Προς το περιεχόμενο

Canon pixma MX925 Error code B200


gogkroj

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα σας ,

εχω τον εν λογω εκτυπωτη και ξαφνικα μου εβγαλε στην οθονη error code B200.Αναζητωντας στο youtube βρηκα μια λυση κανοντας καποια βηματα με το καπακι των μελανιων.Επισης εκανα και reset τον εκτυπωτη με τον συνδιασμο πατωντας το κουμπι ενεργοποιησης και πεντε φορες της ακυρωσης εκτυπωσης.Το error φευγει αλλα μολις πας να εκτυπωσεις εμφανιζεται ξανα.Εβαλα και γνησια καινουρια κεφαλη αλλα στην γνησια εκτυπωνε μονο μαυρα και ευχρομα σπανια σαν να μην ειχε μελανια.Δεν θελω να τον αλλαξω προτιμω να τον φτιαξω μιας και κανει τα παντα ολα και αναλογος εκτυπωτης ξεφευγει σε τιμη απο οτι βλεπω στο σκρουτζ.

Επεξ/σία από gogkroj
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Έγινε αλλαγή τίτλου σε Canon pixma MX925 Error code B200
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, gogkroj said:

Εβαλα και γνησια καινουρια κεφαλη αλλα στην γνησια εκτυπωνε μονο μαυρα και ευχρομα σπανια σαν να μην ειχε μελανια.

Καλησπέρα,

Οταν λές καινούρια εννοείς σφραγισμένη με μηδέν εκτυπώσεις?

H παλιά κεφαλή μόνο έβγαζε το b200?

Τα μελάνια είναι original?

Επεξ/σία από gatos74
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κεφαλη ηταν καινουρια canon σφραγισμενη.Η παλια και μια μεταχειρισμενη που εβαλα τώρα βγαζει b200.Να συμπληρωσω οτι στην παλια εβγαζα το b200 με τα βηματα που αναφερα και λειτουργούσε κανονικα.Τα μελλανια ειναι συμβατα και εχω δοκιμασει και διαφορετικης εταιρίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μιας και δεν θυμαμαι εαν εχω κανει update firmware και ο εκτυπωτης γραφει ότι εχω την τελευταία εκδοση εαν κανω απεγκατασταση ολους τους drivers και τους περασω ξανα απο το cd που ειχε στο κουτι θα αλλαξει κατι? Πχ το firmware? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι canon είναι προγραμματισμένοι να πεθάνουν από πλακέτα.

Όταν καίγεται η πλακέτα κατάστρέφεται και η κεφαλή. 

Τσάμπα βασανίζεται και χαλάς λ7.

Κανονικά η E.E. πρέπει να ρίξει στην canon ένα βαρύ πρόστιμο.

Κατά τα λοιπά οι εκτυπωτές της είναι άψογοι .

Αν μπορείς να βρεις ολόιδια πλακέτα και κεφάλη και τις βάλεις μαζί θα δουλέψει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Β200 είναι η κεφαλή. Αν την αλλάξεις με νέα γνήσια λογικά θα σου δουλέψει. Αν όχι είναι η πλακέτα και άρα αλλάζεις όλο το μηχάνημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 4/4/2024 στις 11:44 ΜΜ, doll είπε

Β200 είναι η κεφαλή. Αν την αλλάξεις με νέα γνήσια λογικά θα σου δουλέψει. Αν όχι είναι η πλακέτα και άρα αλλάζεις όλο το μηχάνημα.

εχω αλλαξει κεφαλη και μια εβγαζε εγχρωμα μια οχι και στο τελος μονο μαυρο εκτυπωνε.Εβαλα και μεταχειρισμένη κεφαλη η οποια εβγαζε παλι μαυρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/2/2024 στις 4:45 ΜΜ, stelrp είπε

Οι canon είναι προγραμματισμένοι να πεθάνουν από πλακέτα.

Όταν καίγεται η πλακέτα κατάστρέφεται και η κεφαλή. 

Τσάμπα βασανίζεται και χαλάς λ7.

Κανονικά η E.E. πρέπει να ρίξει στην canon ένα βαρύ πρόστιμο.

Κατά τα λοιπά οι εκτυπωτές της είναι άψογοι .

Αν μπορείς να βρεις ολόιδια πλακέτα και κεφάλη και τις βάλεις μαζί θα δουλέψει 

Έχεις απόλυτο δίκιο. Μετά από τρεις εκτυπωτές και οι τρεις από πλακέτα σε συγκεκριμένο χρόνο, πότε ξανά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ δεν ξαναγυρνάω σε Canon.Είχα έναν pixman ip7250 , του είχα πάρει ένα refilling kit από Αγγλία και είχα γλυτώσει του κόσμου τα λεφτά σε μελάνια αλλά καθόμουν και έκανα refilling και παιδευόμουν με τις σύριγγες.Τον ξέχασα κανα 2-3 εβδομάδες σε αχρηστία , ξεράθηκαν τα μελάνια και πάπαλα.Είπα να αλλάξω μάρκα και πήρα έναν Epson inktank και ήδη τον έχω 4+ χρόνια , έχω τυπώσει κάπου 3Κ σελίδες και ακόμα έχω πάνω τα μαμίσια μελάνια (2 μπουκαλάκια μαύρο , και από ένα στα άλλα 3 χρώματα).Για να μην την ξαναπατήσω έχω βάλει υπενθύμηση στο κινητό κάθε μια εβδομάδα και τυπώνω μια CMYK demo page να δουλεύουν και τα υπόλοιπα χρώματα μιας και η βασική χρήση που του κάνω είναι σχεδόν αποκλειστικά μαύρο.Σκεφτόμουν για laser μονόχρωμο πριν πάρω τον espon αλλά για κάποιο λόγο έκανα πίσω.

Επεξ/σία από tarantules
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, tarantules είπε

Εγώ δεν ξαναγυρνάω σε Canon.Είχα έναν pixman ip7250 , του είχα πάρει ένα refilling kit από Αγγλία και είχα γλυτώσει του κόσμου τα λεφτά σε μελάνια αλλά καθόμουν και έκανα refilling και παιδευόμουν με τις σύριγγες.Τον ξέχασα κανα 2-3 εβδομάδες σε αχρηστία , ξεράθηκαν τα μελάνια και πάπαλα.Είπα να αλλάξω μάρκα και πήρα έναν Epson inktank και ήδη τον έχω 4+ χρόνια , έχω τυπώσει κάπου 3Κ σελίδες και ακόμα έχω πάνω τα μαμίσια μελάνια (2 μπουκαλάκια μαύρο , και από ένα στα άλλα 3 χρώματα).Για να μην την ξαναπατήσω έχω βάλει υπενθύμηση στο κινητό κάθε μια εβδομάδα και τυπώνω μια CMYK demo page να δουλεύουν και τα υπόλοιπα χρώματα μιας και η βασική χρήση που του κάνω είναι σχεδόν αποκλειστικά μαύρο.Σκεφτόμουν για laser μονόχρωμο πριν πάρω τον espon αλλά για κάποιο λόγο έκανα πίσω.

Δεν πάει όμως ακριβώς έτσι η σύγκριση, επειδή και canon με ink tank να έπαιρνες, θα είχες παρόμοια εμπειρία με τον epson ink tank.
Άλλο το τι θα συμβεί σε έναν εκτυπωτή με χρήση πατεντών και refill με σύριγγες (στο σπίτι μάλιστα και όχι εξειδικευμένα) και άλλο σε κανονική χρήση λειτουργίας.

Επίσης (και μιλώ σαν τεχνικός εκτυπωτών τώρα) οι canon με μελανοδοχεία βγάζουν 99% πρόβλημα σε πλακέτα όταν χρησιμοποιούνται συμβατά μελάνια. Με γνήσια δεν βγάζουν τίποτα. Άλλο το αν δεν συμφέρει τέτοια χρήση σε οικονομικό επίπεδο. Αν λειτουργήσουν με τις προδιαγραφές για τις οποίες φτιάχτηκαν, σπάνια βγάζουν πρόβλημα.

Τώρα, αν αφήσουμε στην άκρη τους ink tank (που οι τρεις μεγάλες εταιρίες Epson/Canon/HP το έχουν εξελίξει καλά το θέμα έχοντας περιορίσει τα προβλήματα) και επικεντρωθούμε σε θέματα εκτυπωτών με μελανοδοχεία και μόνο, εκεί όντως η Canon έρχεται πρώτη σε συχνότητα βλαβών όταν χρησιμοποιούνται συμβατά ή αναγεμισμένα μελάνια. Σε ink tank όμως όχι.

Δουλεύω ink tank την τελευταία πενταετία για προσωπική χρήση με εκτυπωτές και των τριών μεγάλων εταιριών. Κάθε μια έχει τα θεματάκια της, αλλά βλάβη δεν είχα σε κανέναν. Ούτε και ξεραίνονται τελικά τόσο εύκολα τα μελάνια σε ink tank όσο σε απλούς με δοχεία. Καθαρά για τεχνικούς λόγους κλειστού συστήματος.
Για χρήση γραφείου προτείνω ink tank της Epson
και για χρήση φωτογραφιών ink tank της Canon.

 

Και για να απαντήσω και στον αρχικό νηματοθέτη

Στις 14/2/2024 στις 3:39 ΜΜ, gogkroj είπε

Καλησπερα σας ,

εχω τον εν λογω εκτυπωτη και ξαφνικα μου εβγαλε στην οθονη error code B200.Αναζητωντας στο youtube βρηκα μια λυση κανοντας καποια βηματα με το καπακι των μελανιων.Επισης εκανα και reset τον εκτυπωτη με τον συνδιασμο πατωντας το κουμπι ενεργοποιησης και πεντε φορες της ακυρωσης εκτυπωσης.Το error φευγει αλλα μολις πας να εκτυπωσεις εμφανιζεται ξανα.Εβαλα και γνησια καινουρια κεφαλη αλλα στην γνησια εκτυπωνε μονο μαυρα και ευχρομα σπανια σαν να μην ειχε μελανια.Δεν θελω να τον αλλαξω προτιμω να τον φτιαξω μιας και κανει τα παντα ολα και αναλογος εκτυπωτης ξεφευγει σε τιμη απο οτι βλεπω στο σκρουτζ.

 

Στις 16/4/2024 στις 7:15 ΜΜ, gogkroj είπε

εγω τον δουλευω σα σκανερ 😂

Καλός εκτυπωτής την εποχή του, αλλά πλέον αρκετά παλιός για να ασχοληθείς. 
Αν σε βολεύει σαν σκάνερ και λειτουργεί αυτόνομα χωρίς να χρειάζεται να δουλεύουν και τα μελάνια (δεν θυμάμαι αν το κάνει), τότε συνέχισε τον έτσι.
Μην ρίξεις ούτε ένα ευρώ πάνω για επισκευή. Δεν αξίζει, και είναι θέμα χρόνου να ξαναβγάλει το πρόβλημα ακόμη και αν αλλάξεις κεφαλή.
Θα ρίχνεις λεφτά σε τρύπιο κουβά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, highpriest said:

Δεν πάει όμως ακριβώς έτσι η σύγκριση, επειδή και canon με ink tank να έπαιρνες, θα είχες παρόμοια εμπειρία με τον epson ink tank.
Άλλο το τι θα συμβεί σε έναν εκτυπωτή με χρήση πατεντών και refill με σύριγγες (στο σπίτι μάλιστα και όχι εξειδικευμένα) και άλλο σε κανονική χρήση λειτουργίας.

Επίσης (και μιλώ σαν τεχνικός εκτυπωτών τώρα) οι canon με μελανοδοχεία βγάζουν 99% πρόβλημα σε πλακέτα όταν χρησιμοποιούνται συμβατά μελάνια. Με γνήσια δεν βγάζουν τίποτα. Άλλο το αν δεν συμφέρει τέτοια χρήση σε οικονομικό επίπεδο. Αν λειτουργήσουν με τις προδιαγραφές για τις οποίες φτιάχτηκαν, σπάνια βγάζουν πρόβλημα.
 

Πάντως εμένα στα 5 χρόνια που τον δούλευα τον canon με refillable cartriges δεν μου παρουσίασε κανένα πρόβλημα με πλακέτα.Και το κόστος εαν έπαιρνα ισόποση ποσότητα μελανιών έβγαινε πάνω από 1.500 ευρώ αν θυμάμαι καλά.Το κιτ είχε 5 χρώματα των 200ml για κάθε χρώμα και μου κόστισε κάπου στα 65€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...