Προς το περιεχόμενο

Controller από εσω σε εξωτερικούς δίσκους


Mik-1-s

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σε όλους.

Την βοήθειά σας παρακαλώ.

Παρέδωσε πνεύμα ο σταθερός υπολογιστής. (Ζωή σε λόγου μας) , Έχω ένα Dell sff αλλά δεν χωράει όπως καταλαβαίνετε, οπότε θέλω τους εσωτερικούς δίσκους που είχα μέσα να τους κάνω εξωτερικούς και να τους δουλεύω όπως στον σταθερό. Υπάρχει κάποιος controller που να μπορώ να το κάνω; Είχα πάρει από το ebay ένα αλλά δεν έκανε δουλειά. (Όταν τον βρω θα παραθέσω φωτό). 

Ευχαριστώ προκαταβολικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Mik-1-s είπε

Γεια σε όλους.

Την βοήθειά σας παρακαλώ.

Παρέδωσε πνεύμα ο σταθερός υπολογιστής. (Ζωή σε λόγου μας) , Έχω ένα Dell sff αλλά δεν χωράει όπως καταλαβαίνετε, οπότε θέλω τους εσωτερικούς δίσκους που είχα μέσα να τους κάνω εξωτερικούς και να τους δουλεύω όπως στον σταθερό. Υπάρχει κάποιος controller που να μπορώ να το κάνω; Είχα πάρει από το ebay ένα αλλά δεν έκανε δουλειά. (Όταν τον βρω θα παραθέσω φωτό). 

Ευχαριστώ προκαταβολικά. 

Υπαρχουν τα παντα αλλα πρεπει να μας πεις τι δισκους εχεις HDD, SDD, Nvme, 2.5", 3.5", SATAI,II,III (ακριβες μοντελο ειναι καλυτερα) και πόσους για να βρουμε το σωστο.

Υπαρχουν εξωτερικες θηκες μεμονομενες, θηκες για περισσοτερους απο εναν, υπαρχουν και docking stations.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3,5" sata που χρησιμοποιούνται για αποθήκευση δεδομένων. Docking station δεν αξίζει διότι πρέπει να τους βάζω - βγάζω, εξωτερικές θήκες θέλω 4 και θέλω 4 τροφοδοσίες και 4 usb θύρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γιατί δεν πας σε κάτι τέτοιο ?

Έχω τρία και δουλεύουν υποδειγματικά.

Γλυτώνεις τις τέσσερις τροφοδοσίες και την ανάγκη για πολλές θύρες. 

Επεξ/σία από Jiakometi
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Jiakometi είπε

Γιατί δεν πας σε κάτι τέτοιο ?

Έχω τρία και δουλεύουν υποδειγματικά.

Γλυτώνεις τις τέσσερις τροφοδοσίες και την ανάγκη για πολλές θύρες. 

 

 

1 ώρα πριν, Mik-1-s είπε

3,5" sata που χρησιμοποιούνται για αποθήκευση δεδομένων. Docking station δεν αξίζει διότι πρέπει να τους βάζω - βγάζω, εξωτερικές θήκες θέλω 4 και θέλω 4 τροφοδοσίες και 4 usb θύρες.

 

Ναι αυτό θελεις και δεν νομιζω να βρεις και κατι αλλο φθηνότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Η παραπάνω λύση που προτάθηκε είναι καλή μεν, κοστίζει γύρω στα 150 ευρω όμως.
Αν η συνολική χωρητικότητα των δίσκων είναι κάτω των 10Tb μπορέι και να συμφέρει η αγορά ενός μεγάλου hdd που πλέον θα μπορεί να τοποθετηθεί εσωτερικά.

Προσωπικά θα έκανα μια επαναχώρηση και θα αγόραζα αυτό https://www.skroutz.gr/s/9462476/LC-Power-Docking-Station-gia-2-Sklirous-Diskous-SATA-2-5-3-5-me-syndesi-USB-3-0-LC-DOCK-U3-III.html
Δυο θέσεις μεν , αλλά κάνεις τη δουλειά σου με 50 ευρώ συνολικά (αγορά 2 stations).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, catmaster είπε

Η παραπάνω λύση που προτάθηκε είναι καλή μεν, κοστίζει γύρω στα 150 ευρω όμως.
Αν η συνολική χωρητικότητα των δίσκων είναι κάτω των 10Tb μπορέι και να συμφέρει η αγορά ενός μεγάλου hdd που πλέον θα μπορεί να τοποθετηθεί εσωτερικά.

Προσωπικά θα έκανα μια επαναχώρηση και θα αγόραζα αυτό https://www.skroutz.gr/s/9462476/LC-Power-Docking-Station-gia-2-Sklirous-Diskous-SATA-2-5-3-5-me-syndesi-USB-3-0-LC-DOCK-U3-III.html
Δυο θέσεις μεν , αλλά κάνεις τη δουλειά σου με 50 ευρώ συνολικά (αγορά 2 stations).

Εάν μιλάμε για παλιούς και κυρίως μικρούς δίσκους τότε ένας νέος μεγαλος εξωτερικός 2.5" δίσκος που θα γίνει πλήρης αντιγραφή των υπαρχόντων είναι πιο οικονομική και βολική επιλογή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...