Προς το περιεχόμενο

Vodafone VDSL 100 με modem/router ZTE ZXHN H268Q - μπορώ να το αλλάξω;


mariosk1gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, εδώ και ένα χρόνο άλλαξα το πρόγραμμα μέσω Vodafone από 50/10 σε 100/10. Αυτομάτως μου γύρισαν την γραμμή σε VOIP και αποχαιρέτησα το αγαπημένο μου modem της Asus N17U. Σε επικοινωνία με τον πάροχο με ενημέρωσαν ότι δεν υπάρχει πλέον η δυνατότητα να χρησιμοποιήσω άλλο modem/router πέρα απο το δικό τους. Τα modem τους είναι πραγματικά της πλάκας και έχω βαρέσει αρκετά εγκεφαλικά με τις διακοπές και τις χαμηλές ταχύτητες κλειδώματος. Πέρα από αυτό επειδή έχω διάφορες συσκευές/nas και θα ήθελα να αγοράσω ένα router το οποίο να έχει θύρες υποστήριξης 2.5Gbps. Πέρα απο το bridge (γεφύρωση) το οποίο απαιτεί χρόνο και μια εξειδίκευση που στο δικτυακό κομμάτι δεν μπορώ να πω ότι την έχω απόλυτα... υπάρχει η δυνατότητα να χρησιμοποιήσω modem/router άλλης εταιρίας και να δουλέψει με τον πάροχο; η Asus έχει εξελιχθεί τα τελευταία χρόνια στον τομέα αυτό και έχει αρκετά μοντέλα που διαθέτουν τα χαρακτηριστικά που χρειάζομαι.

 

Επεξ/σία από mariosk1gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα παίζουν για την σύνδεση στο διαδίκτυο. Αυτό που δεν παίζει αυτόματα είναι η τηλεφωνία. Οπότε αν την θέλεις κοιτάς για κάποιον Router που υποστηρίζει VoIP και θα χρειασθεί να ζητήσεις τα στοιχεία σύνδεσης της τηλεφωνίας από την Vodafone. Περιττό να αναφέρω ότι δεν θα έχεις υποστήριξη για τις συσκευές σου και την ρύθμισή τους από την εταιρεία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, jkoukos είπε

Όλα παίζουν για την σύνδεση στο διαδίκτυο. Αυτό που δεν παίζει αυτόματα είναι η τηλεφωνία. Οπότε αν την θέλεις κοιτάς για κάποιον Router που υποστηρίζει VoIP και θα χρειασθεί να ζητήσεις τα στοιχεία σύνδεσης της τηλεφωνίας από την Vodafone. Περιττό να αναφέρω ότι δεν θα έχεις υποστήριξη για τις συσκευές σου και την ρύθμισή τους από την εταιρεία.

Ναι έτσι θεώρησα κ εγώ εξαρχής μιας και τις ρυθμίσεις μέχρι και την 50άρα VDSL που είχα χωρίς VOIP, τις είχα περάσει manual στο Asus n17u. Το θέμα είναι ότι η Vodafone αναφέρει πλέον ότι με VOIP δεν γίνεται αυτό πλέον και παίζει αποκλειστικά μόνο με με το δικό τους router. Ισχύει; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι 2 διαφορετικά πράγματα, Άλλο ο συγχρονισμός του DSL και κατ' επέκταση η σύνδεση στο διαδίκτυο και άλλο η VoIP τηλεφωνία.

  • H σύνδεση στο διαδίκτυο παίζει σε όλους τους παρόχους με οποιονδήποτε δικό μας εξοπλισμό, χωρίς κανένα πρόβλημα.
  • To VoIP παίζει αυτόματα αποκλειστικά με την συσκευή του κάθε παρόχου. Αν θέλουμε δικιά μας συσκευή DSL Router, απαραίτητα αυτή πρέπει να το υποστηρίζει κι επιπλέον να ζητήσουμε από τον πάροχο να μας δώσει τα στοιχεία για να την ρυθμίσουμε.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε τι να σ' εξυπηρετήσει ακριβώς; Το Asus που έχεις, θα παίζει μια χαρά με το Internet σε πακέτο σύνδεσης έως 100Mbps (όχι μεγαλύτερα πακέτα ταχυτήτων, αφού δεν είναι συμβατό με VDSL2 35b). Ωστόσο δεν υποστηρίζει VoIP, οπότε δεν θα δουλεύει η τηλεφωνία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, jkoukos είπε

Σε τι να σ' εξυπηρετήσει ακριβώς; Το Asus που έχεις, θα παίζει μια χαρά με το Internet σε πακέτο σύνδεσης έως 100Mbps (όχι μεγαλύτερα πακέτα ταχυτήτων, αφού δεν είναι συμβατό με VDSL2 35b). Ωστόσο δεν υποστηρίζει VoIP, οπότε δεν θα δουλεύει η τηλεφωνία.

Ανέφερε χαρακτηριστικά ότι κ router με υποστήριξη voip να αγοράσω άλλης εταιρίας δεν θα παίξει και ότι δεν υπάρχει η δυνατότητα να περάσω ρυθμίσεις σε αυτό… οπότε λέω ότι απλά δεν ήθελε να εξυπηρετήσει…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, mariosk1gr είπε

Ανέφερε χαρακτηριστικά ότι κ router με υποστήριξη voip να αγοράσω άλλης εταιρίας δεν θα παίξει και ότι δεν υπάρχει η δυνατότητα να περάσω ρυθμίσεις σε αυτό… οπότε λέω ότι απλά δεν ήθελε να εξυπηρετήσει…

Έχω σύνδεση Vodafone και χωρίς να έχω ζητήσει τους κωδικούς του Voip, κούμπωσα ένα fritz 7530 και πήρε τις ρυθμίσεις μόνο του... Πλέον τους κωδικούς Voip η Vodafone , όπως παλαιότερα και η Cosmote, τους δίνει οπότε θα παίξει το Voip. Πριν προβείς σε οποιαδήποτε αγορά, για κάνε ένα αίτημα στην εταιρεία για τους κωδικούς και εφόσον τους πάρεις, μετά αγόρασε ένα modem router της αρεσκείας σου....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/2/2024 στις 10:50 ΠΜ, athmich1 είπε

χωρίς να έχω ζητήσει τους κωδικούς του Voip, κούμπωσα ένα fritz 7530 και πήρε τις ρυθμίσεις μόνο του

Πληροφοριακά, αυτό ισχύει μόνον με τα Fritz και σε καμία συσκευή άλλων κατασκευαστών. Είναι οι μόνες που έχουν προφίλ των Cosmote και Vodafone για την VoIP τηλεφωνία ώστε να δουλέψει αυτόματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...