Προς το περιεχόμενο

Αναζητώ καλώδιο cat 6a


laxanoulis
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από nzeppos,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα και καλή εβδομάδα.

Δεν ξέρω αν είμαι στο σωστό σημείο του forum για αυτό που ψάχνω, αλλά προχωράω με την ερώτηση μου.

Επειδή ψάχνω καλώδιο cat 6a ~22 μέτρα και στην πόλη που ζω δεν μπορώ να βρω πουθενά. 

Γνωρίζει κάποιος αν μπορώ να κάνω παραγγελία καλώδιο σε συγκεκριμένο μήκος μέσω ίντερνετ από κάποιο κατάστημα και να μου το στείλουν?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Επεξ/σία από laxanoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Έγινε αλλαγή τίτλου σε Αναζητώ καλώδιο cat 6a
Μόλις τώρα, NikosKallithea είπε

Δεν υπαρχει ετοιμο καλωδιο τοσα μετρα, πρεπει ή να το φτιάξεις μονο σου ή να πας σε ενα ηλεκτρολόγο να στο φτιάξει.

Το γνωρίζω. Παρόλα αυτά στην πόλη που ζω δεν βρίσκω πουθενά 6α. Βρίσκω στο Σκρουτζ 25 μέτρα, αλλά είναι πολλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://www.kafkas.gr/search-products/?search-for=cat6a

Αυτο το Link ειναι για Χυμα μονο..κατα παραγγελια δεν υπαρχει πουθενα...

Επισης αν δεν περισσεψει...δεν θα φτασει...

Οποτε συμφωνω με τον φιλο απο πανω...

Επεξ/σία από GeorgeVasil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, laxanoulis said:

Καλημέρα και καλή εβδομάδα.

Δεν ξέρω αν είμαι στο σωστό σημείο του forum για αυτό που ψάχνω, αλλά προχωράω με την ερώτηση μου.

Επειδή ψάχνω καλώδιο cat 6a ~22 μέτρα και στην πόλη που ζω δεν μπορώ να βρω πουθενά. 

Γνωρίζει κάποιος αν μπορώ να κάνω παραγγελία καλώδιο σε συγκεκριμένο μήκος μέσω ίντερνετ από κάποιο κατάστημα και να μου το στείλουν?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

α.θα πρεσαρεις εσυ κλιπακια ή το θες με κλιπακια? β. θες cat6a για καποιο λογο? σε 6a μπορει να μην μπορεσεις να βαλεις rj45 clips εκτος αν ειναι τα διαιρουμενα.γιατι θες 6a?θα σηκωσεις 10gbit?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, micos000 είπε

Πάρε τα 25 μέτρα, πέρασε το από εκεί που θέλεις και σε όποια άκρη σε βολεύει κάνε μια χαλαρή κουλούρα τα 3 μέτρα που περισσεύουν.

Λόγω του ότι ο γιος είναι 2, δεν θέλω καλώδια να κρέμονται για να μην έχω το μυαλό μου να μην τα τραβήξει κτλ κτλ. Αυτός είναι ο μοναδικός λόγος που θέλω ακριβώς το μήκος αυτό. Τα 22 μέτρα είναι με περίπου 1 μέτρο αέρα.

1 ώρα πριν, GeorgeVasil είπε

https://www.kafkas.gr/search-products/?search-for=cat6a

Αυτο το Link ειναι για Χυμα μονο..κατα παραγγελια δεν υπαρχει πουθενα...

Επισης αν δεν περισσεψει...δεν θα φτασει...

Οποτε συμφωνω με τον φιλο απο πανω...

Ότι είπα παραπάνω στον @micos000.

27 λεπτά πριν, poulinos είπε

α.θα πρεσαρεις εσυ κλιπακια ή το θες με κλιπακια? β. θες cat6a για καποιο λογο? σε 6a μπορει να μην μπορεσεις να βαλεις rj45 clips εκτος αν ειναι τα διαιρουμενα.γιατι θες 6a?θα σηκωσεις 10gbit?

α. Ιδανικά θα ήθελα να πάρω το καλώδιο έτοιμο με κλιπς.

β. Future proof solution περισσότερο. Έχω 300αρα γραμμή ίντερνετ και σκέφτομαι στην ανανέωση μέσα στο έτος να πάω σε 1000αρα. Αυτό ίσως και με 6e να είμαι οκ, αλλά αργότερα να προσθέσω στο δίκτυο και κάποιον NAS. Να μην τραβάω πάλι καλώδια.

Επεξ/σία από laxanoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 minutes ago, laxanoulis said:

Λόγω του ότι ο γιος είναι 2, δεν θέλω καλώδια να κρέμονται για να μην έχω το μυαλό μου να μην τα τραβήξει κτλ κτλ. Αυτός είναι ο μοναδικός λόγος που θέλω ακριβώς το μήκος αυτό. Τα 22 μέτρα είναι με περίπου 1 μέτρο αέρα.

Ότι είπα παραπάνω στον @micos000.

α. Ιδανικά θα ήθελα να πάρω το καλώδιο έτοιμο με κλιπς.

β. Future proof solution περισσότερο. Έχω 300αρα γραμμή ίντερνετ και σκέφτομαι στην ανανέωση μέσα στο έτος να πάω σε 1000αρα. Αυτό ίσως και με 6e να είμαι οκ, αλλά αργότερα να προσθέσω στο δίκτυο και κάποιον NAS. Να μην τραβάω πάλι καλώδια.

Ακριβως 22μ μονο αν βρεις κάποιον να στο κανει. 

Απο την αλλη μια πρέσα εχει 15-10 ευρω. Το τεστερ αλλα τοσα. Τα κλιψακια ειναι αρκετα φτηνα. Δεν νομιζω να σε συμφέρει εκτός αν στο μελλον ξανα φτιαξεις.

Αν εισαι βολο ή λαρισα μπορω να σε βοηθησω..

Edit. υπαρχει και η λυση να τερματίσεις σε μπριζακια εξωτερικα και να αγορασεις μονο το Punch tool.

 

https://www.e-shop.gr/logilink-np0073-outlet-cat6a-wall-outlet-surface-box-1x-rj45-stp-white-p-PER.758913

https://www.skroutz.gr/s/12223845/Proskit-Ergaleio-Syrmatosis-Typou-Krone-Mikos-180mm-CT-3141.html

 

Επεξ/σία από GeorgeVasil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε πριζακια εξωτερικα μπορει να τερματισει και χωρις Punch tool.θελει keystone panduit και αντιστοιχα το πριζακι. (δεν ειναι φτηνα)

2 minutes ago, GeorgeVasil said:

Ακριβως 22μ μονο αν βρεις κάποιον να στο κανει. 

Απο την αλλη μια πρέσα εχει 15-10 ευρω. Το τεστερ αλλα τοσα. Τα κλιψακια ειναι αρκετα φτηνα. Δεν νομιζω να σε συμφέρει εκτός αν στο μελλον ξανα φτιαξεις.

Αν εισαι βολο ή λαρισα μπορω να σε βοηθησω..

Edit. υπαρχει και η λυση να τερματίσεις σε μπριζακια εξωτερικα και να αγορασεις μονο το Punch tool.

 

23 minutes ago, laxanoulis said:

Λόγω του ότι ο γιος είναι 2, δεν θέλω καλώδια να κρέμονται για να μην έχω το μυαλό μου να μην τα τραβήξει κτλ κτλ. Αυτός είναι ο μοναδικός λόγος που θέλω ακριβώς το μήκος αυτό. Τα 22 μέτρα είναι με περίπου 1 μέτρο αέρα.

Ότι είπα παραπάνω στον @micos000.

α. Ιδανικά θα ήθελα να πάρω το καλώδιο έτοιμο με κλιπς.

β. Future proof solution περισσότερο. Έχω 300αρα γραμμή ίντερνετ και σκέφτομαι στην ανανέωση μέσα στο έτος να πάω σε 1000αρα. Αυτό ίσως και με 6e να είμαι οκ, αλλά αργότερα να προσθέσω στο δίκτυο και κάποιον NAS. Να μην τραβάω πάλι καλώδια.

δεν υπαρχει λογος για 6a.και με το cat6 θα παιξεις μια χαρα. η απλη λυση ειναι να τερματιστει με κλιπακια.η καλη λυση θα ηταν να το τερματισεις σε keystones και απο εκει να ριξεις Patchcord 1 μετρο μεχρι το pc. ο λογος ειναι οτι αν σου σπασει το κλιπ στο καλωδιο μετα πρεπει να αλλαξεις κλιπ ενω αν βαλεις keystones απλα αλλαζεις το patch cord. τα keystones εχουν 4-5 ευρω το ενα αλλα οκ 2 θα χρειαστεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 minutes ago, poulinos said:

σε πριζακια εξωτερικα μπορει να τερματισει και χωρις Punch tool.θελει keystone panduit και αντιστοιχα το πριζακι. (δεν ειναι φτηνα)

 

απο 3.65 κανουν τα καλα μπριζακια που εβαλα παραπανω και αλλα 7.5 + μτφ εχει το εργαλειο. Ειναι τα μισα λευτα απο το να παρει πρεσα+κλιψακια+lan tester και να παιδεύετε να βρει χρώματα.

Επεξ/σία από GeorgeVasil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έτοιμο με ακροδέκτες είναι στα όρια του απίθανου. Δεν υπάρχουν διαθέσιμα όλα τα μήκη, ούτε καν στο Temu 😅  Όπως είπαν κι άλλοι, το καλύτερο είναι να πας σε ένα τοπικό μαγαζί μάστορα με ηλεκτρικά/ηλεκτρολογικά, να τους ζητήσεις να σου παραγγείλουν 22 μέτρα καλώδιο και να στο πρεσάρουν κιόλας αν δεν ξέρεις να το κάνεις ή/και δεν έχεις εργαλεία κλπ. Πλέον όλοι οι ηλεκτρολόγοι ξέρουν να το κάνουν.

Να μάθεις να το φτιάχνεις μόνος σου είναι πολύ εύκολο πάντως. Εγώ είχα απηυδήσει τόσα χρόνια να μην βρίσκω ποτέ στο μέγεθος που θέλω, ειδικά μικρά patch cords των 20-30cm (αν και τώρα τελευταία εμφανίστηκαν στο skroutz και είναι και πολύ φτηνά). Οπότε πήγα τώρα στα γεράματα και πήρα χύμα 30m καλώδιο (τούτο εδώ βγήκε καλό αν και σκέτο Cat6 και κυρίως πολύ άκαμπτο), πήρα (φτηνά) εργαλεία και testers, πήρα ακροδέκτες διαφορετικών τύπων (θωρακισμένους, pass through, modular, σκέτους κλπ) και μετά από 2-3 ώρες δοκιμών πλέον δεν με ενδιαφέρει να αγοράσω έτοιμα καλώδια. Τα φτιάχνω επιτόπου και ξεμπερδεύω.

ps: και ναι, ισχύει αυτό που λέει ο poulinos, ότι 6 με 6a δεν έχει διαφορά για οικιακές χρήσεις όπου δεν θα δεις μήκη καλωδίων 50-100 μέτρα (και αυτό για 10Gbps, που κανένας δεν έχει στο σπίτι του). Να έφτιαχνες οικοδομή με βάθος 30ετίας, έστω να το έκανες. Αλλά για ένα μόνο καλώδιο, δεν έχει νόημα.

Επεξ/σία από nzeppos
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 05/02/2024 at 15:38, GeorgeVasil said:

απο 3.65 κανουν τα καλα μπριζακια που εβαλα παραπανω και αλλα 7.5 + μτφ εχει το εργαλειο. Ειναι τα μισα λευτα απο το να παρει πρεσα+κλιψακια+lan tester και να παιδεύετε να βρει χρώματα.

δεν εννοω να τερματισει σε κλιψακια. τα Panduit τα πριζακια δεν θελουν punch tool. για πριζακια λεω. απλα εχουν κανα 5 ευρω το ενα χωρις το εξωτερικο κουτακι που πρεπει να εχει 2-3 ευρω.απλα ναι ειναι αλλη ποιοτητα τελειως. lan tester μπορει να χρειαστει σε οτι και να τα τερματισει.οπως λαθος μπορει να κανει στο κλιπ ετσι μπορει να κανει και στο πριζακι.

Επεξ/σία από poulinos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πως θα πάω με τη λύση του @nzeppos. Για αρχή θα αφήσω το 6α και θα πάω σε 6e. Θα πάω να μου φτιάξουν 1 στο μήκος που θέλω, και 2 ακόμα περίπου στο μισό μέτρο και αν δω ότι αργότερα χρειάζομαι και άλλα καλώδια ίσως πάρω εξοπλισμό.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...