Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέας μηχανής


MartianMartini

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα και από εμένα!

Είμαι στο ψάξιμο για την πρώτη μου μηχανή όπως καταλαβαίνετε. Μετά από ψάξιμο τείνω περισσότερο προς Kawasaki D-tracker 150 και Kawasaki klx και τα συναφή. Προς το παρών κοιτάω για μεταχειρισμένες αλλά θα το έβλεπα και για καινούρια. Θα ήθελα να ακούσω κι άλλες προτάσεις παρ όλα αυτά: Κατά προτίμηση ίδια κατηγορία αλλά είμαι ανοιχτή σε προτάσεις αν αξίζει κάποιο άλλης κατηγορίας. Η χρήση του θα είναι κυρίως μες την πόλη αλλά και ταξίδια εκτός όπως και off road. Το μπάτζετ είναι γύρω στα 2000-2500€

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις! 
 

(απ ότι κατάλαβα το πιο σημαντικό που θα πρέπει να κοιτάξω είναι να έχει ABS)

Επεξ/σία από MartianMartini
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με αυτα που ζητας δλδ φαση on off με abs κλπ και να μπορεις να κανεις ταξιδια (δλδ 250-300cc μιν) το budget σου απλα δεν επαρκεί

η αλλαζεις budget
η αλλάζεις κατηγορία (πχ διάλεξε κάτι σαν scooter με abs)
και αυτο που διαλεξες ειναι 120 κιλα αδειο και γεμάτο βάλε αλλα 25 πάνω κατω με 11 αλογα θα βγεις να σπρωξεις οχι να κανεις offroad η ταξιδι

για κατι τέτοιο είσαι...... μάζεψε για καποιο καιρό λεφτά και πάρε καινουργιο αυτο η κάτι κοτνα σε αυτο (εκτος και αν το διπλομα σου ειναι μεχρι 125cc τοτε απλα επελεξε καποιο καινουργιο scooter με abs)

https://voge.gr/bike/300rally/
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς τι δίπλωμα έχεις;

Κατά δεύτερον, το ABS όταν έχεις ώρες (χιλιόμετρα) στην πλάτη σου, σωστά συντηρημένη μηχανή -με καλά λάστιχα, και δεν πας λες και την έκλεψες... Δεν χάλασε και ο κόσμος αν δεν το έχεις.

Με 2 - 2.5κ και ABS ίσως κάποιο Kawasaki ER-6 ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, RedEnergy said:

Καταρχάς τι δίπλωμα έχεις;

Κατά δεύτερον, το ABS όταν έχεις ώρες (χιλιόμετρα) στην πλάτη σου, σωστά συντηρημένη μηχανή -με καλά λάστιχα, και δεν πας λες και την έκλεψες... Δεν χάλασε και ο κόσμος αν δεν το έχεις.

Με 2 - 2.5κ και ABS ίσως κάποιο Kawasaki ER-6 ?

καλα μην το λες οδηγαω από τα 18 μου στην πλατι μου εχω πάνω απο 400,000 χιλομετρα με μηχανες (τωρα ειμαι 36) απο 1400 cc μεχρι 125cc abs με έχει σώσει αρκετές φορές στους δρόμους "γυαλί" οταν καποιος πετάχτηκε μπροστα μου από το πουθενά και 1 φορά με έσωσε το cornering abs στο cf800mt όταν μεσα στην στροφή έπρεπε να πατήσω φρένο επειδη πετάχτηκε αλεπού
er-6 με abs? λογικά καποια έκδοση του 7 8 λες..... σε λιγο θα ειναι για μουσείο το μηχανακι... + επειδι ειναι πρώτη μηχανη όπως ει θα βρεθεί σε κάναν τοίχο με 75+/- αλογα..... ας μαζέψει λίγο παραπάνω να πάρει τπτ 250 300 cc καινουργιο που ειναι και πολύ ποιο φιλικό σε χρήση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Black Demis είπε

με αυτα που ζητας δλδ φαση on off με abs κλπ και να μπορεις να κανεις ταξιδια (δλδ 250-300cc μιν) το budget σου απλα δεν επαρκεί

η αλλαζεις budget
η αλλάζεις κατηγορία (πχ διάλεξε κάτι σαν scooter με abs)
και αυτο που διαλεξες ειναι 120 κιλα αδειο και γεμάτο βάλε αλλα 25 πάνω κατω με 11 αλογα θα βγεις να σπρωξεις οχι να κανεις offroad η ταξιδι

για κατι τέτοιο είσαι...... μάζεψε για καποιο καιρό λεφτά και πάρε καινουργιο αυτο η κάτι κοτνα σε αυτο (εκτος και αν το διπλομα σου ειναι μεχρι 125cc τοτε απλα επελεξε καποιο καινουργιο scooter με abs)

https://voge.gr/bike/300rally/
 

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Όντως, η συγκεκριμένη μηχανή φαίνεται αξιόλογη και είναι πολύ κοντά σε αυτό που ψάχνω!
Παρ’ όλα αυτά, η αλήθεια είναι πως δεν έχω ξανακούσει την συγκεκριμένη εταιρία/μαρκα, και ιδανικά έψαχνα κυρίως ιαπωνικές μάρκες, καθώς δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα για τις κινεζικές κατασκευαστικές. 
Αν έχετε κάποια εμπειρία ή έξτρα γνώμη για την συγκεκριμένη μάρκα θα με διαφώτιζε παραπάνω.

Επισης σε αυτό το σημείο να πω πως δεν ψάχνω για μια "βαριά" μηχανή. Όσο πιο ελαφριά (σχετικά) τόσο το καλύτερο για εμένα.

( τώρα ανακάλυψα και την Honda CRF 300Ι που αν και μ αρέσει καπως περισσότερο, μετά φεύγει πολύ από το budget..)

Επεξ/σία από MartianMartini
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν υπαρχει σε αυτα τα λεφτα κατι τετοιο. επισης ταξιδι με μονοκυλινδρο κατω απο 300κυβικα...καλη τυχη. κοψε κατι απο αυτα που ζητας γιατι δεν βγαινει το σχεδιο. η καλυτερη επιλογη σου ειναι το klx250s με λιγα χρηματα παραπανω. κανει τα παντα εκτος απο ταξιδια μακρινα και προφανως δεν εχει abs. τα voge rally ειναι τουλαχιστον 1κ πανω αλλα προφανως θα αξιζε αν ειχες να τα δωσεις. πολυ καλη μηχανη. τολμω να πω καλυτερη απο το χοντα αλλα δεν ειναι χοντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 hours ago, MartianMartini said:

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Όντως, η συγκεκριμένη μηχανή φαίνεται αξιόλογη και είναι πολύ κοντά σε αυτό που ψάχνω!
Παρ’ όλα αυτά, η αλήθεια είναι πως δεν έχω ξανακούσει την συγκεκριμένη εταιρία/μαρκα, και ιδανικά έψαχνα κυρίως ιαπωνικές μάρκες, καθώς δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα για τις κινεζικές κατασκευαστικές. 
Αν έχετε κάποια εμπειρία ή έξτρα γνώμη για την συγκεκριμένη μάρκα θα με διαφώτιζε παραπάνω.

Επισης σε αυτό το σημείο να πω πως δεν ψάχνω για μια "βαριά" μηχανή. Όσο πιο ελαφριά (σχετικά) τόσο το καλύτερο για εμένα.

( τώρα ανακάλυψα και την Honda CRF 300Ι που αν και μ αρέσει καπως περισσότερο, μετά φεύγει πολύ από το budget..)

αν ψαχνεις και japan τριπλασιασε το budget (για μεταχ μαλιστα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, Black Demis είπε

καλα μην το λες οδηγαω από τα 18 μου στην πλατι μου εχω πάνω απο 400,000 χιλομετρα με μηχανες (τωρα ειμαι 36) απο 1400 cc μεχρι 125cc abs με έχει σώσει αρκετές φορές στους δρόμους "γυαλί" οταν καποιος πετάχτηκε μπροστα μου από το πουθενά και 1 φορά με έσωσε το cornering abs στο cf800mt όταν μεσα στην στροφή έπρεπε να πατήσω φρένο επειδη πετάχτηκε αλεπού
er-6 με abs? λογικά καποια έκδοση του 7 8 λες..... σε λιγο θα ειναι για μουσείο το μηχανακι... + επειδι ειναι πρώτη μηχανη όπως ει θα βρεθεί σε κάναν τοίχο με 75+/- αλογα..... ας μαζέψει λίγο παραπάνω να πάρει τπτ 250 300 cc καινουργιο που ειναι και πολύ ποιο φιλικό σε χρήση

Επειδή μπαίνεις σε αντιπαράθεση και δεν καταλαβαίνω το λόγο, να σου δώσω μια συμβουλή -κι αν θες κράτα τη, αν θες πέτα τη. (καμία ειρωνία, σοβαρά στο λέω).

Αν πετάχτηκε αλεπού σε στροφή που χρειάστηκε η IMU για να σε βγάλει καθαρό, και πρόλαβες να τη δείς να έρχεται ώστε να έχεις και χρόνο να αντιδράσεις, τότε είχες εξαιρετικά αμφιλεγόμενη-συζητήσιμη αντίδραση (μπροστινό φρένο πανικού) για άνθρωπο με... 400.000 χιλιόμετρα στην πλάτη.

Κατά τα άλλα, τα περί μουσείου... η CFMOTO που έχεις και μια μοτοσυκλέτα, τον ίδιο κινητήρα φοράει σε όλα τα 650 μοντέλα της του 2023-24.

 

Επεξ/σία από RedEnergy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, RedEnergy said:

Επειδή μπαίνεις σε αντιπαράθεση και δεν καταλαβαίνω το λόγο,

Μπαίνει σε αντιπαράθεση επειδή λέει το αυτονόητο, πως το ABS είναι χρήσιμο? 

Πρέπει να έχει κάποιο ιδιαίτερο λόγο? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο ένας βάζει χάχανα, και ο άλλος λέει για πράγματα ως κριτική, που ποτέ δεν είπα.

Ωραίοι!

Ότι καταλαβαίνει ο καθένας. Καλή συνέχεια.

Επεξ/σία από RedEnergy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα αν θέλεις την γνώμη μου(επειδή και εγώ είχα βρεθεί στο ίδιο διλλημα)κοίτα για Suzuki xf650 η transalp,σε αυτά τα λεφτά,το Suzuki δεν σπάει δεν χαλάει είχα κάνει 148.000 χιλιόμετρα και ήταν άψογο,παλιό αλλά γερό,και ελαφρύ σχετικά υπάρχουν κάποια με λίγα χιλιόμετρα γύρω στο 2000 ευρώ μόνο abs δεν έχει, είχα και klx250 με ανάποδο πιρούνι καλό αλλά βγάζει τεντωτηρα συνέχεια,τώρα έχω ένα tiger 955i που σκοτώνει δεν καίει αλλά είναι βαρύ, ελπίζω να βοήθησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 11/02/2024 at 23:26, RedEnergy said:

Καταρχάς τι δίπλωμα έχεις;

Κατά δεύτερον, το ABS όταν έχεις ώρες (χιλιόμετρα) στην πλάτη σου, σωστά συντηρημένη μηχανή -με καλά λάστιχα, και δεν πας λες και την έκλεψες... Δεν χάλασε και ο κόσμος αν δεν το έχεις.

Το βασικό πρόβλημα (ανεξάρτητα αν τελικά είναι χρήσιμο ή όχι το ABS), είναι ο ts ψάχνει την πρώτη του μηχανή. Οπότε σίγουρα δεν έχει χιλιόμετρα στην πλάτη του. :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρακολουθώ κ εγώ το θέμα με ενδιαφέρον. Το δικό μου budget είναι πιο μεγάλο από της TS, δηλαδή και διπλάσιο και βάλε αν χρειαστεί. Το πρόβλημα είναι ότι έχω αρκετά χρόνια να οδηγήσω μεγάλη μηχανή, αν και έχω δίπλωμα χωρίς περιορισμό, γιατί είχα ένα ατύχημα που με κράτησε καιρό εκτός μάχης. Οπότε ούτε εγώ εντάσσομαι στους έμπειρους αναβάτες. Το θέλω για μια στο τόσο, για καμιά τοπική μετακίνηση στην πόλη και να το πάρω σε κανένα νησί το καλοκαίρι. Αυτό το κινέζικο που προτάθηκε από πάνω μου φαίνεται ταμάμ. Μιας και είπα ηλεκτρικό, τελευταία ζαχάρωνα κάτι Surron. Πανάκριβα, αλλά πολύ όμορφα τα άτιμα. Οπότε αν της βρείτε κανένα εντουράκι της προκοπής, ευκολοδήγητο και αξιόπιστο, θα το χτυπήσω και εγώ :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 12/02/2024 at 22:30, RedEnergy said:

Ο ένας βάζει χάχανα, και ο άλλος λέει για πράγματα ως κριτική, που ποτέ δεν είπα.

Ωραίοι!

Ότι καταλαβαίνει ο καθένας. Καλή συνέχεια.

Τι πράγματα λέει ο άλλος που ποτέ δεν είπες? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...