Προς το περιεχόμενο

20% σε yellows σε όλα τα εστιατόρια στις 14/2 με πιστωτική Πειραιώς


christos4

Προτεινόμενες αναρτήσεις

https://yellow.piraeusbank.gr/el/yellows/prosfora/kerdise-yellows-se-ola-ta-estiatoria-imera-agiou-valentinou

Χρήσιμα στοιχεία έχουν γίνει copy paste από την Πειραιώς παρακάτω:

Ισχύει για συναλλαγές με πιστωτικές κάρτες, αποκλειστικά στις 14/02/2024.

Τι χρειάζεται να κάνεις για να επωφεληθείς της προσφοράς:

  • Να είσαι χρήστης* του yellow app.
  • Να επισκεφθείς στις 14/02/2024 όποιο εστιατόριο επιθυμείς.
  • Nα πραγματοποιήσεις την πληρωμή σου με πιστωτική κάρτα της Τράπεζας Πειραιώς που συμμετέχει στο Πρόγραμμα Επιβράβευσης…

…και θα κερδίσεις 20% σε yellows!

*Χρήστης yellow app: Είναι το Μέλος του Προγράμματος Επιβράβευσης που έχει κατεβάσει την yellow εφαρμογή σε iOS ή Android συσκευή και έχει κάνει log in με τους προσωπικούς του κωδικούς winbank, έστω και μια φορά, πριν πραγματοποιήσει τη συναλλαγή.
 

Στην Ενέργεια συμμετέχουν όλες οι συναλλαγές πληρωμών (εφάπαξ) που θα διενεργηθούν από τα Μέλη, σε φυσικά ή/και ηλεκτρονικά καταστήματα που έχουν καταχωρηθεί στα συστήματα των Οργανισμών Πληρωμών ως Εστιατόρια (MRC 5812, MRC 5814), (εφεξής οι «Συναλλαγές») έως του ποσού των 300€, με τη χρήση πιστωτικών καρτών εκδόσεως της Τράπεζας που συμμετέχουν στο Πρόγραμμα (εφεξής η/οι «Κάρτα/ες»).

 

Η Ενέργεια δεν ισχύει για πληρωμές σε Εστιατόρια με μετρητά ή με χρήση πιστωτικών καρτών εκδόσεως της Τράπεζας που δεν συμμετέχουν στο Πρόγραμμα Επιβράβευσης yellow. Η Ενέργεια δεν ισχύει για συναλλαγές σε Εστιατόρια μέσω τρίτων, καθώς επίσης και για καταστήματα που δεν έχουν καταχωρηθεί στο σύστημα των Οργανισμών Πληρωμών ως Εστιατόρια.


Οι Συναλλαγές με χρήση Κάρτας που έχουν αντιλογισθεί ή ακυρωθεί ή έχουν αμφισβητηθεί από τον κάτοχο της Κάρτας με δήλωσή του, λόγω απώλειας ή κλοπής της Κάρτας δεν συμμετέχουν στην Ενέργεια. Συναλλαγές που αφορούν σε άτοκες δόσεις θα υπολογίζονται στο σύνολο ως μία Συναλλαγή εφόσον η αρχική Συναλλαγή πραγματοποιηθεί την Ημέρα της Ενέργειας.

Ποιο είναι το όφελος

Το κέρδος αντιστοιχεί σε 100 yellows για κάθε 1€ συναλλαγής, έως του ποσού των 300€.

Για τις Συναλλαγές άνω του ποσού των 300€, το Μέλος θα συλλέξει 30.000 yellows για τα πρώτα 300€ της συναλλαγής και για το υπόλοιπο ποσό, θα συλλέξει yellows σύμφωνα με τους ισχύοντες Όρους του Προγράμματος, για συναλλαγές αγορών σε Λοιπές Επιχειρήσεις, με χρήση πιστωτικών Καρτών, ήτοι: 1 yellow για κάθε 1€ αξίας συναλλαγής.

Οι Συναλλαγές που συμμετέχουν στην Ενέργεια θα πρέπει να έχουν εκκαθαρισθεί και καταγραφεί στα λογιστικά βιβλία της Τράπεζας έως 19/02/24.

 

Πότε/πώς θα αποδοθούν τα yellows

Η καταχώρηση των yellows στον λογαριασμό του Μέλους θα πραγματοποιείται έως και 30 ημέρες μετά τη λήξη Ενέργειας.

 

Όλοι οι όροι εδώ 

https://yellow.piraeusbank.gr/el/yellows/various-terms/oroi-kai-proupotheseis-kerdise-yellows-se-ola-ta-estiatoria-imera-agiou-valentinou-022024

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 ώρα πριν, christos4 είπε

σε φυσικά ή/και ηλεκτρονικά καταστήματα που έχουν καταχωρηθεί στα συστήματα των Οργανισμών Πληρωμών ως Εστιατόρια (MRC 5812, MRC 5814)

Υπαρχει καποια λιστα να καταλαβουμε ποια μαγαζια συμμετεχουν;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, matrixxx είπε

Υπαρχει καποια λιστα να καταλαβουμε ποια μαγαζια συμμετεχουν;

Και εγώ αυτό έψαχνα αλλά νομίζω πως ισχύει σε όλα τα εστιατόρια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 minutes ago, matrixxx said:

Υπαρχει καποια λιστα να καταλαβουμε ποια μαγαζια συμμετεχουν;

Λογικά όλα τα εστιατόρια.. Αρκεί να μην είναι μίνι μάρκετ που βγάζει στον δρόμο ψησταριά για σουβλάκια 😂

Δεν είμαι σίγουρος αν θα περνάει για delivery μέσω πλατφόρμας. 

Με βάση την ανακοίνωση της Πειραιώς, καταλαβαίνω ότι αν πας και κάτσεις σε εστιατόριο, ταβέρνα κλπ θα είσαι οκ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 minutes ago, christos4 said:

Με βάση την ανακοίνωση της Πειραιώς, καταλαβαίνω ότι αν πας και κάτσεις σε εστιατόριο, ταβέρνα κλπ θα είσαι οκ 

Αν πας απο το μαγαζι και παρεις το φαγητο αλλα δεν κατσεις; (οποτε επανερχομαι στα σουβλακια, πιτσες κλπ 😅)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 minutes ago, alfaeffe said:

Αν πας απο το μαγαζι και παρεις το φαγητο αλλα δεν κατσεις; (οποτε επανερχομαι στα σουβλακια, πιτσες κλπ 😅)

Υποθέτω ότι δε θα έχει διαφορά, αφού θα είναι το ίδιο POS

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
3 ώρες πριν, christos4 είπε

Δεν είμαι σίγουρος αν θα περνάει για delivery μέσω πλατφόρμας. 

Αν διαβασεις το κειμενο του TS με τους ορους αυτο απαντιεται, υπαρχει η πληροφορια.

Η πληροφορια που δεν υπαρχει με σαφηνεια και απολυτο τροπο (δεν το βλεπω στο κειμενο του TS τουλαχιστον) , ειναι ποια ειναι αυτα τα μαγαζια. Ποια ειναι στο συστημα τους (της τραπεζας, ή αλλιως "στο συστημα οργανισμων πληρωμων" - ΠΟΥ ΤΟ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΩΣ ΠΕΛΑΤΕΣ ΑΥΤΟ πριν απο μια αγορα ; ) λεει αν δεν κανω λαθος, δηλωμενα ως εστιατορια. Καλο θα ηταν να υπαρχει μια λιστα οπως υπαρχει νομιζω παντα σε διαφορες τετοιου ειδους για ποντους δηλαδη προωθητικες, για αποφυγη "δυσαρεστων επληξεων".

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, matrixxx είπε

Αν διαβασεις το κειμενο του TS με τους ορους αυτο απαντιεται, υπαρχει η πληροφορια.

Η πληροφορια που δεν υπαρχει με σαφηνεια και απολυτο τροπο (δεν το βλεπω στο κειμενο του TS τουλαχιστον) , ειναι ποια ειναι αυτα τα μαγαζια. Ποια ειναι στο συστημα τους (της τραπεζας, ή αλλιως "στο συστημα οργανισμων πληρωμων" - ΠΟΥ ΤΟ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΩΣ ΠΕΛΑΤΕΣ ΑΥΤΟ πριν απο μια αγορα ; ) λεει αν δεν κανω λαθος, δηλωμενα ως εστιατορια. Καλο θα ηταν να υπαρχει μια λιστα οπως υπαρχει νομιζω παντα σε διαφορες τετοιου ειδους για ποντους δηλαδη προωθητικες, για αποφυγη "δυσαρεστων επληξεων".

Γενικά όλα όσα έχουν ως βασικό καδ το εστιατόριο, δηλαδη 56.1 και πέρα. Τα καφέ πχ έχουν τα 56.30 αν δεν κάνω λάθος. Οπότε δεν μπορείς να φας σε ένα καφέ, ή σε ένα ξενοδοχείο που έχει εστιατόριο (πολύ πιθανών να μην έχει ξεχωριστό καδ). 

Δυστυχώς δεν ξέρω πως μπορώ να το τσεκάρω στο pos μας (αν ξέρει κάποιος, ας το πει για να επιβεβαιώσω) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ επειδή χρησιμοποιώ την κάρτα γενικά, πήγα στις συναλλαγές της κάρτας μου στο winbank mobile app, έβαλα φίλτρο ψυχαγωγία και μετά εστιατόρια και είδα σε ποια μέρη μπορώ να πάρω το 20%(αφού αναφέρει να είναι περασμένα σαν εστιατόρια για το pos). 

Μέχρι και σε παιδότοπο μπορώ 😁 

Επεξ/σία από Panos1987
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, Panos1987 είπε

Εγώ επειδή χρησιμοποιώ την κάρτα γενικά, πήγα στις συναλλαγές της κάρτας μου στο winbank mobile app, έβαλα φίλτρο ψυχαγωγία και μετά εστιατόρια και είδα σε ποια μέρη μπορώ να πάρω το 20%(αφού αναφέρει να είναι περασμένα σαν εστιατόρια για το pos). 

Μέχρι και σε παιδότοπο μπορώ 😁 

Η εστίαση δεν αφορά μόνο εστιατόρια. Δηλαδή στην κατηγορία θα έπρεπε να λέει κανονικά εστίαση. Βλέπω και καφέ στην δικιά μου περίπτωση 

Επεξ/σία από SabotazNic
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά βάσει του ΚΑΔ της επιχείρησης, στην καταχώρηση που γίνεται κατά την αγορά του POS, παίρνει το κάθε τερματικό (TID) και ένα MRC (ή MCC όπως αλλιώς τα λένε). Πχ 

  • 5811 Caterers,
  • 5812 Eating Places and Restaurants,
  • 5813 Bars, Cocktail Lounges, Discotheques, Nightclubs and Taverns–Drinking Places (Alcoholic Beverages),
  • 5814 Fast Food Restaurants
  • κτλ

Προφανώς φορτώνουν στο σύστημα, ότι όταν φαίνεται το Χ MCC στη συναλλαγή, δώσε Υ επιβράβευση.

Στο 90% των περιπτώσεων το εστιατόριο έχει MCC εστιατορίου, αλλά δυστυχώς επειδή στην καταχώρηση μπαίνει ανθρώπινο χέρι, δεν μπορείς να ξέρεις από πριν (με ικανοποιητική ακρίβεια) αν το εστιατόριο "Η ωραία Λαμία" έχει σωστό MCC εστιατορίου και δεν το έχει περάσει σαν Bar ή Cafe πχ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

14/02 πήγα σε εστιατόριο και ξόδεψα 44,50€ με πιστωτική κάρτα.

Μου έδωσε αρχικά 44 yellows. Σήμερα μου ήρθε ειδοποίηση ότι για του Αγίου Βαλεντίνου πήρα μόλις 198 yellow. 

Κανονικά έπρεπε να πάρω 44,50*100=4.450 yellow.

Έχει πάρει κανείς άλλος τα yellows?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα, σε μενα μπηκαν κανονικα τα yellows απο τι φαινεται, μου εδωσε αρχικα 105 και σημερα ηρθαν 10395. Συνολο 10500 για 105 ευρω λογαριασμο αν θυμαμαι καλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...