Προς το περιεχόμενο

thermal paste για κάρτες γραφικών


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είναι ειδική η thermal paste που χρησιμοποιούν οι κάρτες γραφικών για την κόλληση με τις ψύκρες τους; Πρέπει να προσέξω κάτι;
Ίσως άλλη paste για τα τσιπάκια των μνημών κ άλλη paste για το τσιπάκι του επεξεργαστή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 62
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, zoranb είπε

Είναι ειδική η thermal paste που χρησιμοποιούν οι κάρτες γραφικών για την κόλληση με τις ψύκρες τους; Πρέπει να προσέξω κάτι;
Ίσως άλλη paste για τα τσιπάκια των μνημών κ άλλη paste για το τσιπάκι του επεξεργαστή;

Έχεις ανοίξει την υπάρχουσα κάρτα?Για το chip της κάρτας σου κάνει η πάστα που βάζεις και στον επεξεργαστή του pc σου.Για τις μνήμες και πιθανότατα για τα vrm θα χρειαστείς thermal pads.Οποτε πρέπει να ανοίξεις την κάρτα σου ,να δεις σε ποια σημεία έχει thermal pads ,να μετρήσεις το πάχος τους και να αγοράσεις κάποια με το ίδιο πάχος.Αλλοι αλλάζουν μόνο πάστα και χρησιμοποιούν τα υπάρχοντα thermal pads.θελει όμως  λίγο προσοχή οταν λύνεις την κάρτα μην καταστρέψεις κανένα .Προσωπικα θα τα άλλαζα όλα, αλλά αν σου φαίνεται βουνό η διαδικασία και έχεις καλές temps στις μνήμες σου τώρα είναι και αυτή μια επιλογή.

Επεξ/σία από niko13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, zoranb είπε

Για να καθαρίσω την παλιά thermal paste μπορώ να χρησιμοποιήσω οινόπνευμα;

το οινοπνευμα θα αφησει υγρασια , θελει ισοπροπυλικη αλκοολη που εξατμιζεται

εγω εχω αυτο https://www.skroutz.gr/s/10651411/Chemco-Isopropyliki-Alkooli-99-5-1000ml.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, alexcrx είπε

το οινοπνευμα θα αφησει υγρασια , θελει ισοπροπυλικη αλκοολη που εξατμιζεται

εγω εχω αυτο https://www.skroutz.gr/s/10651411/Chemco-Isopropyliki-Alkooli-99-5-1000ml.html

Και το καθαρό  οινόπνευμα είναι κομπλέ. Ποιος σου είπε πως δεν εξατμίζεται ; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

niko13 δεν την έχω ακόμα ξεμοντάρει, είναι ίδια με αυτήν…

image.png.4e7c1b8dc293ebd544e64a8dceadae33.png

Είναι προτιμοτερο thermal pads να βάλω ή paste? Τί κάνει καλύτερη απαγωγή της θερμοκρασίας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 minutes ago, zoranb said:

niko13 δεν την έχω ακόμα ξεμοντάρει, είναι ίδια με αυτήν…

image.png.4e7c1b8dc293ebd544e64a8dceadae33.png

Είναι προτιμοτερο thermal pads να βάλω ή paste

copy paste? σε βλεπω με χαλασμενη καρτα. βαζεις οτι ειχε πριν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, zoranb είπε

niko13 δεν την έχω ακόμα ξεμοντάρει, είναι ίδια με αυτήν…

image.png.4e7c1b8dc293ebd544e64a8dceadae33.png

Είναι προτιμοτερο thermal pads να βάλω ή paste? Τί κάνει καλύτερη απαγωγή της θερμοκρασίας;

Παντα η παστα κανει καλυτερη δουλεια απο τα thermal pads.

Την ιδια παστα χρησιμοποιεις με τα CPU.

Πολυ μικρες ειναι οι διαφορες αναμεσα στις παστες. Δελεξε οποια θελεις.

Πιο μεγαλη σημασια εχει να την απλώσεις σωστα και να κανουν καλη επαφη οι επιφανειές σου.

Μονο εαν μιλαμε για exteme overclocking εχει νοημα να δεις τις διαφορες τους και εκει μετα πας σε Liquid Metal που εαν δεν ξερεις τι κανεις δεν προτεινεται μιας και ειναι electrical conductive που σημαινει εαν σου φυγει σε κυκλωμα το εκαψες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, zoranb είπε

Μα κ το οινόπνευμα εξατμίζεται 

το καθαρο ναι , ασχετα που δε το αναφερεις αλλα οκ

39 λεπτά πριν, fotaras76 είπε

Ποιος σου είπε πως δεν εξατμίζεται ; 

και το νερο εξατμιζεται αλλα δε το βαζεις για να καθαρiσεις την παστα απο το cpu

τεσπα εγω για καλο το ειπα και μου την ψιλο λετε????να'στε καλά ρε μαγκες ευχαριστω

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 06/02/2024 at 20:55, SeNNinhA said:

Παντα η παστα κανει καλυτερη δουλεια απο τα thermal pads.

Την ιδια παστα χρησιμοποιεις με τα CPU.

Πολυ μικρες ειναι οι διαφορες αναμεσα στις παστες. Δελεξε οποια θελεις.

Πιο μεγαλη σημασια εχει να την απλώσεις σωστα και να κανουν καλη επαφη οι επιφανειές σου.

Μονο εαν μιλαμε για exteme overclocking εχει νοημα να δεις τις διαφορες τους και εκει μετα πας σε Liquid Metal που εαν δεν ξερεις τι κανεις δεν προτεινεται μιας και ειναι electrical conductive που σημαινει εαν σου φυγει σε κυκλωμα το εκαψες.

 

προυποθετει οτι θα εφαπτεται το μεταλλο πανω σε αυτο που θελουμε. γιατι τα thermal pads καποιες φορες εχουν ενα χ ογκο που αν βαλεις thermal paste δεν ξερει αν θα εφαρμοζει σωστα.

Επεξ/σία από poulinos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξατμίζεται και το οινόπνευμα, αλλά ο φίλος θέλει να πεί αυτό. 

Isopropyl alcohol is pure alcohol and is a colorless liquid with a musty, sharp odor. There are no other ingredients in a bottle of isopropyl alcohol.

By contrast, rubbing alcohol contains isopropyl alcohol among other ingredients, such as water. Most rubbing alcohol brands contain 70% isopropyl alcohol.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, poulinos είπε

προυποθετει οτι θα εφαπτεται το μεταλο πανω σε αυτο που θελουμε. γιατι τα thermal pads καποιες φορες εχουν ενα χ ογκο που αν βαλεις thermal paste δεν ξερει αν θα εφαρμοζει σωστα.

Σωστα αλλα η CPU και η GPU δεν εμπιπτουν σε αυτη την κατηγορια.

Εννοειται οτι εαν δεν εχει παρει μεντα το σασι θα πρεπει οι επιφανεις των chips και των coolers να εφαρμοζουν.

Thermal pads χρησιμοποιουνται κατα κορον πχ στα VRMs, και στα SSD external cases. Και ισως ακομη σε καποια coolers για M2 SSDs

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 minutes ago, alexcrx said:

τεσπα εγω για καλο το ειπα και μου την ψιλο λετε????να'στε καλά ρε μαγκες ευχαριστω

Όχι ρε φίλε, έχεις δίκιο κ σου ζητώ συγνώμη, δεν ήθελα να νιώσεις έτσι… εκτιμώ τη βοήθειά σου όπως όλες!

30 minutes ago, poulinos said:

copy paste? σε βλεπω με χαλασμενη καρτα. βαζεις οτι ειχε πριν.

Είναι χαλασμένη η κάρτα (έχω δυο χαλασμένες ίδιες), θα τις καθαρίσω, θα τις φουρνίσω κ μετά θα τους εφαρμόσω paste κ pads ή ότι χρειάζεται… κ εάν λειτουργήσουν έχει καλώς, αλλιώς μπαίνω σε αλλά μονοπάτια!

Επεξ/σία από zoranb
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, zoranb είπε

Όχι ρε φίλε, έχεις δίκιο κ σου ζητώ συγνώμη, δεν ήθελα να νιώσεις έτσι… εκτιμώ τη βοήθειά σου όπως όλες!

Είναι χαλασμένη η κάρτα (έχω δυο χαλασμένες ίδιες), θα τις καθαρίσω, θα τις φουρνίσω κ μετά θα τους εφαρμόσω paste κ pads ή ότι χρειάζεται… κ εάν λειτουργήσουν έχει καλώς, αλλιώς μπαίνω σε αλλά μονοπάτια!

Προσοχη στο φουρνισμα.

Θελει καλο striptease και συγκεκριμενους χρονους και θερμοκρασιες. 

Εαν το κανεις σωστα θα πετυχει. Εαν οχι θα γινει χειροτερα. (τι χειροτερα δηλαδη εαν δεν παιζει ουτω ή αλλως...)

Το εχω κανει σε MacBookPro και ειχε παρει παραταση ζωης για κοντα 1,5 χρονο εαν θυμαμαι καλα.

Μετα το τρικ δεν ξαναεπιασε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...