Προς το περιεχόμενο

Αφυγραντήρες και αντιμετώπιση μούχλας


Lampros94

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα σε όλους! 

Είμαι σε ένα σπίτι 45 τ. Το έχω βάψει από τον Σεπτέμβρη που μπήκα. Κατά την διάρκεια του χειμώνα εμφάνισε μούχλα στον τοίχο και όχι μόνο ( χθες παρατήρησα ότι έχει φουσκώσει και το κρεβάτι μου. Ξύλινη κατασκευή με επένδυση.. )

Μετά από συνάντηση με τεχνικό δεν υπάρχει κάποια διαρροή που να οφείλεται όλο αυτό αλλά η αλλαγή θερμοκρασίας του μέσα με έξω. 

Η σκέψη μου είναι να αγοράσω έναν αφυγραντήρα να κρατήσω σταθερά επίπεδα και από κει και πέρα αποκατάσταση με σπρέι κατά μούχλας για αρχή και μετά ξύσιμο βάψιμο πάλι με ειδικά χρώματα κατά της μούχλας.. 

1η ερώτηση.Το κρεβάτι μπορώ να το σώσω να μην προχωρήσει η μούχλα με έναν ατμοκαθαριστη πχ?

2η ερώτηση. Έναν καλό αφυγραντήρα για αγορά. Σκεφτόμουν τον Inventor eva ion pro 20lt αλλά δεν υπάρχει πουθενά και μου λένε ότι είναι παλιά σειρά. Έχουν φέρει τα Primus. Δεν έχει δοκιμαστεί όμως και διστάζω.. 

Πείτε μου προτάσεις 🙏

Επεξ/σία από Lampros94
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 minutes ago, Lampros94 said:

Καλημέρα σε όλους! 

Είμαι σε ένα σπίτι 45 τ. Το έχω βάψει από τον Σεπτέμβρη που μπήκα. Κατά την διάρκεια του χειμώνα εμφάνισε μούχλα στον τοίχο και όχι μόνο ( χθες παρατήρησα ότι έχει φουσκώσει και το κρεβάτι μου. Ξύλινη κατασκευή με επένδυση.. πανάκριβο)

Μετά από συνάντηση με τεχνικό δεν υπάρχει κάποια διαρροή που να οφείλεται όλο αυτό αλλά η αλλαγή θερμοκρασίας του μέσα με έξω. 

Η σκέψη μου είναι να αγοράσω έναν αφυγραντήρα να κρατήσω σταθερά επίπεδα και από κει και πέρα αποκατάσταση με σπρέι κατά μούχλας για αρχή και μετά ξύσιμο βάψιμο πάλι με ειδικά χρώματα κατά της μούχλας.. 

1η ερώτηση.Το κρεβάτι μπορώ να το σώσω να μην προχωρήσει η μούχλα με έναν ατμοκαθαριστη πχ?

2η ερώτηση. Έναν καλό αφυγραντήρα για αγορά. Σκεφτόμουν τον Inventor eva ion pro 20lt αλλά δεν υπάρχει πουθενά και μου λένε ότι είναι παλιά σειρά. Έχουν φέρει τα Primus. Δεν έχει δοκιμαστεί όμως και διστάζω.. 

Τα φώτα σας 🙏

Ο Eva pro καλός αλλά δεν τον λες αθόρυβο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δες θερμοστατη μη σου βγαλει φλαντζα. Ξερω ενα καλο συνεργειο Δραπετσωνα...

 

Υ.Γ Για τα φωτα παρε καμμια λαμπα Η7 led απο aliexpress/temu

Επεξ/σία από vamvakoolas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Lampros94 said:

1η ερώτηση.Το κρεβάτι μπορώ να το σώσω να μην προχωρήσει η μούχλα με έναν ατμοκαθαριστη πχ?

Χρήση ατμοκαθαριστή πάνω σε ξύλο απαγορεύεται! Θα στο φουσκώσει/καταστρέψει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρε και ενα μετρητη θερμοκρασιας/ υγρασιας xiaomi πχ. Να δεις τι γινεται. Πρεπει να εχεις πανω απο 70%.

Εγω εχω αυτον και ειμαι ευχαριστημενος. Toyotomi Sonzai TDE-20GA20

Μην παρεις μικροτερης χωρητικοτητας επειδη ειναι μικρο το σπιτι. Και να τον παρεις σημερα κιολας μην καθυστερεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...