Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με εγκατάσταση M2 σε μητρική


Georgepats2005

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγκατέστησα τον M2: "970 EVO Plus 1TB" 

Μητρική: "MSI MAG Z390 TOMAHAWK"

Έναν HDD 2 TB που έχει παιχνίδια και Linux 

Και έναν SSD: "Samsung 860 Evo 500GB"

Μόλις ανοίγω τον υπολογιστή και μπαίνω στο BIOS μου δείχνει μόνο τον HDD και κανέναν άλλο δίσκο. Δοκίμασα να αλλάξω θέση τους δίσκους, δοκίμασα όλους τους συνδυασμούς αλλά είτε μπούταρε σε Linux είτε σε windows. Τώρα έτσι όπως το έχω αφήσει όταν μπαίνω boot menu (με F11) μου λέει:

"M2 Genie error

Press F1 to run SETUP".

Btw στο Linux δεν έδειχνε τον Μ2, αλλά μόνο τον Samsung 860 Evo 500GB και τον HDD (στο file manager του linux).

Επεξ/σία από Georgepats2005
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάπως τα κατάφερα και λειτουργούσαν όλα κανονικά. Μπορούσα να μπουτάρω από όποιον δίσκο ήθελα (έβαλα κανονικά linux και windows τον m2) αλλά μετά όταν έσβησα το partition με τα linux από τον hdd (βασικά έκανα format όλο τον hdd) δεν μου εμφάνιζε την επιλογή να μπουτάρω από τον m2 στα windows αλλά μόνο στα Linux. Επίσης και τον παλιό μου τον ssd και τον m2 τους έχει δώσει το ίδιο όνομα, του παλιού ssd. Τώρα σκέφτομαι να ξανά εγκαταστήσω τα windows στον m2, ίσως φτιάξει...

 

Btw το bios το έκανα update στην τελευταία έκδοση.

Επεξ/σία από Georgepats2005
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα

στήσε λογισμικό έχοντας πάνω ΜΟΝΟ τον δίκοσ που θες

ΥΠΟΘΕΤΩ πως ο αρχικός δίσκος ήταν ο hdd κ εκεί είχες αρχικά windows κλπ?

ακόμα και αν μετά είχες αλλού τα windows, μάλλον το σύστημα από τον HDD έβλεπε το partition scheme , τι θα έπρεπε να τρέχει κ από που

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 17/2/2024 στις 7:47 ΜΜ, tasvar είπε

 

Έκανα καθαρό installation στον m2 με windows 11 pro και λειτουργεί μία χαρά προς το παρόν. Στο boot μενού μου βγάζει να μπουτάρω στο linux από τον m2 ή windows από παλιό ssd. Όταν διαλέγω τον παλιό ssd μου βγάζει μία μπλε οθόνη όπου έχει την επιλογή να μπουτάρω στα windows από το volume 9 ή 4. Το volume 9 είναι η καινούργια εγκατάσταση στον m2 και το volume 4 είναι παλιά εγκατάσταση στον παλιό ssd.

 

Επεξ/σία από Georgepats2005
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Georgepats2005 είπε

 

Πρέπει να κάνεις εγκατάσταση των λειτουργικών σου όπως σε βολέυει, σε κάθε έναν δίσκο π.χ. ΑΛΛΑ κάθε φορά μόνο ένας θα είναι παρών στο σύστημα.
Οι υπόλοιποι θα είναι εκτός και αποσυνδεμένοι.
Με αυτόν τον τρόπο μπορείς να επιλέξεις μετά από πού θα μπουτάρει το σύστημα σου χωρίς προβλήματα.

Όταν είναι όλοι οι δίσκοι παρόντες τότε το σύστημα εγκαθιστά τον boot manager, που είναι αυτό που κρατάει τις πληροφορίες πού βρίσκεται το κάθε λειτουργικό,  στον 1ο δίσκο όπως τον αναγνωρίζει από το BIOS του υπολογιστή.
Έτσι, μπορεί να αναγνωρίσει σαν πρώτο δίσκο τον π.χ. HDD.
Όταν λοιπόν εσύ πας μετά και φορμάρεις το HDD τότε με την διαγραφή χάνεις την δυνατότητα να μπουτάρεις από τους υπόλοιπους.
Αυτό το έπαθες ήδη.

Επίσης, όταν κάνεις εγκατάσταση linux, αυτό τσεκάρει όλους τους δίσκους και καταγράφει όλες τις άλλες ενεργές εγκαταστάσεις που βρίσκει για να σε διευκολύνει κατά την εκκίνηση.
Όμως, αν βρεί κατάλοιπα από παλιότερα λειτουργικά που δεν έχουν διαγραφεί εντελώς τότε θα θεωρήσει ότι και αυτά είναι ενεργά και θα γίνει πάλι μπάχαλο το μενού με τις επιλογές καθώς δεν θα ξέρεις από πού να μπουτάρεις.

Επεξ/σία από dpolal
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...