Προς το περιεχόμενο

μας αφησε χρονους η b450?


chris1212

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 41
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

28 λεπτά πριν, chris1212 είπε

Είναι έξω από το κουτί όλα.

Είναι όλα έξω από τκ κουτι

Μήπως να ανέβαζες φωτογραφίες καλώδια, συνδέσεις, βύσματα, το led που ανάβει κ.τ.λ όσο καθαρότερες μπορείς, μήπως βοηθήσουν; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/2/2024 στις 9:07 ΜΜ, chris1212 είπε

καλησπερα εχω ενα θεμα αν καποιος μπορει να βοηθησει.Αγορασα μια ΜΗΤΡΙΚΗ  asus b450m a ii  για να κανω μια αναβαθμιση με r 3220g.H MHTRIKH ειναι καινουργια  ο επεξεργαστης μεταχειρος.Τα εβαλα τα συνδεσα αλλα δεν μπορεσα να μπω στα windows  παρα μονο καταφερα να μπω για λιγο στο bios και μετα το ξαναεκλεισα.Αυτο το εκανα 3 φορες και μετα τερμα ουτε το cpu fan δεν αναβει.Μονο ενα πορτοκαλι λαμπακι.ΤΟεψαξα να δω τι σφαλμα ειναι και αρχισα να ξηλωνω τα παντα απο πανω του περιφερειακα δισκους και cpu.τπ δυστυχως  νεκρο μεχρι στιγμης.Απο τον επεξεργαστη ειδα οτι ελειπε ενα pin οποτε λογικα απο αυτο θα ηταν.Εβαλα αλλον επεξεργαστη ryzen αλλατα ιδια νεκρα τα παντα μονο το  πορτοκαλι λαμπακι.Εψαξα στο youtube για video ειδα καποια αλλα εκανα οτι ελεγαν καιτπτ παραμενε ιδια κατασταση.Νομιζω οτι πρεπει να την πενθησω και να της κανω τρισαγιο.Εχει καποιος αλλος καμια γνωμη η λυση?Σε τεχνικο που ρωτησα απλα ειπε οτι το πιο πιθανον να  χαιρετησε η μητρικη.ΔΕΝ την στελνω πισω στο μαγαζι γιατο μου ειπεαν οτι θα την πανε εξωτερικο να την ελεξουν και σε κανενα μηνα θα την εχω.Αλλιως  αν λειτουργει θα επιβαρυνθω τα μεταφορικα και τον ελεγχο  αν δεν εχει κατι.εχω κανει τα παντα και cmos.καμια ιδεα κανεις?

Δοκίμασε να βάλεις ένα μεγάφωνα κι στο βίος έχει η μητρική ένα 4 πινο  δίπλα από τα πιν του διακόπτη και των λεντ είναι συχνά. Και άκου.. Αν η μητρική είναι οκ και το τροφοδοτικό θα δώσει ήχο - κωδ/ποιημενο μνμ τις πταίει. Ποιο εύκολη και φτηνή λύση να πάρεις μια ιδέα. 

Στις 15/2/2024 στις 9:07 ΜΜ, chris1212 είπε

καλησπερα εχω ενα θεμα αν καποιος μπορει να βοηθησει.Αγορασα μια ΜΗΤΡΙΚΗ  asus b450m a ii  για να κανω μια αναβαθμιση με r 3220g.H MHTRIKH ειναι καινουργια  ο επεξεργαστης μεταχειρος.Τα εβαλα τα συνδεσα αλλα δεν μπορεσα να μπω στα windows  παρα μονο καταφερα να μπω για λιγο στο bios και μετα το ξαναεκλεισα.Αυτο το εκανα 3 φορες και μετα τερμα ουτε το cpu fan δεν αναβει.Μονο ενα πορτοκαλι λαμπακι.ΤΟεψαξα να δω τι σφαλμα ειναι και αρχισα να ξηλωνω τα παντα απο πανω του περιφερειακα δισκους και cpu.τπ δυστυχως  νεκρο μεχρι στιγμης.Απο τον επεξεργαστη ειδα οτι ελειπε ενα pin οποτε λογικα απο αυτο θα ηταν.Εβαλα αλλον επεξεργαστη ryzen αλλατα ιδια νεκρα τα παντα μονο το  πορτοκαλι λαμπακι.Εψαξα στο youtube για video ειδα καποια αλλα εκανα οτι ελεγαν καιτπτ παραμενε ιδια κατασταση.Νομιζω οτι πρεπει να την πενθησω και να της κανω τρισαγιο.Εχει καποιος αλλος καμια γνωμη η λυση?Σε τεχνικο που ρωτησα απλα ειπε οτι το πιο πιθανον να  χαιρετησε η μητρικη.ΔΕΝ την στελνω πισω στο μαγαζι γιατο μου ειπεαν οτι θα την πανε εξωτερικο να την ελεξουν και σε κανενα μηνα θα την εχω.Αλλιως  αν λειτουργει θα επιβαρυνθω τα μεταφορικα και τον ελεγχο  αν δεν εχει κατι.εχω κανει τα παντα και cmos.καμια ιδεα κανεις?

Α.. Και το β450 βλέπει τον 3200g χωρίς αναβάθμιση ΜΗΝ ρισκάρεις χωρίς λόγο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, chris1212 είπε

Τα δοκίμασα όλα δυστυχώς  όμως τπτ.Το μονο που μου μένει να την βάψω μπλε και στην θάλασσα 😂😂

Μάλλον δεν διάβασες ποιο πάνω τι σου έγραψα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, chris1212 είπε

Τα δοκίμασα όλα δυστυχώς  όμως τπτ.Το μονο που μου μένει να την βάψω μπλε και στην θάλασσα 😂😂

Αυτό που σου μένει είναι να την πας να την ελέγξει ένας τεχνικός (μαζί με τα υπόλοιπα) που είναι και το πιο σωστό πράγμα.

Αυτό που προσπαθούμε να κάνουμε εδώ είναι ένα troubleshooting εκ του μακροθεν που πολλές φορές έχει αποτέλεσμα αλλά μπορεί και όχι.

Πριν να πετάξετε οτιδήποτε ή να παραγγείλετε νέα ανταλλακτικά βεβαιωθείτε για το πρόβλημα ώστε να μην πετάξετε χρήματα αδίκως.

Με 10 (το πολύ 20 ευρώ) κάποιος θα σας ενημερώσει ξεκάθαρα για το πρόβλημα. Αυτή είναι η δουλειά τους να μην το ξεχνάμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά κατάφερα να την ανοίξω, ξαναέβαλα τον 3 2200g παρόλο το σπασμένο πίνακι και άνοιξε και πέρασα πρόχειρα σε αλλο σκληρό δίσκο τα 10 windows.Ακομα τα πράγματα είναι έξω από το κουτί.Να πω την αλήθεια θα ήθελα να βάλω και τον 5 2400 αλλά φοβάμαι μέχρι στιγμής μην έχω κανένα θέμα πάλι.Το bios   είναι το σωστό ή τελευταία  version  που πέρασα.Νομιζα οτι κάτι έκανα λάθος και το brickara αλλά όλα οκ.Ελπιζω αν θα κουμπώσω τον ssd με τα 10 που έχω ήδη από το προηγούμενο σύστημα να τα διαβάσει και να μην θέλει πάλι φορματ.Ευχαριστω πολύ όλους σας και το φόρουμ που υπάρχει.Ο ένας να βοηθάει τον αλλον.Οταν τα κουμπώσω  στο κουτί εάν αντιμετωπίσω κανένα άλλο ζήτημα θα επανέλθω.Σας ευχαριστώ όλους.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόση ώρα τον άφηνες ανοικτό και έβλεπες το πορτοκαλί λαμπάκι?

Μερικές φορές μπορεί να του πάρει και 5λεπτο για να ανοίξει(κάνει training)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι σίγουρος οτι πετυχε 100% το BIOS update? Σου ειχε βγάλει ΟΚ στο τελος?

 

Όταν κανεις BIOS update πρωτα επαναφορα στα BIOS defaults, δεν ενεργοποιείς XMP, μετα save BIOS settings and restart. Ξαναμπαίνεις στο BIOS και κάνεις BIOS update.

Προσέχεις πάντα, αν χρειάζεται πρώτα να περάσεις κάποια ενδιάμεση έκδοση BIOS (το λένε συνήθως bridge BIOS), πριν περάσεις την τελευταία έκδοση BIOS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ώρα ήταν.Δεν ξέρω τι μπορεί  να σκαλωσε.Μεχρι στιγμής  όλα καλά μένει  να τα βάλω στο κουτί.Θα τον αφησω να δουλεψει λιγο και Μετα με την βοήθεια  των 12 θεών και 145 μετάνοιες  😂😂😂😂😂 να  κουμπωσω τον 5 2400g.Ας ελπίζω ότι θα στρώσει και θα τον δεχτεί και αυτόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...