Προς το περιεχόμενο

Έρευνα αποδεικνύει ότι η επιστροφή στο σπίτι τη νύχτα συνιστά διαφορετική εμπειρία για γυναίκες και άντρες


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπήκα απλά στα σχόλια γιατί ξέρω ότι το site αποτελείται από κυρίως άντρες που προφανώς θεωρούν ότι οι γυναίκες δεν κινδυνεύουν! Δυστυχώς όμως η αλήθεια είναι ότι οι γυναίκες είναι σε συνεχόμενη επιφυλακή 

  • Like 15
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 253
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Οι γυναικες φοβουνται να περπατανε μονες τη νυχτα, το ανακαλυψα τωρα, με technobabble, δωστε μου ενα εκατομμύριο δολαρια. Να βαλετε περισσοτερα φωτα και να ειναι μπλε, δωστε μου αλλο ενα εκατομμύριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δηλαδή συμπέρασμα της έρευνας ήταν ότι διαφορετικοί άνθρωποι αντιλαμβάνονται διαφορετικά κάποιες καταστάσεις; Και πήραν χρηματοδότηση για μια τέτοια έρευνα; Το 2024; Αλήθεια; Τσάμπα δουλεύουμε δηλαδή εμείς εδώ... Μου φαίνεται ότι το ξέπλυμα χρήματος έχει φτάσει και στα πανεπιστήμια και εις όλων των ειδών τα επιστημονικά journals, όπου μοιράζονται αβέρτα τα φράγκα για δήθεν έρευνες.

Απογοητέυομαι για την ανθρωπότητα, στην οποία ανήκω προφανώς, δεν έχουμε καμία ελπίδα σωτηρίας...

Επεξ/σία από Vaguras
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με τα λεγομενα του αρθρου νομιζω οτι οι φωτο ειναι αναποδα. 

Επισης δε μπορω να σκεφτω πως στεκει επιστημονικα το "δες αυτη τη φωτο και φαντασου οτι εισαι εκει" για να παρουσιασεις οποιοδηποτε αποτελεσμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κακό είναι ότι αυτή η συνεχής παρατήρηση και επόπτευση του περιβάλλοντος χώρου γίνεται και όταν οδηγούν. Και όχι, δεν είμαι μισογύνης, αλλά έτσι έχουν τα πράγματα και μάλιστα συμφωνεί και η μελέτη με αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Nomedor είπε

Κρίμα που ζούμε σε μια κοινωνία που η μεγάλη πλειοψηφία στα θύματα βίαιων εγκλημάτων είναι άνδρες (σχεδόν 2 φορές παραπάνω)  αλλά κάνουμε πως δεν το βλέπουμε γιατί μεγαλύτερη σημασία έχει να πώς νοιώθουν οι γυναίκες.

Δυστηχώς φίλε μου δεν είναι όπως το παρουσιάζεις τα πράγματα, μιας και οι άνδρες μπορεί να είναι όντως η πλειοψηφία σαν θύματα βίαιων εγκλημάτων, όχι όμως για τον λόγο που θέλεις αλλά γιατί η συμμετοχή τους σε εγκληματικές δραστηριότητες είναι μεγαλύτερη… η έρευνα αυτό δείχνει..

23 λεπτά πριν, micos000 είπε

Το κακό είναι ότι αυτή η συνεχής παρατήρηση και επόπτευση του περιβάλλοντος χώρου γίνεται και όταν οδηγούν. Και όχι, δεν είμαι μισογύνης, αλλά έτσι έχουν τα πράγματα και μάλιστα συμφωνεί και η μελέτη με αυτό.

 Μα ένας οδηγός θα πρέπει να έχει περιφερειακή όραση και να μην είναι συγκεντρωμένος σε έναν στόχο όταν οδηγεί… το άρθρο δεν αναφέρει ότι οι γυναίκες χαζεύουν κοιτάζοντας ανούσια πράγματα, αλλά επεξεργάζονται πιθανούς κινδύνους που ένας οδηγός θα έπρεπε να κάνει υπόψιν…

  • Like 7
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγο Off topic

Θεωρώ οτι ένα μεγάλο ποσοστό που επηρεάζει τα επίπεδα φόβου, είτε σε άντρες είτε σε γυναίκες, είναι η φήμη που έχει κάποια περιοχή.

Για παράδειγμα εγώ μένω επαρχεία. Γυρνούσα άνετα την νύχτα, χωρίς να φοβάμαι κάτι. Όταν όμως άρχισα να βομβαρδίζομαι με ειδήσεις σχετικά με εγκληματικότητα κλπ, αρχίζω να είμαι πιο προσεκτικός. Οπότε άλλαξε κάτι στην πληροφόρηση για την συγκεκριμένη περιοχή.

Όταν πάω Αθήνα ή Θεσσαλονίκη για τον ίδιο λόγο, επειδή ακούμε όλη μέρα ειδήσεις για το τι γίνεται, έχω τα μάτια μου 14. Ακόμα και σε πολύ ήρεμες περιοχές. Καλά κέντρο Αθήνα δεν υπάρχει περίπτωση να περάσω από απόγευμα και μετά.

Στον αντίποδα τώρα, έχω πάει σε μεγάλες πόλεις του εξωτερικού Παρίσι, Λονδίνο, Ρώμη κλπ. Και γύρναγα άφοβα, ξημερώματα μέσα σε στενά του κέντρου κλπ. Είναι λιγότερη εγκληματικότητα εκει? Προφανώς όχι. Απλά για εμένα η "φήμη" που έχω στο μυαλό μου για αυτές τις πόλεις είναι διακοπές και διασκέδαση.

Spoiler

Παραδέχομαι οτι το ποστ μου βγήκε κάπως 

image.jpeg.098d906a12a20c87f6b729ae992e0944.jpeg

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, AlexandrosGnL said:

Μπήκα απλά στα σχόλια γιατί ξέρω ότι το site αποτελείται από κυρίως άντρες που προφανώς θεωρούν ότι οι γυναίκες δεν κινδυνεύουν! Δυστυχώς όμως η αλήθεια είναι ότι οι γυναίκες είναι σε συνεχόμενη επιφυλακή 

Αποκλειεται αφου ολα ειναι multiculti ουρανιο τοξο ... Βλεπε αθηνα που εκπεμπει πολιτισμο τωρα ας γυρισει πισω μονη της μεσα απο τα σοκακια δε θα παθει τιποτα 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η επεξεργασία της εικόνας που λαμβάνουν τα μάτια μας είναι διαφορετική μεταξύ αρσενικού και θηλυκού, καθαρά λόγω της καλωδίωσης του εγκεφάλου μας, αποτέλεσμα της εξέλιξης του είδους μας σε βάθος χιλιάδων ετών.

Μήν μπλέκουμε την κοινωνική ισότητα με τις βιολογικές "προδιαγραφές μας". Άλλο το ένα, άλλο το άλλο.

Βιολογικά, λίγο ή πολύ, όλοι μας είμαστε διαφορετικοί ο ένας από τον άλλο. Σε κοινωνικό επίπεδο όμως, απαιτούμε όλοι να είμαστε ίσοι.

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η έρευνα είναι δείγμα της ιδεολογικής παρακμής και προπαγάνδας στα Αμερικανικά πανεπιστήμια. Ολα πρέπει να εξηγούνται με την καταπίεση, την πατριαρχεία, τον συστημικό ρατσισμό, τις κοινωνικές δομές κτλ. Αυτά είναι τα εργαλεία που τους δίνουν, οπότε τα αποτελέσματα που βγάζουν είναι αυτά.

Αυτό που πραγματικά θέλουν να δείξουν με αυτή την έρευνα είναι ότι έχουμε εκπαιδεύσει, μέσω της κοινωνίας, τις γυναίκες να φοβούνται και τους άντρες όχι, ότι υπάρχει κουλτούρα βίας και βιασμών εναντίων των γυναικών κτλ. Στην woke θεωρία που έχει πνίξει τα αμερικανικά πανεπιστήμια, όποια διαφορά μεταξύ των φύλων, δεν είναι βιολογική, αλλά κοινωνική και πρέπει να αλλάξει, ακόμα και αν αλλάξουμε μόνο το αποτέλεσμα χωρίς να λάβουμε υπόψιν την αιτία.

Η αλήθεια φυσικά είναι άλλη:

α) Οι γυναίκες είναι σημαντικά πιό αδύναμες απο έναν 20χρονο άντρα (το δείγμα της έρευνας). Δεν είναι θέμα οπτικής γωνίας, απλά έτσι είναι βιολογικά. Οι αδύναμοι είναι πάντα πιο δυστακτικοί.

β) Κυριολεκτικά οι άντρες και οι γυναίκες βλέπουν και επεξεργάζονται τον κόσμο διαφορετικά οπτικά. 
https://www.genengnews.com/insights/why-men-and-women-see-things-differently/
Υπάρχουν πάρα πολλές διαφορές. πχ Μια μεγάλη, οι γυναίκες βλέπουν και αναγνωρίζουν περισσότερα χρώματα, οι άντρες αναγνωρίζουν πολύ πιο εύκολα την κίνηση. Για αυτό για παράδειγμα παλιά τα κομικς της Marvel ηταν απλοϊκά χρωματισμένα γεμάτα με κίνηση, ξύλο κτλ. Απο όταν αναλάβανε το franchise γυναίκες, έγιναν εξαιρετικά πολύχρωμα και οι χαρακτήρες είναι κατα κανόνα ακίνητοι και μιλάνε. Έτσι ειδικά τα νεαρά αγόρια βλέπουν τα νέα κόμικς ως βαρετά και ξεπλυμένα, βαλτωμένα και αυτό απο την απεικόνιση και μόνο πριν πάμε καν στις ιστορίες.

Επίσης άλλο μεγάλο είναι ότι οι άντρες έχουν διαφορετική αντίληψη του χώρου.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9586946/
Μιλάμε για κάτι που έχει επιβεβαιωθεί ξανά και ξανά μέσω των τεστ ικανοτήτων. Αν αυτό κάνει τους άντρες καλύτερους ή όχι στην αντίληψη του χώρου κάποιοι το αμφισβητούν (φυσικά), αλλά το ότι άντρες και γυναίκες αντιλαμβάνονται διαφορετικά τον χώρο είναι γενικά αποδεκτό.

Αυτά τα δύο, ειδικά το τελευταίο είναι στα χωράφια αυτής της έρευνας και ενώ  όλα αυτά είναι γνωστά εδώ και δεκαετίες,  να σου ακόμα μια άχρηστη έρευνα προπαγάνδα που απλά δεν λαμβάνει υπόψιν όλα αυτά, μόνο και μόνο για να καταλήξει ακομα μια φορά σε πράγματα όπως τοξική αρρενωπότητα, καταπίεση γυναικών κτλ.

Τελικά οι μη επιστήμονες ότι συμπεράσματα θέλουν βγάζουν.

Επεξ/σία από fast8
  • Like 11
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@fast8 από πότε ο σεβασμός απέναντι στον οποιοδήποτε και για οποιοδήποτε λόγο, αδύναμο είναι woke θεωρία? Από ποτέ όλα αυτά είναι ιδεολογική παρακμή και προπαγάνδα????

Επεξ/σία από AtiX
  • Like 2
  • Thanks 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, AtiX said:

η συμμετοχή τους σε εγκληματικές δραστηριότητες είναι μεγαλύτερη… η έρευνα αυτό δείχνει..

Για να δούμε και σε ποιούς άντρες αναφέρεται η έρευνα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...