Προς το περιεχόμενο

Να τον βάψω μπλε ή να το αγνοήσω;


Τέρης Α.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πήρα το απόγευμα αυτό το δίσκο (ST18000NM000J) και τον κούμπωσα στο σύστημα της υπογραφής. Λίγα λεπτά μετά τα δύο υπογραμμισμένα με κάθε refresh ανέβαιναν κατά 10άδες. 2 ώρες μετά έχουν φτάσει κάτι εκατομμύρια. Έβγαλα τη σύνδεση που του είχα κάνει και την έβαλα στον 2ο που είναι o WD της υπογραφής. Συνεχίζει το ίδιο θέμα στον καινούριο, άρα δεν είναι θέμα καλωδίωσης.

 (2363).png.086c894c0f3d392e48f6e161bf842202.png

Στη διαχείριση συσκευών δεν αναφέρει κάτι.

Στιγμιότυπο οθόνης (2364).png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, atheatos είπε

Δοκίμασε και με προηγουμενη εκδοση του. 

(2366).png.b19fb8b1343f853fb559e0cb526bff41.png

21 λεπτά πριν, micos000 είπε

Έλεγξε το και με το HD sentinel. 

(2368).png.89cb3dee92b693ef5591cc76bbce1052.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Τέρης Α. είπε

(2366).png.b19fb8b1343f853fb559e0cb526bff41.png

(2368).png.89cb3dee92b693ef5591cc76bbce1052.png

Μια χαρά είσαι. Όπως σου είπαν και οι άλλοι φίλοι μη τα εμπιστεύεσαι και πολύ τα προγράμματα αυτά (δεν είναι 100% αξιόπιστα - να συμπληρώσω εγώ για όλες τις παραμέτρους). Και πάντα δοκιμάζουμε με διαφορετικά προγράμματα. Μην ανησυχείς γενικά. Έχω δίσκο που για κάποιο λόγο όλα τα προγράμματα δείχνουν ότι λειτουργεί σε μεγάλη σχετικά θερμοκρασία, αλλά λειτουργεί περισσότερο από όλους και τον περιμένω να κλατάρει εδώ και πολλά χρόνια (τον έχω για προσωρινές μόνο λειτουργίες φυσικά) αλλά ακόμα λειτουργεί μια χαρά. 

Τέλος πάντων με τις παραπάνω θερμοκρασίες είσαι πολύ καλά ή κοινώς σούπερ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ίσως είναι πρόβλημα firmware . Δες ή ρωτά εδώ https://www.seagate.com/gb/en/support/internal-hard-drives/enterprise-hard-drives/exos-X18/

 

 Έχω δυο ίδιους με τον δικό σου , αγορασμενους από Amazon, o ένας είχε μάλιστα χτύπημα και ακόμα δουλεύουν....

Επεξ/σία από atheatos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν ανέφερα κάπου πρόβλημα με τη θερμοκρασία, στα σφάλματα ανάγνωσης και αναζήτησης αναφέρθηκα.

8 λεπτά πριν, atheatos είπε

Ίσως είναι πρόβλημα firmware .

Ίσως απ' ότι βλέπω:

(2369).png.5587401940b4ffe8f89655357cc7c6c9.png

Αλλά ο δίσκος είναι κατασκευής 03/2023 και το Firmware 10/2022, γιατί δεν πέρασαν απευθείας το νέο;...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα σφάλματα και γενικά οι ενδείξεις που βλέπουν τα προγράμματα επηρεάζονται σε μεγάλο βαθμό από το firmware. Αν όντως ο δίσκος έχει πρόβλημα μπορείς να το δεις και με ένα bench προγραμμα . Με τοσα σφαλματα λογικα δεν προκειται να πιασει τις θεωρητικες ταχυτητες εγγραφης και αναγνωσης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Το  αρχείο που κατέβασες μάλλον είναι corrupted.(Εχεις PM) Δοκιμασε να βαλεις το SN03 και μετα το SN04.

Αν  με τα εργαλεία της seagate , κανεις διάγνωση του δίσκου και  δεν βγαλουν προβλημα , δεν χρειαζεται να αλλαξεις το firmware.Οπως εγραψα προηγουμένως ,  οι ενδείξεις που θα έχεις από τα άλλα προγράμματα θα είναι περίεργες, αλλά δίσκος θα είναι οκ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είδα τα αρχεία, αλλά δεν βρήκα πως να κάνω λήψη τον φάκελο. 

Κατέβασα το Seatools για να δω τι αναφέρει το SMART και έδειχνε τα ίδια. Σκάλισα λϊγο το πρόγραμμα να δω τι άλλα πράγματα έχει (τελευταία φορά που το είχα χρησιμοποιήσει ήταν το '19-'20 και δεν ήταν έτσι) και είχε επιλογή για FW Update. Πατάω να δω τι είναι, βάζω και υο αρχείο και δεν βλέπω να κάνει κάτι το πρόγραμμα. Περιμένω και μετά από ένα λεπτό έρχεται ειδοποίηση ότι ξεκίνησε η διαδικασία ενημέρωσης και λίγο μετά ότι ολοκληρώθηκε. Κοιτάζω και είχε περάσει η SN04. Κάνω και ένα restart το σύστημα, ξαναελέγχω και συνεχίζει να γράφει erros, λάθος θερμοκρασία κλπ. Τον έβαλα να κάνει full zeros format 3 φορές.

Επεξ/σία από Τέρης Α.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία! Δεν είναι... Ελπίζω να μην είναι καμιά ελαττωματική παρτίδα και μου ξανάρθει αντίστοιχος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Τέρης Α. είπε

Ωραία! Δεν είναι... Ελπίζω να μην είναι καμιά ελαττωματική παρτίδα και μου ξανάρθει αντίστοιχος.

Δεν ξέρω από πού τον πήρες αλλά αυτούς που αγόρασα από το amazon.de πρόσφατα, δεν είχαν κανένα firmware update, παρόλο που το firmware τους είναι το SN03. Δεν ξέρω γιατί αλλά με το serial number τους ZVT.....  δεν είχε κανένα update από το sight της Seagate. Επικοινώνησε μαζί τους , ίσως σου στείλουν κάποιο άλλο firmware και δεν χρειάζεται να τον επιστρέψεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, atheatos είπε

Δεν ξέρω από πού τον πήρες

E-shop.gr

3 ώρες πριν, atheatos είπε

Δεν ξέρω γιατί αλλά με το serial number τους ZVT...

Εμένα είναι άλλο, ZR5EVZ3L

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...