Προς το περιεχόμενο

μας αφησε χρονους η b450?


chris1212

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα εχω ενα θεμα αν καποιος μπορει να βοηθησει.Αγορασα μια ΜΗΤΡΙΚΗ  asus b450m a ii  για να κανω μια αναβαθμιση με r 3220g.H MHTRIKH ειναι καινουργια  ο επεξεργαστης μεταχειρος.Τα εβαλα τα συνδεσα αλλα δεν μπορεσα να μπω στα windows  παρα μονο καταφερα να μπω για λιγο στο bios και μετα το ξαναεκλεισα.Αυτο το εκανα 3 φορες και μετα τερμα ουτε το cpu fan δεν αναβει.Μονο ενα πορτοκαλι λαμπακι.ΤΟεψαξα να δω τι σφαλμα ειναι και αρχισα να ξηλωνω τα παντα απο πανω του περιφερειακα δισκους και cpu.τπ δυστυχως  νεκρο μεχρι στιγμης.Απο τον επεξεργαστη ειδα οτι ελειπε ενα pin οποτε λογικα απο αυτο θα ηταν.Εβαλα αλλον επεξεργαστη ryzen αλλατα ιδια νεκρα τα παντα μονο το  πορτοκαλι λαμπακι.Εψαξα στο youtube για video ειδα καποια αλλα εκανα οτι ελεγαν καιτπτ παραμενε ιδια κατασταση.Νομιζω οτι πρεπει να την πενθησω και να της κανω τρισαγιο.Εχει καποιος αλλος καμια γνωμη η λυση?Σε τεχνικο που ρωτησα απλα ειπε οτι το πιο πιθανον να  χαιρετησε η μητρικη.ΔΕΝ την στελνω πισω στο μαγαζι γιατο μου ειπεαν οτι θα την πανε εξωτερικο να την ελεξουν και σε κανενα μηνα θα την εχω.Αλλιως  αν λειτουργει θα επιβαρυνθω τα μεταφορικα και τον ελεγχο  αν δεν εχει κατι.εχω κανει τα παντα και cmos.καμια ιδεα κανεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 41
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πορτοκαλί λαμπάκι διαβάζω οτι είναι απλά ενδεικτικό οτι η μητρική τροφοδοτείται με ρεύμα.

Το οτι δεν ανοίγει λογικά δεν είναι συνυφασμένο.

Δεν καταλαβαίνω επίσης τι εννοείς με το δε μπορούσες να μπεις στα windows και γιατί να συμβεί αυτό αφού η μητρική στην πραγματικότητα boot-αρε;

Είπες έμπαινες στο bios κανονικά, είχες δίσκο με εγκατεστημένο λειτουργικό ή έπρεπε να εγκαταστήσεις και δε τα κατάφερες;

Πείραξες τίποτα άλλο όσο έμπαινες στο bios;

Τώρα η μητρική είναι χωρίς επεξεργαστή; Λογικά δεν ξεκινάει χωρίς cpu.

Δες μην είσαι τυχερός και το πινάκι που λείπει είναι καμιά "αδιάφορη" γείωση.

Αν θες βοήθεια δώσε κάποιο καθαρή φωτό που να φαίνεται ποιο pin λείπει κι από ποιά θέση

Επεξ/σία από nickol-us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι δεν πειραξα τπτ στο bios.Απο επεξεργαστη οκ εχω αλλον ,δεν γνωριζω  εγω να τον φτιαξω τα πιν τουλαχιστον στον 3 2200g .το θεμα μου ειναι η μητρικη τι να κανω.να ξαναπερασω παλι flash bios?εβαλα και πριν εναν 5 2400g αλλα τπτ και παλι μονο το πορτοκαλι λαμπακι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις κάνει flash bios;

Γιατί λες να ξαναπεράσω;

Μήπως κάτι δεν έγινε σωστά στη διαδικασία και brick-αρε;

Πιο bios version πέρασες (αν όντως flash-αρες ξανά);

Τα βάλε-βγάλε τα έκανες με κλειστά ρεύματα;

Δοκίμασες να κλείσεις κάθε παροχή, να βγάλεις μπαταρία και να κάνεις power drain (clear cmos);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι λείπει pin από τον επεξεργαστή δεν μπορεί να έχει κάψει την motherboard. Ακόμη και ο ίδιος ο επεξεργαστής έχει τα δικά του ασφαλιστικά για να μην καίγεται.

Κάτι άλλο παίζει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία κατάφερα να το ανοίξω αλλά δεν δείχνει εικόνα.το bios που έβαλα είναι το 0310 που δίνει η εταιρεία  και για τους 3 επεξεργαστές που ανεφερα

Καμία ιδέα τώρα που άνοιξε αλλά δεν δείχνει τπτ.Το ανεμηστηδακι του επεξεργαστή δουλευει

Δεν μπαίνει καθολου στο bios τωρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί να φλασάρεις το πρώτο bios;

Θα σου έλεγα να δοκιμάσεις κάποιο νεότερο.

Πως τελικά κατάφερες να τον ανοίξεις;

Αν ανοίγει και δε δείχνει τίποτα κάτι κολλάει στο check.

Είναι όλα συνδεδεμένα και σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω πως όλα είναι συνδεδεμένα σωστά.Τι εννοείς κολλάει στο τσεκ;Πως θα το διορθωσω;Νεότερο bios από αυτό που εβαλα;;;

Αφού κατάφερα να το ανοίξω είναι καλό σημάδι.Τωρα δεν δείχνει εικόνα δε ξέρω.Θα το κοιταξω και πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, chris1212 είπε

Πιστεύω πως όλα είναι συνδεδεμένα σωστά.Τι εννοείς κολλάει στο τσεκ;Πως θα το διορθωσω;Νεότερο bios από αυτό που εβαλα;;;

Αφού κατάφερα να το ανοίξω είναι καλό σημάδι.Τωρα δεν δείχνει εικόνα δε ξέρω.Θα το κοιταξω και πάλι.

Όταν κάνει boot το σύστημα, η μητρική ελέγχει ότι είναι συνδεδεμένο πάνω της να δει οτι είναι λειτουργικό, κάνει ένα check hardware.

Για να μη δίνει εικόνα κάτι κολλάει.

Θα έλεγα να προσπαθήσεις να ανεβάσεις το bios.

Απ'οτι καταλαβαίνω από τα συμφραζόμενα την "ζημιά" ίσως την προκάλεσες με το rollback bios καθώς αν την πήρες τώρα την μητρική θα έπρεπε να έχει πολύ νεότερο bios από αυτό που έγινε release.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, chris1212 είπε

Και τώρα τι μπορώ να κανω;

Ίσως να πέρασα λάθος bios από οτι λες

Έχουμε καμία ιδεα;

 

20 λεπτά πριν, nickol-us είπε

Όταν κάνει boot το σύστημα, η μητρική ελέγχει ότι είναι συνδεδεμένο πάνω της να δει οτι είναι λειτουργικό, κάνει ένα check hardware.

Για να μη δίνει εικόνα κάτι κολλάει.

Θα έλεγα να προσπαθήσεις να ανεβάσεις το bios.

Απ'οτι καταλαβαίνω από τα συμφραζόμενα την "ζημιά" ίσως την προκάλεσες με το rollback bios καθώς αν την πήρες τώρα την μητρική θα έπρεπε να έχει πολύ νεότερο bios από αυτό που έγινε release.

Πέρνα νεότερο bios, αν κατά τύχη θυμάσαι ποιό είχε, προσπάθησε να περάσεις το ίδιο

Επεξ/σία από nickol-us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...