Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις πρώτης φωτογραφικής (μεταχειρισμένη) για ερασιτέχνη


Petraman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, kriosgr είπε

Κοίταξε τους εξωτερικούς σου δίσκους με τα mp3 και μετά δες τι ποιότητα ήχου ακούω και θα καταλάβεις τι έχω δει ακούσει από τις 78 στροφές μέχρι το σήμερα 😊

Από φωτογραφία ξέρω το τρίγωνο ISO ,Shutter, aperture , την διαφορά των φακών, έχω κατανοήσει τα στυλ φωτογράφισης (πορτρέτο, τοπίο (landscape), ζώα, macro, αρχιτεκτονική κ.λ.π), Ξέρω πως οι περισσότεροι εδώ είστε της άγριας φύσης και φωτογράφισης ζώων και πουλιών το οποίο είναι μια σχολή από μόνο του 😊 Εμένα πιο πολύ με ενδιαφέρει η αρχιτεκτονική αλλά και τα τοπία. Είμαι τυχερός που η μηχανή μου έχει το καταπληκτικό FV που σου κάνει manual αλλά και auto το τρίγωνο. Έχει και διάγραμμα στο display να σου δείχνει που βρίσκεσαι από φωτεινά/σκοτεινά σημεία, 4 επιλογές για metering (πολύ βασικό για μένα),  Το auto focus που το έχω χρησιμοποιήσει σε φιλικές φωτογραφίες τα σπάει. Σε τοπία και αρχιτεκτονικά δεν το χρησιμοποιώ φυσικά. Ξέρω να κάνω exposure και focus bracketing. HDR βασικά κάνει η μηχανή και μόνη της αλλά προτιμώ να το κάνω εγώ με το σωστό metering και φυσικά το αποτέλεσμα να είναι RAW που έχει όλες τις πληροφορίες κι όχι Jpeg. Ξέρω πολύ καλά Αγγλικά και υπάρχει τεράστιο υλικό από επαγγελματίες στο youtube που σου δείχνουν την κάθε τεχνική από briefing μέχρι υπερανάλυση. Όρεξη να έχεις μόνο. ☺️   

Ξεκαθαρίσαμε ότι δεν είσαι τρολ μιας κι αυτή την εντύπωση μου 'δωσες αρχικά. 👍

Ότι σου αρέσει πολύ το ιστόγραμμα το οποίο τις περισσότερες φορές σε κατατοπίζει ως προς τη έκθεση (όχι πάντα). 👍

Εκτός θέματος: και ότι ακούς μουσική υπό μορφή flac (alac την λέει η apple). 👍

Έχει και πιο καλά αν ψάχνεις ακόμα ανώτερη ποιότητα όπως βλέπεις σε δικό μου screenshot (αλλά εκεί χρειάζεσαι player που να την υποστηρίζει, dac και κατάλληλα ηχεία/ακουστικά για να εκτιμήσεις τη διαφορά) ;)

pf.jpg.7427089150423678ad070c16e736f67d.jpg

Spoiler

 

 

Επεξ/σία από udroxoos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 45
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...