Προς το περιεχόμενο

ΕΠΙΛΟΓΗ ΡΟΥΤΕΡ


georgecivic
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από georgecivic,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα  παιδια   εχω   αυτο  το    ρουτερ  https://www.skroutz.gr/s/38471524/TP-LINK-TL-MR6400-V5-3-Asyrmato-4G-Mobile-Router-Wi-Fi-4-me-3-THyres-Ethernet.html    καλο  ρουτερακι   κανενα   προβλημα   το μονο  μειον  ειναι    οτι  ειναι   cat   4  και  δεν εχει   την  καταλληλη   ταχυτητα   για να παιζει  on line   παιχνιδια   ο   γιος μου   παραπονιεται  οτι    κολαει  .Οποτε   θα  παω  σε  αλο   ρουτερ   cat   6 για  περισοτερη  ταχυτητα  .  Εδω    θελω  την βοηθεια   σε  ψαγμενους   να  με  βοηθησουν   στην  επιλογη  μου   αυτο?  https://www.skroutz.gr/s/43885246/Cudy-LT700-Asyrmato-4G-Mobile-Router-Wi-Fi-5-me-4-THyres-Gigabit-Ethernet.html

η    αυτο?  https://www.skroutz.gr/s/20492204/TP-LINK-Archer-MR600-v1-Asyrmato-4G-Mobile-Router-Wi-Fi-5-me-4-THyres-Gigabit-Ethernet.html

Ευχαριστω  για  τον  χρονο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α.γιατι παιζεις με 4g και οχι με adsl/vdsl.

β.γιατι παιζεις με 4g και οχι με 5g?

 

19 hours ago, georgecivic said:

Καλησπερα  παιδια   εχω   αυτο  το    ρουτερ  https://www.skroutz.gr/s/38471524/TP-LINK-TL-MR6400-V5-3-Asyrmato-4G-Mobile-Router-Wi-Fi-4-me-3-THyres-Ethernet.html    καλο  ρουτερακι   κανενα   προβλημα   το μονο  μειον  ειναι    οτι  ειναι   cat   4  και  δεν εχει   την  καταλληλη   ταχυτητα   για να παιζει  on line   παιχνιδια   ο   γιος μου   παραπονιεται  οτι    κολαει  .Οποτε   θα  παω  σε  αλο   ρουτερ   cat   6 για  περισοτερη  ταχυτητα  .  Εδω    θελω  την βοηθεια   σε  ψαγμενους   να  με  βοηθησουν   στην  επιλογη  μου   αυτο?  https://www.skroutz.gr/s/43885246/Cudy-LT700-Asyrmato-4G-Mobile-Router-Wi-Fi-5-me-4-THyres-Gigabit-Ethernet.html

η    αυτο?  https://www.skroutz.gr/s/20492204/TP-LINK-Archer-MR600-v1-Asyrmato-4G-Mobile-Router-Wi-Fi-5-me-4-THyres-Gigabit-Ethernet.html

Ευχαριστω  για  τον  χρονο σας.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΜΕ 4g  δεδομενα γιατι  στην περιοχη μου  δεν  πιανει  καν  adsl  ποσο αλοτε  με  vdsl  

4g  ρουτερ  επειδη  ειναι πιο  φτηνο σε σχεση με  5g  ρουτερ 

το απλο  ρουτερ  που  εχω   πιανει  μεχρι  70  mbps    πιστευω   ενα   4g  +   ρουτερ   θα  δωσει κοντα  στα 120  mbps     ιδανικη ταχυτητα   να μοιραζω   ταυτοχρονα σε  playstation   tv   pc  και   σε  κινητα  χωρις κοληματα  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 11/02/2024 at 00:39, georgecivic said:

ΜΕ 4g  δεδομενα γιατι  στην περιοχη μου  δεν  πιανει  καν  adsl  ποσο αλοτε  με  vdsl  

4g  ρουτερ  επειδη  ειναι πιο  φτηνο σε σχεση με  5g  ρουτερ 

το απλο  ρουτερ  που  εχω   πιανει  μεχρι  70  mbps    πιστευω   ενα   4g  +   ρουτερ   θα  δωσει κοντα  στα 120  mbps     ιδανικη ταχυτητα   να μοιραζω   ταυτοχρονα σε  playstation   tv   pc  και   σε  κινητα  χωρις κοληματα  

πρεπει να πας σε καποιο που να ειναι μεγαλη κατηγορια (cat) και οχι τα απλα που ειναι cat4 , cat6. παντως για μενα αξιζει να επενδυσεις σε 5g αν πιανεις 5g διοτι σιγα σιγα θα παμε και σε 5g sa και θα εχεις οχι μονο καλυτερες ταχυτητες αλλα γενικοτερα καλυτερα pings,καλυτερη συμπεριφορα στο ιντερνετ κτλ.

αν πας σε cat6 που παλι θα κοιταγα για κατι παραπανω να ειμαστε σιγουροι οτι υποστηριζει 4g+ ωστε να παιξει το aggregation

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και σε ευχαριστώ που που εδειξες ενδιαφέρον στο θέμα μου εννοείτε ότι είναι καλύτερο ένα 5g   ρούτερ αλλα ανεβαίνω πολύ ψηλά οικονομικά τα ρούτερ πού αναφέρω είναι στην μισή τιμή και με τις ταχύτητες που θα δώσουν 4g+ θα είμαι καλά  ένα από τα δύο άλλα ποίο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, georgecivic said:

Καλημέρα και σε ευχαριστώ που που εδειξες ενδιαφέρον στο θέμα μου εννοείτε ότι είναι καλύτερο ένα 5g   ρούτερ αλλα ανεβαίνω πολύ ψηλά οικονομικά τα ρούτερ πού αναφέρω είναι στην μισή τιμή και με τις ταχύτητες που θα δώσουν 4g+ θα είμαι καλά  ένα από τα δύο άλλα ποίο;

δεν ξερω ποσο καλυτερα θα παιξεις απο cat4 σε cat6. μην κοιτας τα μεγιστα θεωρητικα.εκτος αν το cat4 δεν υποστηριζε 4g+ οποτε σιγουρα το cat6 αν υποστηριζσει θα δεις διαφορα. (4g+ = carrier aggregation)

και το 5g θα βελτιωθει ακομα περισσοτερο λογω του 5g sa.το 4G+ ειναι αυτο που ειναι και μεχρι εκει που ειναι.

την cudy δεν την ξερω καν σαν εταιρεια.πρωτη φορα την ακουω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Cody έχω βάλει εγώ σε απομακρυσμενο χωριό, που δεν εχει καν σταθερη, για κάμερες, θερμοστάτες κτλ.

Δουλεύει απροβληματιστα με κάρτα βοντα εδώ και μήνες.

Αλλά όπως λέει ο φίλος Poulinos αν είναι για βασική οικιακή χρήση αξίζει να επενδύσεις σε 5G.

Τώρα αν δεν θέλεις να ξεφύγεις σε budget εγώ προσωπικα 111€ για cat6 δεν θα έδινα. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, papaleole said:

Cody έχω βάλει εγώ σε απομακρυσμενο χωριό, που δεν εχει καν σταθερη, για κάμερες, θερμοστάτες κτλ.

Δουλεύει απροβληματιστα με κάρτα βοντα εδώ και μήνες.

Αλλά όπως λέει ο φίλος Poulinos αν είναι για βασική οικιακή χρήση αξίζει να επενδύσεις σε 5G.

Τώρα αν δεν θέλεις να ξεφύγεις σε budget εγώ προσωπικα 111€ για cat6 δεν θα έδινα. 

 

και ειναι και φτηνο 111 για cat6. σε κανα fritz θα εδινε πολυ παραπανω .ή σε κανα teltonika. αλλα με κοντα στα 200 βρισκει κανεις κανα μεταχειρισμενο Zte mc801a.

ειναι και το μελλον το 5g κιολας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/2/2024 στις 12:39 ΠΜ, georgecivic είπε

ΜΕ 4g  δεδομενα γιατι  στην περιοχη μου  δεν  πιανει  καν  adsl  ποσο αλοτε  με  vdsl  

4g  ρουτερ  επειδη  ειναι πιο  φτηνο σε σχεση με  5g  ρουτερ 

το απλο  ρουτερ  που  εχω   πιανει  μεχρι  70  mbps    πιστευω   ενα   4g  +   ρουτερ   θα  δωσει κοντα  στα 120  mbps     ιδανικη ταχυτητα   να μοιραζω   ταυτοχρονα σε  playstation   tv   pc  και   σε  κινητα  χωρις κοληματα  

Όταν λες μέχρι 70; Δηλαδή το παράπονο κολλάει πόσο παίζει η γραμμή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση

το ερωτημα μου ηταν και  ειναι  πιο απο  τα  δυο   ρουτερ  και  η  συζητηση  εχει  παει αλου  χωρις καμια απαντηση  σας ευχαριστω ολους  για  το  ενδιαφερον  σας τελικα  θα επιλεξω  μονος  ποιο απο τα  δυο  καλη σας μερα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα του γιου σου είναι ότι κολλάνε τα online games και αυτό οφείλεται στο υψηλό ping του 4G, όχι στα 50-60mbps που πιάνεις, τα οποία είναι υπεραρκετά για online gaming.

On 14/02/2024 at 08:45, georgecivic said:

το ερωτημα μου ηταν και  ειναι  πιο απο  τα  δυο   ρουτερ  και  η  συζητηση  εχει  παει αλου  χωρις καμια απαντηση  σας ευχαριστω ολους  για  το  ενδιαφερον  σας τελικα  θα επιλεξω  μονος  ποιο απο τα  δυο  καλη σας μερα 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 14/02/2024 at 08:45, georgecivic said:

το ερωτημα μου ηταν και  ειναι  πιο απο  τα  δυο   ρουτερ  και  η  συζητηση  εχει  παει αλου  χωρις καμια απαντηση  σας ευχαριστω ολους  για  το  ενδιαφερον  σας τελικα  θα επιλεξω  μονος  ποιο απο τα  δυο  καλη σας μερα 

στο ξαναγραφω μια τελευταια φορα.

α. αν πας σε 4g θα πρεπει να ειναι 4g+ ωστε να υποστηριζει Carrier aggregation.

β.οτι απο cat4 θα πας σε cat6 δεν σημαινει οτι θα δεις τις super διαφορες.μπορει να χρειαστει να πας πιο ψηλα σε μεγαλυτερο Category. ενα 5g μπορει να ειναι πολυ μεγαλυτερο Cat απο 6 στο 4g.

γ.το 5g εχει καλυτερες επιδοσεις και σε ταχυτητα και σε Ping ειδικα οταν παει στο 5g SA

διαβασε εδω που αναφερω πραγματα για το 5g.

https://www.thelab.gr/reviews/input-devices-peripherals-reviews/fritzbox-6850-5g-η-δύναμη-του-5g-είναι-εδώ-r861/

δ.οποτε οτι σε πριζουμε για 5g το κανουμε για συγκεκριμενο λογο εφοσον το θεμα σου ειναι και το Ping.

On 15/02/2024 at 11:26, Finn said:

Το πρόβλημα του γιου σου είναι ότι κολλάνε τα online games και αυτό οφείλεται στο υψηλό ping του 4G, όχι στα 50-60mbps που πιάνεις, τα οποία είναι υπεραρκετά για online gaming.

 

εκτος αν κανουν χρηση αλλα 10 ατομα στο internet οποτε εκει φταιει και η ταχυτητα

Που και εκει καλο θα ηταν παλι το 5g

On 14/02/2024 at 03:35, Sellout said:

Όταν λες μέχρι 70; Δηλαδή το παράπονο κολλάει πόσο παίζει η γραμμή;

αν κατεβαζουν ολοι μαζι τοτε σιγουρα θα το πιταρουν το 70 και μετα θα ανεβει το Ping στο game. οπως μπορει να πιταρουν και το wifi ενδεχομενως και να εχει delays

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/2/2024 στις 8:45 ΠΜ, georgecivic είπε

το ερωτημα μου ηταν και  ειναι  πιο απο  τα  δυο   ρουτερ  και  η  συζητηση  εχει  παει αλου  χωρις καμια απαντηση  σας ευχαριστω ολους  για  το  ενδιαφερον  σας τελικα  θα επιλεξω  μονος  ποιο απο τα  δυο  καλη σας μερα 

Πεταμένα λεφτά είναι και τα δύο που ανέβασες, αυτό επειδή ζήτησες απάντηση. Νομίζω έχω ανεβάσει σ άλλο σχόλιο τι να πάρεις σ αυτό το price range.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα  παιδια  ευχαριστω    για  τις απαντησεις σας  ειπα να σας ακουσω   μιας  και ο σκοπος  ηταν    πιο  εμπειρες   γνωμες  και  παρηγγειλα   αυτο  εδω   ειπα να μην  ανεβω   σε  τιμη αλλα  μετα τα σχολια σας  πηρα τελικη  αποφαση  https://www.germanos.gr/product/smarthome-diktuaka/mobile-internet/retail/tp-link-nx510v-5g-ax3000-wi-fi-6-router/?productId=20427593   ακουω    γνωμες  δεν ειναι   ετοιμοπαραδοτο    θα  το  εχω  σε  δυο  εβδομαδες 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, georgecivic είπε

καλησπερα  παιδια  ευχαριστω    για  τις απαντησεις σας  ειπα να σας ακουσω   μιας  και ο σκοπος  ηταν    πιο  εμπειρες   γνωμες  και  παρηγγειλα   αυτο  εδω   ειπα να μην  ανεβω   σε  τιμη αλλα  μετα τα σχολια σας  πηρα τελικη  αποφαση  https://www.germanos.gr/product/smarthome-diktuaka/mobile-internet/retail/tp-link-nx510v-5g-ax3000-wi-fi-6-router/?productId=20427593   ακουω    γνωμες  δεν ειναι   ετοιμοπαραδοτο    θα  το  εχω  σε  δυο  εβδομαδες 

Σε αλλο φόρουμ το τεσταρε κάποιος  με το cpe pro 2 και είπε ότι του δίνει πολύ καλύτερες ταχυτητες.

Με λίγα λόγια εμεινε παρα πολύ ευχαριστημένος με το συγκεκριμένο.

Συγκεκριμενα είπε ότι σκίζει.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...