Προς το περιεχόμενο

Ψάχνω web developer/agency για κατασκευή ιστοσελίδας ή γνώμες περί αυτού


azer01

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά, δεν ξέρω αν επιτρέπεται το θέμα και άμα είμαι στο σωστό section, αν όχι πείτε μου τί και πώς.

Θέλω ένα custom, αλλά "απλό" site, αλλά με μία σύντομη αναζήτηση μου δείχνει κυρίως ιδιώτες/agencies που ασχολούντε με eshops μόνο και wordpress sites.

Δεν έχω ιδιαίτερη εμπειρία με web dev αλλά είμαι σε αρκετά σχετικό κλάδο (data science). Με αυτά που ξέρω το site που ζητάω μου φαίνεται πολύ απλό για κάποιον έμπειρο, αν και σίγουρα αγνοώ πολλά.

Για αρχή, νομίζω πώς ψάχνω για κάτι σε flask, επειδή έχω εμπειρία σε python, έτσι ώστε για να μπορώ να κάνω αλλαγές μετά και μόνος μου. Πάνω κάτω θέλω τα εξής functionalities:

1) Homepage και μερικά tabs
2) Login/register (αν google oauth είναι πιο απλό τότε μόνο αυτό, αλλιώς κανονικό register με email)
2.1) Database για τους users
3) Stripe integration για συνδρομές
4) Κάποια pages σα blog, αλλά δεν χρειάζομαι κανονικό blog functionality - δηλαδή δε θέλω να έχω writers, post/edit κλπ, αλλά απλά να μπορώ να κάνω publish νέο page (δηλαδή να έχω ένα structure που απλά να αλλάζω τα text, images δλδ σα να κάνω duplicate ένα page με νέο text) -- δε ξέρω πόσο νόημα βγάζει αυτό αλλά πείτε μου
5) Οι paying users να έχουν access σε ένα extra section
5.1) Το extra section στην ουσία θα δείχνει κάποια tables και graphs διαβάζοντας κάποιο db ή json από κάποιο cloud service/bucket.
5.2) Στο frontpage πάλι θα υπάρχει κάποιο νούμερο/graph που θα διαβάζει δεδομένα από κάποιο db ή json από κάποιο cloud service/bucket
6) Security;
7) Analytics;

Edit: 8 ) GDPR; 

Σχετικά με το 5, δεν ζητάω κάτι σχετικά με το cloud - αυτό το κομμάτι θα το κάνω εγώ, στην ουσία θέλω απλά να γίνει ένα connection του backend με το cloud για να διαβάζει τα data. Πιθανώς αυτό να χρειαστεί να γίνεται 1 φορά τη μέρα, δηλαδή να κάνει update το site. Επίσης, copy writing δεν χρειάζομαι ούτε logos νομίζω.

Αρχικά ήθελα να το φτιάξω μόνος μου, αλλά δεν έχω πολύ χρόνο πλέον. Αν και δεν το έχω αποκλείσει τελειώς ακόμα. Ποιά είναι η γνώμη σας για τη δυσκολία του project;

Γενικά θέλω να ρωτήσω, πόσο πιστεύετε ότι θα κοστίσει το απο πάνω σε ιδιώτη/agency και τι άλλο έχω παραλείψει/πρέπει να ξέρω;

Όποιος/α ενδιαφέρεται να το αναλάβει, ας αφήσει μία απάντηση ή να στείλει μήνυμα και το μιλάμε.

Ευχαριστώ
 

Επεξ/σία από azer01
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο "απλό" δεν είναι αυτό που ζητάς.

Απλό είναι 5 σελίδες με 2 συνδέσμους, όχι ολοκληρο web app. Και εάν θέλεις να στο φτιαξει και άλλος, ειδικά σε flask, θα σου ζητήσει πολλά. 

Πιστεύω γύρω στα 5000 θα βγει ολόκληρη η εφαρμογή. 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα φίλε, μπορείς να μου εξηγήσεις την πολυπλοκότητα ανά 'functionality' που αρίθμησα; 

Για το flask δεν καίγομαι, ακούω και άλλες προτάσεις. 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2.Login/register, αρκετά περίπλοκο από μόνο του. 

2.1 τη database ποιος θα την σχεδιάσει; Σε τι τεχνολογία; που θα γίνει host? Ποιος θα κάνει το db admin κομμάτι; 

3. Και αυτό είναι σχετικά περίπλοκο (δεν υπάγεται στο "απλό που ανέφερες).

4. Θέλεις ολόκληρο engine, για να μπορείς να "προσθέτεις" σελίδες στο σάιτ.

5. Θέλεις display content by profile. Που σημαίνει αυτόματα ρόλους (user, admin κλπ κλπ). Δεν έχει δλδ απλά ένα login και τελείωσες.

5.1,.52 έξτρα implementation με cloud service/db

6, ρωτάς; Τη μελέτη ποιος θα την κάνει; Θα βάλεις Κέρβερο, keycloack, 0auth? Το implementation ποιος θα το κάνεις; Πλέον μπαίνεις και σε DevOps χωράφια.

7, λογικά google analytics για αρχή.

8, αντιγράφεις τους όρους (γιατί φαντάζομαι αυτό εννοείς) από κάποιο γνωστό site.

Αυτά που έχεις γράψει είναι τουλάχιστον 4 μήνες δουλειάς για ένα τέρμα senior full stack μηχανικό . Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι είναι "απλό" να το φτιάξεις από το μηδέν; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, filip123go είπε

2.Login/register, αρκετά περίπλοκο από μόνο του. 

2.1 τη database ποιος θα την σχεδιάσει; Σε τι τεχνολογία; που θα γίνει host? Ποιος θα κάνει το db admin κομμάτι; 

3. Και αυτό είναι σχετικά περίπλοκο (δεν υπάγεται στο "απλό που ανέφερες).

4. Θέλεις ολόκληρο engine, για να μπορείς να "προσθέτεις" σελίδες στο σάιτ.

5. Θέλεις display content by profile. Που σημαίνει αυτόματα ρόλους (user, admin κλπ κλπ). Δεν έχει δλδ απλά ένα login και τελείωσες.

5.1,.52 έξτρα implementation με cloud service/db

6, ρωτάς; Τη μελέτη ποιος θα την κάνει; Θα βάλεις Κέρβερο, keycloack, 0auth? Το implementation ποιος θα το κάνεις; Πλέον μπαίνεις και σε DevOps χωράφια.

7, λογικά google analytics για αρχή.

8, αντιγράφεις τους όρους (γιατί φαντάζομαι αυτό εννοείς) από κάποιο γνωστό site.

Αυτά που έχεις γράψει είναι τουλάχιστον 4 μήνες δουλειάς για ένα τέρμα senior full stack μηχανικό . Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι είναι "απλό" να το φτιάξεις από το μηδέν; 


Εργάζεσαι ως dev/se;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συμφωνώ με όσα είπε ο @filip123go και θα προσθέσω πως θα σου βγει πολύ πιο φτηνά αν πας σε μια πλατφόρμα τύπου Wordpress που έχει out of the box λύσεις σε πολλά από αυτά που ζητάς.

Επεξ/σία από Xvipes
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, azer01 said:


Εργάζεσαι ως dev/se;

Ναι, είμαι full-stack se. Όπως σου πρότειναν και οι άλλοι, κοίτα για έτοιμες πλατφόρμες, εκτός αν έχεις στο μυαλό σου κάτι πολύ εξεζητημένο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, filip123go είπε

Ναι, είμαι full-stack se. Όπως σου πρότειναν και οι άλλοι, κοίτα για έτοιμες πλατφόρμες, εκτός αν έχεις στο μυαλό σου κάτι πολύ εξεζητημένο...

Δε θέλω να πάω σε WP κλπ για διάφορους λόγους.

Για να σου απαντήσω στο προηγούμενο ερώτημα σου, μιας και είπες ότι είσαι full stack se.

Πραγματικά δε μπορώ να καταλάβω πως ίσως το πιό κοινό functionality (register/login) σε μη static site να θεωρείται "περίπλοκο". Προφανώς έχει διάφορα βήματα και δεν είναι απλά 1 κουμπί αλλά εσύ το λες σα να μιλάμε για πυρηνική φυσική. Για να σου απαντήσω συνολικά στο ερώτημα, ζητάω απο τα πιο κοινά functionalities για αυτό το θεωρώ απλό. Δηλαδή άμα έχεις δουλέψει payments δε βλέπω το λόγο που το stripe integration θα θεωρείται περίπλοκο.

Τα 5κ δεν μου φαίνονται πολλά, αν και λίγο παραπάνω απ' ότι θα πίστευα, αλλά 4 μήνες full time δουλειά μου ακούγεται γελοίο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλασικό λάθος ανθρώπων που δεν έχουν εμπειρία και κρίνουν βάσει αυτής (ή καλύτερα βάσει έλλειψης αυτής). 

Μία φόρμα καταχώρησης στοιχείων την θεωρείς απλή; Αν ναι έχω να σου πω πως μπορεί να εξελιχθεί σε ένα από τα πιο περίπλοκα πράγματα σε ένα site. 

My 2 cents και να θυμάσαι πως όλοι εδώ απαντάμε για να σε βοηθήσουμε όχι γιατί έχουμε κάτι προσωπικό μαζί σου.

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 minutes ago, azer01 said:

Πραγματικά δε μπορώ να καταλάβω πως ίσως το πιό κοινό functionality (register/login) σε μη static site να θεωρείται "περίπλοκο". Προφανώς έχει διάφορα βήματα και δεν είναι απλά 1 κουμπί αλλά εσύ το λες σα να μιλάμε για πυρηνική φυσική. Για να σου απαντήσω συνολικά στο ερώτημα, ζητάω απο τα πιο κοινά functionalities για αυτό το θεωρώ απλό. Δηλαδή άμα έχεις δουλέψει payments δε βλέπω το λόγο που το stripe integration θα θεωρείται περίπλοκο.

Τα 5κ δεν μου φαίνονται πολλά, αν και λίγο παραπάνω απ' ότι θα πίστευα, αλλά 4 μήνες full time δουλειά μου ακούγεται γελοίο

Οκ, αφού σου φαίνεται γελοίο, φτιαξ το μόνος σου.

Αν θες στο βγάζω και σε 3 μέρες εγώ με security από τα lidl, 0 testing και κάλεσμα του API της stripe κατευθείαν από το fe.

Τα περισσότερα από αυτά που αναφέρεις, τα έχω στησει μόνος μου, για δικό μου product (react, java spring boot, k8s, keycloack), το οποίο δουλεύεται 5 χρόνια και έχει γίνει scrap 2 φορές (τώρα είμαι στο 3ο version, που επιτέλους μάλλον θα βγει ). 

Τη βάση δεν έχεις ιδέα πόσες φορές θα την διαγράψεις και θα την ξαναφτιάξεις.

Τους user που θα τους σώζεις; Στη δική σου βάση η στη βάση του authentication? Το authenticate πώς θα το κάνεις θα είναι με tokens και refresh tokens? Το mfa (το οποίο είναι υποχρεωτικό εφόσον έχεις πληρώμες, )πώς θα το υλοποιήσεις;

Μετά, που θα το σηκώσεις; Φαντάζομαι δεν θα το φτιάξεις και θα το έχεις στο pc σου να το κοιτάς. DevOps άνθρωπο έχεις; Θα το βάλεις σε container η σε application server???

 Και 200 χιλιάδες άλλα πράγματα τα οποία δεν τα έχεις σκεφτεί και που θα βγουν στην πορεία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, Xvipes είπε

Κλασικό λάθος ανθρώπων που δεν έχουν εμπειρία και κρίνουν βάσει αυτής (ή καλύτερα βάσει έλλειψης αυτής). 

Μία φόρμα καταχώρησης στοιχείων την θεωρείς απλή; Αν ναι έχω να σου πω πως μπορεί να εξελιχθεί σε ένα από τα πιο περίπλοκα πράγματα σε ένα site. 

My 2 cents και να θυμάσαι πως όλοι εδώ απαντάμε για να σε βοηθήσουμε όχι γιατί έχουμε κάτι προσωπικό μαζί σου.

Δεν έχω απαντήσει σε κάτι προσωπικά. Είπα απο την αρχή ότι δεν έχω ιδιαίτερη εμπειρία με web dev. Νωρίτερα ρωτήθηκα γιατί το θεωρώ 'απλό' και απλά απάντησα

39 λεπτά πριν, filip123go είπε

Οκ, αφού σου φαίνεται γελοίο, φτιαξ το μόνος σου.

Αν θες στο βγάζω και σε 3 μέρες εγώ με security από τα lidl, 0 testing και κάλεσμα του API της stripe κατευθείαν από το fe.

Τα περισσότερα από αυτά που αναφέρεις, τα έχω στησει μόνος μου, για δικό μου product (react, java spring boot, k8s, keycloack), το οποίο δουλεύεται 5 χρόνια και έχει γίνει scrap 2 φορές (τώρα είμαι στο 3ο version, που επιτέλους μάλλον θα βγει ). 

Τη βάση δεν έχεις ιδέα πόσες φορές θα την διαγράψεις και θα την ξαναφτιάξεις.

Τους user που θα τους σώζεις; Στη δική σου βάση η στη βάση του authentication? Το authenticate πώς θα το κάνεις θα είναι με tokens και refresh tokens? Το mfa (το οποίο είναι υποχρεωτικό εφόσον έχεις πληρώμες, )πώς θα το υλοποιήσεις;

Μετά, που θα το σηκώσεις; Φαντάζομαι δεν θα το φτιάξεις και θα το έχεις στο pc σου να το κοιτάς. DevOps άνθρωπο έχεις; Θα το βάλεις σε container η σε application server???

 Και 200 χιλιάδες άλλα πράγματα τα οποία δεν τα έχεις σκεφτεί και που θα βγουν στην πορεία...

Πραγματικά δεν έχω ιδέα γιατί τα γράφεις όλα αυτά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 minutes ago, Xvipes said:

Μία φόρμα καταχώρησης στοιχείων την θεωρείς απλή; Αν ναι έχω να σου πω πως μπορεί να εξελιχθεί σε ένα από τα πιο περίπλοκα πράγματα σε ένα site.

Αυτό ξαναπέστο! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μου κάνει εντύπωση που ενώ υποτίθεται είσαι στο κλάδο του Data Science οπότε έχεις μια εικόνα, και παρόλαυτά θεωρείς ότι είναι κάτι απλό και ειδικά όταν μιλάμε για custom λύση.

Πάντως αυτά που περιγράφεις τα περισσότερα τα έχω κάνει σε Joomla και με components πολύ πιο εύκολα.

Επεξ/σία από stef157
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, stef157 είπε

Μου κάνει εντύπωση που ενώ υποτίθεται είσαι στο κλάδο του Data Science οπότε έχεις μια εικόνα, και παρόλαυτά θεωρείς ότι είναι κάτι απλό και ειδικά όταν μιλάμε για custom λύση.

Πάντως αυτά που περιγράφεις τα περισσότερα τα έχω κάνει σε Joomla και με components πολύ πιο εύκολα.

Βασικά δουλεύω ως ds, δεν υποτίθεται, αλλά δεν είναι ιδιαίτερα σχετικά αντικείμενα. Δε ξέρω, ίσως έχει παρεξηγηθεί η χρήση του "custom", γιατί όταν είπα login/register π.χ εγώ είχα στο μυαλό μου το flask-login όχι κάτι τελείως custom

Επεξ/σία από azer01
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/2/2024 στις 8:11 ΜΜ, azer01 είπε

Δε θέλω να πάω σε WP κλπ για διάφορους λόγους.

Ποιοι είναι οι λόγοι? Το WordPress έχει και δικό του API, και μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως headless μαζί με κάποιο front-end library/framework.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...