ανήκουν στο 100%. Τί σημαίνει μου ανήκουν στο 100%; Σημαίνει βάζω το δισκάκι και παίζω χωρίς να χρειαστεί κανένα update. Αυτό σημαίνει όλα τα παιχνίδια μέχρι Xbox 360, PS3 και PC μέχρι περίπου το 2009. Τα περισσότερα επίσης από τη γενιά PS4/Xbox One αλλά όχι όλα. Φυσικά υπάρχουν και παιχνίδια ακόμη και στη σημερινή γενιά κονσολών που είναι πλήρη στο δισκάκι αλλά θέλει ψάξιμο πριν. Πάντα συμβουλεύομαι νωρίτερα το doesitplay.org.  Να αναφέρω ότι της Nintendo είναι σχεδόν όλα 100% playable χωρίς update. Ακόμη και στο Switch. Αν το παιχνίδι δεν είναι playable 100% χωρίς κάποιο update από το δισκάκι και θέλω οπωσδήποτε να το παίξω(πολύ σπάνια), τότε πάλι το αγοράζω σε δισκάκι, το τερματίζω και το πουλάω. Η μεταπώληση είναι ένα από τα πλεονεκτήματα της ιδιοκτησίας. Έτσι κι αλλιώς, κάποια στιγμή στο μέλλον θα είναι άχρηστο όταν κλείσουν οι update servers(σε 10-20 χρόνια). Για το PC, οι αγορές μου γίνονται από το GOG, το οποίο περιέχει παιχνίδια αποκλειστικά DRM free και αποθηκεύω τα αρχεία εγκατάστασης σε δικό μου NAS για μελλοντική χρήση. Προφανώς δεν τα έχει όλα τα παιχνίδια αλλά έχει πάρα πολλά. Σύγχρονα αλλά και παλιότερα διαμάντια.

Σίγουρα θα μου πει κάποιος ότι μπορεί να χάνω πολλά από τα σημερινά παιχνίδια έτσι που δεν υπάρχει κανένας τρόπος απόκτησης που να μου δίνει 100% ιδιοκτησία(πχ Alan Wake 2). Συμφωνώ. Αλλά όμως και ο χρόνος μου είναι περιορισμένος. Έχω 100αδες παιχνίδια που δεν έχω παίξει και τα έχω αγορασμένα ήδη και θέλω να τα παίξω κάποια στιγμή στο μέλλον. Υπάρχουν ακόμη 1000αδες πιθανά. Δε θα κάτσω να σκάσω γιατί δεν μπορώ να παίξω μερικά σύγχρονα παιχνίδια όταν έχω τόσες επιλογές. Το FOMO(fear of missing out), εμένα προσωπικά δε με ακουμπά καν. Αν τώρα κάποια στιγμή τερματίσω όλα αυτά τα παιχνίδια που έχω(πολύ απίθανο) και θέλω να συνεχίσω να παίζω παιχνίδια, θα αξιολογήσω το τοπίο τότε και θα πράξω αναλόγως. Αν δεν υπάρχει κάτι που να μου δίνει ιδιοκτησία, το πιθανότερο είναι να σταματήσω το gaming και να ξεκινήσω κάποιο άλλο χόμπυ. Δεν πρόκειται να θυσιάσω τις αξίες που έχω ως άνθρωπος για ένα χόμπυ. Να είμαστε καλά, ευτυχώς υπάρχουν και ατελείωτα χόμπυ.

Σημείωση: Αν κάποιο παιχνίδι έχει update(σχεδόν όλα έχουν), εννοείται ότι το κάνω γιατί θέλω να βιώσω την καλύτερη δυνατή εμπειρία. Το πρόβλημά μου είναι όταν αυτό το update είναι απαραίτητο και το game χωρίς αυτό δεν ξεκινάει καν ή έχει game breaking bugs.

Επεξ/σία από zarzonis
  • Like 14
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι είμαι υπέρ του υβριδικού μοντέλου. Και συνδρομές και δίσκοι.

Συνδρομές για την πληθώρα τίτλων. Δίσκοι για τα αγαπημένα παιχνίδια.

Με το ζόρι ηλεκτροκίνηση δλδ? Όχι ρε φίλε, Toyota Hybrid 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 hours ago, Mythoplasths said:

Ναι γιατί τώρα με παιδιά. Γυναίκα. Σπίτι. Αυτοκίνητο. Σκυλιά γατιά και ριτρες αλλά ανταλων.. Έχουμε να πληρώνουμε να παίρνουμε τι ακριβώς?????? 

Πάντα μου κάνει εντύπωση αυτή η "άνεση" που διαφαίνεται στις διατυπώσεις των insomniacs όταν η κουβέντα περνάει έστω ξυστά από τα οικονομικά τους...πως κατέληξαν στο συμπέρασμα ότι για τον μέσο Ελληνα οικογενειάρχη υπάρχει περίσσευμα χρήματος (περισσότερο απ' ότι την "εποχή των torrents" όπως λένε)  - αυτό αδυνατώ να το προσδιορίσω.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, DrFreeman είπε

Πάντα μου κάνει εντύπωση αυτή η "άνεση" που διαφαίνεται στις διατυπώσεις των insomniacs όταν η κουβέντα περνάει έστω ξυστά από τα οικονομικά τους...πως κατέληξαν στο συμπέρασμα ότι για τον μέσο Ελληνα οικογενειάρχη υπάρχει περίσσευμα χρήματος (περισσότερο απ' ότι την "εποχή των torrents" όπως λένε)  - αυτό αδυνατώ να το προσδιορίσω.

Γιατί όπως λέει και ο λαός.. Έξω από τον χορό πολλά τραγούδια ξέρεις... 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, stratos979 είπε

a95.jpg.afefcdd6bb305a3dc78e7b9f3f43282c.jpg

Πάντα με την προϋπόθεση οτι υπάρχουν τα παιχνίδια σε δεδομένα που κατεβάζεις(αρα μπορείς να πειράξεις). Διότι οταν όλο πάει cloud, πάει και ο πειρατής. Θα μείνει στην ταινία της Disney μόνο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ως καταναλωτης με ενδιαφερει να υπαρχουν πολλαπλες επιλογες

ως gamer απεχθανομαι το ψηφιακο μοντελο και οτι αυτο ακολουθει, αγοραζεις μια κονσολα και μολις τερματιστουν οι υπηρεσιες τους εχεις απλα ενα ηλεκτρονικο παιχνιδι χωρις περιεχομενο και χωρις καμια δυνατοτητα να βαλεις κανα παιχνιδι, μετεπειτα ανακαλυπτεις οτι τα παιχνιδια που αγορες για κεινη την κονσολα πρεπει να τα ξαναγορασεις για την επομενη γενια . ΟΧΙ απο μενα Οχι

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, forgotten είπε

ως καταναλωτης με ενδιαφερει να υπαρχουν πολλαπλες επιλογες

ως gamer απεχθανομαι το ψηφιακο μοντελο και οτι αυτο ακολουθει, αγοραζεις μια κονσολα και μολις τερματιστουν οι υπηρεσιες τους εχεις απλα ενα ηλεκτρονικο παιχνιδι χωρις περιεχομενο και χωρις καμια δυνατοτητα να βαλεις κανα παιχνιδι, μετεπειτα ανακαλυπτεις οτι τα παιχνιδια που αγορες για κεινη την κονσολα πρεπει να τα ξαναγορασεις για την επομενη γενια . ΟΧΙ απο μενα Οχι

Οχι σε όλες τις κονσόλες - οχι σε όλα τα μοτίβα.

Πχ το PC, το XBOX, το iOS, το Android, όλα είναι εκει και απλώς παίρνεις μια συσκευή που τα παίζει καλύτερα.
Το λάθος γινεται στη SONY και στη Nintendo που είναι φραγκοφονιάδες. 😂

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
7 hours ago, Armoral said:

Το πρόβλημα είναι ότι το πάνε στο να μη μπορεί. Συμφέρει φαίνεται περισσότερο το πακέτο των συνδρομών για τα πάντα.

Μάλλον δεν ήμουν κατανοητός, δεν το πάνε (ποιοι εντωμεταξύ; Οι Illuminati;) προς τα εκεί. Πάει μόνο του προς τα εκεί. Και πάει μόνο του, γιατί οι ίδιοι οι χρήστες θα προτιμούν να έχουν συνδρομή χωρίς να τους ανήκει το προϊόν, παρά να έχουν το δισκάκι με πολύ μεγαλύτερο κόστος αγοράς.

Φυσικά και μπορεί να μην πάει προς τα εκεί, αρκεί να μην το στηρίξουν με τα λεφτά τους όσοι είναι κατά του μοντέλου. Δεν το βλέπω να γίνεται, αλλά ποτέ δεν ξέρεις.

7 hours ago, SabotazNic said:

Αναφέρθηκες σε αποκλειστικό συνδρομητικό μοντέλο, το οποίο θα μας συμφέρει και θα μας παρέχει ποιοτικό περιεχόμενο. Οπότε σε ρωτάω, ποια υπηρεσία η οποία βασιζεται αποκλειστικά στο συνδρομητικό μοντέλο, μας προσφέρει (παραγωγής της ίδιας) ποιοτικό περιεχόμενο? 

Κάτσε να τα πάρουμε ένα ένα: στο gaming δεν έχουμε ακόμα ολοκληρωμένη streaming υπηρεσία. Η Sony έχασε το πλοίο, η Ν δεν έφτασε καν μέχρι το λιμάνι, ενώ η MS έχει δρόμο ακόμα μέχρι να φέρει το xCloud στην ολοκληρωμένη του μορφή. Επίσης δεν είμαστε ακόμα τεχνολογικά σε σημείο που να μπορεί να υποστηριχθεί μια ολιστική gaming streaming υπηρεσία σε μαζική κατανάλωση.

Σε ότι αφορά τις on-demand video streaming υπηρεσίες, ας πάρουμε το Netflix για παραδείγμα, που το παρακολουθώ χρόνια και το γνωρίζω καλά. Το Netflix σε ότι αφορά τις παραγωγές της ίδιας της πλατφόρμας, προσωπικά έχω δει Ozark, Stranger Things, Narcos, Crown, After Life, House of Cards, Daredevil, Sex Education και άλλα πολλά. Πολύ ποιοτικές παραγωγές όλες τους, με πολύ καλές ερμηνείες και πολύ καλό σενάριο (άσχετα με το αν μου άρεσαν εξίσου ή όχι όλες). Δεν ξέρω γιατί υπάρχει η εντύπωση ότι το Netflix δεν έχει αξιόλογες σειρές, προφανώς και τα σκουπίδια κατακλύζουν την πλατφόρμα, όπως όλες τις πλατφόρμες, έτσι γινόταν από πάντα και παντού. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν έχει και καλές παραγωγές.

 

--------------------------

 

Εντωμεταξύ είναι η ίδια ιστορία με το Steam, all over again. Και τότε η ίδια γκρίνια ακουγόταν, ωστόσο το PC gaming σώθηκε ακριβώς επειδή πήγε full digital. Δεν μας ανήκει τίποτα ούτε εκεί, αλλά τουλάχιστον υπάρχουν games για να παίζουμε. Η εναλλακτική που θα ίσχυε είναι πολύ πιο μακάβρια. 

Κάτι αντίστοιχο ισχύει και τώρα: το υπάρχον μοντέλο δεν δουλεύει, τα κόστη παραγωγής έχουν εκτοξευτεί στο θεό και αν θέλουμε να συνεχίσουν να βγαίνουν ΑΑΑ games θα πρέπει είτε να υπάρξει full συνδρομητικό μοντέλο, είτε να φτάσουν σε μερικά χρόνια τα games να κοστίζουν 150 ευρώ στο launch τους.

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ερώτηση είναι σωστή?

Γιατί εγώ βλέπω ότι σε λίγο δεν θα υπάρχει άλλο μοντέλο εκτός συνδρομής άρα δεν έχω επιλογή να ακολουθήσω η όχι θα ακολουθήσω υποχρεωτικά.

Οπως έχω πει ξανά σε άλλα θέματα πχ κινητά. Όταν αφαιρείς κάτι ας πούμε κάρτα μνήμης και δεν υπάρχει επιλογή ίδιο κινητό με και χωρίς ώστε να διαλέξω τότε δεν έχω επιλογή.

Μετά έρχεται καλή ώρα ο κόσμος εδώ και εκεί και λέει αφού όλοι το θέλουμε λογικό είναι.

Άρα απλά πράγματα δεν ακολουθείς επειδή το θες αλλά επειδή με αναγκάζεις.

Δεν λέω ότι είναι καλό ή κακό άλλος θα τον συμφέρει άλλος όχι.

Το λέω γενικα αν έχω στο μέλλον επιλογή να αγοράσω το cod μεμονωμένα σε κανονική τιμή ή θα πρέπει να σκάσω 100 ευρώ ώστε να με πιέσει να μπω συνδρομητής ή χειρότερα δεν έχω αλλη επιλογή πάρα μόνο συνδρομή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...