Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέας μηχανής


MartianMartini

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, Balrog είπε

Αυτό το κινέζικο που προτάθηκε από πάνω μου φαίνεται ταμάμ

Είναι. Ακριβώς αυτό που θες. Αν δεν θες on/off, έχει και το 300DS η ίδια εταιρεία. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, apostolis159 said:

Είναι. Ακριβώς αυτό που θες. Αν δεν θες on/off, έχει και το 300DS η ίδια εταιρεία. 

Υπάρχει Και cfmoto 450 που τώρα βγήκε αλλά είναι αρκετά ποιο πάνω σε budget

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και το Rally και το 300DS είναι πολύ όμορφα τα άτιμα. Ειδικά στα 4 χιλιάρικα είναι χώμα οι τιμές. Έχω μπει στο τριπάκι και διαβάζω κριτικές. Ευχαριστώ παίδες :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 11/2/2024 στις 7:01 ΜΜ, MartianMartini είπε

Καλησπέρα και από εμένα!

Είμαι στο ψάξιμο για την πρώτη μου μηχανή όπως καταλαβαίνετε. Μετά από ψάξιμο τείνω περισσότερο προς Kawasaki D-tracker 150 και Kawasaki klx και τα συναφή. Προς το παρών κοιτάω για μεταχειρισμένες αλλά θα το έβλεπα και για καινούρια. Θα ήθελα να ακούσω κι άλλες προτάσεις παρ όλα αυτά: Κατά προτίμηση ίδια κατηγορία αλλά είμαι ανοιχτή σε προτάσεις αν αξίζει κάποιο άλλης κατηγορίας. Η χρήση του θα είναι κυρίως μες την πόλη αλλά και ταξίδια εκτός όπως και off road. Το μπάτζετ είναι γύρω στα 2000-2500€

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις! 
 

(απ ότι κατάλαβα το πιο σημαντικό που θα πρέπει να κοιτάξω είναι να έχει ABS)

Με το καλό η πρώτη σου μηχανή κοπελιά.

Συνοπτικά υπάρχουν 3 σχολές:
- οι γιαπωνέζοι που δεν σπάνε, δε χαλάνε αλλά πολύ ακριβά μεταχειρισμένα λόγο ονόματος, κάτι σαν τα iphone ένα πράμα.
- οι ευρωπαίοι,  μηχανάρες αλλά και χαλάνε και είναι πανάκριβα και τέλος
- οι άλλοι, όπου άλλοι βλέπε κινέζοι, ινδοί, ταϊβανέζοι, μαλαισιανοί, κλπ που είναι καινούργιοι παίχτες με πολύ vfm μηχανάκια αλλά έχουν ακόμα πολύ δρόμο μέχρι να αποδείξουν την αξιοπιστία τους.

Δυστυχώς με τα λεφτά που έχεις δεν πας μακρυά, καλύτερα να δείς κάτι στα 2πλάσια χρήματα όπως ήδη σου πρότειναν.

Σε καινούργια τo Voge είναι καλή περίπτωση, επίσης καλό είναι και το SYM NH 300T.
Για μεταχειρισμένο και ταμάμ για αυτά που θες να κάνεις, κυρίως μες την πόλη αλλά και ταξίδια εκτός όπως και off road,  υπάρχει το Royal Enfield Himalayan 410. Ινδικό μηχανάκι, αλλά σκυλί μαύρο, έχει μπόλικα ελληνικά βίντεο στο youtube με αυτό.

Καλά και ασφαλή χιλιόμετρα. :)

Επεξ/σία από dpolal
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Himalayan δεν είναι beginner friendly. Δεν χαλάει, αλλά έχει αμορτισέρ που σου φεύγουν τα σφραγίσματα, είναι βαρύ για τα 25 του άλογα, και θέλει δουλειά από τον αναβάτη καθώς είναι αρκετά σκληρό στη χρήση. Στα μείον πως θέλει τσεκ για τις βαλβίδες κάθε 3000 μίλια.

Εκτός αν μιλάμε για τη φετινή (2024) έκδοση που έχει αλλάξει αρκετά.

Το Meteor 350 όμως της RE είναι πολύ φιλικό για να ξεκινήσει κάποιος (και νομίζω φθηνότερο κιόλας).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...