Προς το περιεχόμενο

S24 Ultra το πρόβλημα με την οθόνη ΥΠΑΡΚΤΟ


georgiosmag

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ειχα αγχωθεί με αυτά που διαβαζα μιας και είμαι ανάμεσα  στο galaxy ultra η στο iphone 15 pro max.

Πήγα χθες και το είδα από κοντά στα Media markt μία χαρά οθόνη έχει.

Σήμερα έπεσε η αγορά από samsung.de  το 512gb στα 1126€ και δώρο το watch6 44mm, σε 2-3 εργάσιμες θα το έχω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν επανέρχομαι.

Ο φίλος που είχε φέρει το κινητό του ήταν με screen protector. 

Μετά από μια ώρα που έκατσα πλαίσιο και το έψαξα αρκετά καταλήγω στο εξής.

 

Όσοι το έχουν και σκέφτονται να βάλουν screen protector απλά το ξεχνάνε. Ακόμη και το γνήσιο της samsung. ΓΚΡΙΖΑ χάλια και αντανακλάσεις χειρότερες και από τη σειρά 23.... χαλάει όλο το κινητό. Αν θέλετε να το έχετε και να ευχαριστιόσαστε πραγματικά την οθόνη του (όχι την φωτεινότητα θα επανέλθω και σε αυτό) δεν πρέπει να έχει προστασία οθόνης. Τραγικό ε?

Τα χρώματα παραμένουν ΧΑΛΙΑ... ξεπλυμένα και ΚΑΘΟΛΟΥ φυσικά για τους "επαγγελματίες" που λένε τις φαφαριές τους και παρασύρουν κόσμο. Δεν έχει να κάνει με ρύθμιση χρωμάτων και για αυτό δεν έρχεται με τίποτε το κινητό ότι και να κάνεις.. Ναι θα βελτιωθεί λίγο και θα χάσει λεπτομέρεια σε σκιές για να το πετύχει (για αυτό δεν κάνει τίποτε και δεν έχει κάνει τίποτε η samsung για αυτό και δεν πρόκειται να κάνει) για τον εξής απλό λόγο. Η επίστρωση που έχει για τις αντανακλάσεις και την αντίθεση ρημάζει τα χρώματα. Είναι απλό και φυσικό να συμβαίνει αυτό. Χρυσή τομή δεν υπάρχει για μένα. Αν θέλεις όμορφη οθόνη δεν πας σε 24 ultra. Πας σε 23. ΤΕΛΟΣ.

Όσο το έψαχνα όντως τα γκάζια του είναι έντονα αλλά όχι έντονα αισθητα για όποιον έχει σειρά 23. Στα μετροπρογράμματα μπορεί να σκοτώνει αλλά σε πραγματική χρήση δεν φαίνονται οι διαφορές. Επίσης και στο movie editing το τελικό όχι μέσα την ώρα που κάνεις επεξεργασία είναι πολύ ποιο γρήγορο. Οπότε όποιος έχει σκοπό να κάνει μεγάλης διάρκειας βίντεο με εφε και μοντάζ κλπ πάει σε 24... Έχει άραγε κάποιος τέτοιο σκοπό ? :P

Ηχεία (πάντα με το 23 πλας το δικό μου που είχα δίπλα του) μέσα στην βαβούρα μου φάνηκαν το ίδιο... ούτε και το μπάσο κατάλαβα διαφορά... ίσως σε απόλυτη ησυχία? Δεν ξέρω... 

Κάμερα? Προσωπική μου άποψη τα ίδια "σκατά" όταν κροπάρεις την εικόνα πολύ. Όπως πάντα και με ΟΛΑ τα samsung... οπότε το adobe lightroom δεν το γλυτώνεις ούτε με το 24.  Πολύς θόρυβος και γενικά ανάμικτα τα αισθήματα ακόμη και σε 10χ ζουμ που τράβηξα μια έλεγα ότι το 24 ήταν καλύτερο μια το 23.. οι διαφορές ανέκδοτο.. η ταχύτητα λήψης μόνο λες και με το κινητό θα τραβήξεις κάποιο σπορ γεγονός και θέλεις ταχύτητα κλείστρου.. οκ.. 

Οι ΑΙ δυνατότητες και τα σλοου στο βίντεο κλπ ωραία κ ολπάκια και ως εκεί. Δεν είναι παράγοντες που θα σε κάνουν να το πάρεις.

ΤΕΛΕΙΩΝΩ λοιπόν λέγοντας την γνώμη μου σε όλους όσους το έχουν πάρει η σκέφτονται να το πάρουν.

ΜΗΝ ΠΑΡΕΞΗΓΗΘΩ κουκλί είναι και τρομερό γκάτζετ. ΑΛΛΑ>..

 

Όσοι έχουν σειρά 23 ΜΗΝ ΠΑΤΕ σε 24 δεν έχει νόημα. ΚΑΝΕΝΑ όμως :P

Ναι θα βιώσεις το καινούριο και την αλλαγή ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΤΟΣΟ ώστε να πληρώσεις την τόσο μεγάλη χρηματική διαφορά. ΔΕΝ ΑΞΙΖΕΙ προσωπική μου άποψη.

Όσοι ΟΜΩΣ... έχουν 23 και πίσω δηλαδή με exynos ΝΑΙ>> ΔΑΓΚΩΤΟ ... πας απευθείας σε 24 και δεν το συζητάμε καθόλου... Ultra για πραγματική διαφορά και exynos αν δε σε ενδιαφέρει αυτονομία και θερμοκρασίες... 

Τι σημαίνουν όλα αυτά? ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ γιατί περίμενα κάτι πραγματικά ΟΥΑΟΥ αλλά δεν ήρθε... 

 

Όποιος το έχει μπράβο του και όσοι σκέφτονται να το πάρουν να το πάρουν αρκεί να μην εχουν σειρά 23...

 

Αυτά...

 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Nabuko είπε

Δηλαδη άνοιξες ένα θέμα και αυτοπρότεινες ως λύση τη δική σου απάντηση

Είχες εσύ τη λύση και δεν την έδινες  θέλεις να πεις? Γιατί δεν μας είπες όμως.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για καθε κινητο που βγαινει παντα καταληγουμε στο συμπερασμα οτι δεν "αξιζει" την αναβαθμιση αν εχεις το προηγουμενο μοντελο.
Τωρα τι περιμεναμε να αλλαξει δηλαδη και απογοητευτηκες ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, GoMaR είπε

Για καθε κινητο που βγαινει παντα καταληγουμε στο συμπερασμα οτι δεν "αξιζει" την αναβαθμιση αν εχεις το προηγουμενο μοντελο.
Τωρα τι περιμεναμε να αλλαξει δηλαδη και απογοητευτηκες ;

Από το s4 και μετά όλα είναι με μικρές αναβαθμίσεις και αλλαγές.  Αυτό εδώ λόγο ΑΙ , λόγο ιδιαίτερου γυαλιού προστασίας και τεχνολογίας οθόνης,  λόγο επεξεργαστή και κάποια άλλα μικρότερης σημασίας η διαφορά από το s23 τουλάχιστον όπως το παρουσίασαν, θα περίμενε κανείς ότι όντως θα είχαμε κάτι πραγματικά διαφορετικό.  Που δεν ισχύει.  

Δεν περίμενα μόνο εγώ.  Πολύς κόσμος περίμενε.  Γιατί η Samsung έχει ήδη όνομα, υποστήριξη και λογισμικό οπότε όλα αυτά μαζί δημιουργούν ένα μεγάλο hype για αυτό που περιμένεις.  Και μιλάω πάντα για τους γκατζετακιδες.  Οι απλοί χρήστες δεν δίνουν σημασία το ξέρω.  Παίρνουν απευθείας το ακριβότερο (κατά προτίμηση Apple) αυτοί που είναι οικονομικά άνετοι, και/η το φθηνότερο η μάζα για να κάνουν απλά την δουλειά τους.  Και δεν τους ενδιαφέρουν οι λεπτομέρειες.  Εμείς οι γκατζετακιδες αναλύουμε διαφορετικά την τεχνολογία.  

Επεξ/σία από georgiosmag
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/2/2024 στις 1:27 ΜΜ, geomrk είπε

Μιας που ανοιχτηκε θεμα για το s24 ultra. Προς κατοχους, εχετε θεμα με μπαταρια? Το εχει παρει ο αδερφος μου,και παραπονιεται οτι κραταει λιγοτερο μπαταρια απο το s21 ultra που ειχε προηγουμενως με την ιδια χρηση. Εχει μιλησει για τεχνικο ελεγχο,και θα κανει και εργοστασιακη επαναφορα και βλεπουμε

Τελικα ήθελε εργοστασιακή επαναφορά γιατί αποτι φαίνεται το smart switch που σου μεταφέρει τα δεδομένα από τη μια συσκευή στην άλλη (στην περίπτωση μου s21u>s24u) έχει bug και ρουφάει πολύ την μπαταρία. Στην αρχική εγκατάσταση πρέπει να ξεκινήσει ως νέο τηλέφωνο χωρίς μεταφορά δεδομένων . Τώρα είναι θηρίο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/2/2024 στις 7:44 ΠΜ, geomrk είπε

Τελικα ήθελε εργοστασιακή επαναφορά γιατί αποτι φαίνεται το smart switch που σου μεταφέρει τα δεδομένα από τη μια συσκευή στην άλλη (στην περίπτωση μου s21u>s24u) έχει bug και ρουφάει πολύ την μπαταρία. Στην αρχική εγκατάσταση πρέπει να ξεκινήσει ως νέο τηλέφωνο χωρίς μεταφορά δεδομένων . Τώρα είναι θηρίο

Χθες ήρθε το δικό μου και διαβάζοντας αυτά που γράφεις δεν ξέρω τη να κάνω, το σίγουρο είναι ότι πρέπει να κάνω μεταφορά από το παλιό  s20 γιατί αν χρειαστεί να τα περάσω όλα από την αρχή θα φάω μια μέρα ολόκληρη. Γνώμη σου είναι να το ανοίξω χωρίς μεταφορά και μετά να κάνω μεταφορά η να μη κάνω καθόλου μεταφορά και να τα περνάω ένα ένα, χρονοβόρο..

inbound1945362259956492150.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@andreas-d Καλημέρα και μεγειά σου! Γνώμη μου, να το εκκινήσεις ως νέο τηλέφωνο και μετά να περάσεις ό,τι θέλεις, με ενδιάμεσο backup σε κάποιο pc ενδεχομένως κτλπ. Προτείνω γενικά,από δω και στο εξής αν δεν έχει γίνει ήδη,την χρήση cloud. Καθώς,προσωπικά, με το google photos δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με media όσα κινητά έχω αλλάξει. Μόνο τα apps περνάω όταν αλλάζω κινητά. Τώρα βέβαια στην περίπτωση σου ειναι το onedrive,αλλά προτιμώ το google photos ακόμα και στο iphone που έχω πλέον

Επεξ/σία από geomrk
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...