Προς το περιεχόμενο

vodafone fiber 100 ελαχιστη εγγυημενη 60!


Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από athmich1,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν έχω μεγάλη εμπειρία με τα καλώδια δικτύου αλλά φαντάζομαι όλοι εννοούμε μονόκλωνα που μάλλον είναι standard σε Cat6 και πάνω, γιατί έχω πετύχει κάποια (όχι όλα) CAT5e πολύκλωνα πολύ λεπτά που ναι μεν είναι πολύ εύκαμπτα αλλά δεν ξέρω αν θα τα χρησιμοποιούσα καν για poe camera 😄

Επεξ/σία από CsIns
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 49
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 minutes ago, CsIns said:

Δεν έχω μεγάλη εμπειρία με τα καλώδια δικτύου αλλά φαντάζομαι όλοι εννοούμε μονόκλωνα που μάλλον είναι standard σε Cat6 και πάνω, γιατί έχω πετύχει κάποια (όχι όλα) CAT5e πολύκλωνα πολύ λεπτά που ναι μεν είναι πολύ εύκαμπτα αλλά δεν ξέρω αν θα τα χρησιμοποιούσα καν για poe camera 😄

ναι μονοκλωνο.και σε cat5e θα βρει κανεις μονοκλωνο. εκτος αν βρεις τηλεφωνικο οχι ομως αυτο το πλακε.πολυζευγο τηλεφωνικο .ξερω οτι βγαινει σε Pet αλλα ειναι λιγο χοντρο και για εξωτερικο χωρο.εκτος αν βρεις για εσωτερικο πχ 2 ή 4 ζευγων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν χαίρομαι που βρέθηκε το πρόβλημα....στον κατανεμητή βάζεις φακές (Scotchlok) .... Εγώ όταν έφερα καλώδιο από τον κατανεμητή στο σπίτι πήρα ένα τηλεφωνικό pet τετράκλωνο ( https://www.kafkas.gr/kalodia/tilepikoinonion-data/tilefonika-exoterikou-chorou/kalodio-tilefonou-pet-4x2ch0-6mm-mavro-a02ys-st-2y_191828/)... Πήρα μία διπλή πρίζα τηλεφώνου (https://www.meidanis.gr/el/asfora-priza-tilefonoy-rj11-dipli-leyki.html), όπου στην μία είσοδο (εσωτερικά) συνέδεσα το καλώδιο από τον κατανεμητή και στην άλλη υποδοχή (εσωτερικά) τα καλώδια που έτρεχαν μέσα στον τοίχο για τις άλλες πρίζες για να έχω τηλέφωνο παντού...στις εξωτερικές (αυτές που βλέπεις υποδοχές) στην μία είσοδο μπήκε το καλώδιο που συνδέθηκε στο dsl του ρούτερ και στην άλλη την έξοδο phone του ρούτερ... εκεί που έχει χαλάσει την πρίζα και έχεις το ζευγάρι από τον κατανεμητή κακώς συνδέεις τέσσερα καλώδια (ανά ζεύγος), γι' αυτό και είδες την πτώση της ταχύτητας. Τα λινκ είναι ενδεικτικά των υλικών που περιγράφω χωρίς να σου πω πάρε το ένα ή το άλλο.  Και πάλι μπράβο που το πάλεψες.... φαντάζομαι το χαμόγελο που έσκασε στα χείλη σου, όλα τα λεφτά 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, athmich1 said:

Καταρχήν χαίρομαι που βρέθηκε το πρόβλημα....στον κατανεμητή βάζεις φακές (Scotchlok) .... Εγώ όταν έφερα καλώδιο από τον κατανεμητή στο σπίτι πήρα ένα τηλεφωνικό pet τετράκλωνο ( https://www.kafkas.gr/kalodia/tilepikoinonion-data/tilefonika-exoterikou-chorou/kalodio-tilefonou-pet-4x2ch0-6mm-mavro-a02ys-st-2y_191828/)... Πήρα μία διπλή πρίζα τηλεφώνου (https://www.meidanis.gr/el/asfora-priza-tilefonoy-rj11-dipli-leyki.html), όπου στην μία είσοδο (εσωτερικά) συνέδεσα το καλώδιο από τον κατανεμητή και στην άλλη υποδοχή (εσωτερικά) τα καλώδια που έτρεχαν μέσα στον τοίχο για τις άλλες πρίζες για να έχω τηλέφωνο παντού...στις εξωτερικές (αυτές που βλέπεις υποδοχές) στην μία είσοδο μπήκε το καλώδιο που συνδέθηκε στο dsl του ρούτερ και στην άλλη την έξοδο phone του ρούτερ... εκεί που έχει χαλάσει την πρίζα και έχεις το ζευγάρι από τον κατανεμητή κακώς συνδέεις τέσσερα καλώδια (ανά ζεύγος), γι' αυτό και είδες την πτώση της ταχύτητας. Τα λινκ είναι ενδεικτικά των υλικών που περιγράφω χωρίς να σου πω πάρε το ένα ή το άλλο.  Και πάλι μπράβο που το πάλεψες.... φαντάζομαι το χαμόγελο που έσκασε στα χείλη σου, όλα τα λεφτά 

επισης στον κατανεμητη αν καποιος θελει για λογους ευκολης βλαβοδιαχείρισης αντι για scotchlok βαζει ρεγκλετα krone και τερματιζει εκει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά  λίγο για ανακεφαλαίωση.

Το ροζ μπλε είναι το παλιο προβληματικό.  

Το μαύρο κιτρινο είναι το καλώδιο δοκιμής που εριξα χυμα για να μετρησω.

Τα βλεπεις μαζι γιατι εκανα δοκιμες. @athmich1   Ναι το χάρηκα έχεις δικιο.

Επειδή με μπερδέψατε με τα καλώδια.  @poulinos Βάλε λινκ τι καλώδιο να πάρω.

Πρίζα θέλω μια διπλή εξωτερική. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, profile said:

Παιδιά  λίγο για ανακεφαλαίωση.

Το ροζ μπλε είναι το παλιο προβληματικό.  

Το μαύρο κιτρινο είναι το καλώδιο δοκιμής που εριξα χυμα για να μετρησω.

Τα βλεπεις μαζι γιατι εκανα δοκιμες. @athmich1   Ναι το χάρηκα έχεις δικιο.

Επειδή με μπερδέψατε με τα καλώδια.  @poulinos Βάλε λινκ τι καλώδιο να πάρω.

Πρίζα θέλω μια διπλή εξωτερική. 

οταν κανεις δοκιμες δεν αφηνεις ποτε ζευγαρι καλωδιων συνδεδεμενο πανω χωρις να τερματιζει καπου.αν ειδα σωστα στην φωτογραφια ειχες συνδεσει πανω στο μπλε κοκκινο 2 ζευγαρια καλωδιων ( ή δυο διαφορετικα καλωδια).ειναι λαθος.

για πριζακι ζητας διπλο πριζακι επιτοιχιο (οχι χωνευτο).

καλωδιο απλη λυση ενα Cat5e Utp.

εναλλακτικα τηλεφωνικο διζευγο Pet τηλεφωνικο 2 ή 4 ζευγων

https://www.skroutz.gr/s/9514611/Kalodio-Tilefonou-PET-4x2CH0-6mm-Mayro-A02YS-ST-2Y-PET-4X2X0-6.html

το ιδιο σε μη Pet

https://e-damianakis.gr/index.php?route=product/product&product_id=6969&skr_prm=WyI5NmY3YWY3MS1lYzc1LTQ2MmMtYjY0OC1hNGM5ZWU4YzMwNWMiLDE3MDc4NjEyOTAzNDEseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0

 

απλα αυτο ειναι 5 ζευγων.εσυ θες max 2 ζευγων. η ευκολη λυση ειναι το cat5e ή cat6 Που ειναι πανω κατω ιδια τιμη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, poulinos είπε

οταν κανεις δοκιμες δεν αφηνεις ποτε ζευγαρι καλωδιων συνδεδεμενο πανω

Εχεις δικιο, παντως τα αποτελέσματα που ποσταρα ετσι βγήκαν και ας ειχα λάθος.

Κάτι τελευταίο.  Γιατί θέλω διπλή πρίζα.

Σκέφτηκα αφού τα ζεύγη καλωδίων θα είναι τουλάχιστον 2, από τη δεύτερη πρίζα να κατεβάσω γραμμή τηλεφώνου στο ισόγειο.

Εξηγούμε.

Μέσα στον τοίχο είδα ότι υπάρχει και δεύτερο ζεύγος που κατεβαίνει κάτω στην πλεξούδα.

Το καλώδιο ( αυτό που θα πάρω) να το κάνω να έχει δυο γραμμές που θα καταλήγουν σε rj11.

Δυο rj11 από τη μια δυο rj11 από την άλλη. 

Η μια κατανεμητης-πριζα 1-καλωδιο 1 -ρουτερ DSL.

Η άλλη ρουτερ εξοδο phone- καλωδιο 2- πριζα 2-κατανεμητης.

Η μια ανεβαίνει, η άλλη κατεβαίνει. Αυτή που θα κατέβει θα δώσει τηλέφωνο στο ισόγειο.

Τι λες;

Να το ζωγράφισα

1825881176_.jpg.d94b8c629bd4b38e51d03236f9d00060.jpg

Επεξ/σία από profile
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 minutes ago, profile said:

Εχεις δικιο, παντως τα αποτελέσματα που ποσταρα ετσι βγήκαν και ας ειχα λάθος.

Κάτι τελευταίο.  Γιατί θέλω διπλή πρίζα.

Σκέφτηκα αφού τα ζεύγη καλωδίων θα είναι τουλάχιστον 2, από τη δεύτερη πρίζα να κατεβάσω γραμμή τηλεφώνου στο ισόγειο.

Εξηγούμε.

Μέσα στον τοίχο είδα ότι υπάρχει και δεύτερο ζεύγος που κατεβαίνει κάτω στην πλεξούδα.

Το καλώδιο ( αυτό που θα πάρω) να το κάνω να έχει δυο γραμμές που θα καταλήγουν σε rj11.

Δυο rj11 από τη μια δυο rj11 από την άλλη. 

Η μια κατανεμητης-πριζα 1-καλωδιο 1 -ρουτερ DSL.

Η άλλη ρουτερ εξοδο phone- καλωδιο 2- πριζα 2-κατανεμητης.

Η μια ανεβαίνει, η άλλη κατεβαίνει. Αυτή που θα κατέβει θα δώσει τηλέφωνο στο ισόγειο.

Τι λες;

Να το ζωγράφισα

1825881176_.jpg.d94b8c629bd4b38e51d03236f9d00060.jpg

ναι θα δουλεψει εφοσον ειναι 2 διαφορετικα καλωδια .αλλο το πανω δηλαδη και αλλο το κατω και δεν ενωνονται πουθενα.

ο τηλεφωνικος διακλαδωτης που θα παρεις θα ειναι 1 προς 2. ΔΕΝΝΝΝΝ θα παρεις αυτον που γραφει πανω l1 l2.αυτο ειναι αλλη ιστορια και δεν το θες.

L1 L2 (το γραφω με κεφαλαια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, poulinos είπε

ναι θα δουλεψει εφοσον ειναι 2 διαφορετικα καλωδια

Θα περνάνε μέσα από το ιδιο utp αν κατάλαβες. Αλλα αλλο ζευγαρι το ενα αλλο ζευγαρι το αλλο. 

 

8 λεπτά πριν, poulinos είπε

L1 L2 (το γραφω με κεφαλαια)

ok

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, profile said:

Θα περνάνε μέσα από το ιδιο utp αν κατάλαβες. Αλλα αλλο ζευγαρι το ενα αλλο ζευγαρι το αλλο. 

 

ok

δεν σε πειραζει να περνανε απο το ιδιο utp

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον είναι ανεξάρτητες και με άλλες καλωδιώσεις, να σου δώσω μια τρελή σκέψη.... αφού θα κατεβάσεις καλώδιο στο κατενεμητη στο ισόγειο για να βάλεις μια ακόμα συσκευή τηλεφώνου, βάλε μια ακόμα πρίζα και συνέδεσε και εκεί τα καλώδια που οδηγούν στον δεύτερο όροφο.... πιστεύω ότι γίνεται και ότι σου έδωσα να καταλάβεις τι εννοώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου μόλις τελείωσα οπότε δεν κάνω τίποτα άλλο. Σε ευχαριστώ πάντως.

Τελική με Cat6 22 μέτρα:

1.jpg.0ef973f581652e8753e579f5495be81e.jpg

2.jpg.cc1b6321d1f3072c86d3d06df4e20383.jpg

 

Έκανα μια μ@λ@κια με το τηλέφωνο που θα κατέβαζα. Δεν ήξερα ότι δουλεύουν τα δυο μεσαία καλώδια στο rj11.

Όταν το έμαθα ήταν αργά. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...