Προς το περιεχόμενο

Κατασκευη ιστοσελίδας


giorgos780

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σας

Θέλω να κατασκευάσω μια σελίδα για την ενοικίαση 2 δωματίων που έχω. Κάποιες φωτογραφίες,ίσως ένα  βίντεο και να γίνεται κράτηση μέσω ημερολογίου για το κάθε δωμάτιο. Ίσως όχι πληρωμή,μόνο κράτηση γιατί άκουσα οτι η πληρωμή είναι πιο επικίνδυνη σε επιθέσεις χακερ. Πιστεύετε ότι με κάποια βίντεο θα μπορούσα να την κατασκευάσω μόνος μου;( δεν έχω ιδιαίτερες γνωσεις). Αν όχι που μου προτείνετε να απευθυνθώ,για οικονομική λύση;

Σας ευχαριστώ όλους προκαταβολικά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, giorgos780 είπε

Καλημέρα σας

Θέλω να κατασκευάσω μια σελίδα για την ενοικίαση 2 δωματίων που έχω. Κάποιες φωτογραφίες,ίσως ένα  βίντεο και να γίνεται κράτηση μέσω ημερολογίου για το κάθε δωμάτιο. Ίσως όχι πληρωμή,μόνο κράτηση γιατί άκουσα οτι η πληρωμή είναι πιο επικίνδυνη σε επιθέσεις χακερ. Πιστεύετε ότι με κάποια βίντεο θα μπορούσα να την κατασκευάσω μόνος μου;( δεν έχω ιδιαίτερες γνωσεις). Αν όχι που μου προτείνετε να απευθυνθώ,για οικονομική λύση;

Σας ευχαριστώ όλους προκαταβολικά 

Αν θες κατι ευκολο να φτιαξεις μονος σου υπαρχει αυτο 

https://www.wix.com/website/templates/html/travel-tourism

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα η αγορά έχει τα πάντα. Μπορείς να βρεις και λύσεις για να φτιάξεις μόνος ιστοσελίδα και πολλές εταιρείες για να σου φτιάξουν μία.

Δεν θα προτείνω κάποια συγκεκριμένη λύση. Πάντως ξεκάθαρα, χωρίς δεύτερη σκέψη, θα πρότεινα να βρεις μια εταιρεία να σου την φτιάξει. Θες να βγάλεις χρήματα, οπότε είναι σημαντικό να ελκύσεις κόσμο και όχι να τον διώξεις από την Α/Β παράλειψη. Για αυτό πάνε σε έναν επαγγελματία.

Όσο για την πληρωμή ότι μπορεί να δεχθεί επιθέσεις. Τα πάντα μπορούν να δεχθούν επιθέσεις. Αυτό σημαίνει ότι δεν θα τα χρησιμοποιήσουμε; Έχει πάρα πολλές λύσεις η αγορά που μπορείς να εισάγεις σε μία ιστοσελίδα για να έχεις μεγάλη ασφάλεια στις πληρωμές.

 

Σαν ζουμί κράτα το ότι αν εσύ δεν προσφέρεις μία ολοκληρωμένη εμπειρία στον επισκέπτη της ιστοσελίδας, δεν θα αγοράσει από εσένα και θα προτιμήσει τον ανταγωνιστή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 16/02/2024 at 09:18, giorgos780 said:

θα μπορούσα να την κατασκευάσω μόνος μου;( δεν έχω ιδιαίτερες γνωσεις)

Εχεις τοσο ελευθερο χρονο δηλαδη; για να μαθεις τα στοιχειωδη θες αρκετο χρονο συν οτι αν δεν εχεις σπουδες οπου να ειχες καποια ερεθισματα σχετικα με web τεχνολογιες αν κατι παει στραβα στο στησιμο σου θα εισαι εντελως μετεωρος. Και οι πλατοφορμες σε οποια κι αν πας την τεχνικη υποστηριξη αυτου του επιπεδου την προσφερουν επι πληρωμη και θα εχεις ρισκο το φτηνο να σου βγει τελικα ακριβο. Δυστυχως ο κλαδος μας ειναι πολυ παρεξηγημενος επειδη ειναι ψηφιακος και προσιτος νομιζουν ολοι οτι μπορουν να καθισουν 10-20 ωρες και να τα κανουν ολα καλα. Δεν ειναι ομως ετσι. Κανε ερευνα αγορας απευθυνσου σε εταιρειες να βγει κατι επαγγελματικο. Σωστες φωτογραφιες, χρηστικη ιστοσελιδα, σωστα SEO να στηριξει το εγχειρημα σου σωστα - μια σωστη ψηφιακη βιτρινα της επιχειρησης σου. Μια ερασιτεχνικη ιστοσελιδα θα εχει και αντιστοιχα αποτελεσματα - μετρια και δεν θα κερδισει τις πρωτες εντυπωσεις του επισκεπτη.

Οι πληρωμες γινονται συνηθως μεσω τριτων, δηλ προωθουνται απο την ιστοσελιδα σου σε πυλη πληρωμης και επιστρεφουν στην ολοκληρωση σε σενα δεν εχεις κανενα ρισκο δεν εχει λογικη αυτο που λες. Καποια στιγμη που μου ειχε ζητηθει να κανω ενσωματωση του μηχανισμου πληρωμης μεσα στην ιδια την ιστοσελιδα τα προαπαιτουμενα ηταν τοσο υψηλα και οικονομικο δυσβασταχτο για το μεσο πελατη που δεν αξιζει. Αρχηςε γενομενης πρπεει να στησεις εναν σερβερ που να τηρει ενα βουνο τεχνικες προδιαγραφες ασφαλειας και ανθρωπο που θα επιτηρει.

Επεξ/σία από mrkra
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Με το youtube τα πάντα πλεον είναι εύκολα. Κάνε μια έρευνα και θα βρεις ότι ζητάς.

Εαν θέλεις επαγγελματική λύση τότε το upwork .com έχει καλούς επαγγελματίες που με 100 δολάρια θα σου φτιάξουν ότι ζητάς.

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Λόγω του ότι η κατασκευή συστήματος κρατήσεων, έστω και με απλή φόρμα, δεν είναι απλή ιστοσελίδα, τότε καλύτερο είναι να φτιάξετε μια απλή μονοσέλιδη λιτή και σοβαρή παρουσίαση ή να απευθυνθείτε σε εταιρεία ώστε να σας φτιάξει μια επαγγελματική ιστοσελίδα. Στις επαγγελματικές ιστοσελίδες δεν γίνονται παραβιάσεις (εκτός κι αν δεν τις κάνουν επαγγελματίες).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 ώρα πριν, changlee είπε

Στις επαγγελματικές ιστοσελίδες δεν γίνονται παραβιάσεις (εκτός κι αν δεν τις κάνουν επαγγελματίες).

Αν ίσχυε αυτό η ζωή θα ήταν πολύ πιο ωραία κι εύκολη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, changlee είπε

Λόγω του ότι η κατασκευή συστήματος κρατήσεων, έστω και με απλή φόρμα, δεν είναι απλή ιστοσελίδα, τότε καλύτερο είναι να φτιάξετε μια απλή μονοσέλιδη λιτή και σοβαρή παρουσίαση ή να απευθυνθείτε σε εταιρεία ώστε να σας φτιάξει μια επαγγελματική ιστοσελίδα. Στις επαγγελματικές ιστοσελίδες δεν γίνονται παραβιάσεις (εκτός κι αν δεν τις κάνουν επαγγελματίες).

Προσωπικά δεν μου έχει ζητήσει κάποιος να του φτιάξω site (ή καλύτερα επειδή δεν έχω την εμπειρία δεν έφτιαξα κάτι σύνθετο σε κάποιον), αλλά γνωρίζω html+css+js και php και έχω φτιάξει και σύστημα συνδεδεμένο με βάση mysql (την οποία έφτιαξα μόνος μου) στο παρελθόν (εποχές πτυχιακής). Ο λόγος που το αναφέρω αυτό έχει νόημα στην πορεία. Το να στήσει κάποιος ένα site wordpress είναι αστείο. Θα σταθώ στο σκεπτικό σου ότι «δεν γίνονται παραβιάσεις στις επαγγελματικές ιστοσελίδες». Είμαι βέβαιος ότι εκεί έξω υπάρχουν επαγγελματίες που δεν έχουν ούτε τις μισές γνώσεις από μένα (που στην πολύ καλύτερη - βάζω επίτηδες και την υπερβολή του «πολύ» - των περιπτώσεων νομίζω ότι θα με έλεγε κάποιος junior), απλά έμαθαν (με σεμινάριο θες, με βιντεάκια θες, με κάποιον τρόπο τέλος πάντων) να στήνουν sites στο wordpress (και e-shops) χωρίς να ξέρουν καν να κάνουν αλλαγές μέσω css. Απλά έμαθαν τον τρόπο να το στήνουν και να χρησιμοποιούν κάποια plugins και να αλλάζουν ορισμένα σημεία στο theme μέσω των έτοιμων builders (κανένα πρόβλημα με αυτό). Θεωρείς ότι κάποιος τέτοιος επαγγελματίας (επειδή την λέξη επαγγελματίας εδώ μέσα την έχουμε κάνει λίγο σούπα) είναι ικανός να «ασφαλίσει» το site του πελάτη του από τις παραβιάσεις σε τόσο μεγάλο βαθμό; Το ότι κάποιος είναι επαγγελματίας το ορίζει το αν έχει ατομική ή άλλης μορφής επιχείρηση. Το αν είναι γνώστης δεν το ορίζει η λέξη «επαγγελματίας». Είναι άλλο το επαγγελματίας (ότι έχει εταιρεία) και άλλο το «επαγγελματίας» (ότι έχει υψηλό επίπεδο γνώσεων στο αντικείμενο).

Τα αναφέρω όλα αυτά γιατί στα περισσότερα ερωτήματα εδώ μέσα καταλήγουμε να βλέπουμε μηνύματα του στυλ «απευθύνσου σε επαγγελματία» κτλ. Υπάρχουν άτομα εδώ μέσα (εγώ για παράδειγμα) που δεν έχουν την επαγγελματική εμπειρία αλλά έχουν ένα επίπεδο γνώσεων και το background να κάνουν κάτι τέτοιο μόνοι τους (μαθαίνοντας φυσικά κατά την διάρκεια αν δεν υπάρχει όλο το εύρος της γνώσης που χρειάζεται το project).  Οι περισσότεροι έμαθαν είτε μόνοι τους, είτε από κάποιον. Δηλαδή γεννήθηκε ένας επαγγελματίας και άρχισε σιγά σιγά να διδάσκει τον κόσμο; 

Στην προκειμένη περίπτωση καλώς προτείνετε στον TS να επικοινωνήσει με κάποιον επαγγελματία/εταιρεία γιατί από τα λεγόμενά του φαίνεται πως δεν γνωρίζει ούτε καν τη φιλοσοφία του πως λειτουργεί το όλο πράγμα, απλά το μήνυμα που παρέθεσα παραπάνω αποδεικνύει σε κάποιον βαθμό αυτό που αναφέρω για τον επαγγελματισμό γιατί αυτό που αναγράφεται σχετικά με τις παραβιάσεις και τα επαγγελματικά sites δεν θα μπορούσε να είναι πιο ανακριβές.

Επίσης, όλο αυτό είναι και ένα παράπονο που ήθελα να κάνω γιατί οι γνώστες του site (οι πραγματικοί που με έχουν βοηθήσει πολλές φορές στο παρελθόν σε σχετικά ερωτήματά μου) πολλές φορές βιάζονται να αποτρέψουν κόσμο από το να αναλάβει ένα project (από απλό site παρουσίασης έως πιο σύνθετα πράγματα) γιατί όπως λένε δεν είναι επαγγελματίας (από φορολογικής απόψεως το δέχομαι σχεδόν σε όλες - αν όχι σε όλες - τις περιπτώσεις). 

Συγγνώμη για το μακροσκελές μήνυμά μου και ίσως off topic σε μεγάλο μέρος του. 

Επεξ/σία από rafinos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...