Προς το περιεχόμενο

Ποιο πιστεύετε πως είναι το καλύτερο Deal για hatchback/αυτοκίνητο πόλης με δόσεις ;


Dr_Pepper

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν συγγενικό μου πρόσωπο που δεν ασχολείται με αμάξια επιδόσεις αξιοπιστία τιμές κτλ είχε ένα ατύχημα και το 15 ετών Toyota Corolla της έγινε με τα κρεμμυδάκια ευτυχώς δεν έπαθε κανένας τίποτα. 

 

Το θέμα είναι ότι είναι σχετικά χαμηλόμισθη και πρέπει να πάρει καινούργιο αμάξι (γιατί δεν το έχει με επισκευές κτλ και φοβάται μην βγάλει ζημιά το μεταχειρισμένο ή/και την πιάσουν κότσο στην μάντρα ) .

 

  • Πρέπει να έχει καλό deal δόσεων (επίσης αν μπορεί να δώσει το αμάξι για απόσυρση για να έχει καλύτερη τιμή ακόμη καλύτερα)

 

  • Πρέπει να είναι σκυλί γιατί αυτό θα έχει για άλλα 15+ χρόνια και μένει σε χωριό και κάνει 15 χιλιόμετρα Δευτέρα Σάββατο (κάποιες μέρες 2 φορές, ωράριο αγοράς ) για να πάει στην δουλειά της επίσης κάνει και βόλτες κτλ μέσα στην πόλη η οποία έχει ανηφόρες κατηφόρες. 

 

  • Πρέπει να είναι οικονομικό από θέμα καταναλώσεις 

Αλλά να μην είναι και "ποδήλατο " να μπορεί να κάνει μια προσπέραση φορτηγό στην εθνική χωρίς να χρειαστεί να κάνει το σταυρό της να προάβει να το προσπεράσει πριν τελειώσει το ισιαδι ή πριν την φτάσει ο άλλος από το αντίθετο ρεύμα που είναι κάνα χιλιόμετρο μακριά 🤣

 

  • Να είναι οικονομικό σε ανταλλακτικά κτλ 

 

Το θέμα είναι ότι μου ζήτησε βοήθεια να ψάξω επειδή δεν το έχει με το ίντερνετ αλλά και εγώ δεν είμαι γνώστης του θέματος μόνο σε επίπεδο επιδόσεων και χαρακτηριστικών μπορώ να συγκρίνω αμάξια, τιμές αξιοπιστία κτλ δεν κατέχω επίσης δεν έχω οδηγήσει και πολλά αμάξια για να έχω μια γενική ιδέα για την συμπεριφορά τους κτλ.

 

Εγώ ας πούμε σε Yaris κλείνω και κοιτάω να βρω καμία οικονομική έκδοση αλλά σαν να μου φαίνονται υψηλά τα επιτόκια αν και δεν έψαξα καλά ακόμη την αγορά.

 

Γι'αυτό ζητάω τα φώτα σας.

 

Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, tutuyo είπε

H Opel τρεχει ενα προγραμμα αποσυρσης

Δεν είναι μάπα τα Opel όμως(από θέμα κόστος service ανταλλακτικά και μακροζωία); 

39 λεπτά πριν, ikaruga24 είπε

Τι εννοούμε χαμηλομισθη και πόσο είναι το ποσό που σηκώνει η τσέπη της; 

Εννοούμε κάτι σε 150- 200 ευρώ περίπου το πολύ τον μήνα με μικρό επιτόκιο και με μικρή προκαταβολή λίγα χιλιάρικα ή/και δυνατότητα απόσυρσης 

55 λεπτά πριν, Black Demis είπε

καινουργιο swift θα ελεγα εγω

Ναι το ζαχαρώνω και εγώ αλλά δεν τα έχω ψάξει ούτε οδηγήσει αυτά που είναι με ηλεκτροκινητήρα στο σασμάν (;) Ή κάτι τέτοιο θα αντέξει ή θα αρχίσει να βγάζει προβλήματα έχουν τα ηλεκτρικά κομμάτια του και η μπαταρία παραπάνω εγγύηση από την "στάνταρ"; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φιλε μου , σορρυ, αλλά από αυτά που λες φαίνεται οτι ουτε εσυ το χεις...., χωρίς παρεξήγηση.

Δεν μπορεις να περιμένεις λογικές απαντήσεις στο αν ειναι μαπα μια μαρκα.

Ας παρει σβαρνα τις αντιπροσωπειες και ας ρωτησει χρηματοδοτηση για καθε μοντέλο ξεχωριστά.

Παντως για δόση στα 150 με 200 και αν λαβεις υποψη οτι ολα τα καινουρια ξεκινανε απο 15 με 16 χιλιαρικα υπολογιζε με 5 χρονια αποπληρωμη κανα 10χιλιαρο προκαταβολή.

Επεξ/σία από Kaboomzer
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 minutes ago, Dr_Pepper said:

Δεν είναι μάπα τα Opel όμως(από θέμα κόστος service ανταλλακτικά και μακροζωία); 

Εννοούμε κάτι σε 150- 200 ευρώ περίπου το πολύ τον μήνα με μικρό επιτόκιο και με μικρή προκαταβολή λίγα χιλιάρικα ή/και δυνατότητα απόσυρσης 

Ναι το ζαχαρώνω και εγώ αλλά δεν τα έχω ψάξει ούτε οδηγήσει αυτά που είναι με ηλεκτροκινητήρα στο σασμάν (;) Ή κάτι τέτοιο θα αντέξει ή θα αρχίσει να βγάζει προβλήματα έχουν τα ηλεκτρικά κομμάτια του και η μπαταρία παραπάνω εγγύηση από την "στάνταρ"; 

το αν αντέχει η οχι κάνεις δεν ξέρει μεχρι τώρα δεν εβγαλε θεματα
φίλος έχει το πρώτο που βγηκε με τέτοιο κινητήρα ειναι με 165,000 χιλομετρα μεχρι τώρα μόνο τα βασικά servce και βάρεσε ένας πολλαπλαιαστης (αυτό το έπαθε στην αρχη στα πρώτα χιλομετρα)_ πρακτικά ήδη ψάχνει για άλλο αμάξι καθώς όταν μαζέψει και άλλα χιλομετρα άξια θα πέσει παρα πολύ και θα το παντρεύτει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, Kaboomzer είπε

Φιλε μου , σορρυ, αλλά φαίνεται οτι ουτε εσυ το χεις...., χωρίς παρεξήγηση.

Ας παρει σβαρνα τις αντιπροσωπειες και ας ρωτησει χρηματοδοτηση για καθε μοντέλο ξεχωριστά.

Παντως για δόση στα 150 με 200 και αν λαβεις υποψη οτι ολα τα καινουρια ξεκινανε απο 15 με 16 χιλιαρικα υπολογιζε με 5 χρονια αποπληρωμη κανα 10χιλιαρο προκαταβολή.

To έγραψα ότι δεν το έχω γι'αυτό και ζήτησα βοήθεια

2 ώρες πριν, Dr_Pepper είπε

Το θέμα είναι ότι μου ζήτησε βοήθεια να ψάξω επειδή δεν το έχει με το ίντερνετ αλλά και εγώ δεν είμαι γνώστης του θέματος μόνο σε επίπεδο επιδόσεων και χαρακτηριστικών μπορώ να συγκρίνω αμάξια, τιμές αξιοπιστία κτλ δεν κατέχω επίσης δεν έχω οδηγήσει και πολλά αμάξια για να έχω μια γενική ιδέα για την συμπεριφορά τους κτλ

 

αλλά εσύ μοιάζει να το έχεις λιγότερο από εμένα γιατί δεν υπάρχει αυτό που λες (τουλάχιστον όχι σαν minimum requirement άλλο αν θες να δώσεις εσύ 10κ προκαταβολή...) Είναι ένα σωρό αμάξια στα 14 με 17 κ (Suzuki Swift hybrid, Hyundai i10 Toyota Aygo και άλλα πολλά ) με προκαταβολή από 0 έως 30% (30% στα 17κ είναι 5,1και όλα αυτά πριν την απόσυρση -εφόσον και όπου προσφέρεται -)

 

Αυτά στα λέω για να μην μπερδεύεις κόσμο εφόσον δεν ξέρεις ή δεν θέλεις να βοηθήσεις, χαίρω πολύ ότι μπορεί να πάρει σβαρνα τις αντιπροσωπείες αλλα πέρα ότι είναι σε επαρχιακή μικρή πόλη  που δεν έχει πολλές αντιπροσωπείες (και μενει εξω από αυτή σε χωριό ), που σημαίνει ότι θα πρέπει να πάει σε άλλο νομό για κάτι τετοιο, έχει κυριολεκτικά και δουλειές 6 μέρες την εβδομάδα αλλιώς για ποιο λόγο να ζητούσα βοήθεια εδώ;

Υποτίθεται ελπίζω σε έμπειρα άτομα που από χόμπυ έστω αν όχι από επάγγελμα διαβάζουν καθημερινά και ενημερώνονται  για αμάξια συγκρίσεις και τιμές κτλ στην ελληνική αγορά όπως κάνουμε στο υποφόρουμ για τα PC 

Έτσι ώστε να κάνουμε ζουμ σε 1 με 3 κομμάτια που να αξίζουν βασει κριτηρίων που ανέφερα και μετά να πάρει μια άδεια μια δυο μέρες να πάει εκεί που είναι να πάει για να κάνει κάνα τεστ drive και να συζητήσει λεπτομέρειες 

Επεξ/σία από Dr_Pepper
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Dr_Pepper είπε

Το θέμα είναι ότι είναι σχετικά χαμηλόμισθη και πρέπει να πάρει καινούργιο αμάξι (γιατί δεν το έχει με επισκευές κτλ και φοβάται μην βγάλει ζημιά το μεταχειρισμένο ή/και την πιάσουν κότσο στην μάντρα ) .

ούτε καν , μόνο μάντρα ή ας βρει αντιπροσωπία να φέρουν απο έξω (αλλά η αγορά να γίνει απο εκεί για τα 2 χρόνια εγγύησης, δλδ μην κάνουν το μεσάζοντα)

2 ώρες πριν, Dr_Pepper είπε

Πρέπει να είναι οικονομικό από θέμα καταναλώσεις 

κάνει ~5000χλμ/έτος με το ζόρι και θέλει και καινούριο και οικονομικό σε κατανάλωση 😂

ας πάρει κανα sandero stepway lpg (να δει κάποιος αν παίρνει ανταλλακτικά του εμπορίου γιατί αν έχει στο lpg δεξαμενές κτλ που δεν κυκλοφορούν θα κλάψει με τιμές)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καημό το έχω μια φορά να ανοίξει θέμα και να μην ζητάει φθηνό, καινούριο, να μην καίει, να μην χαλάει, να αντέξει μισό αιώνα και να κάνει 8 δεύτερα 100-200.

Ή κάπου θα μπει νερό στο κρασί ή το χέρι στην τσέπη. 

Επίσης αφού λες ότι δεν γνωρίζεις, μην ξεκινάς την κουβέντα με καφενειακές ατάκες τύπου μάπα τα όπελ γιατί θα γίνει σουμπούτεο το θέμα χωρίς λόγο. 

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

νομιζω οτι απλα δεν θελετε να ασχοληθειτε. Θελετε να σας πουνε πηγαινε παρε αυτο και τερμα

Θα κανει μια τετοια μεγαλη δαπανη που θα εχει τρομερο αντικτυπο στην οικονομικη της καθημερινοτητα (χαμηλομισθη γαρ) και δεν θα παρει μια μερα αδεια να γυρισει σε 3-4 αντιπροσωπειες ωστε να σχηματισει γνωμη? 

 

Απο οτι καταλαβα ειστε σε επαρχια. Σε ενα πρωινο στην πολη, εχει κλεισει το θεμα. Ειδικα αν κανει μια μικρη προεργασια μεσω ιντερνετ, για ονομα δλδ, ενα απλο γκουγκλαρισμα "νεα μοντελα αποσυρση", ενα τηλεφωνο, θα εστιασει σε 4-5 που την ενδιαφερουν και αυτα θα δει. Δεν χρειαζεται να γυρισει ολη την αγορα

τωρα περι μαπας η οχι μαπας, αφου οπως λες δεν ξερεις, ειναι ιστοριες για αγριους. Σε καθε επιλογη μαρκας, θα εμφανιστει καποιος που θα πει μαπα

 

 

Επεξ/σία από tutuyo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, korakios είπε

ούτε καν , μόνο μάντρα ή ας βρει αντιπροσωπία να φέρουν απο έξω (αλλά η αγορά να γίνει απο εκεί για τα 2 χρόνια εγγύησης, δλδ μην κάνουν το μεσάζοντα)

 

2 ώρες πριν, Dr_Pepper είπε

και πρέπει να πάρει καινούργιο αμάξι (γιατί δεν το έχει με επισκευές κτλ και φοβάται μην βγάλει ζημιά το μεταχειρισμένο ή/και την πιάσουν κότσο στην μάντρα ) .

Έγραψα ότι δεν θέλει μεταχειρισμένο και για ποιο λόγο. 

 

6 λεπτά πριν, korakios είπε

κάνει ~5000χλμ/έτος με το ζόρι και θέλει και καινούριο και οικονομικό σε κατανάλωση 😂

15κ το πήγαινε όχι και το έλα δικό μου σφάλμα αλλά δεν περίμενα ειρωνείες για να είμαι ακριβοδικαιος σε αυτά που λέω... επίσης και 15κ να ήταν βγαίνει 6.480χλμ το έτος αν θέλεις να είσαι ακριβοδικαιος, και  φυσικά ανέφερα ότι κάνει και βόλτες κτλ οπότε δεν είναι μόνο το δρομολόγιο για την δουλειά (που επαναλαμβάνω βγαίνει 12.960χλμ μιας και είναι το πήγαινε μόνο 15κ και μιλάμε τα μισά είναι σε κίνηση και ανηφόρες κατηφόρες και σταματά ξεκίνα.) 

 

Όσο για το αμάξι που προτείνεις θα ήθελα λίγο να μου εξηγήσεις την λογική γιατί κάνει  20 χιλιάρικα είναι βάρκα άρα κακο για μέσα στην πόλη και είναι LPG που θα το γεμίζει σε μικρή επαρχιακή πόλη είναι παντού διαθέσιμο ; (Δεν ξέρω )

Ασε που έχουν κάμποσα μειονεκτήματα αποτι βλέπω...

Πχ επιπλέον φθορές στον κινητήρα  αποτι διαβάζω και γενικά έχω ακουστά που είναι ένα από τα βασικά που θέλουμε να αποφύγουμε (θέλουμε σκυλί κινητήρα που με σωστή συντήρηση να μην βγάζει προβλήματα) 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ με όσα ζητάς θα είχα μάτια μόνο για το υβριδικό Suzuki swift.

Το καλύτερο θα ήταν ένα πετρελαιοκίνητο βέβαια αλλά νομίζω θα ανέβεις σε λεφτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, tutuyo είπε

νομιζω οτι απλα δεν θελετε να ασχοληθειτε. Θελετε να σας πουνε πηγαινε παρε αυτο και τερμα

Νομίζω θέλω να ακούσω απόψεις από άτομα που ξέρουν όπως όταν ζητάς γνώμη για PC build και σου λένε ...

Στο μπλαμπλα όμως πιο πιθανό είναι να ξοδέψεις 100 μηνύματα φάση κολοκυθιά "και γιατι να είναι έτσι και να μην είναι αλλιώς;" και να απαντάς σε ειρωνείες κτλ ...

 

Κατάλαβα χτύπησα σε λάθος πόρτα συγγνώμη για την ενόχληση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...