Προς το περιεχόμενο

Leasing Αυτοκινήτου


iSAD

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα Friends! Εχω στην κατοχή μου μια μικρή επιχείρηση και κάθε 3 μήνες ο ΦΠΑ μου είναι απο 900 έως 1500€ . Ένας γνωστός μου είπε την μικρή λύση του leasing , θα ξεκινήσω να ρωτάω εταιρίες και τον λογιστή μου σε πρώτη φάση τι παίζει αλλά ήθελα να ρωτήσω και εσας μήπως έχει κάποιος μερικές γνώσεις πάνω στο θέμα.
Μετράει το μηνιαίο μίσθωμα στο ΦΠΑ? Τα πετρέλαια? Αν μπορείς πχ να κόβεις τιμολόγιο σε καθισμό αυτοκινήτου βιολογικό κλπ?
Η κάθε γνώμη βοηθάει !
Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να μπορεί να το δικαιολογήσει ο ΚΑΔ σου. Ξεκίνα με τον λογιστή και μετά ψάξε τα υπόλοιπα. Να ξέρεις ότι σε πολλές περιπτώσεις μπορεί να σου ζητήσουν το 30% της αξίας μπροστά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, fmarkos είπε

Πρέπει να μπορεί να το δικαιολογήσει ο ΚΑΔ σου. Ξεκίνα με τον λογιστή και μετά ψάξε τα υπόλοιπα. Να ξέρεις ότι σε πολλές περιπτώσεις μπορεί να σου ζητήσουν το 30% της αξίας μπροστά. 

Σε περιπτωση που το υποστηρίζει? Αξίζει γενικά? Ναι το ειδα για το ποσο που ζητανε μπροστα εχεις δικιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, vagos789 είπε

Αν η επιχειρηση σου εχει εσοδα,αξιζει.

 

Εσοδα οταν λες? Γιατι είναι σχετικό , μια μικρη ατομική επιχείρηση ειναι η οποία λειτουργεί αρκετά καλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, iSAD είπε

Σε περιπτωση που το υποστηρίζει? Αξίζει γενικά? Ναι το ειδα για το ποσο που ζητανε μπροστα εχεις δικιο.

Αξίζει γιατί εκτός των άλλων έχεις και το κεφάλι σου ήσυχο. Είναι όλα τα κόστη του οχήματος μέσα στο πακέτο. Σέρβις, λάστιχα, τέλη, ασφάλεια (βάλε μικτή να είσαι ήσυχος) κι όταν τελειώσει παίρνεις άλλο και συνεχίζεις, γλυτώνεις τρελό πονοκέφαλο γενικά και έχεις και έξτρα έξοδα με ό,τι αυτό συνεπάγεται. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, fmarkos είπε

Αξίζει γιατί εκτός των άλλων έχεις και το κεφάλι σου ήσυχο. Είναι όλα τα κόστη του οχήματος μέσα στο πακέτο. Σέρβις, λάστιχα, τέλη, ασφάλεια (βάλε μικτή να είσαι ήσυχος) κι όταν τελειώσει παίρνεις άλλο και συνεχίζεις, γλυτώνεις τρελό πονοκέφαλο γενικά και έχεις και έξτρα έξοδα με ό,τι αυτό συνεπάγεται. 

Εξοδα εχουμε να φανταστώ μονο μισθωμα και καυσιμο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, iSAD είπε

Εξοδα εχουμε να φανταστώ μονο μισθωμα και καυσιμο?

Αυτά θα στα πει ο λογιστής, έχει να κάνει με την δραστηριότητα σου και μόνο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μίλα με το λογιστή σου.

Για αρχή το έχεις πιάσει λάθος όμως, ο Φ.Π.Α. δε εκπίπτει σε leasing για προσωπικό όχημα. Μόνο αν πάρεις επαγγελματικό όχημα που να δικαιολογείται από τη δουλειά σου (δηλαδή βανάκι) θα εκπέσει.

Σε κάθε περίπτωση επειδή η άσκηση έχει σχέση με τα νούμερα της επιχείρησής σου (κερδοφορία, αποσβέσεις κ.τ.λ), μίλα με λογιστή.

Επεξ/σία από Hik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Hik είπε

Μίλα με το λογιστή σου.

Για αρχή το έχεις πιάσει λάθος όμως, ο Φ.Π.Α. δε εκπίπτει σε leasing για προσωπικό όχημα. Μόνο αν πάρεις επαγγελματικό όχημα που να δικαιολογείται από τη δουλειά σου (δηλαδή βανάκι) θα εκπέσει.

Σε κάθε περίπτωση επειδή η άσκηση έχει σχέση με τα νούμερα της επιχείρησής σου (κερδοφορία, αποσβέσεις κ.τ.λ), μίλα με λογιστή.

Επαγγελματικό όχημα μπορεί να είναι και ΙΧ, εξαρτάται από την δραστηριότητα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...