Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις πρώτης φωτογραφικής (μεταχειρισμένη) για ερασιτέχνη


Petraman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, kriosgr είπε

Τι να την κάνει την dslr την σήμερον;  Ούτε για αρχάριο κάνει, ούτε για μέτριο αλλά ούτε και για επαγγελματία φωτογράφο. Αν έχεις κάποια στην κατοχή σου σημαίνει πως ξέρεις από φωτογραφία και φυσικά ζαχαρώνεις κάποια mirrorless .  Σαν να αγοράζεις VHS player την εποχή του Blue Ray είναι  😄

Τα πράγματα δεν είναι καθόλου έτσι.

Οι περισσότεροι επαγγελματίες που γνωρίζω και έχουν κάνει έναρξη πριν το 2005-2010, δουλεύουν ακόμη με DSLR και δεν έχουν καμία διάθεση να αλλάξουν σύστημα. Ακόμη και αν έχουν αγοράσει κάποια mirrorless δουλεύουν συμπληρωματικά και με τις δύο.
Ο τρόπος που λειτουργεί η μηχανή για να φτάσει το φως  στον σένσορα και αν παρεμβάλεται καθρέφτης, καμία σχέση δεν έχει με την ποιότητα του τελικού αποτελέσματος (σε αντίθεση με το παράδειγμα του VHS και του Blue Ray που αναφέρεις και υπάρχει διαφορά στο τελικό αποτέλεσμα στην οθόνη)
Μάλιστα πολλές σύγχρονες mirrorless κάμερες χρησιμοποιούν τους ίδιους αισθητήρες με τις προγόνους τους DSLR. Πχ
-H Z5 χρησιμοποιεί τον αισθητήρα της D750
-H Z30/Z50/Zfc  τον αισθητήρα της D500/D7500
(γράφω για Νικον επειδή αυτές ξέρω, υποθέτω και η Canon έχει κάνει παρόμοιες τοποθετήσεις)

Επίσης ένας επαγγελματίας δεν χρειάζεται τίποτα περισσότερο απο μια 5Dii (μηχανή του 2009) και 2-3 καλούς και γρήγορους φακούς, για να πάρει σχεδόν οποιαδήποτε καλοπληρωμένη φωτογραφική δουλειά. Σημασία να ξέρει τι κάνει.

Ο λόγος που οι περισσότεροι δεν προτείνουμε σε έναν νέο να πάει σε DSLR δεν είναι επειδή δίνουν χειρότερο οπτικό αποτέλεσμα απο τις νεότερες, αλλά επειδή δεν υποστηρίζονται πλέον, οπότε δεν θα έχει χώρο να μεγαλώσει την συλλογή φακών του, να αναβαθμιστεί σε νεότερο μοντέλο, αλλά και να έχει την άνεση να συνδέεται με όποιο νεότερο πρόγραμμα επεξεργασίας επιλέξει ή με νεότερα περιφερειακά (επειδή εκεί οι παλιότερες έχουν περιορισμούς κατά περίπτωση). Οι επιλογές του θα βρίσκονται κυρίως στην μεταχειρισμένη αγορά, με ότι αυτό συνεπάγεται για όσο περνάνε τα χρόνια. Δεν έχει να κάνει με το φωτογραφικό του επίπεδο. Οι DSLR όπως και οι Mirrorless απευθύνονται σε όλα τα επίπεδα χρηστών.

 

Επεξ/σία από highpriest
  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 45
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 ώρες πριν, kriosgr είπε

Τι να την κάνει την dslr την σήμερον;  Ούτε για αρχάριο κάνει, ούτε για μέτριο αλλά ούτε και για επαγγελματία φωτογράφο. Αν έχεις κάποια στην κατοχή σου σημαίνει πως ξέρεις από φωτογραφία και φυσικά ζαχαρώνεις κάποια mirrorless .  Σαν να αγοράζεις VHS player την εποχή του Blue Ray είναι  😄

      Εγώ δλδ που έχω και DSLR και mirrorlles ........ σε ποιά κατηγορία ανήκω ....... ρωτάω γιατί μπερδεύτηκα να πως την αλήθεια !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είπα ότι οι DSLR είναι του πεταματού. Υπήρχε φωτογραφία και πριν τις mirrorless. Αυτό που είπα είναι ότι αν έχεις κάποια DSLR κράτησε την για όσο πάει. Να πας όμως να αγοράσεις σήμερα μια DSLR είναι λάθος. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, kriosgr είπε

Δεν είπα ότι οι DSLR είναι του πεταματού. Υπήρχε φωτογραφία και πριν τις mirrorless. Αυτό που είπα είναι ότι αν έχεις κάποια DSLR κράτησε την για όσο πάει. Να πας όμως να αγοράσεις σήμερα μια DSLR είναι λάθος. 

     Ούτε εμένα με πειράζει να κάνω λάθος , αλλά και αρκετούς ακόμη απ' όσο γνωρίζω . Διατηρείς πάντα το δικαίωμα να έχεις την γνώμη σου και να την εκφράζεις φυσικά ......... οπότε μην παίρνεις πίσω αυτά που έγραψες ότι δλδ οι DSLR δεν κάνουν ούτε για τον αρχάριο , ούτε για τον μέτριο ???? , αλλά ούτε και για τον επαγγελματία ........ αρα δεν κάνουν για κανέναν , άρα είναι του πεταματού ........... 

    Εκεί ήταν που μπερδεύτηκα και έχασα το μπούσουλα , λέω δλδ αφού εγώ έχω ΚΑΙ DSLR , μεταξύ άλλων , οι οποίες δεν κάνουν ούτε γι' αυτόν , ούτε για κείνον , ούτε για τον άλλον , που ανήκω εγώ τελικά δλδ ......... έτσι θα μείνω , ανένταχτος ......... ? 🤣🤣🤣

   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, kriosgr είπε

Δεν είπα ότι οι DSLR είναι του πεταματού. Υπήρχε φωτογραφία και πριν τις mirrorless. Αυτό που είπα είναι ότι αν έχεις κάποια DSLR κράτησε την για όσο πάει. Να πας όμως να αγοράσεις σήμερα μια DSLR είναι λάθος. 

Μου πέρασε από το μυαλό ότι είσαι τρολ, αλλά παίζει και να είσαι παντελώς άσχετος με το αντικείμενο. 

Και δεν αναφέρομαι μόνο στη φωτογραφία αλλά στην ψηφιακή μορφή εικόνας/ήχου γενικότερα.

Συγκρίνεις DSLR με VHS. Ψηφιακό με αναλογικό μέσο. Ίσως είχες στο μυαλό σου τις SLR αλλά και πάλι συγκεχυμένα θα ήταν όλα εκεί μέσα...

Τέλος, διαφαίνεται ότι η γνώμη σου εκτός από εμπεριστατωμένη είναι και ακλόνητη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 minutes ago, udroxoos said:

Μου πέρασε από το μυαλό ότι είσαι τρολ, αλλά παίζει και να είσαι παντελώς άσχετος με το αντικείμενο. 

Και δεν αναφέρομαι μόνο στη φωτογραφία αλλά στην ψηφιακή μορφή εικόνας/ήχου γενικότερα.

Συγκρίνεις DSLR με VHS. Ψηφιακό με αναλογικό μέσο. Ίσως είχες στο μυαλό σου τις SLR αλλά και πάλι συγκεχυμένα θα ήταν όλα εκεί μέσα...

Τέλος, διαφαίνεται ότι η γνώμη σου εκτός από εμπεριστατωμένη είναι και ακλόνητη!

Ψηφιακα μεσα ειναι και οι dslr και οι mirorless.

Δεν εχει αδικο παντως, ολα τα dslr συστηματα εχουν γινει outdated, οχι γιατι δεν βγαζουν φωτογραφιες αλλα γιατι δεν τα υποστηριζουν πλεον οι κατασκευαστες. Μονο η pentax αν βγαλει κατι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, babisskg είπε

     Ούτε εμένα με πειράζει να κάνω λάθος , αλλά και αρκετούς ακόμη απ' όσο γνωρίζω . Διατηρείς πάντα το δικαίωμα να έχεις την γνώμη σου και να την εκφράζεις φυσικά ......... οπότε μην παίρνεις πίσω αυτά που έγραψες ότι δλδ οι DSLR δεν κάνουν ούτε για τον αρχάριο , ούτε για τον μέτριο ???? , αλλά ούτε και για τον επαγγελματία ........ αρα δεν κάνουν για κανέναν , άρα είναι του πεταματού ........... 

    Εκεί ήταν που μπερδεύτηκα και έχασα το μπούσουλα , λέω δλδ αφού εγώ έχω ΚΑΙ DSLR , μεταξύ άλλων , οι οποίες δεν κάνουν ούτε γι' αυτόν , ούτε για κείνον , ούτε για τον άλλον , που ανήκω εγώ τελικά δλδ ......... έτσι θα μείνω , ανένταχτος ......... ? 🤣🤣🤣

   

Το έγραψα και στο πρώτο μήμυμα "Αν έχεις κάποια στην κατοχή σου σημαίνει πως ξέρεις από φωτογραφία και φυσικά ζαχαρώνεις κάποια mirrorless ".  Το thread απ'ότι κατάλαβα αναφέρεται σε καινούργια αγορά.  Κι επιμένω πως σε όποια βαθμίδα κι αν ανήκεις από noob μέχρι master το να αγοράσεις μια DSLR σήμερα είναι λάθος.  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιπλέον υποστήριξη , δεν χρειάζονταν οι dslr  . Από γκάμα φακών . Είχαν τα πάντα . Μέχρι και σε πολύ υψηλά επίπεδα. Πχ οι full frame , είχαν ζουμ φακούς 24mm - 70mm f/2.8 , τηλεφακούς 300mm f/2.8 , ευρυγώνιους ζουμ 16mm-35mm  f/4 , 12mm - 24mm f/2.8 σταθερούς 50mm & 35mm f/1.4 . Φακούς δηλαδή που το 99.99% των μελών των φόρα παγκοσμίως που συζητούν για άχρηστες λειτουργίες, χωρίς να βγάζουν φωτογραφίες, δεν έχουν δει ποτέ τους, ούτε θα δουν . 

Το κακό με τις dslr, είναι ότι επειδή στέκονταν πολύ καλά απέναντι στον ανταγωνισμό με τις mirrorless και δεν θα έχαναν , οι εταιρείες τις σταμάτησαν , για να στρέψουν τον κόσμο στις mirrorless , για αύξηση κερδών και πωλήσεων νέων κομματιών , αφού ως νέα τεχνολογία, δεν έχει τόσα κομμάτια στην αγορά των μτχ, από την οποία δεν κερδίζουν πλέον οι εταιρείες. 

Για μικρό budget και αγορά μεταχειρισμένων κομματιών , η dslr, έχει πολύ καλύτερες προτάσεις. Ασύγκριτα καλύτερες σε ποιότητα φωτογραφίας από τις mirrorless . Αν από ένα budget και κάτω για μτχ πάει κάποιος σε mirrorless κινδυνεύει να πέσει πολύ χαμηλά, σε επίπεδο φακού. Σε dslr, μπορεί να βρει σούπερ ευκαιρίες. Μία crop dslr , pro κατηγορίας , παλιά , όπως nikon d7000 ή canon 7d σε συνδιασμό με έναν ζουμ τρίτου κατασκευαστή , 17-50 f/2.8 , μπορεί να κοστίσει κάτω από 400€ ή και 350€  . Σε αυτά τα χρήματα , δεν υπάρχει ανταγωνισμός από mirrorless . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, imr είπε

Ψηφιακα μεσα ειναι και οι dslr και οι mirorless.

Εσύ και εγώ το ξέρουμε. Αυτός το γνωρίζει;

2 λεπτά πριν, imr είπε

Δεν εχει αδικο παντως, ολα τα dslr συστηματα εχουν γινει outdated, οχι γιατι δεν βγαζουν φωτογραφιες αλλα γιατι δεν τα υποστηριζουν πλεον οι κατασκευαστες. Μονο η pentax αν βγαλει κατι

Απάντησε ολοκληρωμένα λίγο πιο πίσω ο @highpriest και δεν έχει νόημα να προσθέσω κάτι σε αυτό.

Αν έπιανα τώρα για πρώτη φορά φωτογραφική (που είναι και το ζητούμενο του νήματος) μάλλον θα προτιμούσα να μου προτείνει κάποιος την Nikon D7000 παρά την Sony a6000 (αναφέρω τις προτεινόμενες από τον ίδιο). Το τι θα έκανα αφότου κατανοούσα τα βασικά είναι άλλο θέμα, αλλά σε καμμιά περίπτωση δεν θα έκλαιγα τα ούτως ή άλλως όχι πολλά που ξόδεψα για την D7000. Όπως και να 'χει σίγουρα δεν θα έμενα σε καμία απ' τις δυο.

Κατά την γνώμη μου είναι ξεκάθαρο ποια είναι καλύτερο σχολείο σε ότι αφορά στον χειρισμό και κατά συνέπεια στην εμπέδωση των διαφόρων modes PASM. Μιλάω έχοντας αποκτήσει γνώση πάνω στην D7200 που με τις διπλές ροδέλες και την top lcd οθόνη με βοήθησε πολύ σε αυτό και δεν βαρέθηκα όπως ίσως θα συνέβαινε σε μια a6000 με το μικρό εικονοσκόπιο της.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, udroxoos είπε

Μου πέρασε από το μυαλό ότι είσαι τρολ, αλλά παίζει και να είσαι παντελώς άσχετος με το αντικείμενο. 

Και δεν αναφέρομαι μόνο στη φωτογραφία αλλά στην ψηφιακή μορφή εικόνας/ήχου γενικότερα.

Συγκρίνεις DSLR με VHS. Ψηφιακό με αναλογικό μέσο. Ίσως είχες στο μυαλό σου τις SLR αλλά και πάλι συγκεχυμένα θα ήταν όλα εκεί μέσα...

Τέλος, διαφαίνεται ότι η γνώμη σου εκτός από εμπεριστατωμένη είναι και ακλόνητη!

Η παραβολή που έκανα έχει να κάνει με το πως κινήται αγορά κι όχι με την τεχνολογία (αναλογικιό- ψηφιακό). Γιαυτό και γράφω "την εποχή του blue ray" που ίσως να υπέρβαλα λίγο. Θα μπορούσα να πω DVD. Να σου θυμίσω την εποχή των video club που διέθεταν και VHS και DVD. Στην αρχή διέθεταν 10-20 τίτλους σε DVD και τα υπόλοιπα κασέτες. Αργότερα οι κασέτες εξαφανίστηκαν και όλοι οι τίτλοι ήταν πια σε DVD.  Εσύ πιάστηκες από μια διαφορά (που πάντα έχει το αντικείμενο της παραβολής σε σχέση με αυτό που παραβάλει) για να με πεις άσχετο και κουραφέξαλα. Είμαι σίγουρος ότι και στο Χριστό θα έλεγες ότι δεν σε αφορά η παραβολή του καλού Σαμαρείτη επειδή είσαι από Αθήνα κι όχι από την Σαμάρεια 😄.

Είχα την τύχη να γεννηθώ σε πολύ καλή εποχή κι έχει περάσει από τα χέρια μου ολόκληρη η τεχνολογία από γραμμόφωνο 78 στροφών ,  πικαπ, κασετόφωνο, κασέτες αυτοκινήτου, walkman μέχρι την σημερινή.  Λες να μην ξέρω; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, kriosgr είπε

Η παραβολή που έκανα έχει να κάνει με το πως κινήται αγορά κι όχι με την τεχνολογία (αναλογικιό- ψηφιακό). Γιαυτό και γράφω "την εποχή του blue ray" που ίσως να υπέρβαλα λίγο. Θα μπορούσα να πω DVD. Να σου θυμίσω την εποχή των video club που διέθεταν και VHS και DVD. Στην αρχή διέθεταν 10-20 τίτλους σε DVD και τα υπόλοιπα κασέτες. Αργότερα οι κασέτες εξαφανίστηκαν και όλοι οι τίτλοι ήταν πια σε DVD.  Εσύ πιάστηκες από μια διαφορά (που πάντα έχει το αντικείμενο της παραβολής σε σχέση με αυτό που παραβάλει) για να με πεις άσχετο και κουραφέξαλα. Είμαι σίγουρος ότι και στο Χριστό θα έλεγες ότι δεν σε αφορά η παραβολή του καλού Σαμαρείτη επειδή είσαι από Αθήνα κι όχι από την Σαμάρεια 😄.

Είχα την τύχη να γεννηθώ σε πολύ καλή εποχή κι έχει περάσει από τα χέρια μου ολόκληρη η τεχνολογία από γραμμόφωνο 78 στροφών ,  πικαπ, κασετόφωνο, κασέτες αυτοκινήτου, walkman μέχρι την σημερινή.  Λες να μην ξέρω; 

    Και 8 track κασέτα δλδ ......... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, kriosgr είπε

Η παραβολή που έκανα έχει να κάνει με το πως κινήται αγορά κι όχι με την τεχνολογία (αναλογικιό- ψηφιακό). Γιαυτό και γράφω "την εποχή του blue ray" που ίσως να υπέρβαλα λίγο. Θα μπορούσα να πω DVD. Να σου θυμίσω την εποχή των video club που διέθεταν και VHS και DVD. Στην αρχή διέθεταν 10-20 τίτλους σε DVD και τα υπόλοιπα κασέτες. Αργότερα οι κασέτες εξαφανίστηκαν και όλοι οι τίτλοι ήταν πια σε DVD.  Εσύ πιάστηκες από μια διαφορά (που πάντα έχει το αντικείμενο της παραβολής σε σχέση με αυτό που παραβάλει) για να με πεις άσχετο και κουραφέξαλα. Είμαι σίγουρος ότι και στο Χριστό θα έλεγες ότι δεν σε αφορά η παραβολή του καλού Σαμαρείτη επειδή είσαι από Αθήνα κι όχι από την Σαμάρεια 😄.

Είχα την τύχη να γεννηθώ σε πολύ καλή εποχή κι έχει περάσει από τα χέρια μου ολόκληρη η τεχνολογία από γραμμόφωνο 78 στροφών ,  πικαπ, κασετόφωνο, κασέτες αυτοκινήτου, walkman μέχρι την σημερινή.  Λες να μην ξέρω; 

Και τώρα τι ακούς; Έχεις μείνει στο mp3 128kpbs ή ανακάλυψες μεταγενέστερες μορφές ήχου;

Και για να επανέλθουμε... Καλά όλα αυτά αλλά με τη φωτογραφία ποια είναι η σχέση σου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, babisskg είπε

    Και 8 track κασέτα δλδ ......... 

Ακριβώς φίλε μου 😉 Είχαμε μία μόνο στο αυτοκίνητο και την είχα μάθει όλη απ'έξω. Ήταν Ο ΔΡΟΜΟΣ (Πουλόπουλος,Πλέσσας, Παπαδόπουλος) 😄

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, kriosgr είπε

Το έγραψα και στο πρώτο μήμυμα "Αν έχεις κάποια στην κατοχή σου σημαίνει πως ξέρεις από φωτογραφία και φυσικά ζαχαρώνεις κάποια mirrorless ".  Το thread απ'ότι κατάλαβα αναφέρεται σε καινούργια αγορά.  Κι επιμένω πως σε όποια βαθμίδα κι αν ανήκεις από noob μέχρι master το να αγοράσεις μια DSLR σήμερα είναι λάθος.  

   Σιγά μη ζαχαρώνω mirrorlles ( εννοείται πως έχουμε φύγει λίαν επιοικώς από το κυρίως θέμα ) . Χρησιμοποιώ και mirrorlles για άλλους λόγους κι' όχι γιατί θα με κάνουν να βγάλω " καλύτερες " φωτογραφίες . 

  Σήμερα η αγορά μιάς DSLR , μεταχειρισμένης μάλλον αφού οι ελάχιστες καινουργιες που υπάρχουν ακόμη , είναι τεχνικά αδιάφορες , δεν είναι λάθος , όχι για κάποιον που πρέπει να κινηθεί οικονομικά .

  Ένας νεοεισερχόμενος στην φωτογραφία , δεν πρόκειται να βοηθηθεί από ένα κάρο μενού και υπομενού μιας mirrorlles , τα οποία είναι σίγουρα περισσότερα από μία DSLR και τα οποία θα χρειαστεί πολύ μεγαλύτερος χρόνος για να εξοικειωθεί με την χρήση τους από αυτά μιάς τυπικής DSLR . Ο χρόνος που θα απαιτηθεί για την εξοικείωση με κάτι τέτοιο , είναι εις βάρος της κατανοησης των βασικών λειτουργιών που χρειάζεται για να ξεκινήσει να τραβάει φωτογραφίες . 

   Δεν βλέπω τον λόγο γιατί πρέπει να αποφασίσει αν πρέπει να τραβάει σε 4:3 και όχι σε κάτι άλλο , την στιγμή που δεν γνωρίζει τι είναι αυτή η αναλογία , ούτε γνωρίζει ακόμη τι ακριβώς κάνει το διάφραγμα σε έναν φακό και πως πρέπει να το αξιοποιήσει ανά περίπτωση .

   Πουθενά δεν λέει ότι ένας αρχάριος ΔΕΝ πρέπει να ξεκινήσει αγοράζοντας mirrorlles , εξίσου πουθενά δεν λέει ότι είναι λάθος να αγοράσει DSLR η και να αποφασίσει ότι τελικά χρειάζεται μία τέτοια και τούμπαλιν . 

  Ένας που ασχολείται με την φωτογραφία , παρεπιπτόντως χρειάζεται και ένα φωτογραφικό σύνολο , αυτό που αποφάσισε μετά από καιρό ενασχόλησης ότι του κάνει την δουλειά του . 

   

  

5 λεπτά πριν, babisskg είπε

   Σιγά μη ζαχαρώνω mirrorlles ( εννοείται πως έχουμε φύγει λίαν επιοικώς από το κυρίως θέμα ) . Χρησιμοποιώ και mirrorlles για άλλους λόγους κι' όχι γιατί θα με κάνουν να βγάλω " καλύτερες " φωτογραφίες . 

  Σήμερα η αγορά μιάς DSLR , μεταχειρισμένης μάλλον αφού οι ελάχιστες καινουργιες που υπάρχουν ακόμη , είναι τεχνικά αδιάφορες , δεν είναι λάθος , όχι για κάποιον που πρέπει να κινηθεί οικονομικά .

  Ένας νεοεισερχόμενος στην φωτογραφία , δεν πρόκειται να βοηθηθεί από ένα κάρο μενού και υπομενού μιας mirrorlles , τα οποία είναι σίγουρα περισσότερα από μία DSLR και τα οποία θα χρειαστεί πολύ μεγαλύτερος χρόνος για να εξοικειωθεί με την χρήση τους από αυτά μιάς τυπικής DSLR . Ο χρόνος που θα απαιτηθεί για την εξοικείωση με κάτι τέτοιο , είναι εις βάρος της κατανοησης των βασικών λειτουργιών που χρειάζεται για να ξεκινήσει να τραβάει φωτογραφίες . 

   Δεν βλέπω τον λόγο γιατί πρέπει να αποφασίσει αν πρέπει να τραβάει σε 4:3 και όχι σε κάτι άλλο , την στιγμή που δεν γνωρίζει τι είναι αυτή η αναλογία , ούτε γνωρίζει ακόμη τι ακριβώς κάνει το διάφραγμα σε έναν φακό και πως πρέπει να το αξιοποιήσει ανά περίπτωση .

   Πουθενά δεν λέει ότι ένας αρχάριος ΔΕΝ πρέπει να ξεκινήσει αγοράζοντας mirrorlles , εξίσου πουθενά δεν λέει ότι είναι λάθος να αγοράσει DSLR η και να αποφασίσει ότι τελικά χρειάζεται μία τέτοια και τούμπαλιν . 

  Ένας που ασχολείται με την φωτογραφία , παρεπιπτόντως χρειάζεται και ένα φωτογραφικό σύνολο , αυτό που αποφάσισε μετά από καιρό ενασχόλησης ότι του κάνει την δουλειά του . 

   

  

    Έχω εξηγήσει πολλές φορές , ότι χρησιμοποιώ και mirrorlles λόγω της πολύ μικρής flange distance , κάτι που με διευκολύνει αφάνταστα να δουλεύω με παλιούς φακούς , εννοείται σε manual και με χρήση κάποιου τυπικού αντάπτορα . Για μένα έχει ενδιαφέρον , ενώ σε άλλες περιπτώσεις επωφελούμαι από κάποια επί 2 crop του αισθητήρα , ώστε να μεγαλώνω κατά κάποιον τρόπο την εστιακή απόσταση ενός φακού κι' αυτό γιατί τραβάω μακριά . Ένας αισθητήρας λοιπόν σε mft ( 4/3 είναι αλλά ΟΚ ) μετατρέπει εντός εισαγωγικών έναν 200αρη φακό σε 400αρη , όχι χωρίς παρενέργειες εννοείται . Αλλιώς πρέπει να σκάσω ένα κάρο λεφτά για να πάρω native prime 400αρη για το σύστημα . Το επί 2.7 crop της Nikon 1 , το απέρριψα ως δύσχρηστο λόγω του αισθητήρα μιάς ιντσας , αν και έχει ενδιαφέρον αλλά δεν είναι της παρούσης .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, udroxoos είπε

Και τώρα τι ακούς; Έχεις μείνει στο mp3 128kpbs ή ανακάλυψες μεταγενέστερες μορφές ήχου;

Και για να επανέλθουμε... Καλά όλα αυτά αλλά με τη φωτογραφία ποια είναι η σχέση σου;

Κοίταξε τους εξωτερικούς σου δίσκους με τα mp3 και μετά δες τι ποιότητα ήχου ακούω και θα καταλάβεις τι έχω δει ακούσει από τις 78 στροφές μέχρι το σήμερα 😊

Από φωτογραφία ξέρω το τρίγωνο ISO ,Shutter, aperture , την διαφορά των φακών, έχω κατανοήσει τα στυλ φωτογράφισης (πορτρέτο, τοπίο (landscape), ζώα, macro, αρχιτεκτονική κ.λ.π), Ξέρω πως οι περισσότεροι εδώ είστε της άγριας φύσης και φωτογράφισης ζώων και πουλιών το οποίο είναι μια σχολή από μόνο του 😊 Εμένα πιο πολύ με ενδιαφέρει η αρχιτεκτονική αλλά και τα τοπία. Είμαι τυχερός που η μηχανή μου έχει το καταπληκτικό FV που σου κάνει manual αλλά και auto το τρίγωνο. Έχει και διάγραμμα στο display να σου δείχνει που βρίσκεσαι από φωτεινά/σκοτεινά σημεία, 4 επιλογές για metering (πολύ βασικό για μένα),  Το auto focus που το έχω χρησιμοποιήσει σε φιλικές φωτογραφίες τα σπάει. Σε τοπία και αρχιτεκτονικά δεν το χρησιμοποιώ φυσικά. Ξέρω να κάνω exposure και focus bracketing. HDR βασικά κάνει η μηχανή και μόνη της αλλά προτιμώ να το κάνω εγώ με το σωστό metering και φυσικά το αποτέλεσμα να είναι RAW που έχει όλες τις πληροφορίες κι όχι Jpeg. Ξέρω πολύ καλά Αγγλικά και υπάρχει τεράστιο υλικό από επαγγελματίες στο youtube που σου δείχνουν την κάθε τεχνική από briefing μέχρι υπερανάλυση. Όρεξη να έχεις μόνο. ☺️   

 

192.jpg

Επεξ/σία από kriosgr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...