Προς το περιεχόμενο

Kudu -25% καφεδες


@topos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 11/3/2024 στις 12:49 ΜΜ, tzampatzis είπε

image.png.3663a28fff3a996a68dfc38cae547fb4.png

https://www.youtube.com/watch?v=5uT5_IWWb00

Το έχω δοκιμάσει με πολύ καλά αποτελέσματα (με απλά zip-locks του σουπερ μαρκετ) όταν έχω πάρει ολόκληρο κιλό. Δεν αξίζει όμως αν πάρει κάποιος 250 γραμμάρια (που δίνει η taf).

 

 

Ισχύει και για αλεσμένο το ίδιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 35
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

12 hours ago, kpins said:

Ισχύει και για αλεσμένο το ίδιο?

Δε το έχω δοκιμάσει. Φαντάζομαι ότι αν κάνεις σωστά το βήμα 4 (δηλαδή να το αποψύξεις χωρίς να ανοίξεις το σακουλάκι για αρκετές ώρες- ιδανικά από το προηγούμενο βράδυ δηλαδή) θα ισχύει για ότι και να βάλεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 minutes ago, fotini1 said:

Η taf έχει τον Papua New Guinea 40ευρω τα 6 σακουλακια των 250 κοκκους.Και υπάρχει έκπτωση 15%

Μπορείς να βάλεις url; Δεν το βλέπω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδη δεν ξερω τον λόγο αλλά δεν υπάρχει στο e shop τον είχαν προτέινει σε ένα άλλο forum και επειδή ήταν φθηνότερος από από όλους που έχει κάνω τηλεφωνική παραγγελία μόνο και τον στέλνουν με δωρεάν μεταφορικά και δωρεάν

αντικαταβολή. Το τηλ είναι 2106218172.Τους είχα στείλει mail και μου είπαν μόνο τηλεφωνικά δεν υπάρχει στο site...

Επεξ/σία από fotini1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπήκα να σχολιάσω ότι μετά από χρόνια που ψωνίζω τακτικά από την Kudu ήρθε μάλλον το τέλος για εμένα. Είχα κάνει μία παραγγελία όταν είχαν πρωτοφέρει τον Mexico Decaf και ήταν πολύ ωραίος, ή τέλος πάντων όσο ωραίος μπορεί να είναι ένας πραγματικός decaf.

Παραγγέλνω μετά άλλα 5τεμ και ο καφές δεν πίνεται με τίποτα, λάθος στο καβούρδισμα, για να μην έχει εντελώς γεύση καμμένου έπρεπε να ρίξω τη μηχανή στους 88 βαθμούς.

Έτσι πήγαν σκουπίδια τα 60 ευρώ μου, ώρες δοκιμών με το ένα φλιτζάνι μετά το άλλο νεροχύτη και μαζί και η εκτίμηση που είχα στην Kudu (γιατί ο έμπορος πάντα ξέρει αλλά κάνει τα στραβά μάτια για να μην έχει φύρα, αυτή είναι η κλασσική Ελληνική συνταγή που μας έχει οδηγήσει στο να εισάγουμε τα πάντα).

Επεξ/σία από elpenor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...