Προς το περιεχόμενο

Βαθμός πτυχίο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, zape είπε

Σπουδές και μ@λ@κίες, τι συζητάμε τώρα ?!?!, μη χάνεται χρόνο και σπουδάζετε....κλείστε όλα τα πανεπιστήμια.....ααα και φροντίστε να εντοπίσετε εργοδότες > 1821

 

Yποθέτω πως δεν έχεις ιδέα απο την Ελληνικη αγορά εργασίας ετσι? 

11 ώρες πριν, JakeKaufman είπε

Αν είχε κάνα σοβαρό πτυχίο πιθανότατα θα έκανε κάτι πιο χρήσιμο από scrum master.

@op ο βαθμός πτυχίου μετράει. Για την πρώτη δουλειά ή για μεταπτυχιακό. Αν καταφέρεις να κανείς ένα από τα 2 με χαμηλό βαθμό τότε θα τον έχεις σβήσει.

εχω προσλάβει junior αβλεπει, μόνο λόγο του βαθμού της  

Ανθρωπος που χτυπάει 6-7 χιλιάρικα σε πολυεθνική μάλλον κάνει κάτι χρησιμο :-)

Ο Junior που πηρες λογω βαθμου, σου έβγαλε τη δουλειά? Διοτι στην αγορά εργασίας υπάρχουν εκατοντάδες γραφιάδες με κάτι 10άρια σε Πανεπιστήμια, και δε ξέρουν να ανοιξουν ένα excel. 

Spoiler

Ποτέ δεν ασχολούμαι με βαθμό, ποτέ δεν κοιτάω πλέον πτυχίο. Έχουμε πάρει άνθρωπο να ασχοληθεί με supply chain έχοντας μόνο ένα mastertrack απο coursera. Το πτυχίο του ηταν άσχετο με αυτο που θέλαμε. Νομιζω ήταν φιλόλογος :P 

Βέβαια απο τη συνέντευξη καταλάβαμε οτι ο άνθρωπος το χε. Τον καταλαβαίνεις τον άλλο αν ξέρει. Και ασφαλως δικαιωθήκαμε διοτι ο άνθρωπος ηταν Θεούλης και βέβαια πήρε πολυ γρηγορα προαγωγή και καλά χρήματα.

Mάλιστα θα ηθελα να μοιραστω οτι μου ειχε κάνει μεγάλη εντυπωση που ο τυπάκος μπηκε μέσα με άνεση, ξενερωμένος απιστευτα με τις τυπικες συνεντευξεις των εταιριων του 1821 που ανέφερα νωριτερα με ερωτησεις τυπου "γιατι εισαι καλυτερος απ τους άλλους, γιατι να πάρουμε εσένα" κτλ και μας λέει "Λοιπόν παιδιά, μπορω να σας το φτιάξω ολο, δοκιμάστε με 1 μηνα, αν δε σας κανω διωξτε με δε θέλω λεφτά". Ε εντάξει με 2-3 ερωτησεις ξέραμε οτι ο άνθρωπος μπορουσε

1 ώρα πριν, Babis_allos είπε

Edit: Και απλά έτσι για να το τραβήξω λίγο από τα μαλλιά ρε παιδί μου, επειδή εσύ είπες ότι ούτε βαθμοί ούτε τίτλοι ούτε πανεπιστήμια μετράνε στη δουλειά... Εσύ με τα λεγόμενα σου πχ πιστεύεις ότι ένας απόφοιτος ΤΕΙ Λογιστικής Πειραιά και ένας απόφοιτος MIT Computer Science and Engineering έχουν ίδια πιθανότητα να δουλέψουν πχ στη Google ως προγραμματιστές. 🤣

Ένας αποφοιτος ΜΙΤ αγαπητέ μου, δεν έχει ανάγκη να έρθει να εργαστεί στην Ελλάδα και αν έρθει, μάλλον για πολιτικός θα πάει. Κατ αρχην δε μπορει να τον πληρωσει ευκολα ελληνικη εταιρία, παρά μονο καμια πολυεθνική. 

Αντιθετα ένας αποφοιτος Καποδιστριακού (το αναφέρω ως παράδειγμα γιατι ειναι ένα καλό Πανεπιστήμιο) με καλό βαθμό και MBA στο ιδιο Πανεπιστήμιο, θα βελάξει μέχρι να εργαστεί στην Ελληνική αγορά. Στην Ευρωπαική ειναι ευκολότερο.  

Οι πιστοποιήσεις που αναφέρθηκα, περνάνε μονο σε πολυεθνικές. Οι καλοί βαθμοί, το πτυχίο κτλ, αφορουν οπως έγραψα νωρίτερα, παροχημένους εργοδότες που ουσιαστικά δεν έχουν σκοπό να πληρωσουν. Ειναι οπως οι αγγελίες που βγαινουν που ζητάνε τεχνολόγους με μεταπτυχιακο για γραμμη παραγωγής, χημικές αναλύσεις και να φτιάξουν και το e-shop της εταιρίας αμα λάχει. Α και να χεις και διπλωμα μη ξεχνιομαστε.

Κανεις σοβαρος εργοδότης δε θα ασχοληθει με τον βαθμό του πτυχίου σου. Ασφαλως το βιογραφικό σου θα πρέπει να ταιριάζει με τη θέση εργασίας που χτυπας, αλλά δε θα εισαι ο πρωτος που χτυπας πχ θέση προγραμματιστή στην Ελλάδα ενώ έχεις πρωτο πτυχίο αρχαιολόγου και μεταπτυχιακό στη στατιστική ανάλυση πχ, ενω τον προγραμματισμό τον έχεις εμπειρικά με 2-3 πιστοποιήσεις. 

1 ώρα πριν, Babis_allos είπε

Τελείωσα το προπτυχιακό πρώτος, πήρα full scholarship για μεταπτυχιακό σε τοπ πανεπιστήμιο όπου τελείωσα με μέτριο βαθμό αλλά και πάλι και μόνο το όνομα του Πανεπιστημίου μου έδωσε την ευκαιρία να κληθώ για συνέντευξη σε όλες μου τις αιτήσεις για δουλει

Αυτά τα έκανες στην Ελλάδα? Εργαζεσαι τωρα στην Ελλάδα. Διοτι εγω για εδω αναφέρομαι οχι για το εξωτερικο.

Θα ηθελα λεπτομέριες διοτι αισθάνομαι οτι αναφέρεσαι στην αγορά των ΗΠΑ. Θα εκπλαγω ευχάριστα αν εργάζεσαι σε ελληνικη εταιρία δηλαδη. 

Επεξ/σία από pontez2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, chrismilo91 είπε

Μπαμπη καλημέρα , Μου επιτρέπεις να ρωτήσω που έκανες μεταπτυχιακό και πάνω σε τι ; 

MPhil in Economic Research Cambridge.

 

1 ώρα πριν, pontez2 είπε

Ένας αποφοιτος ΜΙΤ αγαπητέ μου, δεν έχει ανάγκη να έρθει να εργαστεί στην Ελλάδα και αν έρθει, μάλλον για πολιτικός θα πάει. Κατ αρχην δε μπορει να τον πληρωσει ευκολα ελληνικη εταιρία, παρά μονο καμια πολυεθνική. 

Αντιθετα ένας αποφοιτος Καποδιστριακού (το αναφέρω ως παράδειγμα γιατι ειναι ένα καλό Πανεπιστήμιο) με καλό βαθμό και MBA στο ιδιο Πανεπιστήμιο, θα βελάξει μέχρι να εργαστεί στην Ελληνική αγορά. Στην Ευρωπαική ειναι ευκολότερο.  

Οι πιστοποιήσεις που αναφέρθηκα, περνάνε μονο σε πολυεθνικές. Οι καλοί βαθμοί, το πτυχίο κτλ, αφορουν οπως έγραψα νωρίτερα, παροχημένους εργοδότες που ουσιαστικά δεν έχουν σκοπό να πληρωσουν. Ειναι οπως οι αγγελίες που βγαινουν που ζητάνε τεχνολόγους με μεταπτυχιακο για γραμμη παραγωγής, χημικές αναλύσεις και να φτιάξουν και το e-shop της εταιρίας αμα λάχει. Α και να χεις και διπλωμα μη ξεχνιομαστε.

Κανεις σοβαρος εργοδότης δε θα ασχοληθει με τον βαθμό του πτυχίου σου. Ασφαλως το βιογραφικό σου θα πρέπει να ταιριάζει με τη θέση εργασίας που χτυπας, αλλά δε θα εισαι ο πρωτος που χτυπας πχ θέση προγραμματιστή στην Ελλάδα ενώ έχεις πρωτο πτυχίο αρχαιολόγου και μεταπτυχιακό στη στατιστική ανάλυση πχ, ενω τον προγραμματισμό τον έχεις εμπειρικά με 2-3 πιστοποιήσεις. 

Ο topic starter ρώτησε γενικότερα για αγορά εργασίας, δεν μίλησε για Ελλάδα συγκεκριμένα. Και μάλιστα σπουδάζει μάλλον Αγγλία. Επίσης, στην αρχική απάντησή σου αναφέρθηκες στην αγορά εργασίας χωρίς να διευκρινησεις συγκεκριμένα ότι μιλάς για την Ελληνική αγορά εργασίας. Στην απάντηση σου τώρα, τονίζεις 10 φορές την Ελλάδα λες και ήταν ξεκάθαρο ότι μίλαγες μόνο για Ελλάδα. 

1 ώρα πριν, pontez2 είπε

Αυτά τα έκανες στην Ελλάδα? Εργαζεσαι τωρα στην Ελλάδα. Διοτι εγω για εδω αναφέρομαι οχι για το εξωτερικο.

Θα ηθελα λεπτομέριες διοτι αισθάνομαι οτι αναφέρεσαι στην αγορά των ΗΠΑ. Θα εκπλαγω ευχάριστα αν εργάζεσαι σε ελληνικη εταιρία δηλαδη. 

Το προπτυχιακό το έκανα Ελλάδα. Από την Ελλάδα πήρα την μισή υποτροφία για το μεταπτυχιακό μου (το κομμάτι που μου κάλυψε όλα τα living costs και ένα κομμάτι διδάκτρων, τα υπόλοιπα απ' το Πανεπιστήμιο). Εργάζομαι έξω, αλλά αυτό που ξέρω 100% είναι ότι ακριβώς μετά το μεταπτυχιακό μπορούσα να είχα πάει σχεδόν σε όποια πολυεθνική ήθελα και μόνο λόγω βαθμού. Υπήρχαν καθηγητές που μου είχαν πεί αν θέλω να τους πω να με στείλουν PwC, Ernest Young και άλλες. Επίσης, η PwC με την οποία δεν είχα καμία επαφή προηγουμένως μου προσέφερε υποτροφία 3000ευρώ για το μεταπτυχιακό μου, την οποία τελικά έπρεπε να απορρίψω γιατί υπερκάλυπτε τα κόστη με τις άλλες υποτροφίες. Μετά το μεταπτυχιακό αποφάσισα να μείνω έξω, αλλά αν αποφάσιζα να κάνω αιτήσεις στην Ελλάδα δε νομίζω ότι ο βαθμός προπτυχιακού, η υποτροφία για μεταπτυχιακό σε τοπ Πανεπιστήμιο και ο τίτλος τοπ Πανεπιστημίου θα ήταν αδιάφορα στους εργοδότες συγκριτικά με τον average  Έλληνα πτυχιούχο που βγαίνει στην αγορά εργασίας για πρώτη φορά. Προφανώς τώρα μετά από 8 χρόνια εργασίας αν κάνω αιτήσεις αυτό που θα μετράει είναι που είμαι και τι έχω κάνει μετά τις σπουδές. Αλλά μιλάγαμε για το πόσο μετράνε αυτά για δουλειά μετα από σπουδές. 

Ο βαθμός όπως είπα δεν μετράει στην αγορά εργασίας μεταξύ του 6 και του 7, μεταξύ του 6 και του 9.5 όμως μετράει και παραμετράει (πάντα όταν πηγαίνεις για πρώτη δουλειά). 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα μιλήσω λόγου αδελφού , αριστούχος στο οικονομικό Βόλου , μεταπτυχιακό άριστα στα πολιτικά , Βρυξέλλες 8 χρόνια και τώρα διορίστηκε στο δημόσιο στο οικονομικό τμήμα του ναυτικού  , ακολουθώ σχετικά τα χνάρια του , απλά άλλο το οικονομικό αλλά αυτό που κάνω εγώ , χωρίς να θέλω να υποβαθμίσω θεωρώ , ότι η σχολή μου είναι αρκετά πιο δύσκολη από το οικονομικό , χωρίς να αναιρώ τα Επιτεύγματα σας και μπράβο σας πραγματικά γιατί κοπιάσετε , εμένα αυτό που με απασχολεί , είναι το εξής , σε περίπτωση που τελειώσω με 2:2 αν και εχω ακόμα μια εξεταστική + πτυχιακή που ο  Επιβλέπων καθηγητής μου , μου είπε ότι είναι σχεδόν 100% , θα μπορέσω να χώσω την μύτη μου σε δυνατά πανεπιστήμια για μεταπτυχιακό , καθώς ξέρω ότι η Κύπρος έχει  σχετικά καλά μεταπτυχιακά απλά θέλω αυτό που λες μπαμπη το Brandname μετράει άλλο MIT άλλο καποδιστριακό .

Επεξ/σία από chrismilo91
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Babis_allos είπε

Ο topic starter ρώτησε γενικότερα για αγορά εργασίας, δεν μίλησε για Ελλάδα συγκεκριμένα. Και μάλιστα σπουδάζει μάλλον Αγγλία. Επίσης, στην αρχική απάντησή σου αναφέρθηκες στην αγορά εργασίας χωρίς να διευκρινησεις συγκεκριμένα ότι μιλάς για την Ελληνική αγορά εργασίας. Στην απάντηση σου τώρα, τονίζεις 10 φορές την Ελλάδα λες και ήταν ξεκάθαρο ότι μίλαγες μόνο για Ελλάδα. 

Noμιζω πως ηταν ξεκάθαρο πως οταν αναφέρεσαι σε δημοσιο, προφανως δεν αναφέρεσαι στο ευρωπαικο δημόσιο. 

Αν δεν ηταν σαφές να απολογηθω, αλλά νομιζα πως ηταν ξεκάθαρο.

14 λεπτά πριν, Babis_allos είπε

λλά αν αποφάσιζα να κάνω αιτήσεις στην Ελλάδα δε νομίζω ότι ο βαθμός προπτυχιακού, η υποτροφία για μεταπτυχιακό σε τοπ Πανεπιστήμιο και ο τίτλος τοπ Πανεπιστημίου θα ήταν αδιάφορα στους εργοδότες συγκριτικά με τον average  Έλληνα πτυχιούχο που βγαίνει στην αγορά εργασίας για πρώτη φορά.

Οκ το περίμενα οτι εργάζεσαι εξωτερικό. Αδιάφορα δε θα ηταν σε πολυεθνικές που έχουν παραρτήματα στην Ελλάδα. Αδιάφορα δε θα ηταν επισης σε μια μειοψηφία σοβαρων εργοδοτών. Στην πλειοψηφία θα ηταν αδιάφορα και ενδεχομένος να μην ηθελαν να πληρωσουν κάποιον σαν εσένα διοτι η νοοτροπία τους ειναι οτι θα βρουν έναν απο ένα ελληνικο "¨πανεπιστημιάκι" και θα του δινουν ψιχουλα. 

@chrismilo91 εφοσον ο στόχος σου ειναι να κάνεις μεταπτυχιακο σε δημοσιο πανεπιστήμιο, ναι ο βαθμός μετράει πολύ, οπως γενικά το βιογραφικό που θα δωσεις.

Οπως ειπα και στο άλλο παλικάρι, αν ειναι να τελειώσεις ΜΙΤ, δε καταλαβαίνω τι θέλεις να κάνεις στην Ελλάδα :-) Εισαι για άλλα πράγματα πολύ μεγαλυτερα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, pontez2 είπε

Noμιζω πως ηταν ξεκάθαρο πως οταν αναφέρεσαι σε δημοσιο, προφανως δεν αναφέρεσαι στο ευρωπαικο δημόσιο. 

Αν δεν ηταν σαφές να απολογηθω, αλλά νομιζα πως ηταν ξεκάθαρο.

Οκ το περίμενα οτι εργάζεσαι εξωτερικό. Αδιάφορα δε θα ηταν σε πολυεθνικές που έχουν παραρτήματα στην Ελλάδα. Αδιάφορα δε θα ηταν επισης σε μια μειοψηφία σοβαρων εργοδοτών. Στην πλειοψηφία θα ηταν αδιάφορα και ενδεχομένος να μην ηθελαν να πληρωσουν κάποιον σαν εσένα διοτι η νοοτροπία τους ειναι οτι θα βρουν έναν απο ένα ελληνικο "¨πανεπιστημιάκι" και θα του δινουν ψιχουλα. 

@chrismilo91 εφοσον ο στόχος σου ειναι να κάνεις μεταπτυχιακο σε δημοσιο πανεπιστήμιο, ναι ο βαθμός μετράει πολύ, οπως γενικά το βιογραφικό που θα δωσεις.

Οπως ειπα και στο άλλο παλικάρι, αν ειναι να τελειώσεις ΜΙΤ, δε καταλαβαίνω τι θέλεις να κάνεις στην Ελλάδα :-) Εισαι για άλλα πράγματα πολύ μεγαλυτερα!!

Κοίταξε , επειδή το εχω ψάξει λίγο , Ελλάδα σαν βιοϊατρικής επιστήμονας δεν έχεις πολλά δικαιώματα , μόνο εάν  διοριστείς , τώρα εγώ μαθαίνω και γερμανικά καθώς εχω οικογένεια εκεί , ποτέ δεν ξες στο μέλλον , είμαι διχασμένος δεν ξέρω τι να κάνω , εχω μια πρόταση επάνω στην γενετική καθώς η πτυχιακή μου ήταν επάνω σε στα Γλοιοβλαστώματα (καρκίνος) που το Oxford Brooke’s έδειξε ενα ενδιαφέρον με ελάχιστη υποτροφία φυσικα 1 έτος μεταπτυχιακό επάνω στην γενετική , μετά εγώ σκεφτόμουν να ασχοληθώ μετά τα φάρμακα και την σύνθεση νέων φαρμάκων αλλα πάλι σε ξανά λέω δεν ξέρω που να πάω δεν ξέρω τι να διαλέξω 100% φυσικα με 2·2 όπως είπε και ο μπαμπης με τίποτα δεν μπαίνεις σε καλά πανεπιστήμια . Όποτε ναι το ένα πλάνο είναι Ελλάδα μήπως διοριστώ η πιάσω σε καμία ιδιωτική φαρμακευτική αν ασχοληθώ με τα φάρμακα (Pfizer Demo Novartis) η σε καμία Κλινική αν ασχοληθώ με την γενετική . Το άλλο πλάνο είναι το ίδιο απλά Γερμανία αλλά και πάλι σου λέω ειναι το μυαλό μου αυτή την στιγμή ένα κάστρο Από τραπουλόχαρτα ένα φου και καταρρέω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...