Προς το περιεχόμενο

S24 Ultra το πρόβλημα με την οθόνη ΥΠΑΡΚΤΟ


georgiosmag

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έφερε ένας φίλος να του περάσω άλλο CSC για να έχει ηχογράφηση κλήσης ένα s24 ultra... το πιάνω στα χέρια μου όμορφο κλπ ... ζήλεψα για λίγο γιατί το ψάχνω κιόλας για αγορά η ανταλλαγή κλπ... 

Αφού του το έφτιαξα όλα καλα και ωραία βγάζω το 23 plus που έχω αυτή τη στιγμή και τα βάζω δίπλα να δω την εκτυφλωτική οθόνη του 24 ultra που όλοι σε όλον τον πλανήτη λένε.. και δεν λέω ότι δεν ισχύει. Έχω δει πολλά βίντεος στο ίντερνετ και για αυτό άλλωστε (ένας από τους λόγους) πορώθηκα αρκετά ώστε να το πάρω και εγώ.

Μαντέψτε... το δικό μου με τζαμάκι προστασίας σπιγκεν και αυτό δίχως. Τα βάζω δίπλα δίπλα η διαφορά τεράστια.. και δεν εννοώ στην φωτεινότητα αλλά στα χρώματα!!!... Λέω οκ κάποια ρύθμιση είναι κλπ. Βάζω την φωτεινότητα και στα 2 στο τέρμα απενεργοποιώ το adaptive .και στα 2... 

ΜΑΝΤΕΨΤΕ πάλι... ακόμη ποιο έντονη η διαφορά ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΦΩΤΕΙΝΟΤΗΤΑ !@!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!  Ψάχνω να δω την μαγική αντιαντανακλαστική οθόνη του ΙΔΙΕΣ ΑΝΤΑΝΑΚΛΑΣΕΙΣ με το δικό μου που το δικό μου επαναλαμβάνω έχει και τζαμάκι!!!!!!!!!!!

ΠΑΙΔΙΑ... απογοητεύτηκα.. ΔΕΝ πρέπει να είναι λογισμικό αυτό το χάλι. Αυτό πρέπει να είναι πρόβλημα στην παρτίδα...

Για πείτε την γνώμη σας.. έχετε κάνει παρόμοιες δοκιμές η έπεσα σε κουλό κομμάτι?"

Μόλις μου έστειλε ο φίλος αφού τρομοκρατήθηκε αρκετά και πήγε στο Πλαίσιο να συγκρίνει το δικό του με αυτά του Πλαισίου.. αυτός το έχει πάρει από βόντα... μου είπε ότι είναι ίδια και του Πλαισίου.. για πείτε ρε παιδιά... και ήμουν έτοιμος σήμερα να το πάρω και εγώ!

Ενημερώνω το θέμα που ξεκίνησα επισυνάπτωντας κάποια λινκ και φωτογραφίες

εδώ

Επεξ/σία από georgiosmag
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, georgiosmag said:

Έφερε ένας φίλος να του περάσω άλλο CSC για να έχει ηχογράφηση κλήσης ένα s24 ultra... το πιάνω στα χέρια μου όμορφο κλπ ... ζήλεψα για λίγο γιατί το ψάχνω κιόλας για αγορά η ανταλλαγή κλπ... 

Αφού του το έφτιαξα όλα καλα και ωραία βγάζω το 23 plus που έχω αυτή τη στιγμή και τα βάζω δίπλα να δω την εκτυφλωτική οθόνη του 24 ultra που όλοι σε όλον τον πλανήτη λένε.. και δεν λέω ότι δεν ισχύει. Έχω δει πολλά βίντεος στο ίντερνετ και για αυτό άλλωστε (ένας από τους λόγους) πορώθηκα αρκετά ώστε να το πάρω και εγώ.

Μαντέψτε... το δικό μου με τζαμάκι προστασίας σπιγκεν και αυτό δίχως. Τα βάζω δίπλα δίπλα η διαφορά τεράστια.. και δεν εννοώ στην φωτεινότητα αλλά στα χρώματα!!!... Λέω οκ κάποια ρύθμιση είναι κλπ. Βάζω την φωτεινότητα και στα 2 στο τέρμα απενεργοποιώ το adaptive .και στα 2... 

ΜΑΝΤΕΨΤΕ πάλι... ακόμη ποιο έντονη η διαφορά ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΦΩΤΕΙΝΟΤΗΤΑ !@!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!  Ψάχνω να δω την μαγική αντιαντανακλαστική οθόνη του ΙΔΙΕΣ ΑΝΤΑΝΑΚΛΑΣΕΙΣ με το δικό μου που το δικό μου επαναλαμβάνω έχει και τζαμάκι!!!!!!!!!!!

ΠΑΙΔΙΑ... απογοητεύτηκα.. ΔΕΝ πρέπει να είναι λογισμικό αυτό το χάλι. Αυτό πρέπει να είναι πρόβλημα στην παρτίδα...

Για πείτε την γνώμη σας.. έχετε κάνει παρόμοιες δοκιμές η έπεσα σε κουλό κομμάτι?"

Μόλις μου έστειλε ο φίλος αφού τρομοκρατήθηκε αρκετά και πήγε στο Πλαίσιο να συγκρίνει το δικό του με αυτά του Πλαισίου.. αυτός το έχει πάρει από βόντα... μου είπε ότι είναι ίδια και του Πλαισίου.. για πείτε ρε παιδιά... και ήμουν έτοιμος σήμερα να το πάρω και εγώ!

Δεν κατάλαβα ποιό είναι το πρόβλημα στο s24. Δεν έχει καλά χρώματα κατά τη γνώμη σου; 

Επεξ/σία από koutsis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 minutes ago, TechnoState said:

....το πρόβλημα είναι υπαρκτό

https://9to5google.com/2024/02/05/samsung-galaxy-s24-display-colors/

Λογικά θα διορθωθεί με επερχόμενα updates.

Αφού βγήκε και είπε η Samsung ότι τελικά δεν είναι πρόβλημα και ότι δεν θα βγεί update....

2 hours ago, koutsis said:

Δεν κατάλαβα ποιό είναι το πρόβλημα στο s24. Δεν έχει καλά χρώματα κατά τη γνώμη σου; 

Είναι ξεβαμμενα τα χρώματα στην οθόνη. 

Και το δικό μου (s21) δίπλα στο s24 έχει διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, filip123go είπε

Αφού βγήκε και είπε η Samsung ότι τελικά δεν είναι πρόβλημα και ότι δεν θα βγεί update...

... στάθηκα πιο πολύ σε αυτό:

"An apparent Samsung employee claims that the company is set to possibly change this in an update to provide a bit more pop to the “Vivid” mode, but the two statements are conflicting"

... φυσικά κ καμία εταιρεία δεν θα αναγνώριζε ευθύς εξ αρχής το πρόβλημα (του στυλ το κρατάτε λάθος ή ας αλλάξετε γυαλιά μυωπίας)....ο υπόλοιπος κόσμος το θεωρεί συνήθως ως "παιδικές ασθένειες".

Επεξ/σία από TechnoState
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, koutsis είπε

Δεν κατάλαβα ποιό είναι το πρόβλημα στο s24. Δεν έχει καλά χρώματα κατά τη γνώμη σου; 

Έγραψα ακριβώς ποιο είναι το πρόβλημα και δεν έχει να κάνει με μένα. 

8 ώρες πριν, filip123go είπε

Αφού βγήκε και είπε η Samsung ότι τελικά δεν είναι πρόβλημα και ότι δεν θα βγεί update....

Είναι ξεβαμμενα τα χρώματα στην οθόνη. 

Και το δικό μου (s21) δίπλα στο s24 έχει διαφορά.

Τα χρώματα δεν μας ενοχλούν τόσο όσο το ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΑ 2600 nits καθώς και ΓΙΑΤΙ οι αντανακλάσεις είναι τόσο έντονες όσο και στο s23 Plus που έβαλα δίπλα του ενώ στα βίντεος που βλέπουμε στο ίντερνετ αυτό δεν ισχύει. Το λένε και τα χαρακτηριστικά του. Gorila glass armor έχει αυτή την ιδιότητα! Ανεβάζει την αντίθεση και μειώνει τις αντανακλάσεις. Εδώ έχουμε ΑΛΗΘΕΙΑ στην Ελλάδα gorila glass armor? Εδώ σε θέλω.

Τώρα και όποιος το βάλει δίπλα σε 23 ultra plus η και παλιότερες συσκευές και καταλάβει το αντίθετο από αυτό που λέω οκ.

8 ώρες πριν, TechnoState είπε

....το πρόβλημα είναι υπαρκτό

https://9to5google.com/2024/02/05/samsung-galaxy-s24-display-colors/

Λογικά θα διορθωθεί με επερχόμενα updates.

Με update θα αλλάξουν το γυαλί που προστατεύει την οθόνη? Οι αντανακλάσεις ο κορεσμός χρωμάτων και η αντίθεση δεν διορθώνεται με λογισμικό παιδιά. Αυτό είναι χαρακτηριστικό του gorilla glass armor. Αυτό που είχα εγώ εχτές στα χέρια μου ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ να είχε... θα το ψάξω περισσότερο τις επόμενες μέρες.. είμαι περίεργος τι έχει πεχτεί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν επανέρχομαι... θα ενημερώσω και την αρχή του θέματος..

Οι 3 εικόνες με το s21 ultra είναι του φίλου μου. Με S21 Ultra... ούτε καν το 23 plus το δικό μου.. το δικό μου σας λέω είναι ΠΟΛΥ ΑΝΩΤΕΡΟ... 

Και η μια η πρώτη είναι ΟΠΩΣ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΜΑΣ ΔΙΑΦΙΜΗΖΟΥΝ... την πήρα από αυτό εδώ το θέμα... ΔΕΙΤΕ πως θα έπρεπε να έρχετε ελλάδα.. βάλτε το το 24 ultra σας δίπλα σε iphone 15 Pro Max Και θα χτυπάτε το κεφάλι σας στον τοίχο (μάλλον.. αν η παρτίδα είναι η προβληματική γιατί περί αυτού πρόκειται!!!


Εδώ η σελίδα το ΠΩΣ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΡΧΕΤΑΙ ΕΛΛΑΔΑ

https://www.androidheadlines.com/2024/01/galaxy-s24-ultra-destroys-iphone-15-pro-max-screen-reflections.html

 

Τώρα θα μου πείτε γιατί έχω τρελαθεί τόσο με το ζήτημα αυτό.. ρε παιδιά ΕΛΕΟΣ...το ποιο δυνατό του όπλο για να αλλάξει κανείς από την σειρά 23 είναι τα ΑΙ χαρακτηριστικά (όχι τόσο σημαντικό προσωπική μου άποψη) ο επεξεργαστής (αρκετά σημαντικό) και ΟΘΟΝΗ που προσωπικά πιστεύω είναι το Α και το Ω σε ένα κινητό... εντάξει.. μην τρελαθούμε.. μιλάμε για κινητό 1500άρικου και όχι άλλο ένα κινητό.. 

Και δεν θα είχα κανένα πρόβλημα αν σε όλο τον κόσμο ήταν έτσι.. ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ .. το τονίζω.

Ανέβασα άλλη μια από άλλη σελίδα... να τις έχετε ως αναφορά όταν θα βρεθείτε με ένα φίλο να τα βάλετε δίπλα δίπλα... ακόμη και με ΣΒΗΣΤΗ οθόνη θα καταλάβεις την διαφορά... εγώ αυτό που βίωσα εχτές ήταν το ΑΚΡΙΒΩΣ αντίθετο.. δηλαδή το s23 plus να είναι καλύτερο του S24 Ultra... lol...
 

Galaxy-S23-Ultra-vs-Galaxy-S24-Ultra-screen-reflection-1-jpg.webp

viber_image_2024-02-06_18-17-53-568.jpg

viber_image_2024-02-06_18-17-54-088.jpg

viber_image_2024-02-06_18-17-54-639.jpg

Samsung-Galaxy-S24-Ultra-Gorilla-Glas-Armor-beweist-seine-besseren-optischen-Eigenschaften-im-Vergleichsvideo.jpg

Επεξ/σία από georgiosmag
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με μια πρόχειρη ματιά, βάζοντας δίπλα δίπλα το s24u με το s23u  (αγορασμένα Βελγιο),  το s23u έχει λίγο πιο "θερμά" χρώματα από το 24. Και η εναλλαγή από natural σε vivid στο 23 είναι πιο έντονη ενώ στο 24 ανεπαίσθητη. 

Αλλά τα έβαλα δίπλα δίπλα για να τα συγκρίνω, δεν είναι ότι μου έκανε αίσθηση από μόνο του.  Θα προσπαθήσω κάποια άλλη στιγμή να τα συγκρίνω περισσότερο.

Εδώ είναι μια πολύ πρόχειρη φώτο (που έβγαλα με ένα παλιό Α70).

Είναι στη σειρά s21u , s22u , s23u , s24u, έχοντας προσπαθήσει να τραβήξω την ίδια φώτο και μετα να την δείξω στις οθόνες τους, με όσο γινόταν παρόμοια settings, αλλά βέβαια εντελώς πρόχειρα.

image.jpeg.12671d41c7de5b40b7f8ba018ba0726f.jpeg

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, sattack είπε

Με μια πρόχειρη ματιά, βάζοντας δίπλα δίπλα το s24u με το s23u  (αγορασμένα Βελγιο),  το s23u έχει λίγο πιο "θερμά" χρώματα από το 24. Και η εναλλαγή από natural σε vivid στο 23 είναι πιο έντονη ενώ στο 24 ανεπαίσθητη. 

Αλλά τα έβαλα δίπλα δίπλα για να τα συγκρίνω, δεν είναι ότι μου έκανε αίσθηση από μόνο του.  Θα προσπαθήσω κάποια άλλη στιγμή να τα συγκρίνω περισσότερο.

Εδώ είναι μια πολύ πρόχειρη φώτο (που έβγαλα με ένα παλιό Α70).

Είναι στη σειρά s21u , s22u , s23u , s24u, έχοντας προσπαθήσει να τραβήξω την ίδια φώτο και μετα να την δείξω στις οθόνες τους, με όσο γινόταν παρόμοια settings, αλλά βέβαια εντελώς πρόχειρα.

image.jpeg.12671d41c7de5b40b7f8ba018ba0726f.jpeg

Θα εκτιμούσα πολύ αν μπορούσες να κάνεις το εξής.

Ίδια φωτογράφηση αλλά με ένα φακό να βαράει ακριβώς από πάνω από τα κινητά με μαύρο φόντο και στο κέντρο κάποια φωτό η απλό κείμενο πάλι μας κάνει. Ο φακός αν είναι κάποιος led να επηρεάζει τους αισθητήρες φωτός των κινητών!!! Καθώς και να τον πιάνει η κάμερα που τραβάει φωτογραφία από την αντανάκλαση των κινητών για να δούμε διαφορές

Έτσι θα δούμε ξεκάθαρα τα περί ΑΝΤΑΝΑΚΛΑΣΕΩΝ και αφαίρεση αυτών στο 75% που δηλώνει επίσημα η Samsung λόγο gorilla glass armor. 

Στο θέμα χρωμάτων θερμοκρασίας κλπ αυτό όντως μπορεί να αλλάξει με λογισμικό. Αλλά αντίθεση και αντανακλάσεις όχι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν κατάλαβα καλά, έχουν πειράξει το Vivid για να είναι πιο κοντά στο Natural, και αυτό ξενίζει κάποιους. Δεν έχει πρόβλημα το panel αν είναι έτσι και όντως μπορεί να φτιάξει με λογισμικό.

Πάντα απορούσα πως ο κόσμος χρησιμοποιεί αυτόν τον αφύσικο εμετό χρωμάτων που λέγεται vivid, είναι απαίσιο. Περί ορέξεως βέβαια...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, BadBoy είπε

Εάν κατάλαβα καλά, έχουν πειράξει το Vivid για να είναι πιο κοντά στο Natural, και αυτό ξενίζει κάποιους. Δεν έχει πρόβλημα το panel αν είναι έτσι και όντως μπορεί να φτιάξει με λογισμικό.

Πάντα απορούσα πως ο κόσμος χρησιμοποιεί αυτόν τον αφύσικο εμετό χρωμάτων που λέγεται vivid, είναι απαίσιο. Περί ορέξεως βέβαια...

Θα συμφωνήσω στο ότι το natural ειναι πιο καλό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Kag1ante είπε

Θα συμφωνήσω στο ότι το natural ειναι πιο καλό 

 

15 ώρες πριν, BadBoy είπε

Εάν κατάλαβα καλά, έχουν πειράξει το Vivid για να είναι πιο κοντά στο Natural, και αυτό ξενίζει κάποιους. Δεν έχει πρόβλημα το panel αν είναι έτσι και όντως μπορεί να φτιάξει με λογισμικό.

Πάντα απορούσα πως ο κόσμος χρησιμοποιεί αυτόν τον αφύσικο εμετό χρωμάτων που λέγεται vivid, είναι απαίσιο. Περί ορέξεως βέβαια...

Ούτε εμένα μου αρέσει το vivid.  Προτιμώ natural. Αυτό όμως δεν έχει να κάνει με το θέμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μιας που ανοιχτηκε θεμα για το s24 ultra. Προς κατοχους, εχετε θεμα με μπαταρια? Το εχει παρει ο αδερφος μου,και παραπονιεται οτι κραταει λιγοτερο μπαταρια απο το s21 ultra που ειχε προηγουμενως με την ιδια χρηση. Εχει μιλησει για τεχνικο ελεγχο,και θα κανει και εργοστασιακη επαναφορα και βλεπουμε

Επεξ/σία από geomrk
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα χρωματα της Samsung τα προηγουμενα χρονια ηταν αρκετα εντονα και "αφυσικα". Αυτο αρεσε σε καποιους ενω σε καποιους αλλους οχι. Τωρα τα εκαναν πιο ουδετρα και φυσικα. Αν αυτο ειναι προβλημα δεν το ξερω, αλλα η αισθηση μου ειναι οτι ειναι απλα επιλογη της εταιρειας. Τωρα αν φωναζουν πολλοι, μπορει να τα επαναφερουν.

Προσωπικα παντα προτιμω το πιο φυσικο χρωμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...