Προς το περιεχόμενο

Κατασκευή ιστοσελίδας για ενοικίαση δωματίου


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά.θελω νανφτισξω μια πολύ απλή ιστοσελίδα για ένα δωμάτιο που νοικιάζει συγγενικό μου πρόσωπο. Τίποτα ιδιαίτερο φωτογραφίες ωραιες,ένα κείμενακι και όμως μια σελίδα για να γίνεται booking.

Μπορεί να γίνει εύκολα μέσω κάποιων templates από κάνα canvas ή κάτι τέτοιο; Πιο πολύ για την ιστορία με τις κρατήσεις δεν ξέρω.

Επίσης κάποιο βίντεο λίγων δευτερολέπτων είναι οκ να μπει ή βαραίνει πολύ το site λέτε;

Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα !

Ένα απλό web site μπορεί να γίνει χωρίς γνώσεις προγραμματισμού. Με το wordpress.

Αλλά το booking χρειάζεται Web Development και βάση δεδομένων. 

Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να βρεις κάποιο wordpress plug in για το booking. Αν δεν σου κάνει κάτι πρέπει να προσλάβεις κάποιον να σου το κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Hamurabi είπε

Μπορεί να γίνει εύκολα μέσω κάποιων templates από κάνα canvas ή κάτι τέτοιο; Πιο πολύ για την ιστορία με τις κρατήσεις δεν ξέρω.

Επίσης κάποιο βίντεο λίγων δευτερολέπτων είναι οκ να μπει ή βαραίνει πολύ το site λέτε;

Ευχαριστώ 

Εξαρτάται τι Export Options σου δίνει. Αν σου δίνει εικόνες όχι. Αν σου δίνει HTML με CSS ναι.

Για βίντεο, πάει ανάλογα με την ανάλυση. Αν πας για μεγάλη ανάλυση θέλει YouTube. Αν το συμπιέσεις και βάλεις μικρή ανάλυση θα μπορούσες να είσαι εντάξει.

 

Πάνε σε WordPress όπως σου αναφέρθηκε για να μην βρεθείς προ εκπλήξεων ή κάνεις δύσκολη τη ζωή σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φυσικα ολα αυτα προυποθετουν οτι 

εχεις ονομα για το site αγορασμενο

οτι εχει αγορασει-νοικιασει χωρο για να φιλοξενησει το site σε καποια εταιρεια hosting

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Από τη στιγμή που υπάρχουν κρατήσεις και πληρωμές, τότε πας σε επαγγελματία και στο φτιάχνει, εκτός αν σου αρέσει να ζεις επικίνδυνα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/2/2024 στις 12:31 ΠΜ, Hamurabi είπε

Η αλήθεια είναι ότι μαρεσει λίγο ο κίνδυνος.

Έχει κάποιος να προτείνει κάποιο wordpress plugin αξιόπιστο γι'αυτηντη δουλειά:;

Εσένα σου αρέσει ο κίνδυνος αλλά όταν θα φάει κανένα πρόστιμο ο ιδιοκτήτης για GDPR που δεν θα έχεις σκεφτεί καν να κάνεις για τα δεδομένα που θα συλλέγεις, και μετά χάσει και κάποιες κρατήσεις, νομίζω θα το μετανιώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, stef157 είπε

Εσένα σου αρέσει ο κίνδυνος αλλά όταν θα φάει κανένα πρόστιμο ο ιδιοκτήτης για GDPR που δεν θα έχεις σκεφτεί καν να κάνεις για τα δεδομένα που θα συλλέγεις, και μετά χάσει και κάποιες κρατήσεις, νομίζω θα το μετανιώσεις.

Εφόσον ο ιδιοκτήτης θέλει να του το κάνω εγώ δωρεάν γνωρίζοντας τα ρισκα κ ότι δεν το έχω ξανακανει δε νομίζω ότι είναι δικό μου πρόβλημα αυτό που περιγράφεις .

Επεξ/σία από Hamurabi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Hamurabi είπε

Εφόσον ο ιδιοκτήτης θέλει να του το κάνω εγώ δωρεάν γνωρίζοντας τα ρισκα κ ότι δεν το έχω ξανακανει δε νομίζω ότι είναι δικό μου πρόβλημα αυτό που περιγράφεις .

Αν όντως τα γνωρίζει τα ρίσκα τότε όντως δεν είναι δικό σου πρόβλημα. Τα γνωρίζει όμως; Του τα έχεις πει; 

Πάντως να πούμε και το άλλο. Αυτό το «πρέπει να απευθυνθείς σε επαγγελματία» πολλές φορές είναι λάθος. Δηλαδή αυτός ο επαγγελματίας γεννήθηκε επαγγελματίας; Ο «μη» επαγγελματίας άρα δεν θα μάθει ποτέ με αυτό το σκεπτικό. Αν πάλι το «επαγγελματίας» αναφέρεται στο γεγονός ότι εφόσον ο πελάτης θα απευθυνθεί σε κάποιον που κάνει νόμιμα αυτή τη δουλειά (μπλοκάκια, τιμολόγια κτλ) καλύπτεται και νομικά σε περίπτωση λάθους, φορολογικό κτλ ναι οκ εκεί είναι σωστό.

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, rafinos είπε

Αν όντως τα γνωρίζει τα ρίσκα τότε όντως δεν είναι δικό σου πρόβλημα. Τα γνωρίζει όμως; Του τα έχεις πει; 

 

Ούτε εγώ γνωρίζω τέτοιες λεπτομέρειες ούτε κ είναι δουλειά μου ή υποχρέωση μου ναντιςνγνωριζω.θελει να το φτιάξει μόνος του αλλά επειδή δε ξέρει ούτε πως ανοίγει ένα pc μου είπε να του το κάνω εγω.το ψάχνω το φτιάχνω του το δίνω δεν έχω καμία υποχρέωση εγώ απέναντι του ούτε στο τι θα κάνει με αυτό ούτε τίποτα.

Ευχαριστώ παιδιά ξεκίνησα ήδη να έχουμε με το p lugin που πρότεινε ο φίλος από πάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτό που λες είσαι λάθος. Οφείλεις εφόσον γνωρίζεις 2 πράγματα παραπάνω να του πεις τα ρίσκα που εσύ ξέρεις πως υπάρχουν. Δεν είναι ανάγκη να ξέρεις τα πάντα. Το «δεν με αφορά» δεν ισχύει. Εσύ θα το κάνεις οπότε σε αφορά, άσχετα που δεν θα φαίνεσαι πουθενά. Πάντως δεν νιώθω πως είναι και πολύ «τζάμπα» η όλη φάση. Αν ήταν όπως λες δεν νομίζω ότι θα καιγόσουν τόσο πολύ να το κάνεις, μετά από τα όσα ειπώθηκαν. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, rafinos είπε

Σε αυτό που λες είσαι λάθος. Οφείλεις εφόσον γνωρίζεις 2 πράγματα παραπάνω να του πεις τα ρίσκα που εσύ ξέρεις πως υπάρχουν. Δεν είναι ανάγκη να ξέρεις τα πάντα. Το «δεν με αφορά» δεν ισχύει. Εσύ θα το κάνεις οπότε σε αφορά, άσχετα που δεν θα φαίνεσαι πουθενά. Πάντως δεν νιώθω πως είναι και πολύ «τζάμπα» η όλη φάση. Αν ήταν όπως λες δεν νομίζω ότι θα καιγόσουν τόσο πολύ να το κάνεις, μετά από τα όσα ειπώθηκαν. 

Μα δεν τις ξέρω αυτές τις λεπτομέρειες.οντως δεν τις ξέρω.

Η φάση τζάμπα είναι αλλά κ να μην ήταν δε βλέπω το λόγο να έλεγα ψέματα,δε μιλάω στον μπαμπά μου να με μαλώσει. Προτάσεις για ένα plugin ρώτησα απλώς.

Ευχαριστώ πολύ καλή συνέχεια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα αναφέρθηκε παραπάνω το GDPR για παράδειγμα. Μπορείς να του πεις ότι εγώ θα προσπαθήσω να το κάνω, αλλά υπάρχει και το θέμα του GDPR που θα πρέπει να αναφερθείς σε δικηγόρο κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, rafinos είπε

Μα αναφέρθηκε παραπάνω το GDPR για παράδειγμα. Μπορείς να του πεις ότι εγώ θα προσπαθήσω να το κάνω, αλλά υπάρχει και το θέμα του GDPR που θα πρέπει να αναφερθείς σε δικηγόρο κτλ.

Πάνω από το 90%+ των ιστοσελίδων αυτή την στιγμή δεν είναι GDPR compiled ακόμα και αν έχουν την αντίστοιχη "ενημέρωση".
Δεν λέω ότι δεν πρέπει να υπάρχει και να λειτουργεί πραγματικά, απλά δεν συμβαίνει αυτή την στιγμή. Και σε αυτό φταίνε οι ίδιες οι εταιρείες που το "περνούσαν" έτσι παλιότερα. 

1 ώρα πριν, Hamurabi είπε

Μα δεν τις ξέρω αυτές τις λεπτομέρειες.οντως δεν τις ξέρω.

Η φάση τζάμπα είναι αλλά κ να μην ήταν δε βλέπω το λόγο να έλεγα ψέματα,δε μιλάω στον μπαμπά μου να με μαλώσει. Προτάσεις για ένα plugin ρώτησα απλώς.

Ευχαριστώ πολύ καλή συνέχεια.

Προσωπικά θεωρώ ότι καλά κάνεις, κάνεις την εξυπηρέτηση που θες (που μπορεί να σου αρέσει και να ασχοληθείς με ένα τέτοιο project), ενημερώνεις για τα προβληματικά κομμάτια (και τα νομικά ζητήματα που ίσως υπάρχουν) στον συγγενή σου και συνεχίζεις. 

Είναι σαν να λέμε ότι δεν θα αναλάβει κάποιος να κάνει ένα eshop ή site ή οτιδήποτε άλλο επειδή ο πελάτης δεν θέλει να ασχοληθεί νομικά με Πολιτική Επιστροφών, Πολιτική Απορρήτου, Πολιτική Cookies, Όροι Χρήσης κλπ. Είναι υποχρέωση του πελάτη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...