Προς το περιεχόμενο

Samsung Galaxy S23 vs S24


ardi21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Oι μονες σοβαρες διαφορες που εχω δει οτι εχει το S24 ειναι η μεγαλυτερη φωτεινοτητα της οθονης και τα 7 χρονια αναβαθμισεων. Απο την αλλη εχει Exynos cpu που, ναι μεν εχω διαβασει οτι εχει βελτιωθει αρκετα σε σχεση με τις προηγουμενες γενιες, αλλα δεν ειμαι σιγουρος τι κανει σε σχεση με τον Snapdragon του S23.

Δεν με ενδιαφερουν καθολου τα benchmarks. Αυτο που με ενδιαφερει ειναι η διαχειριση της μπαταριας και κατα την χρηση αλλα και σε stand by mode με 5G. Ειδικα σε stand by ειχα διαβασει οτι οι παλιοτεριες γενιες Exynos ειχαν θεμα.

Υπαρχει καποιος κατοχος να μας πει διαφορες αυτων των 2 σε πραγματικες συνθηκες και αν αξιζουν τα παραπανω χρηματα για το S24? Αν ειχα το S23 δεν θα το σκεφτομουν καν για αναβαθμιση, αλλα ειμαι με συσκευη 5ετιας αυτην την στιγμη και εχει ερθει η ωρα για αλλαγη.

Επεξ/σία από ardi21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μέσα από το site της samsung αξίζει η αγορά γιατί έχει ανταλλαγή παλιάς συσκευής και 150€ έκπτωση ανταλλαγής + την αξία της παλιάς συσκευής που δίνεις και 5% έκπτωση έξτρα και διπλάσιο αποθηκευτικό χώρο στην τιμή του κανονικού. Και αν πάρεις το ultra δώρο το watch 6.

Βέβαια δεν ξέρω αν ισχύουν στην Ελλάδα αυτές οι προσφορές.

Εγώ πήρα το s24 ultra 512gb στα 1126€ με δώρο το watch 6 το περιμένω από Τρίτη.

Αλλά και για τα s24/ s24+ ισχύουν τα παραπάνω.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 hours ago, andreas-d said:

Μέσα από το site της samsung αξίζει η αγορά γιατί έχει ανταλλαγή παλιάς συσκευής και 150€ έκπτωση ανταλλαγής + την αξία της παλιάς συσκευής που δίνεις και 5% έκπτωση έξτρα και διπλάσιο αποθηκευτικό χώρο στην τιμή του κανονικού. Και αν πάρεις το ultra δώρο το watch 6.

Βέβαια δεν ξέρω αν ισχύουν στην Ελλάδα αυτές οι προσφορές.

Εγώ πήρα το s24 ultra 512gb στα 1126€ με δώρο το watch 6 το περιμένω από Τρίτη.

Αλλά και για τα s24/ s24+ ισχύουν τα παραπάνω.

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες αλλά η απάντηση σου είναι άσχετη με αυτό που ρωτάω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 10/02/2024 at 12:28, ardi21 said:

Oι μονες σοβαρες διαφορες που εχω δει οτι εχει το S24 ειναι η μεγαλυτερη φωτεινοτητα της οθονης και τα 7 χρονια αναβαθμισεων. Απο την αλλη εχει Exynos cpu που, ναι μεν εχω διαβασει οτι εχει βελτιωθει αρκετα σε σχεση με τις προηγουμενες γενιες, αλλα δεν ειμαι σιγουρος τι κανει σε σχεση με τον Snapdragon του S23.

Δεν με ενδιαφερουν καθολου τα benchmarks. Αυτο που με ενδιαφερει ειναι η διαχειριση της μπαταριας και κατα την χρηση αλλα και σε stand by mode με 5G. Ειδικα σε stand by ειχα διαβασει οτι οι παλιοτεριες γενιες Exynos ειχαν θεμα.

Υπαρχει καποιος κατοχος να μας πει διαφορες αυτων των 2 σε πραγματικες συνθηκες και αν αξιζουν τα παραπανω χρηματα για το S24? Αν ειχα το S23 δεν θα το σκεφτομουν καν για αναβαθμιση, αλλα ειμαι με συσκευη 5ετιας αυτην την στιγμη και εχει ερθει η ωρα για αλλαγη.

Υπαρχει και σημαντικη διαφορα στην μπαταρια, Το S23 κραταει περισσοτερο και δεν ζεσταινετε λιγοτερο απο οτι το S24, συν αυτου εχω την εντυπωση πως δεν μπορεις να περασεις gcam σε exynos οποτε ειναι και αυτο ενα θετικο του S23. Αλλη μια ασχετη πληροφορια αμα πας για S23 παρε την 256GB εκδοση γιατι η 128GB  εχει πιο αργη μνημη (UFS 3.1 στο 128, UFS 4.0 σε ολα τα αλλα)

Επεξ/σία από Prasino Mantarinh
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 minutes ago, Prasino Mantarinh said:

Υπαρχει και σημαντικη διαφορα στην μπαταρια, Το S23 κραταει περισσοτερο και δεν ζεσταινετε λιγοτερο απο οτι το S24, συν αυτου εχω την εντυπωση πως δεν μπορεις να περασεις gcam σε exynos οποτε ειναι και αυτο ενα θετικο του S23. Αλλη μια ασχετη πληροφορια αμα πας για S23 παρε την 256GB εκδοση γιατι η 128GB  εχει πιο αργη μνημη (UFS 3.1 στο 128, UFS 4.0 σε ολα τα αλλα)

Aυτο θελω να δω. Σε καποια συγκριτικα που εχουν γινει στο you tube με κανονικη χρηση, εκτος παιχνιδιων που δεν με ενδιαφερουν, το S23 ειναι λιγο πιο μπροστα στην μπαταρια αλλα με μικρη διαφορα. Αν οντως ισχυει αυτο τοτε ισως και το S24 να ειναι καλη επιλογη λογω των 7 ετων αναθμισεων. Δυστυχως τα περισσοτερα συγκριτικα εχουν το S24+ και το Ultra οποτε δεν εχουμε μεγαλο δειγμα.

Επεξ/σία από ardi21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/2/2024 στις 12:28 ΜΜ, ardi21 είπε

Oι μονες σοβαρες διαφορες που εχω δει οτι εχει το S24 ειναι η μεγαλυτερη φωτεινοτητα της οθονης και τα 7 χρονια αναβαθμισεων. Απο την αλλη εχει Exynos cpu που, ναι μεν εχω διαβασει οτι εχει βελτιωθει αρκετα σε σχεση με τις προηγουμενες γενιες, αλλα δεν ειμαι σιγουρος τι κανει σε σχεση με τον Snapdragon του S23.

Δεν με ενδιαφερουν καθολου τα benchmarks. Αυτο που με ενδιαφερει ειναι η διαχειριση της μπαταριας και κατα την χρηση αλλα και σε stand by mode με 5G. Ειδικα σε stand by ειχα διαβασει οτι οι παλιοτεριες γενιες Exynos ειχαν θεμα.

Υπαρχει καποιος κατοχος να μας πει διαφορες αυτων των 2 σε πραγματικες συνθηκες και αν αξιζουν τα παραπανω χρηματα για το S24? Αν ειχα το S23 δεν θα το σκεφτομουν καν για αναβαθμιση, αλλα ειμαι με συσκευη 5ετιας αυτην την στιγμη και εχει ερθει η ωρα για αλλαγη.

Τσάμπα περιμένεις άποψη συμφορουμίτη από κατόχους.

Κανένας κάτοχος S23 δεν θα το δώσει για να πάει στο απλό S24.

Από εκεί και πέρα τα πράγματα είναι απλά.

Αν το S23 το βρίσκεις σε αρκετά χαμηλότερη τιμή από το S24, τσιμπάς αυτό.

Το S24 αξίζει μόνο αν κάποιον τον ενδιαφέρει η παραπάνω 7ετης υποστήριξη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 minutes ago, Fulgore said:

Τσάμπα περιμένεις άποψη συμφορουμίτη από κατόχους.

Κανένας κάτοχος S23 δεν θα το δώσει για να πάει στο απλό S24.

Από εκεί και πέρα τα πράγματα είναι απλά.

Αν το S23 το βρίσκεις σε αρκετά χαμηλότερη τιμή από το S24, τσιμπάς αυτό.

Το S24 αξίζει μόνο αν κάποιον τον ενδιαφέρει η παραπάνω 7ετης υποστήριξη.

Ναι το ξερω, ειναι λιγο δυσκολο.

Στο best price το ενα το βρισκω στα 600 και το αλλο στα 680 περιπου. Δεν ειναι μεγαλη η διαφορα για αυτο το σκεφτομαι αρκετα.

Επεξ/σία από ardi21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 minutes ago, ardi21 said:

Aυτο θελω να δω. Σε καποια συγκριτικα που εχουν γινει στο you tube με κανονικη χρηση, εκτος παιχνιδιων που δεν με ενδιαφερουν, το S23 ειναι λιγο πιο μπροστα στην μπαταρια αλλα με μικρη διαφορα. Αν οντως ισχυει αυτο τοτε ισως και το S24 να ειναι καλη επιλογη λογω των 7 ετων αναθμισεων. Δυστυχως τα περισσοτερα συγκριτικα εχουν το S24+ και το Ultra οποτε δεν εχουμε μεγαλο δειγμα.

Αποψη μου, αλλα το S24 ειναι το πειραματοζωο της samsung για οτι βλακεια ΑΙ θα σκεφτει, που σημειωση μετα το 2024 θα πρεπει να πληρωσεις για τις λειτουργιες ΑΙ οποτε ναι .. αμα μπορεις να κανεις Import το S24 απο Αμερικη που εχει Snapdragon παρε το με κλειστα ματια  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/2/2024 στις 9:25 ΜΜ, ardi21 είπε

Ναι το ξερω, ειναι λιγο δυσκολο.

Στο best price το ενα το βρισκω στα 600 και το αλλο στα 680 περιπου. Δεν ειναι μεγαλη η διαφορα για αυτο το σκεφτομαι αρκετα.

Αγοράζοντας το s24 με 7 χρόνια υποστήριξη, θα βρίζεις για 7 χρόνια τον εαυτό σου  γιατί προτίμησες exynos αντί snap στο s23 και αν δείτε στο κομμάτι των αγγελιών τζάμπα τα δίνουν σφραγισμένα τα s24 και δεν πουλούνται, η μεγαλύτερη πανωλεθρία που θα πάθει ποτέ η samsung που επέλεξε στα μικρά s τον exynos για λόγους οικονομίας στα κέρδη της, αφού πουλάει στην  ίδια τιμή exynos και snap.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Exynos struggles:

Dies before Snapdragon (17% battery left!)

Runs 4-5°C hotter

Camera quits during 4K video recording

Freezes in 5G Google Meet test

I can't recommend Exynos 2400.

Snapdragon reigns supreme in efficiency, thermals & battery life.

This isn't a small gap, it's a chasm!

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και αυτος συγκρινει τον Exynos με τον Gen 3 του S24 και οχι με τον Gen 2 του S23, νομιζω οτι θα παω για το S23 να εχω το κεφαλι μου ησυχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφορά σε κείμενο

Exynos 2400 is NOT the Snapdragon 8 Gen 3 competitor it pretends to be. It's more like a Gen 2 in disguise.

Εγώ θα μείνω εδώ. Αν θεωρητικά snapdragon 8 gen 2 = Exynos 2400 γιατι να μην παρεις το πιο καινουριο;;;

 

Στις 14/2/2024 στις 8:58 ΜΜ, ardi21 είπε

Αν και αυτος συγκρινει τον Exynos με τον Gen 3 του S24 και οχι με τον Gen 2 του S23, νομιζω οτι θα παω για το S23 να εχω το κεφαλι μου ησυχο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 hours ago, geomrk said:

Εγώ θα μείνω εδώ. Αν θεωρητικά snapdragon 8 gen 2 = Exynos 2400 γιατι να μην παρεις το πιο καινουριο;;;

 

 

Αμα ο exynos ηταν τοσο καλος θα τον βαζανε και στο Ultra μοντελο .. just my two cents 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Prasino Mantarinh είπε

Αμα ο exynos ηταν τοσο καλος θα τον βαζανε και στο Ultra μοντελο .. just my two cents 

Είπαμε είναι χαζοί οι κορεάτες, αλλά όχι τελείως βλάκες να βάλουν τον exynos στο ultra, απλά όπως πάντα την πλήρωσαν οι ευρωπαίοι με τον exynos. Αν άξιζαν οι exynos δεν θα είχε κάνει συμφωνία με την qualcom, ετσι υποβάθμισαν την σειρά S φέτος δείχνοντας ότι την ενδιαφέρει μόνο το ultra.

Επεξ/σία από manoskost
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Prasino Mantarinh είπε

Αμα ο exynos ηταν τοσο καλος θα τον βαζανε και στο Ultra μοντελο .. just my two cents 

ναι αλλα μιλαμε για τον φετινο exynos vs περσινο snap

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...