Προς το περιεχόμενο

Shogun [FX, Hulu, Disney+, 2024]


FCastor

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πωπω γ@μησε το 9ο επεισόδιο! Όπως ανέφερε και ο φίλτατος παραπάνω, η σειρά είναι Γιαπωνέζικη και δεν θυμίζει καθόλου Αμερικανιά. Ο τρόπος που περπατάνε, οι σκηνές μάχης και οι κινήσεις τους γενικά δείχνουν εξαιρετική χορογραφία και λεπτομέρεια. Πχ η σκηνή με τον σαμουράι

Spoiler

στην πύλη όταν του ζήτησε η Mariko να σκοτώσει τους 2 φρουρούς αλλά και η ίδια μετά με την φρουρά του Ishido. Καθώς επίσης και η μάχη με τους Shinobai.

Η σκηνοθεσία, η φωτογραφία και η κινηματογραφία είναι κορυφή. Γενικά έχει γίνει σωστή δουλειά σε κάθε τομέα. Και το acting φοβερό, μ'αρέσει όλο το cast ειδικά η Mariko έσωσε ρεσιτάλ. Η σκηνή που

Spoiler

άπλωσε τα χέρια της όταν στάθηκε στην πόρτα λίγο πριν την έκρηξη αλα Jesus στον σταυρό ήταν ωραία πινελιά, θυσιάστηκε για τους υπόλοιπους. Ξενέρωσα βέβαια με την προδοσία του Yabushige αλλά μάλλον είχε προβλέψει τέτοιο σενάριο ο Toranaga εξού και η θυσία της Mariko.

 

Επεξ/σία από Glikos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 79
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μόνο ένα σοβαρό παράπονο από τη σειρά. Κάνανε το Blackthorn εντελώς βλάκα . Με βγάζει από την όλη ατμόσφαιρα της σειράς και στην ουσία «χαλάει», το χαρακτήρα της Μαρικο και του Τοροναγκα. 
 

Επεξ/σία από CarbonFibre
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν εχω καταλαβει γιατι εχετε θεμα με τον Αγγλο.χαβαλε εχει και δειχνει ποσο καλος ειναι που βγαζει προς τα εξω ποσο διαφορετικος ειναι(ειμαστε οι ευρωπαιοι) με τους ιαπωνες

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 minutes ago, Glikos said:

Και μένα μου αρέσει ο Blackthorn πάντως, θα δω απόψε το τελευταίο.

Την παλιά σειρά την είδες; Δεν υπάρχει σύγκριση μεταξύ των δύο blackthorne κατά τη γνώμη μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιτέλους τελείωσαν για να τα πιάσω και να τα βλέπω όπως θέλω όποτε θέλω. 

Περίμενα πως και πως να είναι όλα τα επεισόδια διαθέσιμα. 

Λίγο off topic 

Προερχόμενος από Fallout νομίζω έχουμε ξεχάσει λίγο ότι την έννοια του streaming, τηλεόραση δεν είναι, στην τηλεόραση ας τα βάζουν όποτε θέλουν, στο streaming πρέπει όλα τα επεισόδια να βγαίνουν μαζί. 

Ευτυχώς δεν έχω φάει κάποιο major Spoiler οπότε το ταξίδι στην Ιαπωνία θα είναι όμορφο... 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Millennium είπε

Την παλιά σειρά την είδες; Δεν υπάρχει σύγκριση μεταξύ των δύο blackthorne κατά τη γνώμη μου.

Βασικά δεν υπάρχει σύγκριση και μεταξύ των σειρών. Ρομαντική η παλιά, περισσότερο action και politics η καινούρια. Κάποιος βλέπει και τις δύο στο χαλαρό (εγώ τουλάχιστον είδα την παλιά όταν η νέα ήταν στο 2ο επεισόδιο).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, Millennium είπε

Την παλιά σειρά την είδες; Δεν υπάρχει σύγκριση μεταξύ των δύο blackthorne κατά τη γνώμη μου.

Δεν την έχω δει την παλιά αλλά προσωπικά μ'αρέσει αυτός ο Blackthorn. Ίσως καλύτερος ηθοποιός ο original αλλά στο ύφος της καινούριας σειράς πιστεύω ταιριάζει ο τωρινός.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλος… δυστυχώς σαν ηθοποιοί ο Γιαπωνέζος με τον Άγγλο ήταν η μέρα με τη νύχτα… περίμενα λίγο action παραπάνω αλλά εστίασε περισσότερο στους χαρακτήρες… πολύ καλή προσπάθεια . Καλύτερο επεισόδιο μακράν το 9. Δείτε τη. Δε γράφω κάτι άλλο γιατί είναι σπόιλερ. Η πιο σημαντική σκηνή είναι ο γέρο βασιλιας όταν μιλάει με τον τοροναγκα… τώρα κατάλαβα τι σχεδίασαν…αξίζει πολύ σαν σειρά μην τη χάσετε! 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νιώθω πως έχασα 10 ώρες από την ζωή μου.

Μας δίνει μεν μια καλή μεταφορά της συγκεκριμένης εποχής αλλά

Spoiler

τεράστιο κόλλημα με την τιμή και τον θάνατο (μας τα έπρηξαν με το σεμπούκου σε κάθε ευκαιρία) που στην ουσία κάνει τους ανθρώπους αναλώσιμους για την επίτευξη ενός δήθεν μεγαλύτερου σκοπού (στην ουσία όλα γίνονται για την εξουσία) την στιγμή που ο Τορονάγκα καθόταν στην παραλία και χάζευε!

Όσο για τους ήρωες και να μην υπήρχε ο Άγγλος δεν θα άλλαζε τίποτα, ενώ ο γιος σκοτώθηκε με τον πιο γελοίο τρόπο, ο παππούς αυτοκτόνησε χωρίς ουσιαστικό λόγο, την Μαρίκο την πλάκωσε μια πόρτα, ενώ στην αρχή το σοκ του σεμπούκου του τύπου που θυμάμαι το ονομά του & του παιδιού του, υποχώρησε καθώς κάθε λίγο και λιγάκι όλοι θέλαν να αυτοκτονήσουν!

Όσο για τις μάχες (η μάλλον την έλλειψη τους) απογοήτευση.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...