Προς το περιεχόμενο

[retro gaming console/handheld] Powkiddy RGB30 στα 67,5 ευρώ @Geekbuying


gameleon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Powkiddy RGB30 Game Console 16GB Black (geekbuying.com)

Σε πολύ καλή έκπτωση το retro κονσολάκι Powkiddy RGB30, εφαρμόζοντας τον κωδικό NNNNEWYEAR στο checkout. (Η τιμή αφορά την επιλογή της έκδοσης, χωρίς συνοδευτικη κάρτα sd με games/os) .
Για όσους λοιπόν θέλουν να κάνουν τα πρώτα τους βήματα στο retro gaming. Παιζει απροβλημάτιστα μέχρι PS1 ,αλλά με κάποιες παραχωρήσεις και tweaks μπορείτε να εξομοιωσετε και πιο δυνατές κονσόλες.

Παραθέτω και οδηγό για σετάρισμα από το κανάλι Retro Game Corps: PowKiddy RGB30 Starter Guide (youtube.com)
 

Technical specifications:

 

Model: RGB30
System: Support a variety of open source linux
Screen size: 4.0 inch OCA full fit (1:1 ratio!!!)
Screen resolution:720*720
CPU: ARM quad-core 1.8GHz high performance open source chip
RAM: LPDDR4 1GB
External storage: TF1-OS(Support 16GB-256GB)
                           TF2-Game(Support 16GB-256GB)
WIFI: Built-in WIFI 5G+Bluetooth
Loudspeaker: Built-in 1W*2 cavity loudspeaker
Battery: Built-in 4100mA li-polymer.
Input power: 5V-2A
Maximum power consumption: 5W
Battery life: 8 hours
Charging time: 2 hours
Interface: TYPE-C fast charging interface, TV HD interface, OTG-USB interface, 3.5MM earphone interface.
Size: 145*86.5*18mm
Console weight: 207g

 

Screenshot 2024-02-04 140711.png

powkiddy-rgb30.large.jpg

Επεξ/σία από gameleon
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, Engimek είπε

Μ' αρέσει που έχουν βάλει στη σελίδα αγοράς ένα video review όπου ο τύπος εν ολίγοις λέει "καλύτερα να μην το αγοράσετε" 😄

 

ειναι αρκετα καλη κονσολα, ωστοσο θελει σεταρισμα αν την παρεις χωρις καρτα, αν αναλογιστεις οτι για να modaris ενα gba με εγχρωμη οθονη θελεις το ιδιο ποσο τοτε αυτη η τιμη ειναι πολυ λογικη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Την έχω λίγο καιρό. Ιδανική για gb / gbc παιχνίδια που ήταν και ο κύριος λόγος που την πήρα (τα dx patchaρισμένα gb φαίνονται απίστευτα όμορφα).

Δεν βρίσκω κάποιο λόγο να πάρει κάποιος την έκδοση με έξτρα sd φορτωμένη. Έχει πολύ σαβούρα roms και οι κάρτες είναι για πέταμα. Φτιάξτε δική σας συλλογή καλύτερα.

Όποιος την πάρει αλλάζει με 2 sandisk extreme και καθαρό jelos. Πανεύκολο setup, υπάρχουν οδηγοί για όλα.

Επεξ/σία από CMOS_Z
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ απόλυτα. Δεν είναι αξιόπιστες οι εργοστασιακές sd, γενικά σε αυτά τα μηχανηματακια και συχνά παρουσιάζουν failures. Μπορούν να ξεκινήσουν με Kinston καρτουλες βέβαια ,πιο οικονομικά.

Με λίγη υπομονή και βήμα βήμα τις οδηγίες, μέσα σε ένα απογευμα θα έχουν έτοιμο κονσολακι με up to date λογισμικό και με τις roms που επιθυμούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 minutes ago, Pepis13 said:

Υπάρχει κάποιος οδηγός στα ελληνικά με τις οδηγίες;

 

Νομίζω πως όχι, φίλε μου. Εάν κάποιο άλλο μέλος, έχει διαφορετική πληροφόρηση ας το ποστάρει.

Ο οδηγός/βίντεο όμως που έχω παραθέσει, υπάρχει και σε κείμενο. 

https://retrogamecorps.com/2023/10/27/powkiddy-rgb30-starter-guide/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, gameleon είπε

Συμφωνώ απόλυτα. Δεν είναι αξιόπιστες οι εργοστασιακές sd, γενικά σε αυτά τα μηχανηματακια και συχνά παρουσιάζουν failures. Μπορούν να ξεκινήσουν με Kinston καρτουλες βέβαια ,πιο οικονομικά.

Με λίγη υπομονή και βήμα βήμα τις οδηγίες, μέσα σε ένα απογευμα θα έχουν έτοιμο κονσολακι με up to date λογισμικό και με τις roms που επιθυμούν.

θελεις χρονο , αν φοβασαι απλα το failure κανεις clone και εχεις τα αρχεια σε μεταφορα σε νεα καρτα οποτε πεθανει η εργοστασιακη.

αν θα φαω 4-5 ωρες για transfer με τις ταχυτητες ενος card reader χαιρω πολυ , προτιμω να βαλω 3-4 δικα μου παιχνιδια πανω παρα συλλογες 64+ gb

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 hours ago, forgotten said:

θελεις χρονο , αν φοβασαι απλα το failure κανεις clone και εχεις τα αρχεια σε μεταφορα σε νεα καρτα οποτε πεθανει η εργοστασιακη.

αν θα φαω 4-5 ωρες για transfer με τις ταχυτητες ενος card reader χαιρω πολυ , προτιμω να βαλω 3-4 δικα μου παιχνιδια πανω παρα συλλογες 64+ gb

Σεβαστή η άποψη σου ,αλλά σε μηχάνημα με δίαυλο USB 3.xx και καρτουλες από Kingston επίπεδο και πάνω ,δεν μου έχει πάρει ποτέ περισσότερο από μία ώρα για να περάσω custom συλλογή ή τις αγαπημένες μου roms (64gb+). Άσε που θα σου φάει χρόνο κτλ, το cloning, έτσι κι αλλιως.

Όπως ανέφερε και ο @CMOS_Z παραπανω (που είναι και κάτοχος) ,αξίζει να ξοδέψεις λίγο χρόνο για να μην έχεις σαβούρα roms. 

Όσο για το software/OS ...είναι στην κρίση του καθενος αν θέλει να μείνει με το factory ή να βάλει την τελευταία έκδοση ή να περάσει διαφορετικό cfw.

That said, όποιος δεν θέλει να μπει στην διαδικασία του ψαξιματος κτλ και απλά θέλει να παίξει, με το που ανοίξει το κουτί...ας δώσει 3 ευρω παραπάνω, να πάρει την έκδοση με την factory SD, όπως προτείνεις κι εσύ. Είμαι σίγουρος όμως ότι στην πορεία,το μεγαλύτερο ποσοστό χρηστών θα αναζητήσει την καλύτερη εμπειρία χρήσης ενός καλύτερου/ενημερωμένου cfw και την "ικανοποίηση" του στησίματος δικού του rom set κτλ.

Επεξ/σία από gameleon
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, giopa62 είπε

παιδιά roms που βρίσκετε; Θυμάμαι υπήρχαν κάτι site που όμως δε λειτουργούν πια.

Αν σου απαντησει καποιος και σου δωσει λινκ θα κλειδωθει το νημα γιατι θα παραβιασουμε τους κανονες.Παντως με ενα απλο google search βρισκεις οτι θες.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, giopa62 said:

παιδιά roms που βρίσκετε; Θυμάμαι υπήρχαν κάτι site που όμως δε λειτουργούν πια.

αν δυσκολεύεσαι γενικά να βρεις θα σου έλεγα απλά αγόρασε το μοντέλο με την έξτρα κάρτα με τα παιχνίδια. γενικά είναι εύκολο να βρεις ό,τι θέλεις αλλά θέλει λίγο ψάξιμο. μην περιμένεις πάντως βοήθεια από εδώ σε αυτό, είναι λόγος για να κλειδωθεί η συζήτηση ή και ο λογαριασμός σου (νομίζω)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, giopa62 είπε

παιδιά roms που βρίσκετε; Θυμάμαι υπήρχαν κάτι site που όμως δε λειτουργούν πια.

Googlare emulator roms και θα βρεις πολλά!

 

6 ώρες πριν, Noobios είπε

Εχει τελωνειο;

Τίποτα, τελική είναι η τιμή με acs στην πόρτα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...