Προς το περιεχόμενο

thermal paste για κάρτες γραφικών


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

On 13/03/2024 at 18:29, nlogginidis said:

Χαίρετε. Σε 6900xt sapphire nitro+ SE χρησιμοποίησα ptm7950 για τον πυρήνα και η διαφορά από την στοκ πάστα είναι χαοτική. Με +15% pl και uv 1110 και την κάρτα να τραβάει 330watt έχω 65 πυρηνα/80 hotspot με ανεμιστήρες στο 40%. Με την μαμά πάστα ήταν 75 πυρήνα/105 hotspot και 80% ανεμιστήρες.

δυστυχως το κακο ειναι οτι δεν ξερουμε τι παστα εχουν βαλει στην καρτα γραφικων αλλα και σε οποιαδηποτε συσκευη όπως και ποσο καλα εχει τοποθετηθει. οποτε δεν με παραξενευουν καποιες φορες οι μεγαλες διαφορες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 62
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, poulinos είπε

δυστυχως το κακο ειναι οτι δεν ξερουμε τι παστα εχουν βαλει στην καρτα γραφικων αλλα και σε οποιαδηποτε συσκευη όπως και ποσο καλα εχει τοποθετηθει. οποτε δεν με παραξενευουν καποιες φορες οι μεγαλες διαφορες.

Σωστα. Στην δική μου μετά τον πρώτο χρόνο και με μέτρια χρήση οι θερμοκρασίες εκτοξεύτηκαν. Την άνοιξα στους 20 μήνες και στην gpu δεν υπήρχε καθόλου πάστα. Ήταν όλη περιμετρικά του τσιπ. Εξ όσων γνωρίζω οι περισσότερες 4090 και τα legion laptops της lenovo χρησιμοποιούν ptm7950 απο το εργοστάσιο. Θεωρητικά δεν εμφανίζεται με αυτό το φαινόμενο του "pump out" . Θα ενημερώσω σε βάθος χρόνου για την θερμική συμπεριφορά της κάρτας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, nlogginidis said:

Σωστα. Στην δική μου μετά τον πρώτο χρόνο και με μέτρια χρήση οι θερμοκρασίες εκτοξεύτηκαν. Την άνοιξα στους 20 μήνες και στην gpu δεν υπήρχε καθόλου πάστα. Ήταν όλη περιμετρικά του τσιπ. Εξ όσων γνωρίζω οι περισσότερες 4090 και τα legion laptops της lenovo χρησιμοποιούν ptm7950 απο το εργοστάσιο. Θεωρητικά δεν εμφανίζεται με αυτό το φαινόμενο του "pump out" . Θα ενημερώσω σε βάθος χρόνου για την θερμική συμπεριφορά της κάρτας.

και ενας χρονος δεν ειναι πολυ για να ειναι τοσο χαλια η παστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...