Προς το περιεχόμενο

Ψάχνω web developer/agency για κατασκευή ιστοσελίδας ή γνώμες περί αυτού


azer01

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 7/2/2024 στις 1:43 ΜΜ, azer01 είπε

Καλησπέρα παιδιά, δεν ξέρω αν επιτρέπεται το θέμα και άμα είμαι στο σωστό section, αν όχι πείτε μου τί και πώς.

Θέλω ένα custom, αλλά "απλό" site, αλλά με μία σύντομη αναζήτηση μου δείχνει κυρίως ιδιώτες/agencies που ασχολούντε με eshops μόνο και wordpress sites.

Δεν έχω ιδιαίτερη εμπειρία με web dev αλλά είμαι σε αρκετά σχετικό κλάδο (data science). Με αυτά που ξέρω το site που ζητάω μου φαίνεται πολύ απλό για κάποιον έμπειρο, αν και σίγουρα αγνοώ πολλά.

Για αρχή, νομίζω πώς ψάχνω για κάτι σε flask, επειδή έχω εμπειρία σε python, έτσι ώστε για να μπορώ να κάνω αλλαγές μετά και μόνος μου. Πάνω κάτω θέλω τα εξής functionalities:

1) Homepage και μερικά tabs
2) Login/register (αν google oauth είναι πιο απλό τότε μόνο αυτό, αλλιώς κανονικό register με email)
2.1) Database για τους users
3) Stripe integration για συνδρομές
4) Κάποια pages σα blog, αλλά δεν χρειάζομαι κανονικό blog functionality - δηλαδή δε θέλω να έχω writers, post/edit κλπ, αλλά απλά να μπορώ να κάνω publish νέο page (δηλαδή να έχω ένα structure που απλά να αλλάζω τα text, images δλδ σα να κάνω duplicate ένα page με νέο text) -- δε ξέρω πόσο νόημα βγάζει αυτό αλλά πείτε μου
5) Οι paying users να έχουν access σε ένα extra section
5.1) Το extra section στην ουσία θα δείχνει κάποια tables και graphs διαβάζοντας κάποιο db ή json από κάποιο cloud service/bucket.
5.2) Στο frontpage πάλι θα υπάρχει κάποιο νούμερο/graph που θα διαβάζει δεδομένα από κάποιο db ή json από κάποιο cloud service/bucket
6) Security;
7) Analytics;

Edit: 8 ) GDPR; 

Σχετικά με το 5, δεν ζητάω κάτι σχετικά με το cloud - αυτό το κομμάτι θα το κάνω εγώ, στην ουσία θέλω απλά να γίνει ένα connection του backend με το cloud για να διαβάζει τα data. Πιθανώς αυτό να χρειαστεί να γίνεται 1 φορά τη μέρα, δηλαδή να κάνει update το site. Επίσης, copy writing δεν χρειάζομαι ούτε logos νομίζω.

Αρχικά ήθελα να το φτιάξω μόνος μου, αλλά δεν έχω πολύ χρόνο πλέον. Αν και δεν το έχω αποκλείσει τελειώς ακόμα. Ποιά είναι η γνώμη σας για τη δυσκολία του project;

Γενικά θέλω να ρωτήσω, πόσο πιστεύετε ότι θα κοστίσει το απο πάνω σε ιδιώτη/agency και τι άλλο έχω παραλείψει/πρέπει να ξέρω;

Όποιος/α ενδιαφέρεται να το αναλάβει, ας αφήσει μία απάντηση ή να στείλει μήνυμα και το μιλάμε.

Ευχαριστώ
 

Αν θες μια "απλή" (από άποψη να γίνουν κάποιοι συμβιβασμοί σε σχέση με τις σωστές υλοποιήσεις που προτάθηκαν) και λίγο φθηνότερο λύση, μιας και δεν θες wordpress ή να σου φτιάξει κάποιος από το μηδέν το site, όλα τα παραπάνω μπορείς να τα κάνεις και με Shopify , είτε Headless (όπου θα είναι σίγουρα θα βγει πιο ακριβό) είτε σε κανονικό store. 

1. Νative λειτουργία
2. Νative λειτουργία και έχεις 2 διαφορετικές επιλογές για τον τρόπο του log in (ή τελείως custom πατώντας απλά στα default pages στον κλασικό user account.
2.1 Ανάλογα το τι θες στο κομμάτι αυτό μπορεί να υπάρχουν workaround πιο απλά, αν θες απλά registered user database είναι native λειτουργία
3. Native λειτουργία, αν πας όμως (για την μικρή συνδρομή χωρίς checkout) εκεί θέλει σωστό στήσιμο για την διαχείριση των πληρωμών
4. Νative λειτουργία
5. Υπάρχουν apps που μπορούν να το κάνουν αυτό το πράγμα, ή με custom liquid εμφανίζεις ή όχι τα sections ανάλογα αν είναι πχ ο user logged και μπορείς να έχεις βαθμίδες στους users με χρήση Tags για το τι εμφανίζεται στον καθένα και τι όχι
5.1 /5.2 Υπάρχουν apps για αυτό ακριβώς ή μπορείς να φτιάξεις webapp πχ σε Google script και να το περάσεις ως section εκεί που θες να εμφανίζονται. (οπότε γλιτώνεις τα database με απλά Spreadsheets )
6. Native λειτουργία
7. Native λειτουργία
8. Native λειτουργία

Το "αρνητικό" είναι η μηνιαία συνδρομή που θα έχεις (είτε χρονιαία ότι θες).

Και για βρεις κάποιον να σου το φέρει στα μέτρα που θες για να "φαίνεται" και να λειτουργεί όπως χρειάζεσαι δεν θα είναι εύκολο ή δωρεάν , γιατί όλες οι Native λειτουργίες θα χρειαστούν τροποποίηση για να ταιριάξουν στα μέτρα σου. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  

Στις 8/2/2024 στις 9:21 ΜΜ, johnykim είπε

Ποιοι είναι οι λόγοι? Το WordPress έχει και δικό του API, και μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως headless μαζί με κάποιο front-end library/framework.

Κυρίως γιατί όταν κοίταγα WP, είχα ρωτήσει online και μου είχανε πει ότι δεν γίνονται τα 5.1, 5.2 ή άμα γίνονται δεν έχει νόημα να γίνουν με WP.  Άλλοι λόγοι είναι γιατί νομίζω με custom site μπορώ να πετύχω το αποτέλεσμα που θέλω καλύτερα και μελλοντικά θα μπορώ πιο εύκολα να προσθέσω extra πράγματα.

 

16 ώρες πριν, Billator είπε

Αν θες μια "απλή" (από άποψη να γίνουν κάποιοι συμβιβασμοί σε σχέση με τις σωστές υλοποιήσεις που προτάθηκαν) και λίγο φθηνότερο λύση, μιας και δεν θες wordpress ή να σου φτιάξει κάποιος από το μηδέν το site, όλα τα παραπάνω μπορείς να τα κάνεις και με Shopify , είτε Headless (όπου θα είναι σίγουρα θα βγει πιο ακριβό) είτε σε κανονικό store. 

1. Νative λειτουργία
2. Νative λειτουργία και έχεις 2 διαφορετικές επιλογές για τον τρόπο του log in (ή τελείως custom πατώντας απλά στα default pages στον κλασικό user account.
2.1 Ανάλογα το τι θες στο κομμάτι αυτό μπορεί να υπάρχουν workaround πιο απλά, αν θες απλά registered user database είναι native λειτουργία
3. Native λειτουργία, αν πας όμως (για την μικρή συνδρομή χωρίς checkout) εκεί θέλει σωστό στήσιμο για την διαχείριση των πληρωμών
4. Νative λειτουργία
5. Υπάρχουν apps που μπορούν να το κάνουν αυτό το πράγμα, ή με custom liquid εμφανίζεις ή όχι τα sections ανάλογα αν είναι πχ ο user logged και μπορείς να έχεις βαθμίδες στους users με χρήση Tags για το τι εμφανίζεται στον καθένα και τι όχι
5.1 /5.2 Υπάρχουν apps για αυτό ακριβώς ή μπορείς να φτιάξεις webapp πχ σε Google script και να το περάσεις ως section εκεί που θες να εμφανίζονται. (οπότε γλιτώνεις τα database με απλά Spreadsheets )
6. Native λειτουργία
7. Native λειτουργία
8. Native λειτουργία

Το "αρνητικό" είναι η μηνιαία συνδρομή που θα έχεις (είτε χρονιαία ότι θες).

Και για βρεις κάποιον να σου το φέρει στα μέτρα που θες για να "φαίνεται" και να λειτουργεί όπως χρειάζεσαι δεν θα είναι εύκολο ή δωρεάν , γιατί όλες οι Native λειτουργίες θα χρειαστούν τροποποίηση για να ταιριάξουν στα μέτρα σου. 

Οκ thanks θα τσεκάρω, αν και μάλλον βρήκα dev για να μου το κάνει custom

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή Frontend + Backend + Database + CMS + Users & Permissions + Payment Gateway + Data Visualization + Security + Analytics = 5000 ευρώπουλα ???

5000 δεν είναι ούτε τα pro plugins για wordpress (νταξ μπορεί και να ναι) και μιλάμε για custom dev? Ούτε dev shop στην Ινδία δεν θα σου δώσει τέτοια τιμή.

Επίσης όταν λες σε έναν προγραμματιστή "κάτι απλό", είναι πάνω από 25 χρονών και συμφωνεί να ξέρεις ότι παίζει να σε πιάσει κορόιδο.

Αν θες azer01 ενημέρωσε μας για το stack που θα χρησιμοποιήσεις

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή με τέτοιου είδους συστήματα βγάζω το ψωμί μου, μπορώ να πω με σιγουριά πως άμα έχεις λεφτά στη μέση σίγουρα θα γίνει πιο περίπλοκο το σύστημα σου από ό,τι φαντάζεσαι (διότι έχεις να κάνεις και με αποδείξεις, φορολογίες, refunds κτλπ).

Από την άλλη όμως δεν το θεωρώ τόσο δύσκολο όσο κάποιοι το περιγράφουν αλλά ούτε τόσο απλό όπως το περιγράφεις εσύ. Είναι ένα τυπικό πρόγραμμα με λειτουργίες που ζητάνε πολλές εταιρείες. Έχει κάποιες ιδιαιτερότητες μεν, αλλά για παράδειγμα όλοι θα ζητήσουν ένα διαχειριστικό με users & permissions, analytics, payments, logging activities, gdpr κτλπ.

Το μόνο το οποίο βρίσκω κάπως παράξενο είναι η απαίτηση σου για stripe integration και να σου δώσει κάποιος τον κώδικα.

  • Το stripe ναι μεν είναι διαδεδομένο σε όλο τον κόσμο αλλά έχει υψηλά fees (2% αν δεν κάνω λάθος). Για την Ευρώπη υπάρχουν καλύτερες επιλογές άμα το θες μόνο για Ελλάδα ή έστω για χώρες τις ΕΕ
  • Δεν νομίζω κάποιος dev να θέλει να σου δώσει τον κώδικα για κάτι τέτοιο. Ναι μεν θα έχεις ένα σύστημα διαχείρισης αλλά εγώ προσωπικά δεν θα σου έδινα πρόσβαση ούτε στον server ούτε στον κώδικα. Συνήθως κώδικα δεν δίνουν άμα είναι custom-made εκτός κι αν πληρώσεις γι'αυτό. Και πάλι όμως, για τέτοια προγράμματα το flask δεν είναι τόσο διαδεδομένο. Σε django μπορεί αν μιλάμε για python.

Αν θες βοήθεια με το θέμα ή κάποιον να σ'το φτιάξει μπορείς να μου στείλεις ένα μήνυμα και να δούμε αν μπορώ να σε βοηθήσω.

Στις 10/2/2024 στις 9:16 ΠΜ, azer01 είπε

Κυρίως γιατί όταν κοίταγα WP, είχα ρωτήσει online και μου είχανε πει ότι δεν γίνονται τα 5.1, 5.2 ή άμα γίνονται δεν έχει νόημα να γίνουν με WP.  Άλλοι λόγοι είναι γιατί νομίζω με custom site μπορώ να πετύχω το αποτέλεσμα που θέλω καλύτερα και μελλοντικά θα μπορώ πιο εύκολα να προσθέσω extra πράγματα.

Αν και δεν μ'αρέσει η WP, πρέπει να ομολογήσω πως θεωρητικά μπορείς να το φτιάξεις και με WP αυτό που περιγράφεις. Παρόλα αυτά συμφωνώ μαζί σου πως για τέτοιου είδους συστήματα, ιδίως αν στο μέλλον χρειάζεσαι καινούργιες λειτουργίες, ένα καλοφτιαγμένο custom θα σου δώσει καλύτερες και πιο εύκολες λύσεις. Το τελευταίο όμως το βασίζω στην προσωπική μου άποψη και εμπειρία διότι το βρήκα πιο εύκολο το custom για τέτοιου είδους λειτουργίες, ιδίως στο να φτιάξεις σελίδες για την διαχείριση. Ίσως όμως κάποιος με μεγαλύτερη εμπειρία σε WP να μπορεί να το κάνει πιο εύκολα και πιο σωστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/2/2024 στις 6:01 ΜΜ, heartcore είπε

Δηλαδή Frontend + Backend + Database + CMS + Users & Permissions + Payment Gateway + Data Visualization + Security + Analytics = 5000 ευρώπουλα ???

5000 δεν είναι ούτε τα pro plugins για wordpress (νταξ μπορεί και να ναι) και μιλάμε για custom dev? Ούτε dev shop στην Ινδία δεν θα σου δώσει τέτοια τιμή.

Επίσης όταν λες σε έναν προγραμματιστή "κάτι απλό", είναι πάνω από 25 χρονών και συμφωνεί να ξέρεις ότι παίζει να σε πιάσει κορόιδο.

Αν θες azer01 ενημέρωσε μας για το stack που θα χρησιμοποιήσεις

Δυστυχώς τις περισσότερες φορές που έχω προσπαθήσει να επικοινωνήσω με devs δεν υπάρχει συνεννόηση. Η μεγαλύτερη πλειοψηφία των devs, κατά την εμπειρία τη δική μου και άλλων μη-devs, online και offline, δεν μπορεί να φιλτράρει πληροφορία σαν είσοδο αλλά κυρίως σαν έξοδο και δεν τίθεται καν λόγος για συζήτηση ενός θέματος με κάποιο abstraction

 

Στις 14/2/2024 στις 4:53 ΜΜ, Ponous είπε

Επειδή με τέτοιου είδους συστήματα βγάζω το ψωμί μου, μπορώ να πω με σιγουριά πως άμα έχεις λεφτά στη μέση σίγουρα θα γίνει πιο περίπλοκο το σύστημα σου από ό,τι φαντάζεσαι (διότι έχεις να κάνεις και με αποδείξεις, φορολογίες, refunds κτλπ).

Από την άλλη όμως δεν το θεωρώ τόσο δύσκολο όσο κάποιοι το περιγράφουν αλλά ούτε τόσο απλό όπως το περιγράφεις εσύ. Είναι ένα τυπικό πρόγραμμα με λειτουργίες που ζητάνε πολλές εταιρείες. Έχει κάποιες ιδιαιτερότητες μεν, αλλά για παράδειγμα όλοι θα ζητήσουν ένα διαχειριστικό με users & permissions, analytics, payments, logging activities, gdpr κτλπ.

Το μόνο το οποίο βρίσκω κάπως παράξενο είναι η απαίτηση σου για stripe integration και να σου δώσει κάποιος τον κώδικα.

  • Το stripe ναι μεν είναι διαδεδομένο σε όλο τον κόσμο αλλά έχει υψηλά fees (2% αν δεν κάνω λάθος). Για την Ευρώπη υπάρχουν καλύτερες επιλογές άμα το θες μόνο για Ελλάδα ή έστω για χώρες τις ΕΕ
  • Δεν νομίζω κάποιος dev να θέλει να σου δώσει τον κώδικα για κάτι τέτοιο. Ναι μεν θα έχεις ένα σύστημα διαχείρισης αλλά εγώ προσωπικά δεν θα σου έδινα πρόσβαση ούτε στον server ούτε στον κώδικα. Συνήθως κώδικα δεν δίνουν άμα είναι custom-made εκτός κι αν πληρώσεις γι'αυτό. Και πάλι όμως, για τέτοια προγράμματα το flask δεν είναι τόσο διαδεδομένο. Σε django μπορεί αν μιλάμε για python.

Αν θες βοήθεια με το θέμα ή κάποιον να σ'το φτιάξει μπορείς να μου στείλεις ένα μήνυμα και να δούμε αν μπορώ να σε βοηθήσω.

Αν και δεν μ'αρέσει η WP, πρέπει να ομολογήσω πως θεωρητικά μπορείς να το φτιάξεις και με WP αυτό που περιγράφεις. Παρόλα αυτά συμφωνώ μαζί σου πως για τέτοιου είδους συστήματα, ιδίως αν στο μέλλον χρειάζεσαι καινούργιες λειτουργίες, ένα καλοφτιαγμένο custom θα σου δώσει καλύτερες και πιο εύκολες λύσεις. Το τελευταίο όμως το βασίζω στην προσωπική μου άποψη και εμπειρία διότι το βρήκα πιο εύκολο το custom για τέτοιου είδους λειτουργίες, ιδίως στο να φτιάξεις σελίδες για την διαχείριση. Ίσως όμως κάποιος με μεγαλύτερη εμπειρία σε WP να μπορεί να το κάνει πιο εύκολα και πιο σωστά.


Ευχαριστώ, άμα θες στείλε μου σε PM το email σου και θα επικοινωνήσω μαζί σου στο μέλλον. Αλλιώς θα σου στείλω μήνυμα εδώ απλά δεν είναι ότι μπαίνω συχνά. Πάντως, έχω 2 ερωτήσεις άμα θες να απαντήσεις εδώ για να το δουν και άλλοι. Αρχικά, οι κύριοι λόγοι που θέλω stripe είναι ότι θέλω ένα payment provider με κάποιο κύρος (ή τουλάχιστον έτσι το έχω σκεφτεί ότι θα δουλεύει καλύτερα) και απ ότι έχω δει online υποτίθεται ότι έχει πολύ καλό API που διευκολύνει πολύ το integration + ότι φαίνεται πολύ ολοκληρωμένο product. Κυρίως σκοπεύω σε users από USA, με ίσως αμέσως μετά AUS και UK, αλλά δεν έχω ασχοληθεί ακόμα με το πώς επηρεάζει αυτό τα φορολογικά/fees. Πάντως σε αυτό το stage δεν είναι ακριβώς αδιάφορο το fee structure, αλλά δεν είναι ότι το σκέφτομαι κιόλας

Σχετικά με το "αποδείξεις, φορολογίες, refunds", σκοπεύω να έχω no refund policy αλλά μπορείς να εξηγήσεις τι εννοείς για τα δύο προηγούμενα; Εγώ είχα στο μυαλό μου, έχοντας κάνει ίδρυση εταιρίας με λογιστή, ότι μέσω stripe θα έχω access σε κάποιο τύπου dashboard που θα υπάρχει εκεί ότι σχετική πληροφορία χρειάζετε.

Απο περιέργεια, ποιοί είναι οι λόγοι που κάποιος που θα έκανε το integration δεν θα έδινε τον κώδικα; Έχει να κάνει με ασφάλεια;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 17/2/2024 στις 10:26 ΠΜ, azer01 είπε

Κυρίως σκοπεύω σε users από USA, με ίσως αμέσως μετά AUS και UK,

Α οκ τότε το stripe βγάζει νόημα αν πας σε αυτή την αγορά. Το είπα γιατί υπάρχουν άλλοι payment providers για την Ευρώπη με μικρότερα fees. Άμα θες να πας στην Αμερική όμως τότε ναι, το stripe είναι καλύτερο γιατί οι providers που έχω υπόψη δεν καλύπτουν την Αμερική

Στις 17/2/2024 στις 10:26 ΠΜ, azer01 είπε

Σχετικά με το "αποδείξεις, φορολογίες, refunds",

Αυτό το ανέφερα γιατί εμπειρικά γνωρίζω πως όταν μπλέξεις με λεφτά, ασχέτως αν ο χρήστης έχει μόνο μια επιλογή μόνο (δλδ να πληρώσει), ένα σύστημα μπορεί να γίνει περίπλοκο για μας. Για παράδειγμα, μπορεί να έχεις διαφορετικά ΦΠΑ αναλόγως του προϊόντος, αν έχεις να κάνεις με εταιρείες στην Ευρώπη κτλπ.

Κοίτα δεν είναι απαραίτητο να έχεις ένα ολοκληρωμένο λογιστικό σύστημα. Μπορεί να πουλάς 1 προϊόν και να εκδίδεις μόνο μια απόδειξη και να είσαι κομπλέ. Απλά το ανέφερα για να σου δώσω μια ιδέα πως ένα σύστημα σαν αυτό που περιγράφεις δεν θεωρείται απλό. Απλό για τον χρήστη ναι, αλλά για μας θέλει μια σωστή προεργασία.

Στις 17/2/2024 στις 10:26 ΠΜ, azer01 είπε

Απο περιέργεια, ποιοί είναι οι λόγοι που κάποιος που θα έκανε το integration δεν θα έδινε τον κώδικα; Έχει να κάνει με ασφάλεια;

Όχι αλλά με το συμφέρον. Γενικά δεν συμφέρει σε κανέναν. Ο dev θα πρέπει να πληρωθεί περισσότερο, και ο πελάτης μπορεί να μην έχει τις δυνατότητες να τον αξιοποιήσει. Με το τελευταίο δεν εννοώ πως ο πελάτης πρέπει να γνωρίζει προγραμματισμό. Ο πελάτης θα πρέπει να γνωρίζει πως είναι υλοποιημένο το σύστημα, και άμα δεν μιλάμε για απλές ιστοσελίδες, δεν είναι τόσο απλό. Υπάρχουν κι άλλοι λόγοι αλλά όλοι έχουν να κάνουν με το συμφέρον

 

Επεξ/σία από Ponous
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...