Προς το περιεχόμενο

Delivery φαγητό και εξωφρενικές πλέον τιμές.


freejazz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

53 λεπτά πριν, stelios_2809 είπε

Καλά αυτό με το ΦΠΑ μη το λέτε παραέξω … λες και θα έρθω να πάρω σουβλάκι και θα μου το αφήσει κανείς από 3,80€ στα 3 ευρώ.

Δεν ειναι ακριβως ετσι. Οπως δεν ειναι ακριβως και οτι το υδραυλικος θα σου ζητησει παντα εξτρα το ΦΠΑ αν κοψει αποδειξη. 
Μια επιχειρηση, ειδικα μικρη, εχει κανονισει τον τροπο λειτουργιας του ετσι και τις τιμες του, που με εναν συνδιαστικο τροπο, ασπρων και μαυρων πωλησεων, καθως και άσπρων και μαύρων αγορών, βγαζει τον τιμοκαταλογο του. Σε καποιους κοβει σε καποιους δεν κοβει.
Οι πλατφόρμες ασπρισαν ενα πολυ μεγαλυτερο κομματι του τζιρου. Αυτο εφερε αλλαγες. Και στα νουμερα των πωλησεων, και στα νούμερα των αγορών. Γιατι αν πουλας ασπρα... πρεπει να αγοράζεις και άσπρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 108
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Μια επιχείριση προφανώς δεν πηγαίνει με το σταυρό στο χέρι αλλά πρέπει να κινείται μέσα στα νόμιμα πλαίσια.

Δεν γίνεται να στηρίζει την τιμολογιακή πολιτική στο ότι δεν θα κόβει αποδείξεις, και όχι οι περισσότεροι που δεν κόβουν αποδείξεις δεν είναι ποιο φτηνοί ή ποιο "ποιοτικοί".

Απλά βάζουν στην τσέπη το 23% που θα πήγαινε στο κράτος, πλέον του γεγονότος ότι δηλώνουν έτσι λιγότερα έσοδα και άρα γλυτώνουν φόρο, και φυσικά δεν έχει σχέση με το ότι αγοράζουν ακριβά.

Άλλωστε στις επιχειρήσεις γίνεται συμψηφισμός ΦΠΑ εσόδων -εξόδων. Απλά πολλοί έχουν μάθει να γκρινιαζουν για όλα και να θεωρούν ότι ΦΠΑ-Φορολογία είναι μόνο για τους άλλους.

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, andreaspA είπε

Δεν ειναι ακριβως ετσι. Οπως δεν ειναι ακριβως και οτι το υδραυλικος θα σου ζητησει παντα εξτρα το ΦΠΑ αν κοψει αποδειξη. 
Μια επιχειρηση, ειδικα μικρη, εχει κανονισει τον τροπο λειτουργιας του ετσι και τις τιμες του, που με εναν συνδιαστικο τροπο, ασπρων και μαυρων πωλησεων, καθως και άσπρων και μαύρων αγορών, βγαζει τον τιμοκαταλογο του. Σε καποιους κοβει σε καποιους δεν κοβει.
Οι πλατφόρμες ασπρισαν ενα πολυ μεγαλυτερο κομματι του τζιρου. Αυτο εφερε αλλαγες. Και στα νουμερα των πωλησεων, και στα νούμερα των αγορών. Γιατι αν πουλας ασπρα... πρεπει να αγοράζεις και άσπρα.

Παντως το καλοκαιρι εκατσα για ποτο σε τουριστικο μερος,πληρωμη με καρτα και το χαρτακι της παραγγελιας σαν αποδειξη,επισης μου εχει συμβει 2-3φορες απο πλατφορμες να μην εχει αποδειξη,τωρα τι κολπο κανουν ο Θεος και η ψυχη τους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

12 ευρο το χαμπουργερ αλλα τοσα η σαλατα η ποιοτητα v@gan του κ@λου και ειμαι ηρακλειο οχι στη μυκονο  γμο τις τουριστικες περιοχες μεσα .... και το φπα στη τσεπη εννοειται :P

Επεξ/σία από Mhlogiatros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Mhlogiatros είπε

12 ευρο το χαμπουργερ αλλα τοσα η σαλατα η ποιοτητα v@gan του κ@λου και ειμαι ηρακλειο οχι στη μυκονο  γμο τις τουριστικες περιοχες μεσα .... και το φπα στη τσεπη εννοειται :P

και μιλαμε για αστεια ποσοτητα μεριδας,αν λες ενα συγκεκριμενο που εχω στο μυαλο μου στη πολη 😄

Επεξ/σία από greengr21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 minutes ago, StamTheMan said:

Δεν ειναι ακριβη,εκτος και αν λες για γλυκια.

 

Που ειναι το περιεργο;
Περιεργο ειναι που δε χρεωνουν ολοι τη διανομη και πρεπει να πληρωνεις εσυ τα ιδια λεφτα για να πας να τα παρεις,με τον αλλο που του τα πανε στο σπιτι.

Ασε που δεν ειναι 10 λεπτα,αν εισαι μακρια απο το καταστημα αυξανεται η χρεωση.

Άλλο η χρέωση παράδοσης για μεγάλες αποστάσεις & άλλο η χρέωση υπηρεσίας. Η χρέωση υπηρεσίας είναι σαν τα 0,5€ που έβαλε το e-shop.gr

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ελληνική κοινωνία είχε μάθει στο φαΐ της μαμάς/πεθεράς 2-3 φορές τη βδομάδα.

Άπαξ και οι γιαγιάδες - πεθερές που μας μεγάλωσαν στα 90ς, αντικαταστάθηκαν από τα παιδιά τους, το φαγητό από εκεί έπαψε. Η γιαγιά/πεθερά πάει πλέον πιλάτες, ταξίδια στο εξωτερικό και κρατάει εγγόνι μια φορά το μήνα.

Οπότε, όλες οι οικογένειες που δημιουργούνται σήμερα, βασίζονται δυστυχώς στο ντελίβερυ. Εξ ου και η μεγάλη ζήτηση.

Το ίδιο φαινόμενο θα δείτε να πάτε σουπερμαρκετ, ΠΟΣΑ προϊόντα πλέον έχουν την ένδειξη "από το χωριό / της κυρα θεκλας / από τα παλιά". Οι γιαγιάδες και οι πεθερές δε στέλνουν πια λαχανικά από την Κρήτη ή τη Μεσσηνία. Οι γιαγιάδες και οι πεθερές, ως προείπαμε, πλέον διαβάζουν βιβλία αυτοβελτίωσης και έχουν απεμπολήσει τις τοξικές σχέσεις.

Πάντως, εκεί που γίνεται το τρελό πανηγύρι, είναι στα μαγειρευτά. Πώς γλεντάνε έτσι όλοι τον εργένη εργαζόμενο του 800ρικου σε γραφείο; Είδα κάτι ακραίο, τύπου 6-7 ευρώ η μερίδα ΡΕΒΥΘΙΑ. Ρε παιδιά, 6 ευρώ έχουν τα 2 ΚΙΛΑ ρεβύθια, στη λιανική. Δηλαδή, οι 10 μερίδες ρεβύθια. Σε χοντρική, μπορεί να παίρνεις και 15 μερίδες με 6-7 ευρώ.

Επίσης, κάντε και τίποτα σπίτι ρε καλοζωισμένοι νεοέλληνες. Ευκατάστατος φλώρος είμαι κι εγώ, αλλά θεωρώ κακομοιριά να παραγγείλω καφέ απέξω, που είναι 2 κινήσεις και υποπολλαπλάσιο κόστος στο σπίτι.

Τέλος, σούπερ ΣΟΣ, ένας παράγοντας που κανείς δεν θίγει:  Έχετε εκπαιδευτεί να τρώτε σα γουρούνια. Σταματήστε. Κάποτε ήταν ντροπή να λες ότι τρως 3 και 4 πιτόγυρα, πάντα αυτός που το έκανε, περιγραφόταν από τους άλλους ως χοντρός, αδηφάγος, μασαμπούκας κλπ κλπ. Τώρα βλέπω κόσμο να φλεξάρει που τρώει πολύ (λολ!!!) και να γκρινιάζει που θέλει 10 ευρώ για 3 πιτόγυρα. Η Ελλάδα είναι η χώρα με την περισσότερη υπερβαρία στην Ευρώπη. Βγαίνω έξω με φυσιολογικό ΒΜΙ (γιατί ως ευκατάστατος φλώρος έμαθα από το σπίτι μου να τρώω λίγο και υγιεινά) και είναι ΟΛΟΙ/ΟΛΕΣ γύρω μου σε διάφορες φάσεις υπερβαρίας, η οποία είναι θανατηφόρα νόσος.

Οπότε, συνοψίζοντας:

1) Κοινωνιολογία, χάσαμε τη σύνδεση με την προ-προηγούμενη γενιά.

2) Βιολογία, χάσαμε βιολογικά τη σύνδεση με την προ-προ-προηγούμενη γενιά.

3) Πολιτική οικονομία, μάθαμε να ξοδεύουμε ψιλά για τα πάντα, κι όταν τα πάντα δεν κοστίζουν πλέον ψιλά, μας αδειάζουν τα πάντα.

4) Φαυλότητα. Φέρε γύρους, φέρε ψωμάρες, φέρε μαγιονέζες, φέρε βούτυρα. Το βραδινό σας, για να μην είστε μια δίποδη λύπη (και... λίπη) που θα τρέχει στους γιατρούς από τα 35 και στον τάφο από τα 65, πρέπει να είναι μαρούλι - λεμόνι - ελιές - ελαιόλαδο - παξιμάδι βρεμένο προτίμησής σας, άντε και κάνα αυγουλάκι.

  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 σελίδες για να βγάλουμε το συμπέρασμα ότι ο Έλληνας (και οι λοιποί βαλκάνιοι σε μέτρια έως χάλια οικονομική κατάσταση) θέλει  όλες τις υπηρεσίες φθηνά αλλά κανένα ποσοστό ρίσκου το οποίο ενέχει η επιχειρηματικότητα.

Κάθε καλοκαίρι ακούω "τι 20 ευρώ για ξαπλώστρες ρε μεγάλε, που είμαστε στη Μύκονο", για να έρθει ο άλλος να βάλει το αμάξι του κάτω απ την ελιά μου να μη το φάει ο ήλιος, να πάει να κάτσει στην ξαπλώστρα μου την οποία εγώ πλήρωσα και συντηρώ, έχοντας φέρει και ένα σκασμό σφολιάτες απ το φούρνο για να μου πει και στο τέλος καλά ρε πήγε τόσα ευρώ ο καφές; 

Η τιμή ενός προιόντος, στην εστίαση κυρίως, περίεχει το κόστος απόκτησης, το προσωπικό που εμπλέκεται στην παρασκευή του τελικού προιόντος, έξοδα προς οργανισμούς, τυχόν ενοίκια, εισφορές προς το κράτος και τα ασφαλιστικά ταμεία, λοιπές υποχρεώσεις όπως πχ πυρόσβεση, κάτι τέλη επιμελητηρίου και δε ξέρω τι άλλο ξεχνάω. Φυσικά και εγώ με 2 άτομα προσωπικό έχω την άνεση να δίνω καφέ παραλία 3 ευρώ ενώ ο δίπλα με 40 άτομα προσωπικό τον δίνει 5.

Λάρωσε λίγο, που λέει και η προπονητάρα. Όποιος θέλει υπηρεσίες τις πληρώνει, οι υπόλοιποι παίρνουμε τα ρίσκα μας και ανάλογα το πόσο μάγκες είμαστε θα δούμε και επιβράβευση. 

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ μπαίνω box και κοιτάω πάντα προσφορές πχ τώρα με whats up που δίνει τα 2ευρα βρίσκεις προσφορά 2 τυλιχτά με μια κοκα κολα 6ε βάζεις το κουπονι πάει 4 βάζεις και -1ε από κάνα πόντο που μαζεύεις ή που κάνεις ανανέωση χρόνου με payzy  και γινεσαι.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, MikhailBakurin είπε

Οπότε, όλες οι οικογένειες που δημιουργούνται σήμερα, βασίζονται δυστυχώς στο ντελίβερυ. Εξ ου και η μεγάλη ζήτηση.

Παντελως αυθαιρετο συμπερασμα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 minutes ago, korakios said:

όχι ,το πρόβλημα είναι στο οτι ακριβαίνουν . Οι μισθοί ας πέσουνε αναλογικά

την ακρίβεια δεν την καταπολεμάς με αύξηση μισθών μιας και σε παίρνουν περισσότερα λεφτά με τους φόρους

Με πληθωρισμό 8-9% κάθε χρόνο (και τιμές στον θεό) πως θα μπορούσες να το καταπολέμησης σήμερα? να ρίξεις της τιμές? πολύ θα ήθελα να το δω αυτό την σημερων ημέρα.

Δεν το κατάφερες τότε με δραχμή, θα το κανείς τώρα με ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Sugizo είπε

Με πληθωρισμό 8-9% κάθε χρόνο (και τιμές στον θεό) πως θα μπορούσες να το καταπολέμησης σήμερα? να ρίξεις της τιμές? πολύ θα ήθελα να το δω αυτό την σημερων ημέρα.

Δεν το κατάφερες τότε με δραχμή, θα το κανείς τώρα με ευρώ.

Spoiler

η δραχμή έπαιρνε και υποτίμηση και ήταν ομοιόμορφη η χασούρα για όλους, το ευρώ δεν προβλέπει τέτοια σενάρια

εγώ να ρίξω τις τιμές δεν μπορώ , άρα δεν έχει και νόημα τι θα έκανα

σαν πολίτης κάνω ότι μπορώ αλλά είναι εκτός θέματος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...