Προς το περιεχόμενο

Αναζητώ καλώδιο cat 6a


laxanoulis
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από nzeppos,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

On 05/02/2024 at 15:40, nzeppos said:

Πλέον όλοι οι ηλεκτρολόγοι ξέρουν να το κάνουν.

 

δυστυχως πολλοι ηλεκτρολογοι δεν ακολουθουν το t568b , t568a. το κανουν straight αλλα χωρις χρωματικη σειρα.και στο τελος δεν παιζει σωστα ουτε στα 10 μετρα ασχετα που με cable tester βγαινει σωστα.δυστυχως το εχω δει αρκετες φορες

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, poulinos είπε

δυστυχως πολλοι ηλεκτρολογοι δεν ακολουθουν το t568b , t568a. το κανουν straight αλλα χωρις χρωματικη σειρα.και στο τελος δεν παιζει σωστα ουτε στα 10 μετρα ασχετα που με cable tester βγαινει σωστα.δυστυχως το εχω δει αρκετες φορες

Πως μπορώ να σιγουρευτώ ότι έχει γίνει σωστά αυτό που λες? Ρωτάω γιατί δεν έχω ιδέα από αυτά που ανέφερες. Με μια γρήγορη αναζήτηση είδα ότι είναι η σειρά που μπαίνουν τα καλώδια στο βίσμα. Σωστά?

Αν δεν γίνει σωστά η σύνδεση, θα έχω θέματα σε ταχύτητα κτλ κτλ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, laxanoulis είπε

Πως μπορώ να σιγουρευτώ ότι έχει γίνει σωστά αυτό που λες? Ρωτάω γιατί δεν έχω ιδέα από αυτά που ανέφερες. Με μια γρήγορη αναζήτηση είδα ότι είναι η σειρά που μπαίνουν τα καλώδια στο βίσμα. Σωστά?

Σωστά. 

Μπορείς να το ελέγξεις οπτικά γυρνώντας το rj45 ανάποδα και συμβουλευομενος την τυποποιημένη σειρά τυπώνοντας την. Συνήθως χρησιμοποιείται το t568b (straight). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, micos000 είπε

Σωστά. 

Μπορείς να το ελέγξεις οπτικά γυρνώντας το rj45 ανάποδα και συμβουλευομενος την τυποποιημένη σειρά τυπώνοντας την. Συνήθως χρησιμοποιείται το t568b (straight). 

Ίσως χαζή ερώτηση, αλλά το ανάποδα είναι να βλέπω τις χάλκινες εσοχές. Σωστά? Το κλιπ είναι η πάνω πλευρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, laxanoulis είπε

Ίσως χαζή ερώτηση, αλλά το ανάποδα είναι να βλέπω τις χάλκινες εσοχές. Σωστά? Το κλιπ είναι η πάνω πλευρά.

Έτσι ακριβώς.

spacer.png

Η μόνη διαφορά ανάμεσα στη (Α) και (Β) σύνδεση είναι η ότι η (Α) (αναφέρεται και σαν crossover ή crossed) έχει ανεστραμμένα τα pins 1<->3 και 2<->6.

Αν μιλήσουμε και τεχνικά, το Β έχει λίγο μεγαλύτερη απόσταση μετάδοσης και λίγο μεγαλύτερο headroom. Οι διαφορές όμως θεωρώ ότι είναι αμελητέες (30εκ παραπάνω σε απόσταση και 0.3db μεγαλύτερο headroom).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, micos000 είπε

Έτσι ακριβώς.

spacer.png

Η μόνη διαφορά ανάμεσα στη (Α) και (Β) σύνδεση είναι η ότι η (Α) (αναφέρεται και σαν crossover ή crossed) έχει ανεστραμμένα τα pins 1<->3 και 2<->6.

Αν μιλήσουμε και τεχνικά, το Β έχει λίγο μεγαλύτερη απόσταση μετάδοσης και λίγο μεγαλύτερο headroom. Οι διαφορές όμως θεωρώ ότι είναι αμελητέες (30εκ παραπάνω σε απόσταση και 0.3db μεγαλύτερο headroom).

Τέλεια. Και να φανταστώ, αν κρατήσω παράλληλα και τις 2 άκρες να έχουν την ίδια σειρά χρωμάτων?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοείς "παράλληλα"; Αν εννοείς ότι θα βάλεις την ίδια σειρά και στα δύο rj45, τότε ναι, έτσι θα το κάνεις. Για crossover καλώδιο αντιστρέφεις στην μία μόνο απόληξη τον ακροδέκτη 1 με τον 3 και τον 2 με τον 6.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, micos000 είπε

Τι εννοείς "παράλληλα"; Αν εννοείς ότι θα βάλεις την ίδια σειρά και στα δύο rj45, τότε ναι, έτσι θα το κάνεις. Για crossover καλώδιο αντιστρέφεις στην μία μόνο απόληξη τον ακροδέκτη 1 με τον 3 και τον 2 με τον 6.

Κομπλέ. Έτσι κι αλλιώς έχω σκοπό να πάω να τα φτιάξω τα καλώδια που θέλω σε κατάστημα με Η/Υ, άρα πιστεύω ότι θα γνωρίζουν να τα κάνουν σωστά... Το καλό που τους θέλω δηλαδή... Χαχαχα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το "πίστευε και μη ερεύνα" δεν υπάρχει στο λεξιλόγιο μου. Εσύ επεσήμανε το για σιγουριά ότι θέλεις με την σωστή τυποποίηση την συνδεσμολογία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, micos000 είπε

Το "πίστευε και μη ερεύνα" δεν υπάρχει στο λεξιλόγιο μου. Εσύ επεσήμανε το για σιγουριά ότι θέλεις με την σωστή τυποποίηση την συνδεσμολογία.

Σκεφτόμουν να τα τσεκαρω κατά την παραλαβή τους, αλλά καλύτερα να ζητήσω εξ αρχής το πώς τα θέλω φτιαγμένα.

Επεξ/σία από laxanoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 06/02/2024 at 21:07, laxanoulis said:

Πως μπορώ να σιγουρευτώ ότι έχει γίνει σωστά αυτό που λες? Ρωτάω γιατί δεν έχω ιδέα από αυτά που ανέφερες. Με μια γρήγορη αναζήτηση είδα ότι είναι η σειρά που μπαίνουν τα καλώδια στο βίσμα. Σωστά?

Αν δεν γίνει σωστά η σύνδεση, θα έχω θέματα σε ταχύτητα κτλ κτλ?

σωστα.τα 2 ζευγαρια θα δεις οτι κανουν χιαστι.δινουν το λευκο τους στο αλλο ζευγαρι.αυτο πρεπει να γινει και απο τις 2 πλευρες .αν δεν γινει σωστα ειτε δεν θα παιξεις 1000 ειτε δεν θα παιξεις καν 100 ή θα εχεις προβληματα.συνηθως δεν συνδεεσαι ουτε στα 100mbit.σε σπανιες περιπτωσεις δεν θα υπαρχει επικοινωνια. ναι εχει να κανει με την σειρα των χρωματων στο rj45

On 06/02/2024 at 21:55, micos000 said:

Σωστά. 

Μπορείς να το ελέγξεις οπτικά γυρνώντας το rj45 ανάποδα και συμβουλευομενος την τυποποιημένη σειρά τυπώνοντας την. Συνήθως χρησιμοποιείται το t568b (straight). 

απλα να προσθεσω οτι σε μερικους τυπους καλωδιων (πιο πολυ σε ετοιμα παρα σε φτιαχτα) ισως να ειναι δυσκολο να δεις τα χρωματα για διαφορους λογους

On 07/02/2024 at 08:18, laxanoulis said:

Τέλεια. Και να φανταστώ, αν κρατήσω παράλληλα και τις 2 άκρες να έχουν την ίδια σειρά χρωμάτων?

ειτε το α ειτε το β θα το κανεις και απο τις 2 πλευρες για να βγει straight.αν το κανεις απο την μια α απο την αλλη β θα βγει Crossed αν και πλεον τα παντα ειναι auto sense οποτε θα παιξει,

On 07/02/2024 at 11:23, laxanoulis said:

Κομπλέ. Έτσι κι αλλιώς έχω σκοπό να πάω να τα φτιάξω τα καλώδια που θέλω σε κατάστημα με Η/Υ, άρα πιστεύω ότι θα γνωρίζουν να τα κάνουν σωστά... Το καλό που τους θέλω δηλαδή... Χαχαχα!

Πολλες φορες τα φτιαχνουν straight αλλα χωρις την σωστη σειρα χρωματων

On 07/02/2024 at 00:58, micos000 said:

Έτσι ακριβώς.

spacer.png

Η μόνη διαφορά ανάμεσα στη (Α) και (Β) σύνδεση είναι η ότι η (Α) (αναφέρεται και σαν crossover ή crossed) έχει ανεστραμμένα τα pins 1<->3 και 2<->6.

Αν μιλήσουμε και τεχνικά, το Β έχει λίγο μεγαλύτερη απόσταση μετάδοσης και λίγο μεγαλύτερο headroom. Οι διαφορές όμως θεωρώ ότι είναι αμελητέες (30εκ παραπάνω σε απόσταση και 0.3db μεγαλύτερο headroom).

αν τα κανει και απο τις 2 πλευρες με τον ιδιο τροπο ειτε α ειτε β θα γινει straight.αν κανει απο την μια πλευρα το α και απο την αλλη το β θα βγει crossed. προσοχη στο gigabit crossed

On 07/02/2024 at 12:03, laxanoulis said:

Σκεφτόμουν να τα σεκαρω κατά την παραλαβή τους, αλλά καλύτερα να ζητήσω εξ αρχής το πώς τα θέλω φτιαγμένα.

εγω παντως θα τα τερματιζα σε keystones και ας ηταν πιο ακριβα.

Επεξ/σία από poulinos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, poulinos said:

εγω παντως θα τα τερματιζα σε keystones και ας ηταν πιο ακριβα.

1 ευρώ το ένα βλέπω από Temu (τώρα τι ποιότητα θα είναι, άλλη ιστορία αυτό). Ψήθηκα να πάρω μερικά να έχω για ώρα ανάγκης και για πειραματισμούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, nzeppos said:

1 ευρώ το ένα βλέπω από Temu (τώρα τι ποιότητα θα είναι, άλλη ιστορία αυτό). Ψήθηκα να πάρω μερικά να έχω για ώρα ανάγκης και για πειραματισμούς.

τα panduit στην ελλαδα εχουν 5ευρω παντως πανω κατω.χωρις το αυτοκολλητο πριζακι που μετατρεπει το Keystone σε πριζακι εξωτερικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, micos000 said:

Ναι, όμως θέλουν ελάχιστη παραγγελία 15€. Μαγκέψαν και αυτοί.

 

οπως ολοι.στην αρχη κανουν δωρα κανουν το ενα κανουν το αλλο και αφου πιασουν πελατες σιγα σιγα αλλαζουν προς οφελος της εταιρειας. οπως πχ και οι Promo τιμες απο το boxnow και αλλες τοσες εταιρειες/προσφορες.

Επεξ/σία από poulinos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...