Προς το περιεχόμενο

vodafone fiber 100 ελαχιστη εγγυημενη 60!


Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από athmich1,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα profile που έχουμε στην Ελλάδα είναι το 17a (σε 50αρες και 100αρες γραμμές από καμπίνα - καφάο) , 35b (σε 200αρες γραμμές επίσης από καμπίνα καφάο) και το 8a ή 8b (δεν θυμάμαι το σωστό γράμμα, που είναι από αστικό κέντρο με ταχύτητες έως 50).

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 49
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 hours ago, Titos301 said:

που βλεπω τι προφιλ δινει τι;

λιγο σε απασχολει αν θα ειναι 35b η 17a. μικρες αλλαγες θα δεις στην δικη σου γραμμη

5 hours ago, athmich1 said:

Καλημέρα. Δυστυχώς τα στατιστικά της γραμμής δεν είναι καλά...με προφίλ 35b το μέγιστο θεωρητικό είναι τα 220 και εσύ έχεις μέγιστο θεωρητικό τα 114.  Εάν έχεις κωδικούς root για το ρούτερ, θα μπορούσες να αλλάξεις την επιλογή του προφίλ από 35b σε 17a, όπου εκεί θα έπαιρνες μια εικόνα για πόσο κακή είναι η γραμμή. Εάν δεν κάνεις έναν έλεγχο της καλωδίωσής σου , δηλαδή να δεις πόσο έρχεται στον κατανεμητή, δεν μπορείς να έχεις την καλύτερη εικόνα για το τί φταίει... δοκίμασε ότι σου πρότειναν και οι άλλοι όσον αφορά την εσωτερική καλωδίωση.

η εσωτερικη καλωδιωση οπως σωστα υποθηκε ειναι πολυ βασικο .

4 hours ago, profile said:

Οπότε τους φωνάζω για έλεγχο. Κατανεμητής από ότι καταλαβαίνω είναι κάποιος πίνακας στην είσοδο της πολυκατοικίας. Απλά σε εμένα είναι μια πλεξούδα με χύμα ζεύγη καλωδίων που το κάθε διαμέρισμα συνδέεται με κλέμες .

αν δεν ξερεις ναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 10/02/2024 at 23:32, profile said:

Αν εννοείς το ζεύγος καλωδίων, ξέρω πιο είναι. Τι μπορώ να κάνω. 

συνδεεις το router εκει και βλεπεις τι ταχυτητες πιανεις για να δεις αν ειναι το ιδιο με την ταχυτητα που εχεις μέσα ή οχι.

εννοειται οτι αποσυνδεεις την γραμμη που παει πανω στο σπιτι και κρατας αυτην που ερχεται απο τον οτε μονο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, poulinos είπε

συνδεεις το router εκει και βλεπεις

Φαντάζομαι θα πρέπει να έχω κάποιο laptop μαζί μου για ενσύρματη σύνδεση με το router και μέτρηση. Ή γίνεται και κάπως αλλιώς; (δεν έχω laptop)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, profile said:

Φαντάζομαι θα πρέπει να έχω κάποιο laptop μαζί μου για ενσύρματη σύνδεση με το router και μέτρηση. Ή γίνεται και κάπως αλλιώς; (δεν έχω laptop)

εχεις ομως κινητο για να μπεις μεσα στο interface και να δεις ποσο συγχρονιζει πανω στο σπιτι τωρα και ποσο κατω.το δυσκολο ειναι να βρεις ρευμα (μπαλαντεζα) εκει που ειναι ο κατανεμητης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, poulinos είπε

εχεις ομως κινητο για να μπεις μεσα στο interface και να δεις ποσο συγχρονιζει πανω στο σπιτι τωρα και ποσο κατω.το δυσκολο ειναι να βρεις ρευμα (μπαλαντεζα) εκει που ειναι ο κατανεμητης.

Σωστό. Σε ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν είμαι έτοιμος.   Καταρχάς @poulinos @athmich1 @CsIns σας ευχαριστώ που μου δώσατε το έναυσμα να ασχοληθώ.

Πάω κατανεμητή (πλεξούδα με δίκλωνα καλώδια),βρισκω το δικό μου. Μαζί μου μπαλαντέζα ρεύματος, ρουτερ, laptop, κινητό, εργαλεία. 

Συνδέω μετράω:

tkfiorma.png.536f1a8fd5235b740cf8c4d907b1ecee.png

Οπα λεω κατι γίνεται.

 

Ανεβαίνω 2ο στην πρίζα μετράω:

zgs3zplg.png.af2c9c4074505e70056ca10526cdcd1d.png

Ναι όντως κατι γίνεται.

 

Την πρίζα την ξεχαρβαλώνω για να έχω πλήρως ανανεωμένη σύνδεση

Mprisa.jpg.147839522b5ad4d584b973f506448115.jpg 

Τα χοντρά μπλε-κόκκινο από (κατανεμητή)

Τα λεπτά ουρανή-ροζ το τωρινό καλώδιο μέχρι το ρουτερ.

Μετράω, τα ιδια άσχημα αποτελέσματα.

xg3obbyr.png.9eb921128b45ae3b52938990d15f99ab.png

 

Βάζω τα μαυρο-κιτρινο,  ένα χυμα καλώδιο προ ρουτερ για να μετρήσω.

Και βουαλά!  Βρέθηκε ο ένοχος.  

umulvsfr.png.0bef93c0cc3ea81624bf934c53366727.png

1781825675_.jpg.5d29b19a375f8c66a371cb99ce6ebbf0.jpg

 

Το καλώδιο που είχα είναι αυτό. δεν ξέρω αν βγαίνει κάποιο συμπέρασμα.

71851.jpg.4a09fd6e448bb5962f4f690a449e1d47.jpg

 

Τώρα είναι όλα χυμα πιασμένα με το χέρι.

Προτείνετε μου να πάρω το καλύτερο καλώδιο που υπάρχει να τα μοντάρω ξανα όλα.

30 μέτρα θέλω και δεν ξέρω αν πρέπει να κάνω τις συνδέσεις με κλεμες Scotchlok ή με πριζες και rj11 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Ωραία νούμερα, που μπορούν να σου δώσουν και σχεδόν ολόκληρη 200ρα. Scotchlok βάλε αν πρόκειται για συνδέσεις καλωδίων που προσφέρει και προστασία από υγρασία. Τώρα για την άκρη δεν κατάλαβα: το ροζ-μπλε ήταν το καλώδιο που είχες από την πρίζα στο ρούτερ και το εσφαξες για την δοκιμή; Δεν φαίνεται να είναι και πολλά πολλά μέτρα στην φώτο αν και λες ότι ήταν 30μετρα αποσταση. Το κίτρινο-μαυρο πόσο είναι; Η απόσταση επιρρεαζει την ταχύτητα αλλά όχι και 100+ mbit για 30 μέτρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, CsIns είπε

ροζ-μπλε ήταν το καλώδιο που είχες από την πρίζα στο ρούτερ και το εσφαξες για την δοκιμή;

Ναι.

Αυτό που φαίνεται είναι το περίσσευμα που υπήρχε. Το κίτρινο-μαύρο είναι κάπου 15μ. σε ευθεία.

Για να το βάλω τοιχο-τοιχο ανηφορα-κατηφορα , να αλλάξω δωμάτιο είναι 25μ. Γι αυτό είπα 30.

Εχω την εντύπωση οτι κατι τρέχει με το καλώδιο. Δεν ξέρω.

Scotchlok έβαλα κάτω στην πλεξούδα στο ξεκίνημα. Τώρα αντί για πρίζα, εκεί που τα έστριψα με το χέρι,  λέει να βάλω Scotchlok.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι είναι μεγάλη απώλεια, χωρίς λογική. Προφανώς καλύτερο το Scotchlok από πρίζα αν δεν σε νοιάζει το αισθητικό 😋 . Εναλλακτικά... στην πρίζα μπαίνει το ρούτερ και μετά πάει ethernet στον χώρο που θες για να έχεις το μέγιστο σε ταχύτητα και αν θες wifi, παίρνεις ένα Access point ή μετατρέπεις ένα παλιό ρούτερ αν σου έχει ξεμείνει.

Επεξ/σία από CsIns
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, CsIns είπε

Εναλλακτικά... στην πρίζα μπαίνει το ρούτερ και μετά πάει ethernet

Οκ αλλά δεν υπάρχει ρεύμα εκεί.  

01-01-61Λ_815225015_01_Z05.PDF  αυτό είναι εντάξει, λες; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω ιδέα από ποιότητα καλωδίων, και αν χρειάζεσαι πλακέ για να μην πολυφαίνεται ας περιμένουμε να απαντήσει κάποιο άλλο παιδί αλλά δεδομένου ότι καλώδιο ethernet κάνει κανονικά και πλέον τέτοιο μπαίνει εσωτερικά στα σπίτια, μπορείς και τέτοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, profile said:

Λοιπόν είμαι έτοιμος.   Καταρχάς @poulinos @athmich1 @CsIns σας ευχαριστώ που μου δώσατε το έναυσμα να ασχοληθώ.

Πάω κατανεμητή (πλεξούδα με δίκλωνα καλώδια),βρισκω το δικό μου. Μαζί μου μπαλαντέζα ρεύματος, ρουτερ, laptop, κινητό, εργαλεία. 

Συνδέω μετράω:

tkfiorma.png.536f1a8fd5235b740cf8c4d907b1ecee.png

Οπα λεω κατι γίνεται.

 

Ανεβαίνω 2ο στην πρίζα μετράω:

zgs3zplg.png.af2c9c4074505e70056ca10526cdcd1d.png

Ναι όντως κατι γίνεται.

 

Την πρίζα την ξεχαρβαλώνω για να έχω πλήρως ανανεωμένη σύνδεση

Mprisa.jpg.147839522b5ad4d584b973f506448115.jpg 

Τα χοντρά μπλε-κόκκινο από (κατανεμητή)

Τα λεπτά ουρανή-ροζ το τωρινό καλώδιο μέχρι το ρουτερ.

Μετράω, τα ιδια άσχημα αποτελέσματα.

xg3obbyr.png.9eb921128b45ae3b52938990d15f99ab.png

 

Βάζω τα μαυρο-κιτρινο,  ένα χυμα καλώδιο προ ρουτερ για να μετρήσω.

Και βουαλά!  Βρέθηκε ο ένοχος.  

umulvsfr.png.0bef93c0cc3ea81624bf934c53366727.png

1781825675_.jpg.5d29b19a375f8c66a371cb99ce6ebbf0.jpg

 

Το καλώδιο που είχα είναι αυτό. δεν ξέρω αν βγαίνει κάποιο συμπέρασμα.

71851.jpg.4a09fd6e448bb5962f4f690a449e1d47.jpg

 

Τώρα είναι όλα χυμα πιασμένα με το χέρι.

Προτείνετε μου να πάρω το καλύτερο καλώδιο που υπάρχει να τα μοντάρω ξανα όλα.

30 μέτρα θέλω και δεν ξέρω αν πρέπει να κάνω τις συνδέσεις με κλεμες Scotchlok ή με πριζες και rj11 

α.δεν βαζουμε μεγαλα τηλεφωνικα.αν θες 30 μετρα καλωδιο ριχνεις Utp και χρησιμοποιεις το ενα ζευγαρι απο τα 4 που εχει μεσα πχ μπλε μπλε ασπρο.οποτε ειδες οτι τελικα κατι εφταιγε σε εσενα. δεν βαζεις scotchlok. βαλε πριζα κανονικα και μετα στο ενα ζευγαρι καλωδια του Utp βαλε rj11 βυσματακι.

2 hours ago, CsIns said:

Καλησπέρα. Ωραία νούμερα, που μπορούν να σου δώσουν και σχεδόν ολόκληρη 200ρα. Scotchlok βάλε αν πρόκειται για συνδέσεις καλωδίων που προσφέρει και προστασία από υγρασία. Τώρα για την άκρη δεν κατάλαβα: το ροζ-μπλε ήταν το καλώδιο που είχες από την πρίζα στο ρούτερ και το εσφαξες για την δοκιμή; Δεν φαίνεται να είναι και πολλά πολλά μέτρα στην φώτο αν και λες ότι ήταν 30μετρα αποσταση. Το κίτρινο-μαυρο πόσο είναι; Η απόσταση επιρρεαζει την ταχύτητα αλλά όχι και 100+ mbit για 30 μέτρα...

και εγω εχασα τι τσεκαρε διοτι ειδα  και ροζ και ασπρα και διαφορα συνδεδεμενα. αν ειναι 30 μετρα το τηλεφωνικο σιγουρα κανει θεμα. πολυ ωραια γραμμη Indeed

1 hour ago, profile said:

Ναι.

Αυτό που φαίνεται είναι το περίσσευμα που υπήρχε. Το κίτρινο-μαύρο είναι κάπου 15μ. σε ευθεία.

Για να το βάλω τοιχο-τοιχο ανηφορα-κατηφορα , να αλλάξω δωμάτιο είναι 25μ. Γι αυτό είπα 30.

Εχω την εντύπωση οτι κατι τρέχει με το καλώδιο. Δεν ξέρω.

Scotchlok έβαλα κάτω στην πλεξούδα στο ξεκίνημα. Τώρα αντί για πρίζα, εκεί που τα έστριψα με το χέρι,  λέει να βάλω Scotchlok.

κατω βαζεις scothlok.Πανω βαζεις πριζα και ριχνεις Utp. μην ψαχνεις να δεις τι εχει γινει με το καλωδιο ειδικα αν μιλαμε για τηλεφωνικο.

1 hour ago, CsIns said:

Ναι είναι μεγάλη απώλεια, χωρίς λογική. Προφανώς καλύτερο το Scotchlok από πρίζα αν δεν σε νοιάζει το αισθητικό 😋 . Εναλλακτικά... στην πρίζα μπαίνει το ρούτερ και μετά πάει ethernet στον χώρο που θες για να έχεις το μέγιστο σε ταχύτητα και αν θες wifi, παίρνεις ένα Access point ή μετατρέπεις ένα παλιό ρούτερ αν σου έχει ξεμείνει.

αν η πριζα ειναι σωστη δεν θα χασει καθολου μα καθολου

59 minutes ago, profile said:

Οκ αλλά δεν υπάρχει ρεύμα εκεί.  

01-01-61Λ_815225015_01_Z05.PDF  αυτό είναι εντάξει, λες; 

ΔΕΝ ΒΑΖΟΥΜΕ ΤΗΛΕΦΩΝΙΚΟ. καλωδιο δικτυου που ειναι  συνεστραμμενο και το ενα ζευγαρι οπως γραφω.

55 minutes ago, CsIns said:

Δεν έχω ιδέα από ποιότητα καλωδίων, και αν χρειάζεσαι πλακέ για να μην πολυφαίνεται ας περιμένουμε να απαντήσει κάποιο άλλο παιδί αλλά δεδομένου ότι καλώδιο ethernet κάνει κανονικά και πλέον τέτοιο μπαίνει εσωτερικά στα σπίτια, μπορείς και τέτοιο.

+1 για το ethernet. ακομα και Cat5e να ειναι ,ειναι πολυ μια χαρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...