Προς το περιεχόμενο

Δυναμικό μικρόφωνο σε υπολογιστή για μείωση εξωτερικού θορύβου


Xvipes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους. Έκανα ένα search εδώ μήπως υπάρχει κάποιο σχετικό νήμα αλλά δεν βρήκα κάτι.

Ψάχνω για δυναμικό μικρόφωνο ώστε να μειώσω όσο το δυνατόν γίνεται τους εξωτερικούς θορύβους στις καθημερινές κλήσης που έχω. Με λίγη έρευνα μπερδεύτηκα στο τι τύπος σύνδεσης θα πρέπει να είναι ώστε να συνδεθεί σε υπολογιστή (σε Linux)  και αν χρειάζεται ενισχυτή και ποιον.

Υπάρχει κάποια λύση all-in-one που να είναι αποδοτική; Κάποιος μου πρότεινε αυτό https://www.scan.co.uk/products/shure-sm7b-dynamic-microphone-triton-fethead-and-rode-boom-arm-bundle που ενώ μου φαίνεται ακριβό αν τελικά κάνει δουλειά δεν έχω θέμα αλλά είναι οκ για σύνδεση με υπολογιστή και χρειάζεται κάτι ακόμα;

Ευχαριστώ.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για την δουλειά που θες θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις ένα καλό Bluetooth ή ενσύρματο ακουστικό με active noise cancellation. Πολύ πιο φτηνά θα σου βγει και πολύ πιο πρακτικό είναι. Το μικρόφωνο που μας δείχνεις είναι για άλλες δουλειές και όχι για κλήσεις. 

Εδώ επιλογές με καλώδιο

Εδώ επιλογές Bluetooth

Επεξ/σία από fmarkos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, Xvipes said:

Καλησπέρα σε όλους. Έκανα ένα search εδώ μήπως υπάρχει κάποιο σχετικό νήμα αλλά δεν βρήκα κάτι.

Ψάχνω για δυναμικό μικρόφωνο ώστε να μειώσω όσο το δυνατόν γίνεται τους εξωτερικούς θορύβους στις καθημερινές κλήσης που έχω. Με λίγη έρευνα μπερδεύτηκα στο τι τύπος σύνδεσης θα πρέπει να είναι ώστε να συνδεθεί σε υπολογιστή (σε Linux)  και αν χρειάζεται ενισχυτή και ποιον.

Υπάρχει κάποια λύση all-in-one που να είναι αποδοτική; Κάποιος μου πρότεινε αυτό https://www.scan.co.uk/products/shure-sm7b-dynamic-microphone-triton-fethead-and-rode-boom-arm-bundle που ενώ μου φαίνεται ακριβό αν τελικά κάνει δουλειά δεν έχω θέμα αλλά είναι οκ για σύνδεση με υπολογιστή και χρειάζεται κάτι ακόμα;

Ευχαριστώ.  

Τέτοιο μικρόφωνο θέλεις για ραδιόφωνο, streaming κλπ, να ακούγεται άψογα η φωνή σου. Αν θέλεις κάτι που να κόβει τον θόρυβο απέξω δεν βοηθάει να πάρεις ένα mic που "capture a whisper" σύμφωνα με τις προδιαγραφές του.

Εγώ θα σου πρότεινα τα Jabra Flex ή κάτι αντίστοιχο με καλό noise cancelation όπως έχει και το κινητό. Προτείνω headset γιατί όταν το μικρόφωνο είναι σε σταθερή απόσταση και κοντά στο στόμα έχεις καλύτερα αποτελέσματα εκτός αν θα κάθεσε ακίνητος μπροστά στο mic όπως στα radio studios.

Αν έχεις NVIDIA RTX δίνει δωρεάν το καλύτερο πρόγραμμα που κόβει τον θόρυβο και λειτουργεί και με το πιο απλό μικρόφωνο των 5 ευρώ με άψογα αποτελέσματα.

Επεξ/σία από elpenor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς όταν λές δυναμικό, εννοείς οτι έχει ηλεκτρονικά που κάνουν την προενίσχυση και το noise cancelation. Ομως αυτός ο όρος δεν είναι σωστός. 

Αλλο το "δυναμικό μικρόφωνο" και άλλο το active noise canceling. Το πρώτο είναι απλά ο τύπος του μικροφώνου που έχει σχέση με την κάψα του και τα ηλεκτρονικά του. Υπάρχουν δυναμικά, πυκνωτικά κτλ κτλ. Δεν σε αφορά στην προκειμένη. Κάνε την έρευνά σου με  τον όρο active noise canceling. 

Οσον αφορά στην "διάνοια" που σου πρότεινε το shure... τι να πω... Εντελώς λάθος μικρόφωνο για την δουλειά που θες... ΕΝΤΕΛΩΣ όμως.... Ισα ισα που θα έχεις ακριβώς τα αντίθετα αποτελέσματα....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, προσπαθώ να βρω μικρόφωνο που δεν θα ακούγεται κουδούνι, σκύλος, κλάμα μωρού ή ιδανικά ούτε καν φωνή στο ίδιο δωμάτιο.

Quote

Προφανώς όταν λές δυναμικό, εννοείς οτι έχει ηλεκτρονικά που κάνουν την προενίσχυση και το noise cancelation. Ομως αυτός ο όρος δεν είναι σωστός. 

Δυναμικό το λέω γιατί (χωρίς να έχω την παραμικρή ιδέα αν είναι σωστό) κτλβαίνω πως αυτό χρειάζεται για να μην πιάνει ήχους σε απόσταση πάνω από κάποια εκατοστά.

Δεν με πειράζει να μην είναι headset και να πρέπει να είμαι σταθερός όταν μιλάω αν έχω όλα τα παραπάνω. Είμαι επιφυλακτικός (χωρίς να το έχω δοκιμάσει όμως) για το active noise canceling μιας και φαντάζομαι θα αλλοιώνει την φωνή μου για να κόψει εξωτερικούς ήχους.

Quote

Αν έχεις NVIDIA RTX δίνει δωρεάν το καλύτερο πρόγραμμα που κόβει τον θόρυβο και λειτουργεί και με το πιο απλό μικρόφωνο των 5 ευρώ με άψογα αποτελέσματα.

Έχω nvidia rtx αλλά δουλεύω σε Linux, σε ποιο πρόγραμμα αναφέρεσαι; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

1 hour ago, Xvipes said:

Έχω nvidia rtx αλλά δουλεύω σε Linux, σε ποιο πρόγραμμα αναφέρεσαι; 

https://www.nvidia.com/en-us/geforce/guides/nvidia-rtx-voice-setup-guide/#OBS

Λίγο χλωμό σε linux αλλά δες μέσα απο pulseaudio utilities έχει πολλά σε linux

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, Xvipes said:

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, προσπαθώ να βρω μικρόφωνο που δεν θα ακούγεται κουδούνι, σκύλος, κλάμα μωρού ή ιδανικά ούτε καν φωνή στο ίδιο δωμάτιο.

Δυναμικό το λέω γιατί (χωρίς να έχω την παραμικρή ιδέα αν είναι σωστό) κτλβαίνω πως αυτό χρειάζεται για να μην πιάνει ήχους σε απόσταση πάνω από κάποια εκατοστά.

 

Οσον αφορά την τεχνολογία των μικροφώνων, δυναμικό μικρόφωνο είναι ένα μικρόφωνο που μετατρέπει τον ήχο σε ηλεκτρικά σήματα χρησιμοποιώντας τον ηλεκτρομαγνητισμό (δηλαδή πηνεία και μαγνήτες). Δεν αφορά την απόσταση απο την οποία μπορεί να ακούσει. Παρόλα αυτά, έχεις δίκιο ότι απο τις διάφορες τεχνολογίες (πχ πυκνωτικά, που χρησιμοποιούν την μεταβολή της πυκνώτητας για να δημιουργήσουν τα ηλεκτρικά σήματα, ή τα ηλεκτροστατικά) τα δυναμικά είναι περισσότερο "αναίσθητα".

Η ευαισθησία όμως, ή η αναισθησία, αφορά στο κατα πόσο ένα μικρόφωνο μπορεί να παράγει σήμα τέτοιο ώστε ο λόγος σήμα προς θόρυβο να έχει ένα αξιοποιήσιμο αποτέλεσμα. πχ ένα πυκνωτικό θα πιάσει ένα μικρό ήχο, έναν χαμηλό ήχο, και θα παράξει στην έξοδό του ένα αξιοποιήσιμο σήμα. Το δυναμικό, αντίθετα για το ίδιο ήχο απο ην ίδια απόσταση θα δώσει μόνο "θόρυβο".

Σε γενικές γραμμές όλα τα μικροφωνα που χρησιμοποιούν σε κάμερες, ακουστικά, headphones κτλ, είναι δυναμικά. Ο λόγος είναι διοτι τα πυκνωτικά απαιτούν συνήθως αρκετά μεγάλη τάση λειτουργίας και κατανάλωση. 

Ο μοναδικός τρόπος να μην ακούγονται αυτα που λές, είναι το active noise canceling. Δηλαδή αλγόριθμοι και φίλτρα που τα κόψουν τους θορύβους αυτούς(ενα άχρηστο για εμένα  πχ είναι το AGC που ρυθμίζει αυτόματα την ένταση του μικροφώνου και πιθανό να ενισχύει τον ήχο όταν ΔΕΝ μιλάς τόσο που να πίάνει όλους τους περιφεριακούς θορύβους...). Και πάλι βέβαια, πολύ δύσκολο...

Το μικρόφωνο απο μόνο του δεν μπορει να το κάνει. Αν είναι τόσο αναίσθητο ώστε να μην τους λαμβάνει, θα είναι και γενικά αναίσθητο στην φωνή σου, οπότε θα αναγκαστείς να το δυναμώσεις απο τον μίκτη, οπότε πάλι θα ακουστούν... 

Επεξ/σία από nkarama
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ένας από τους λόγους που θέλω να αλλάξω το τωρινό Logitech H600 που κατά τα άλλα είμαι πολύ ευχαριστημένος είναι το AGC που αναφέρεις. Αν δεν κάνω λάθος είναι built-in στο headset και δεν μπορώ να το απενεργοποιήσω οπότε πρακτικά μου κρατάει το gain στο 100% ασχέτος αν θα το χαμηλώσω από τις ρυθμίσεις του λειτουργικού(το ανεβάζει πάλι μόνο του μετά από λίγη ώρα).

Οπότε συμφωνείτε όλοι πως δεν θα γίνει η δουλειά μου με κάποιο δυναμικό μικρόφωνο όπως αυτό στο αρχικό μου post? Αν ναι έχετε να προτείνετε κάποιο δοκιμασμένο από Jabra ή κάποια άλλη εταιρία που να μην έχει AGC?

 

Επεξ/σία από Xvipes
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...