Προς το περιεχόμενο

Kudu -25% καφεδες


@topos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ειδα οτι εχει βγαλει flashsale 48ωρων -25% σε ολους τους καφεδες (κοκκοι και αλεσμενοι) το kudu

Οποτε βγαινει στα ~5.00 ευρω ο good cup και 5.70 ο habit (που απο προσωπικη εμπειρια θεωρω οτι ειναι καλουτσικοι vfm καφεδες)

Y.Γ Στα 40ευρω εχει και δωρεαν μεταφορικα

  • Like 6
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 35
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, Silverage said:

Κάνα καλό καφέ έχετε να προτείνετε να δοκιμάσουμε;

Εαν θες να το παίξεις λιγο στην τύχη έχει ένα "ερωτηματολόγιο" που σου βγάζει καφέδες που πιθανών να είναι στις γεύσεις σου.

Εκτος και εάν κάποιες από τις γεύσεις των προφίλ δεν σου αρέσει καθολου- κατά την γνώμη μου αξίζει να δοκιμάσεις τα οικονομικά τους blend ->

good cup κ habit

με την προσφορά βγαίνουν στο ~20ευρω/κιλό.

Τώρα το τι θα σου δώσουν εξαρτάτε κατά 90% από το πώς θα τους φτιάξεις και τι μηχανή/μυλο έχεις.

Spoiler

Γενικά από όσο το έχω πιάσει και εγώ(πριν ένα ~2μηνο αγόρασα πρώτη φορά κοκκους-δεν είχα μυλο πριν-) το kudu θεωρείτε από τους τίμιους vfm Έλληνες roasters.

Επιπλέον, θεωρώ ότι είναι δύσκολο να σου προτεινει κανεις με βεβαιότητα καποιο καφέ, γιατί 

Α)Η γεύση είναι εντελως υποκειμενική

Β)Εξαρτάτε τρομερά το πώς και με τι εξοπλισμό θα φτιάξεις τον συγκεκριμένο καφέ.

Γ)Η ημερομηνία roasting και το πώς αποθηκεύεις παίζει τρομερό ρόλο.

 

Επεξ/σία από @topos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σήμερα παρέλαβα μέσα σε 2(!) μέρες Κρήτη με ημερομηνία roasting 8/2.

-Δεν νομίζω να μου έχει ξαναέρθει ποτε κάτι τόσο γρήγορα.-

Επεξ/σία από @topos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πω ρε φιλε, αυτος που σχεδιασε το site ειναι για φαπες. Πολυ κουραστικο, απορω σε ποιον αρεσει αυτο το πραμα. Παει κοντρα σε ολα τα visual best practices που μπορει να σκεφτει κανεις. Κουραστηκα και το εκλεισα.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, x69pr είπε

Πω ρε φιλε, αυτος που σχεδιασε το site ειναι για φαπες. Πολυ κουραστικο, απορω σε ποιον αρεσει αυτο το πραμα. Παει κοντρα σε ολα τα visual best practices που μπορει να σκεφτει κανεις. Κουραστηκα και το εκλεισα.

ισχύει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει και το theroosters.gr προσφορά 1+1 . Για μένα το kudu habit είναι πολύ καλή επιλογή καθημερινού καφέ. Από roosters το ομώνυμο blend επισης

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, avacan23 είπε

Έχει και το theroosters.gr προσφορά 1+1 . Για μένα το kudu habit είναι πολύ καλή επιλογή καθημερινού καφέ. Από roosters το ομώνυμο blend επισης

Πώς δουλεύει στο roosters το 1+1, μόνοι σου δίνουν το 2ο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κακό με αυτές τις προσφορές είναι ότι τσιμπάς στην πρώτη, και αφού έχεις παραγγείλει λες, ας δοκιμάσω και την ακόμη ελκυστικότερη και καταλήγεις με 3 κιλά καφέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά πήρα από το therooster.gr που έδινε 1+1.  Αγόρασα το No 41 Maximino που λέει ότι έγινε με process carbonic maceration. Πρώτη φορά το βλέπω και θέλω να το δοκιμάσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, quintus said:

Το κακό με αυτές τις προσφορές είναι ότι τσιμπάς στην πρώτη, και αφού έχεις παραγγείλει λες, ας δοκιμάσω και την ακόμη ελκυστικότερη και καταλήγεις με 3 κιλά καφέ.

Και εγώ την "πάτησα" έτσι.Θα βρεθώ με 4,5 κιλά(Ένα ~δίμηνο θα με βγάλουν).

Και για να είμαι ειλικρινής έβαλα όλη την παραγγελία του kudu(~2kg) στην κατάψυξη.

-Πρωτη φορά δοκιμάζω κάτι τέτοιο να δούμε εάν θα δουλέψει η θα πάνε για φούντο.

Εχει κανεις εμπειρία από αυτή την διαδικασία?-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλοι λένε όχι αλλα εφοσον γινει σωστά σε αεροστεγή συσκευασία και για 1 μηνα θα σαι μια χαρα.

αλλιως θα παει χαμενος ο καφές απο την υγρασία.

Επίσης ο καφές απο το καβουρδισμα πρεπει να καταναλωθει σε διάστημα 8 εβδομάδων.

οποτε μην αγοραζετε παραπανω από οτι καφέ καταναλωνετε σε 2 μηνές.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...