Προς το περιεχόμενο

Βαθμός πτυχίο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα Ινσομνια , εχω διαβάσει σχεδόν  τα πάντα στο Ινσομνια Επί του θέματος αλλα δεν είναι ικανοποιημένος , εχω ακόμα μια εξεταστική την καλοκαιρινή + πτυχιακή αυτή την στιγμή βρίσκομαι 50% 2:2 (μάλλον δεν είναι 100% σίγουρο) θέλω να το πάω 2:1 60% δλδ περίπου 7 , αλλά εχω κατά αγχωθεί καθώς αυτή την εξεταστική τα σκατωσα , με έχει πιάσει τρελό άγχος καθώς εχω ακούσει τις απόψεις και από τις δυο πλευρές , όταν ρώτησα έναν αριστούχο με είπε μετράει ο βαθμός πτυχίου , όταν ρώτησα έναν με 5-6 είπε δεν μετράει , φαντάζομαι η αλήθεια είναι κάπου στη μέση , εμένα το άγχος μου είναι ότι δεν θα βρω δουλειά με 2:2 καθώς και θα εχω ( νομίζω πάντα) πρόβλημα με το μέλλον σε περίπτωση που εγώ θελήσω γι διδακτορικό . Οι βαθμοί είναι λίγο σκατα καθώς δουλεύω κανονικά ( δεν θέλω να το Χρησιμοποιώ ως δικαιολογία ) αλλά πολλές φορές βαριέμαι . Η σχολή είναι  biomedical science.

 

τι μου Συμβουλεύετε να κάνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όπως σωστά έχεις καταλάβει, δεν υπάρχει μια απάντηση. Σίγουρα μετράει, δηλαδή αν δε μετράει τι είναι, διακοσμητικός; Αλλά σίγουρα δε καταστράφηκε και η ζωή σου ούτε το όνειρό σου για PhD, αυτό έλειπε.Το θέμα είναι ότι δεν αλλάζει, άρα πρέπει να τον αποδεχτείς και να συνεχίσεις. Υπάρχουν άτομα που έκαναν μεταπτυχιακό, το εκμεταλλεύτηκαν πλήρως τελειώνοντας το με καλό βαθμό, καλή διπλωματική και με καθηγητή που έχει διασυνδέσεις και τους άνοιξαν πόρτες. Όταν θα προσθέτεις προσόντα και θα μεγαλώνεις, θα μειώνεται και η σημασία για το τι βαθμό έβγαλες 10 χρόνια πριν. Συνεπώς, μη φρικάρεις, αποδέξου τον τελικό βαθμό που θα βγάλεις και χτίσε πάνω σε αυτόν.

Σε ποιο πανεπιστήμιο είσαι; 

Επεξ/σία από yanis13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φανταζομαι σπουδαζεις αγγλια (uel) γιατι ετσι λεγεται και το πανεπιστημιο Λουξεμβουργο. Απαντηση στο ερωτημα σου:

αυτα ειναι στερεοτυπα που εχουν στην Αγγλια: εκει θα δυσκολευτεις για μεταπτυχιακο μιας και ειναι τυπικοι στο βαθμο πτυχιο. Αν ομως στραφεις σε αλλη χωρα δεν εχεις θεμα.

 

Αν θες να συνεχισεις Αγγλια θα πρεπει αν κολησεις στο 2:2 να ενισχυσεις το βιογραφικο σου ειτε με τυχον καλους βαθμους σε σχετικα με αυτο μαθηματα ειτε με βοηθητικα (ξενες γλωσσες εργασια ακομα και ασχετη, καλες συστατικες ισως αρκετες και οχι μονο 1-2 κτλ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο εργασιακό κομμάτι όμως δεν θα εχω πρόβλημα ; 

1 λεπτό πριν, chrismilo91 είπε

Στο εργασιακό κομμάτι όμως δεν θα εχω πρόβλημα ; 

Δεν μπορείς δλδ το κομμάτι της δουλειάς να το βάλεις σαν «δικαιολογία» να πεις ότι είχα χαμηλούς βαθμούς καθώς δούλευα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, chrismilo91 είπε

Στο εργασιακό κομμάτι όμως δεν θα εχω πρόβλημα ; 

Δεν μπορείς δλδ το κομμάτι της δουλειάς να το βάλεις σαν «δικαιολογία» να πεις ότι είχα χαμηλούς βαθμούς καθώς δούλευα 

Συγνώμη αν είμαι σκληρός αλλά αν το πως γράφεις είναι δείγμα του πως μιλάς τότε ίσως έχεις προβλήματα και με τα δύο. 

Ο βαθμός μετράει προφανώς για αιτήσεις σε μαστερ και διδακτορικό. Σαφώς και πρέπει να αναφέρεις στις αιτήσεις σου ότι δούλευες παράλληλα με τις σπουδές. Δεν θα ανέφερα συγκεκριμένα ότι αυτό επηρέασε τους βαθμούς μου, είναι συμφραζόμενο. Μπορείς να προσπαθήσεις να πας στο καλύτερο μαστερ που μπορείς να πας και αν διαπρέψεις εκεί να συνεχίσεις για διδακτορικό. Άν έχεις καλή ιδέα και έχεις δείξει πρόθεση ο βαθμός προπτυχιακού θα μετράει λιγότερο, αλλά θα έχει ήδη το αντίκτυπό του δεδομένου ότι θα έχεις μπει σε 'χειρότερο'  μαστερ. Αν και τις περισσότερες φορές είναι καλύτερο για αιτήσεις διδακτορικού να ερθεις αριστούχος και με καθηγητή που σε προμοτάρει από ένα κατώτερο μαστερ απ' ότι μέτριος από ένα ανώτερο. Βέβαια το διδακτορικό είναι κάτι που πραγματικά πολλοί νομίζουν ότι θέλουν να κάνουν χωρίς να έχουν σκεφτεί τι ακριβώς σημαίνει. Αν δεν έχεις τρέλα να θες να κάνεις έρευνα κλπ, μείνε μακρυά. Αν μετά το μαστερ/εργασία σου δεν είσαι σίγουρος αν θέλεις να κάνεις διδακτορικό ή όχι, τότε η απάντηση είναι όχι.

Για δουλειές περισσότερο μετράει το τι σπούδασες και που παρά ο βαθμός, εκτός αν ψάχνεις στα μεγαλύτερα ονόματα. Κι εκεί δε νομίζω η διαφορά να είναι ιδιαίτερη από 2:2 σε 2:1, αλλά πχ από 2:2 σε αριστούχο. Και όπως ανέφεραν, όσο συμπληρώνεις χρόνια εργασία τόσο λιγότερο μετράει το προπτυχιακό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Babis_allos είπε

Συγνώμη αν είμαι σκληρός αλλά αν το πως γράφεις είναι δείγμα του πως μιλάς τότε ίσως έχεις προβλήματα και με τα δύο. 

Ο βαθμός μετράει προφανώς για αιτήσεις σε μαστερ και διδακτορικό. Σαφώς και πρέπει να αναφέρεις στις αιτήσεις σου ότι δούλευες παράλληλα με τις σπουδές. Δεν θα ανέφερα συγκεκριμένα ότι αυτό επηρέασε τους βαθμούς μου, είναι συμφραζόμενο. Μπορείς να προσπαθήσεις να πας στο καλύτερο μαστερ που μπορείς να πας και αν διαπρέψεις εκεί να συνεχίσεις για διδακτορικό. Άν έχεις καλή ιδέα και έχεις δείξει πρόθεση ο βαθμός προπτυχιακού θα μετράει λιγότερο, αλλά θα έχει ήδη το αντίκτυπό του δεδομένου ότι θα έχεις μπει σε 'χειρότερο'  μαστερ. Αν και τις περισσότερες φορές είναι καλύτερο για αιτήσεις διδακτορικού να ερθεις αριστούχος και με καθηγητή που σε προμοτάρει από ένα κατώτερο μαστερ απ' ότι μέτριος από ένα ανώτερο. Βέβαια το διδακτορικό είναι κάτι που πραγματικά πολλοί νομίζουν ότι θέλουν να κάνουν χωρίς να έχουν σκεφτεί τι ακριβώς σημαίνει. Αν δεν έχεις τρέλα να θες να κάνεις έρευνα κλπ, μείνε μακρυά. Αν μετά το μαστερ/εργασία σου δεν είσαι σίγουρος αν θέλεις να κάνεις διδακτορικό ή όχι, τότε η απάντηση είναι όχι.

Για δουλειές περισσότερο μετράει το τι σπούδασες και που παρά ο βαθμός, εκτός αν ψάχνεις στα μεγαλύτερα ονόματα. Κι εκεί δε νομίζω η διαφορά να είναι ιδιαίτερη από 2:2 σε 2:1, αλλά πχ από 2:2 σε αριστούχο. Και όπως ανέφεραν, όσο συμπληρώνεις χρόνια εργασία τόσο λιγότερο μετράει το προπτυχιακό. 

Καλησπέρα Μπαμπη , αρχικά να σε ευχαριστήσω παρά πολύ , αυτά που έγραψες  μου έδωσαν μια ανάσα , στο κομμάτι παραγωγής  γραπτού λογου  δεν θα το πάρω ως προσβολή ✌️ απλά είμαι τόσο στρεσαρισμενος που τα εχω χάσει λίγο , αισθάνομαι καράβι χωρίς πανιά αυτή την περίοδο . Τέλος πάντων σε ευχαριστώ ξανα καθως έδωσες λίγο χρόνο από την ζωή σου στο πρόβλημα μου 🫶✌️ και το εκτιμάω φίλε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν αγαπητέ μου.

Την αγορά εργασίας, δεν την ενδιαφέρει ουτε τι βαθμό έχεις (πιθανον ουτε τι έχεις σπουδάσει σε κάποιες περιπτωσεις)

Βαθμοι, τιτλοι σπουδων κτλ, αφορουν μονο το δημοσιο ή τιποτε ξεπερασμένους εργοδότες του 1821. 

Τον εργοδότη τον ενδιαφέρει τι μπορεις να προσφέρεις. Χιλιάδες έχουν τελειωσει πχ ένα ΤΕΙ τάδε ειδικότητας και εργάζονται σε άλλη.

O Scrum master στη δουλειά μου, έχει πρωτο πτυχίο τεί ηλεκτρολογίας Πατρών, που το έβγαλε με τα 1000 ζόρια και βαθμό 5,5. Ομως έχει και άλλες 10 πιστοποιήσεις και η δουλειά του δέρνει. Δεν έχει καν μεταπτυχιακό, βέβαια οι πιστοποιήσεις του ειναι ανωτερες απο μεταπτυχιακά για εργοδότες που γνωριζουν. Ασφαλως αναφέρομαι σε πολυεθνική.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, pontez2 είπε

Λοιπόν αγαπητέ μου.

Την αγορά εργασίας, δεν την ενδιαφέρει ουτε τι βαθμό έχεις (πιθανον ουτε τι έχεις σπουδάσει σε κάποιες περιπτωσεις)

Βαθμοι, τιτλοι σπουδων κτλ, αφορουν μονο το δημοσιο ή τιποτε ξεπερασμένους εργοδότες του 1821. 

Τον εργοδότη τον ενδιαφέρει τι μπορεις να προσφέρεις. Χιλιάδες έχουν τελειωσει πχ ένα ΤΕΙ τάδε ειδικότητας και εργάζονται σε άλλη.

O Scrum master στη δουλειά μου, έχει πρωτο πτυχίο τεί ηλεκτρολογίας Πατρών, που το έβγαλε με τα 1000 ζόρια και βαθμό 5,5. Ομως έχει και άλλες 10 πιστοποιήσεις και η δουλειά του δέρνει. Δεν έχει καν μεταπτυχιακό, βέβαια οι πιστοποιήσεις του ειναι ανωτερες απο μεταπτυχιακά για εργοδότες που γνωριζουν. Ασφαλως αναφέρομαι σε πολυεθνική.

Σε ευχαριστώ πολύ pontez πραγματικά , ίσως χρειάζεται να ηρεμήσω κι εγώ λίγο καθώς αν συνεχίσω θα αρρωστήσω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, pontez2 είπε

Την αγορά εργασίας, δεν την ενδιαφέρει ουτε τι βαθμό έχεις (πιθανον ουτε τι έχεις σπουδάσει σε κάποιες περιπτωσεις)

Βαθμοι, τιτλοι σπουδων κτλ, αφορουν μονο το δημοσιο ή τιποτε ξεπερασμένους εργοδότες του 1821. 

Τον εργοδότη τον ενδιαφέρει τι μπορεις να προσφέρεις. Χιλιάδες έχουν τελειωσει πχ ένα ΤΕΙ τάδε ειδικότητας και εργάζονται σε άλλη.

O Scrum master στη δουλειά μου, έχει πρωτο πτυχίο τεί ηλεκτρολογίας Πατρών, που το έβγαλε με τα 1000 ζόρια και βαθμό 5,5. Ομως έχει και άλλες 10 πιστοποιήσεις και η δουλειά του δέρνει. Δεν έχει καν μεταπτυχιακό, βέβαια οι πιστοποιήσεις του ειναι ανωτερες απο μεταπτυχιακά για εργοδότες που γνωριζουν. Ασφαλως αναφέρομαι σε πολυεθνική.

Σπουδές και μ@λ@κίες, τι συζητάμε τώρα ?!?!, μη χάνεται χρόνο και σπουδάζετε....κλείστε όλα τα πανεπιστήμια.....ααα και φροντίστε να εντοπίσετε εργοδότες > 1821

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 hours ago, pontez2 said:

 

O Scrum master στη δουλειά μου, έχει πρωτο πτυχίο τεί ηλεκτρολογίας Πατρών, που το έβγαλε με τα 1000 ζόρια και βαθμό 5,5. Ομως έχει και άλλες 10 πιστοποιήσεις και η δουλειά του δέρνει. Δεν έχει καν μεταπτυχιακό, βέβαια οι πιστοποιήσεις του ειναι ανωτερες απο μεταπτυχιακά για εργοδότες που γνωριζουν. Ασφαλως αναφέρομαι σε πολυεθνική.

Αν είχε κάνα σοβαρό πτυχίο πιθανότατα θα έκανε κάτι πιο χρήσιμο από scrum master.

@op ο βαθμός πτυχίου μετράει. Για την πρώτη δουλειά ή για μεταπτυχιακό. Αν καταφέρεις να κανείς ένα από τα 2 με χαμηλό βαθμό τότε θα τον έχεις σβήσει.

εχω προσλάβει junior αβλεπει, μόνο λόγο του βαθμού της  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσο δουλευα στον ιδιωτικο τομεα καμια δουλεια δεν με ρωτησε τον βαθμο πτυχιου, εγνοια τους ηταν να δουλευω καλα και να παραγω αποτελεσμα.

Τωρα στο δημοσιο οτι χαρτακι εχεις μετρα σε προαγωγες κλπ αν αποφασισεις φυσικα να πας στο δημοσιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 hours ago, zape said:

Σπουδές και μ@λ@κίες, τι συζητάμε τώρα ?!?!, μη χάνεται χρόνο και σπουδάζετε....κλείστε όλα τα πανεπιστήμια.....ααα και φροντίστε να εντοπίσετε εργοδότες > 1821

 

κονκλαβιο νικα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, pontez2 είπε

Λοιπόν αγαπητέ μου.

Την αγορά εργασίας, δεν την ενδιαφέρει ουτε τι βαθμό έχεις (πιθανον ουτε τι έχεις σπουδάσει σε κάποιες περιπτωσεις)

Βαθμοι, τιτλοι σπουδων κτλ, αφορουν μονο το δημοσιο ή τιποτε ξεπερασμένους εργοδότες του 1821. 

Τον εργοδότη τον ενδιαφέρει τι μπορεις να προσφέρεις. Χιλιάδες έχουν τελειωσει πχ ένα ΤΕΙ τάδε ειδικότητας και εργάζονται σε άλλη.

O Scrum master στη δουλειά μου, έχει πρωτο πτυχίο τεί ηλεκτρολογίας Πατρών, που το έβγαλε με τα 1000 ζόρια και βαθμό 5,5. Ομως έχει και άλλες 10 πιστοποιήσεις και η δουλειά του δέρνει. Δεν έχει καν μεταπτυχιακό, βέβαια οι πιστοποιήσεις του ειναι ανωτερες απο μεταπτυχιακά για εργοδότες που γνωριζουν. Ασφαλως αναφέρομαι σε πολυεθνική.

Οκ, ο βαθμος δεν μετραει, απλα αν εχεις κακο βαθμο πρεπει να παρεις και αλλες 10 πιστοποιησεις για να καλυψεις τον κακο βαθμο. Άρα... μετράει...

Στα μεταπτυχιακά/διδακτορικά, το πού σπούδασες, τι σπούδασες, με τι βαθμό και ποιος καθηγητής σε προμοτάρει είναι το Α και το Ω. Στην πρώτη δουλειά δεν μετράει τόσο αλλά και πάλι μετράει. Και φυσικά αν σκοπεύεις να κάνεις μεταπτυχιακό τότε το χειρότερο μεταπτυχιακό θα μετράει κ' επειτα στην πρώτη δουλειά. Δεν θα βρεθείς στις καλές δουλειές με πτυχίο από τα LIDL και βαθμό 5.5 όταν το μόνο που μπορεί να σε διακρίνει από τους υπόλοιπους είναι τα παραπάνω και η συνέντευξη, στην οποία πολλές φορές δεν θα κληθείς καν. Αλλά θα βρείς δουλειά κάπου, ναι, και απο κει και πέρα θα αρχίσεις να καλύπτεις το 'κενό' του βαθμού με το να αποδεικνύεις τι μπορείς να προσφέρεις. Αλλά μπροστά σ' αυτόν με τον καλό βαθμό θα ξεκινάς ένα βήμα πίσω. Και αυτός με τον καλό βαθμό είναι πιο πιθανό να έχει και κάποια στοιχεία του χαρακτήρα του τα οποία θα συνεχίσουν να τον πηγαίνουν μπροστά πιο γρήγορα από έναν με κακό βαθμο, on average πάντα.

Η ζωή δεν τελειώνει με κακό βαθμό αλλά ο καλός βαθμός ανοίγει πόρτες. Τελείωσα το προπτυχιακό πρώτος, πήρα full scholarship για μεταπτυχιακό σε τοπ πανεπιστήμιο όπου τελείωσα με μέτριο βαθμό αλλά και πάλι και μόνο το όνομα του Πανεπιστημίου μου έδωσε την ευκαιρία να κληθώ για συνέντευξη σε όλες μου τις αιτήσεις για δουλειά. Αυτοί που ήταν ξεκάθαρα τοπ στο Πανεπιστήμιο μου, το οποίο καταλάβαινες και μόνο από μια συζήτηση μαζί τους, δεν χρειάζονταν βαθμοί, ήταν όλοι employed σε τοπ δουλειές τρείς μήνες αφότου ξεκίνησαμε το πρόγραμμα, με συμβόλαια για τον επόμενο χρόνο. Ξεκινήσαμε Σεπτέμβρη και πριν τα Χριστούγεννα είχαν όλοι υπογράψει συμβόλαια. 

Edit: Και απλά έτσι για να το τραβήξω λίγο από τα μαλλιά ρε παιδί μου, επειδή εσύ είπες ότι ούτε βαθμοί ούτε τίτλοι ούτε πανεπιστήμια μετράνε στη δουλειά... Εσύ με τα λεγόμενα σου πχ πιστεύεις ότι ένας απόφοιτος ΤΕΙ Λογιστικής Πειραιά και ένας απόφοιτος MIT Computer Science and Engineering έχουν ίδια πιθανότητα να δουλέψουν πχ στη Google ως προγραμματιστές. 🤣

Επεξ/σία από Babis_allos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...