Προς το περιεχόμενο

Η Microsoft φέρνει την εντολή sudo του Linux στα Windows 11


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 hours ago, evark said:

Εχω να κάνω πολλά χρόνια εγκατάσταση, αφου τρέχω sid, όμως σιγουρα από το advanced installation, από κονσόλα, δεν εγκαθιστά κάν το sudo. Μπορεί με το graphical installer να έχει ουμπουντουποιηθεί..... Τωρα επί της ουσίας δεν ξέρω αν είναι ασφαλέστερο να έχεις root λογαριασμό ή να έχεις sudo μονο στον πρώτο χρήστη...

Εχουν αλλάξει πολλά, ακόμη και το ίδιο το sudo και τα keyrings. Βέβαια, αν ανήκεις στο su group και για κωδικό έχεις 123456, εε πας γυρεύοντας.

Θα είναι χρήσιμο και στο windows powershell όπου δεν θα είναι απαραίτητο το run as administrator, θα κάνεις το escalation μέσα από το prompt.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 hours ago, spectaculator said:

Θα είναι χρήσιμο και στο windows powershell όπου δεν θα είναι απαραίτητο το run as administrator, θα κάνεις το escalation μέσα από το prompt.

Πόσες φορές μου τη βιδωνε σε αυτά τα Windows όταν έχω ανοίξει από συνήθεια Powershell χωρίς admin και, επειδή χρειαζομουν admin, έπρεπε να ξανανοιξω το Powershell με admin δικαιώματα στη μέση της δουλειάς...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεκτή η προσθήκη, το 99,999% των χρηστών εννοείται πως δεν θα το χρησιμοποιήσει διότι οι χρήστες των windows κατά το μεγαλύτερο ποσοστό είναι απλοί χρήστες.

Επεξ/σία από Diavolos666
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, MikeKata είπε

Απορώ τι έρευνα έκανες. Δεν έχω γνωρίσει καθηγητή εδώ στο εξωτερικό που να έχει Windows. 70% Mac, 30% Ubuntu.

CFD σε HPC.

Δεν ξέρω τι καθηγητές γνωρίζεις, στην Αγγλία όλα τα PC της εργασίας είναι Windows.

 

Το τι έχουν στον προσωπικό τους υπολογιστή δεν ξέρω, αλλα στη δουλειά μόνο windows

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, nick_corobos said:

CFD σε HPC.

Δεν ξέρω τι καθηγητές γνωρίζεις, στην Αγγλία όλα τα PC της εργασίας είναι Windows.

 

Το τι έχουν στον προσωπικό τους υπολογιστή δεν ξέρω, αλλα στη δουλειά μόνο windows

Δανία, space κομμάτι (και earth observation). Κυριολεκτικά, δεν έχω δει προσωπικό ή PC εργασίας καθηγητή με Windows. Ακόμα και όσοι φοιτητές παλεύουν να κάνουν data analysis σε Windows, μονίμως θέματα έχουν. Από το setup εργαλείων μέχρι και τα πακέτα που δουλεύουν. Καλά, δε μιλάμε καν για το HPC του πανεπιστημίου. Linux παίρνεις και εκεί με optional XFCE GUI.

Υ.Γ. Είναι τόσο κακά τα Linux distros που σοβαρά frameworks όπως η Tensorflow, σταματούν το support για native Windows στις νέες εκδόσεις και υποστηρίζουν μόνο WSL.

https://discuss.tensorflow.org/t/2-10-last-version-to-support-native-windows-gpu/12404/12

Επεξ/σία από MikeKata
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, MikeKata είπε

Δανία, space κομμάτι (και earth observation). Κυριολεκτικά, δεν έχω δει προσωπικό ή PC εργασίας καθηγητή με Windows. Ακόμα και όσοι φοιτητές παλεύουν να κάνουν data analysis σε Windows, μονίμως θέματα έχουν. Από το setup εργαλείων μέχρι και τα πακέτα που δουλεύουν. Καλά, δε μιλάμε καν για το HPC computing cluster του πανεπιστημίου. Linux παίρνεις και εκεί με optional XFCE GUI.

Υ.Γ. Είναι τόσο κακά τα Linux distros που σοβαρά frameworks όπως η Tensorflow, σταματούν το support για native Windows στις νέες εκδόσεις και υποστηρίζουν μόνο WSL.

https://discuss.tensorflow.org/t/2-10-last-version-to-support-native-windows-gpu/12404/12

Για τον μέσο ερευνητή τα windows είναι το καλύτερο λειτουργικό.

Υπάρχουν εξαιρέσεις. Γενικά Δανία και Σκανδιναβία δεν τους εκτιμώ ιδιαίτερα.

Μου βγάζουν κάτι σε ψευτο ουτοπιστές. Με mac δεν κάνεις τίποτα. Εγώ όσα άτομα ήξερα με mac είχαν με κάποιο τρόπο και windows σε dual boot.

Στο τομέα μου, cad ansys και αλλα προγράμματα δεν τρέχουν απλά σε macos

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, nick_corobos said:

Για τον μέσο ερευνητή τα windows είναι το καλύτερο λειτουργικό.

Πώς ακριβώς ορίζεις το "μέσο ερευνητή" και αποφαίνεσαι ότι τα Windows είναι το καλύτερο λειτουργικό; Γιατί η έρευνα είναι ήδη niche κομμάτι. Μόλις σου έφερα χειροπιαστό παράδειγμα όπου η Tensorflow, το ένα από τα 2 μεγάλα frameworks σε ML (που γίνεται χαμός πλέον στην έρευνα με ML και DL, όλοι στρέφονται εκεί), σταματάει το native support για Windows. HPC clusters, στα περισσότερα πανεπιστήμια, τρέχουν Linux (αν δεις HPC cluster με Windows server, πολύ θα ήθελα να το δω).

3 minutes ago, nick_corobos said:

Υπάρχουν εξαιρέσεις. Γενικά Δανία και Σκανδιναβία δεν τους εκτιμώ ιδιαίτερα.

Μου βγάζουν κάτι σε ψευτο ουτοπιστές.

Οι "ψευτοουτοπιστες", είναι χώρες που παράγουν, κυριολεκτικά, τεχνογνωσία (μηχανικούς, επιστήμονες κάθε κλάδου) και κάνουν έρευνα...

Ειδικά το τμήμα που σου προανέφερα, είναι από τα κορυφαία στον κόσμο στο αντικείμενο.

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, MikeKata είπε

Πώς ακριβώς ορίζεις το "μέσο ερευνητή" και αποφαίνεσαι ότι τα Windows είναι το καλύτερο λειτουργικό; Γιατί η έρευνα είναι ήδη niche κομμάτι. Μόλις σου έφερα χειροπιαστό παράδειγμα όπου η Tensorflow, το ένα από τα 2 μεγάλα frameworks σε ML (που γίνεται χαμός πλέον στην έρευνα με ML και DL, όλοι στρέφονται εκεί), σταματάει το native support για Windows. HPC clusters, στα περισσότερα πανεπιστήμια, τρέχουν Linux (αν δεις HPC cluster με Windows server, πολύ θα ήθελα να το δω).

Οι "ψευτοουτοπιστες", είναι χώρες που παράγουν, κυριολεκτικά, τεχνογνωσία (μηχανικούς, επιστήμονες κάθε κλάδου) και κάνουν έρευνα...

Ειδικά το τμήμα που σου προανέφερα, είναι από τα κορυφαία στον κόσμο στο αντικείμενο.

 

Το οτι οι καθηγητές έχουν mac σημαίνει οτι  απλά δε κάνουν έρευνα οι ίδιοι, αλλά μόνο απαντάνε σε emails και μπαίνουν σε meetings.

Προσπάθησε να τρέξεις 3D-CAD προγράμματα σε linux και τα λέμε. Επίσης το στήσιμο των cases για CFD στο 95% των περιπτώσεων γίνεται σε Windows και μετά περνάς στο Linux HPC για να εκμεταλλεύτείς τα resources. Το post-processing μπορεί να γίνει και στα 2. (απαραίτητη ύπαρξη GUI)

Η έρευνα γίνεται χρησιμοποιώντας τα εργαλεία που σε βολεύουν και μπορούν να επιταχύνουν τη δουλειά σου.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Christospliakos είπε

Το οτι οι καθηγητές έχουν mac σημαίνει οτι  απλά δε κάνουν έρευνα οι ίδιοι, αλλά μόνο απαντάνε σε emails και μπαίνουν σε meetings.

Προσπάθησε να τρέξεις 3D-CAD προγράμματα σε linux και τα λέμε. Επίσης το στήσιμο των cases για CFD στο 95% των περιπτώσεων γίνεται σε Windows και μετά περνάς στο Linux HPC για να εκμεταλλεύτείς τα resources. Το post-processing μπορεί να γίνει και στα 2. (απαραίτητη ύπαρξη GUI)

Η έρευνα γίνεται χρησιμοποιώντας τα εργαλεία που σε βολεύουν και μπορούν να επιταχύνουν τη δουλειά σου.

Ακριβώς αυτό. Το στήσιμο σε windows και μετα σε linux για HPC.

Η μόνη φορά που έβλεπα να τρεχουν linux ήταν αυτοί που εγραφαν κώδικα CFD δικο τους και πάλι μπορούσαν να το κάνουν σε windows απλα ήταν σε άρνηση. Ήταν Ιταλοί ψευτο ψαγμενοι με περίεργα σγουρά μαλλιά, οικολόγοι και κινούνταν με ηλεκτρικά ποδήλατα. όποτε λογικό να χρησιμοποιούν linux, και ας κάναν debug καθε λιγο και λιγάκι γιατί χαλούσε το tecplot και γενικά οι άδειες τους στο software.

Με windows απλά έκανα τη δουλειά τους πολύ πιο γρήγορα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 hours ago, nick_corobos said:

Άχρηστο λειτουργικό για το μέσο χρήστη.

Μια περίοδο λόγω έρευνας αναγκάστηκα να χρησιμοποιώ και ήταν ότι χειρότερο.

Για να κάνεις κάτι install ήθελα της παναγιάς τα μάτια.

Και σε εμενα φαινοταν πολυ κακο, αλλα αν το συνηθισεις(εκανα περιπου 3 μερες) ειναι εξωρφενικα "ΚΑΛΟ" Περιεχει οτι και τα windows και τα εχεις ολα προεγκατεστημενα και δουλευουν πολυ πιο γρηγορα και καταναλωνουν με διαφορα λιγοτερους πορους συστηματος cpu/ram Ως κατοχος μιας RX580 προσπαθουσα απεγνωσμενα να παιξω Alan Wake 2 στα windows και το dx μου εδινε μονο 2-3 frames...Στο linux με το lutris/wine που χρησημοποιει dxvk μου εδωσε 30+! για τα θελω μου ηταν πολυ playable και μιλαω για 4αρα rx580! Ειτε για gaming ειτε για πιο απλη χρηση αξιζει αν του δωσεις μια ευκαιρια. Μιλαω συγκεκριμενα για το garuda distro.Με εχει κανει να  σκεφτομαι να παρατησω τα Windows.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 minutes ago, Christospliakos said:

Το οτι οι καθηγητές έχουν mac σημαίνει οτι  απλά δε κάνουν έρευνα οι ίδιοι, αλλά μόνο απαντάνε σε emails και μπαίνουν σε meetings.

Τωρα, περιμένεις να πάρω σοβαρά τέτοιον ισχυρισμό;

Άκου να σου πω πώς γίνεται εν έτει 2024. Κάνουν το data analysis στο δικό τους PC και όταν χρειάζονται περισσότερα resources, χρησιμοποιούν το HPC cluster του εκάστοτε πανεπιστημίου. Δεν ξέρω ποιον γνώρισες εσύ που "απαντάει σε emails και μπαίνει σε meetings", ευτυχώς είχα την τύχη να έχω σοβαρούς επιστήμονες. Και το Mac ως Unix-based, όπως και το Linux, σου κάνει πολύ ευκολότερη τη ζωή σε αυτό το κομμάτι, σε σύγκριση με τα Windows, τόσο, όσον αφορά το πόσο seamless γίνονται integrate τα εργαλεία, όσο και για το ότι (σε Linux, ειδικά), τα περισσότερα εργαλεία είναι ήδη προεγκατεστημένα.

Η απόδειξη για το ανωτέρω; Ότι αν δεις στατιστικά coders, data analysts και ερευνητών, τα Windows έχουν υπερβολικά χαμηλότερο ποσοστό από αυτό που έχουν στο γενικό πληθυσμό, παρά το γεγονός ότι έρχονται προεγκατεστημένα και η MS πουλάει άδειες και support σα στραγάλια στα πανεπιστήμια. Γιατί; Γιατί, προφανώς, κάποιος που ξέρει τι θα χρησιμοποιήσει, είναι πιο πιθανό να κάτσει να απεγκαστησει ένα bloated λειτουργικό, να το αντικαταστήσει με κάτι που θα κάνει τη δουλειά του πιο αποδοτικά.

13 minutes ago, nick_corobos said:

Η μόνη φορά που έβλεπα να τρεχουν linux ήταν αυτοί που εγραφαν κώδικα CFD δικο τους και πάλι μπορούσαν να το κάνουν σε windows απλα ήταν σε άρνηση. Ήταν Ιταλοί ψευτο ψαγμενοι με περίεργα σγουρά μαλλιά, οικολόγοι και κινούνταν με ηλεκτρικά ποδήλατα. όποτε λογικό να χρησιμοποιούν linux, και ας κάναν debug καθε λιγο και λιγάκι γιατί χαλούσε το tecplot και γενικά οι άδειες τους στο software.

Οκ, μόλις κατάλαβα ότι δεν έχεις γράψει ποτέ κώδικα στη ζωή σου γιατί όταν έχεις να δουλέψεις με σοβαρό όγκο δεδομένων όπου πρέπει να κάνεις optimize το throughout, τα operations κλπ, ο κώδικας είναι απαραίτητος.

Τελευταία φορά που άκουσα κάτι τέτοια για GUI ήταν στο πανεπιστήμιο στην Ελλάδα που έχουμε μείνει κάτι δεκαετίες πίσω και νομίζουν ότι κάτι προγράμματα όπως το SPSS και το Origin είναι τίποτα το εκπληκτικό, ενώ όταν πήγα αλλού, κατανόησα πώς δουλεύει όλος ο υπόλοιπος επιστημονικός τομέας.

Θα συνιστούσα να μην ειρωνευεσαι αυτούς "που έγραφαν κώδικα CFD δικό τους" γιατί αυτοί, όταν θα έχουν ένα πρόβλημα στο simulation, θα ξέρουν ακριβώς πού να το βρουν για να το λύσουν γιατί ξέρουν καλύτερα, τόσο τη δομή του προγράμματος, όσο και των δεδομένων, ενώ εσύ, κατά πάσα πιθανότητα θα κοιτάς το GUI και θα λες "μα γιατί κόλλησε, να το κάνω restart".

Αυτή είναι η διαφορά του "ξέρω κάτι εις βάθος" από το "ξέρω κάτι".

Υ.Γ. Κι αν αναρωτηθείς για το ύφος της απάντησης, είναι το ίδιο ύφος με το οποίο προσπαθείς να γελοιοποιήσεις οποιονδήποτε (πιθανώς) γνωρίζει κάτι περισσότερο από σένα εδώ και 2 σχόλια ( "ψευτοουτοπιστες", "ψευτοψσγμενοι", "περίεργοι" κλπ). Ο ενας σου μυρίζει, ο άλλος σου βρωμάει, χωρίς να προτείνεις κάποιο επιχειρημα, απλά και μόνο επειδή δε σου αρεσουν. Έχεις σκεφτεί ότι ίσως να μην έχουν οι υπόλοιποι το πρόβλημα;

Η πλάκα είναι ότι δε διαφωνώ μόνο εγώ με σένα. Διαφωνεί μέχρι και η ίδια η MS που παλεύει να "Linuxοποιησει" τα Windows. Ξεκίνησε με το WSL, πήγαμε στο Winget (package manager), μετά στο sudo και πολλά ακόμα. Γιατί άραγε;

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

-Sudo del junk.pdf
- are you sure you want to delete junk.pdf
-yes
- only admins can delete this file
- sudo yes
- are you really really sure you want to delete this file
- sudo sudo yes
- deleting file.....deletion of file is not allowed
- sudo f@$#&$#@

In Linux:
-sudo kill yourself
-_

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...