Προς το περιεχόμενο

Θέση στάθμευσης πυλωτη


Pitpap13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ προσωπικά όποιο μηχανάκι με εμπόδιζε θα το μετακινούσα και ας το έριχνα.

Να δείτε πότε θα σταματήσουν να τα βάζουν σε αυτό σημείο.

Και αν σου πουν τίποτα καλέστε την αστυνομία και πες οτι το έριξες στην προσπάθεια σου να ανοιξεις την πόρτα ή να παρκάρεις.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους...

Δεν ποστάρω συνήθως,αλλά έπεσα πάνω στο θέμα και επειδή είναι "φωτογραφία" αυτού που συμβαίνει στην πολυκατοικία της οποίας τυγχάνω ιδιοκτήτης διαμερίσματος με οριοθετημένη βάσει οριζόντιας σύστασης θέση στάθμευσης (ως παρακολούθημα, κλπ,κλπ,κλπ λοιπά δικανικά...) θα αναφέρω (ΔΕΝ ΥΙΟΘΕΤΩ ως πανάκεια διότι δεν ειμαι δικηγόρος,ΔΕΝ γνωρίζω εάν και εφόσον υπάρχουν διαφορετικές απόψεις δικηγόρων όσον αφορά εμπειρία-ποιότητα- επαγγ. κίνητρα) , θα ΑΝΑΦΕΡΩ ξαναλέω τί ειπωθηκε σε εμένα από δικηγόρο σε ερώτηση (ΚΑΙ ΑΦΟΥ του έδωσα να μελετήσει όπως ήθελε τον κανονισμό - οριζόντια σύσταση):

1) Ξεκινάμε με το βασικό,οπουδήποτε τύπου αυτοδικία θα έχει το ακριβώς αντίθετο και αρνητικό  (συνήθως) αποτέλεσμα...

2) Εφόσον η οριζόντια συσταση-κανονισμός (επίσημο συμβολαιογραφικό έγγραφο με λίγα λόγια) ορίζουν εντός τους το ποια θέση (αναφέροντας αναλυτικά τα όρια της σε κάθε πλευρά) αντιστοιχεί σε ποιο διαμέρισμα, ειναι δεδομένο οτί κοινόχρηστοι χώροι ΔΕΝ ΔΥΝΑΝΤΑΙ να χρησιμοποιηθουν για παρκινγκ διτρόχων,πατινιών,ποδηλάτων ή ότι άλλο...Βασικά στους κοινόχρηστους χώρους απαγορεύεται η οποιυδήποτε τύπου κατάληψη,αλλά ας μείνουμε στα του πάρκινγκ....

3) Τροχαία δεν έχει ΚΑΜΙΑ δικαιοδοσία σε πιλωτές (είναι ιδιωτικοί χώροι)...ΔΕΝ ΘΑ ΕΡΘΟΥΝ ΚΑΝ σε περίπτωση κλήσης, εκτός αν μπλοκάρεται από όχημα ΣΤΑΘΜΕΥΜΕΝΟ σε ΔΗΜΟΣΙΟ δρόμο (εκτός πιλωτης δηλαδή) η είσοδος-έξοδος του παρκινγκ... Η αστυνομία εάν κληθεί θα παραπέμψει σε ή θα ασχοληθεί εάν υφίσταται με μία από τις επιλογές της επόμενης παραγράφου...

4) Σε περίπτωση που αποτύχει η οιουδήποτε είδους προσπάθεια συνεννόησης (εντός συνέλευσης ή εκτός), η σειρά πιθανών κινήσεων είναι εξώδικο - ασφαλιστικά - αγωγή (παίζει στα δυο τελευταία να χρειάζεται ένα εκ των δύο,θα σας γελάσω και δεν το θέλω,μιλώ εκ μνήμης)...Με τα αντίστοιχα έξοδα φυσικά...

5) Σε ερωτησή μου προς τον ασφαλιστή του οχήματος, τί συμβαίνει σε περίπτωση που όχημα καταλαμβάνον παράνομα κοινόχρηστο, έρθει σε επαφή με το δικό μου ορθά σταθμευμένο εντός θέσης (και προφανώς υπάρχουν αποδείξεις οτί συνέβη αυτό) - με λίγα λόγια , ποιος πληρώνει ποιον , τον είδα προβληματισμένο...Αναφέρω αυτό διότι σε παλαιότερη συζήτηση με γνωστούς, ορισμένοι ισχυρίζονταν πως ότι ατύχημα και να συμβεί ευθύνεται ο καταληψίας...Δεν είναι πάντα έτσι και δεν βγάινει εύκολα άκρη...

Αυτά τα λίγα από εμένα,συγγνώμη για το σεντόνι, και προφανώς συγγνώμη για τυχόν λάθη, ότι μου μετέφεραν σας λέω...

Καλή συνέχεια...

Επεξ/σία από cchristopoulos6380
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως μόνο σε αυτή τη χώρα συμβαίνουν αυτά πραγματικά (βάζω και τον εαυτό μου μέσα) ! Ο καθένας κάνει ότι γουστάρει είτε αυτό είναι σπίτι είτε πολυκατοικία είτε δημόσια υπηρεσία κτλπ και δεν βρίσκεις ποτε το δίκιο σου! Μετά αναρωτιούνται γιατί αυξάνονται τα ποσοστά αυτοδικίας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφού υπάρχει θέμα για πυλωτή να ρωτήσω και εγω κατι που μου εχει κάνει εντύπωση , φίλη μου  αγόρασε διαμέρισμα (αγόρασε ΟΧΙ ενοικίασε) σε πολυκατοικία στην νέα σμύρνη ,στην περιοχή εκείνη υπάρχει σοβαρότατο θέμα με parking (οπως σε ολη την αθήνα δηλ.) της πρότεινε μια κυρία που εχει και αυτη ιδιόκτητο διαμέρισμα στην ιδια οικοδομή να της ενοικιάσει για 100 ευρώ τον μήνα θέση (ανοιχτή ) στην πυλωτή  που ανήκει σε αυτήν οπως της ειπε ???????? η φίλη μου αναγκαστικά δέχτηκε ,η ερώτηση τώρα ,αυτο ειναι νόμιμο ? η απλώς βρήκε ευκαιρία να της παίρνει πιάνοντάς την κορόιδο  100 ευρώ τον μήνα η παλιά ιδιοκτήτρια (η οποία δεν εχει αυτοκίνητο η μηχανάκι  ) υπάρχει κάποιος σχετικός νόμος ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, kostis444t είπε

αφού υπάρχει θέμα για πυλωτή να ρωτήσω και εγω κατι που μου εχει κάνει εντύπωση , φίλη μου  αγόρασε διαμέρισμα (αγόρασε ΟΧΙ ενοικίασε) σε πολυκατοικία στην νέα σμύρνη ,στην περιοχή εκείνη υπάρχει σοβαρότατο θέμα με parking (οπως σε ολη την αθήνα δηλ.) της πρότεινε μια κυρία που εχει και αυτη ιδιόκτητο διαμέρισμα στην ιδια οικοδομή να της ενοικιάσει για 100 ευρώ τον μήνα θέση (ανοιχτή ) στην πυλωτή  που ανήκει σε αυτήν οπως της ειπε ???????? η φίλη μου αναγκαστικά δέχτηκε ,η ερώτηση τώρα ,αυτο ειναι νόμιμο ? η απλώς βρήκε ευκαιρία να της παίρνει πιάνοντάς την κορόιδο  100 ευρώ τον μήνα η παλιά ιδιοκτήτρια (η οποία δεν εχει αυτοκίνητο η μηχανάκι  ) υπάρχει κάποιος σχετικός νόμος ?

Της το νοικίαζει με χαρτιά-συμβόλαια κτλ κτλ ή μονο με τα λόγια ? Το εαν της ανηκεί το πάρκινγ μπορείς να το βρείς απο το συμβόλαιο ιδιοκτησίας του σπιτιού (πράγμα δύσκολο εαν ολα ειναι με τα λόγια). Απλώς εαν όσα ειναι τα διαμερίσματα , είναι και οι θέσεις στην πυλωτή τότε η φίλη σου ας το ψάξει. Ας κοιτάξει και τα δικά της συμβόλαια αγοράς εαν προβλέπεται θεση παρκινγ δικιά της.....

  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 minutes ago, kostis444t said:

αφού υπάρχει θέμα για πυλωτή να ρωτήσω και εγω κατι που μου εχει κάνει εντύπωση , φίλη μου  αγόρασε διαμέρισμα (αγόρασε ΟΧΙ ενοικίασε) σε πολυκατοικία στην νέα σμύρνη ,στην περιοχή εκείνη υπάρχει σοβαρότατο θέμα με parking (οπως σε ολη την αθήνα δηλ.) της πρότεινε μια κυρία που εχει και αυτη ιδιόκτητο διαμέρισμα στην ιδια οικοδομή να της ενοικιάσει για 100 ευρώ τον μήνα θέση (ανοιχτή ) στην πυλωτή  που ανήκει σε αυτήν οπως της ειπε ???????? η φίλη μου αναγκαστικά δέχτηκε ,η ερώτηση τώρα ,αυτο ειναι νόμιμο ? η απλώς βρήκε ευκαιρία να της παίρνει πιάνοντάς την κορόιδο  100 ευρώ τον μήνα η παλιά ιδιοκτήτρια (η οποία δεν εχει αυτοκίνητο η μηχανάκι  ) υπάρχει κάποιος σχετικός νόμος ?

Δείξε μας το ιδιωτικό συμφωνητικό μίσθωσης (αν υπάρχει), τη δήλωση μίσθωσης στο taxis (επίσης αν υπάρχει), και τους τίτλους ιδιοκτησίας της θέσης στάθμευσης (επίσης αν υπάρχουν), και εμείς θα σου πούμε με τη σειρά μας αν είναι νόμιμη η μίσθωση.

Πάντως και να μην είναι νόμιμη η μίσθωση όπως υποψιάζομαι (μια και λες για πυλωτή), δεν βλέπω πως μπορεί να την έπιασε κορόιδο τη φίλη σου, εκτός βέβαια και εάν η κυρία αυτή δεν έχει κανένα δικαίωμα στη συγκεκριμένη θέση στάθμευσης που της νοίκιασε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, kostis444t είπε

αφού υπάρχει θέμα για πυλωτή να ρωτήσω και εγω κατι που μου εχει κάνει εντύπωση , φίλη μου  αγόρασε διαμέρισμα (αγόρασε ΟΧΙ ενοικίασε) σε πολυκατοικία στην νέα σμύρνη ,στην περιοχή εκείνη υπάρχει σοβαρότατο θέμα με parking (οπως σε ολη την αθήνα δηλ.) της πρότεινε μια κυρία που εχει και αυτη ιδιόκτητο διαμέρισμα στην ιδια οικοδομή να της ενοικιάσει για 100 ευρώ τον μήνα θέση (ανοιχτή ) στην πυλωτή  που ανήκει σε αυτήν οπως της ειπε ???????? η φίλη μου αναγκαστικά δέχτηκε ,η ερώτηση τώρα ,αυτο ειναι νόμιμο ? η απλώς βρήκε ευκαιρία να της παίρνει πιάνοντάς την κορόιδο  100 ευρώ τον μήνα η παλιά ιδιοκτήτρια (η οποία δεν εχει αυτοκίνητο η μηχανάκι  ) υπάρχει κάποιος σχετικός νόμος ?

Νόμιμα δεν γίνεται. Τα συμβόλαια γράφουν ότι πάει παρέα με τον κάτοικο του διαμερίσματος που έχεις ως παρακολουθημα. 

Απο κει και πέραγια μένα, μικρό το κακό.Τι να παρκάρει ο Α2, τι ο Α3. Αλλάζει κάτι στη ζωή μου? Οχι. Ούτε θα μπω στη διαδικασία να δικαιολογήσω / απαξιώσω τα 100€ μαύρα. 

Επεξ/σία από sphinxgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Το θέμα έχει κλειδωθεί
Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...