Προς το περιεχόμενο

Καταστηματα οπτικων για γυαλια μυωπιας


Prasino Mantarinh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Exodia The Forbidden One είπε

Δεν είναι απλή μυωπία είναι εκφυλιστική η μυωπία και μεγαλώνει διαρκώς ακόμα και όταν είσαι μεγάλος ηλικία.

Εκτός από την μυωπία έχω και δυόμισι η αστιγματισμό στο ένα μάτι και δύο στο άλλο.

Ναι πρέπει να σε παίρνει σου αλλάζουνε φακό στο μάτι αλλά αυτό δε γίνεται ακόμα περιμένουμε να το κάνω παρέα με τον καταρράκτη στον οποίον εμείς με αυτή την πάθηση κάνουμε σε πολύ μικρότερη ηλικία να φανταστείς εγώ είμαι 40 και ήδη έχω αρχίσει να κάνω.

Ευχομαι να πανε ολα καλα!

Ασχετα που δεν ρωτας εσυ, εσυ δεν εισαι για ματι ματι και φρυδι φρυδι.

Εσυ εισαι για Μυλοβα στην Ν.Ιωνια ή λιγους αντιστοιχους οπτικους στην Ελλαδα. Με εμπειρια δεκαετιων και ηλικια καταλληλη. Οχι 25-30 χρονων παιδάκια.

Επεξ/σία από andreaspA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, andreas1gr είπε

Ενδεχομένως δεν το έγραψα σωστά. 

Να πάει σε κατάστημα που έχει μέσα οπτικό και αντίστοιχα μηχανήματα για κοπή των φακών...

Να μην χρειαστεί να τα στείλει αλλού....

Εγώ πάντως αυτό έκανα εδώ και λίγα χρόνια και τελείωσαν τα προβλήματα των λαθών....

Αυτό που λες είναι το ιδανικό αλλά λίγοι είναι που έχουν ταυτόχρονα και μηχάνημα κοπής.

Για τη μητέρα μου είχα πάει σε καλό υποτίθεται οπτικό επειδή είχε τεράστιο αστιγματισμό οπότε έπρεπε να πάρω γνώμη ειδικού γιατί δεν ταιριάζουν όλοι οι σκελετοί σε τέτοιες περιπτώσεις.... τελικά 5 φορές το γύρισα πίσω για διόρθωση. Τα έπαιρνε και τα έστελνε στον τεχνίτη.

Για μένα που έχω μόνο μυωπία.... τα προηγούμενα χρόνια είχα βρει ένα εργαστήριο και τα πήγαινα απευθείας σε τεχνίτη χωρίς μεσολάβηση καταστήματος επειδή κρατούσα τον ίδιο σκελετό. και εκεί βέβαια έβαζε ότι ήθελε δεν ξέρω τι οργανικούς φακούς είχα. Πρακτικά όμως έκανε καλή δουλειά. Ηταν όμως και ψιλο-παράτυπο γιατί ήταν τεχνίτης όχι κατάστημα λιανικής.

Απλά τώρα ήθελα να πάρω και σκελετό επειδή ο παλιός είχε φτάσει το όριο του. Θα μπορούσα βέβαια να πάρω σκέτο σκελετό και να τον πάω στον γνωστό τεχνίτη...  θα φανεί αν έκανα καλή επιλογή.

Στο ματι-μάτι μου αρέσει που δεν σε πρήζουν οι πωλητές και δοκιμάζεις ότι θέλεις χωρίς να σου δίνουν ότι έχουν σε κρυφά ράφια όπως κάνουν τα υπόλοιπα οπτικά.

Επεξ/σία από The_Judas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το θεμα ειναι να σου μετρησουν ακριβως τους βαθμους οχι μισο πανω κατω (και την αποσταση) και μετα να σου φτιαξουν ακριβως αυτο που εχεις

Σε τοπικο καταστημα σε επαρχια 3 φορες απετυχαν να μου φτιαξουν σωστα γυαλια 

Υπαρχουν sites στην Ελλαδα και εξω που αν εχεις μετρηθει σωστα κανουν εξαιρετικη δουλεια με τις προδιαγραφες που τους στελνεις

Επεξ/σία από elgol
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, andreaspA είπε

Ευχομαι να πανε ολα καλα!

Ασχετα που δεν ρωτας εσυ, εσυ δεν εισαι για ματι ματι και φρυδι φρυδι.

Εσυ εισαι για Μυλοβα στην Ν.Ιωνια ή λιγους αντιστοιχους οπτικους στην Ελλαδα. Με εμπειρια δεκαετιων και ηλικια καταλληλη. Οχι 25-30 χρονων παιδάκια.

Στο οφθαλμιατρειο αθηνων με παρακολουθούν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζαμάνος στον Περιστέρι, έχει μέσα και οπτομετρη. Καλές τιμές, άψογη εξυπηρέτηση και μεγάλη ποικιλία. Χρόνια ψωνίζω από εκεί και έχω 6.5 σε κάθε μάτι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, The_Judas είπε

ο οποιος οπτικος θα στειλει την συνταγη του γιατρου στον τεχνιτη.

οποτε πρακτικα η δουλεια θα γινει απο τον τεχνιτη που δεν ξερουμε ποιος ειναι 

Ακόμα και έτσι όμως, μόνο τα "κέντρα" (σημαντικό) να σου πάρει ο υπάλληλος, πιο πολύ εμπιστοσύνη μπορεί να έχεις στον οπτικό από τον απλό πωλητή.

Σίγουρα υπάρχουν εξαιρέσεις (πχ κακός οπτικός, εντυπωσιακά καλός πωλητής που γνωρίζει το αντικείμενο) αλλά είναι αυτό. Εξαιρέσεις. Με τους μισθούς δε που δίνονται σε αλυσίδες (όχι μόνο οπτικών αλλά και ηλεκτρονικών, εργαλείων, κλπ) και του πόσο αναλώσιμο είναι το προσωπικό, κρατάω τις επιφυλάξεις μου για την σωστή  εξυπηρέτηση όταν αυτή πάει προς τα εξειδικευμένα θέματα όρασης. Για φάση γυαλιών ηλίου και του "θα μου δώσετε να δοκιμάσω κι εκείνο τον πράσινο με τον κοκάλινο σκελετό" μια χαρά είναι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, haris_216 είπε

Ακόμα και έτσι όμως, μόνο τα "κέντρα" (σημαντικό) να σου πάρει ο υπάλληλος, πιο πολύ εμπιστοσύνη μπορεί να έχεις στον οπτικό από τον απλό πωλητή.

Σίγουρα υπάρχουν εξαιρέσεις (πχ κακός οπτικός, εντυπωσιακά καλός πωλητής που γνωρίζει το αντικείμενο) αλλά είναι αυτό. Εξαιρέσεις. Με τους μισθούς δε που δίνονται σε αλυσίδες (όχι μόνο οπτικών αλλά και ηλεκτρονικών, εργαλείων, κλπ) και του πόσο αναλώσιμο είναι το προσωπικό, κρατάω τις επιφυλάξεις μου για την σωστή  εξυπηρέτηση όταν αυτή πάει προς τα εξειδικευμένα θέματα όρασης. Για φάση γυαλιών ηλίου και του "θα μου δώσετε να δοκιμάσω κι εκείνο τον πράσινο με τον κοκάλινο σκελετό" μια χαρά είναι

πηγα 3 φορες σε οφθαλμιατρο τα τελευταια χρονια και ειχα 3 μετρησεις διαφορετικες σε αστιγματισμο και κεντρα... τελικα μετρησα το pd και μονος για επιβεβαιωση online και χειροκινητα!

ορισμενοι δεν σου γραφουν καν την αποσταση pd στην συνταγη.

η κοπελα επισης στο ματι-ματι  μετρησε σωστα το pd με μηχανημα ενω ορισμενοι οφθαλμιατροι εβαζαν χαρακες...

Το βασικο ειναι ο καλος οφθαλμιατρος και ο τεχνιτης..

Επεξ/σία από The_Judas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πριν λιγο γυρισα απο οφθαλμιατρο, δεν ειχα μεγαλες διαφορες 1 βαθμο με εβαλε στο δεξι ματι. Στα γυαλια ομως μου εγραψε λιγοτερο αστιγματισμο απο οτι εχω ( καπου στο 300 ειπε αμα θυμαμαι καλα) διοτι θα με ζαλιζει πολυ αμα φοραω γυαλι με τοσο αστιγματισμο, τι φαση ? Τωρα εχω υποψιες αμα πηγα και σε καλο οφθαλμιατρο

EDIT: Πηγα ειδα 5-6 καταστηματα με αυτα που εχω βγαινω στο 

unilens: 190€ 1,67 λεπτυνση, 280€ 1,74 λεπτυνση
shamir: 150€ 1,67 λεπτυνση, 230€ 1,74 λεπτυνση


Ποια απο τις 2 εταιρειες να παω? Δεν εχω ιδεα τι και πως

Επεξ/σία από Prasino Mantarinh
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 18/2/2024 στις 10:24 ΠΜ, Prasino Mantarinh είπε

Και νομιζα οτι βαζω εγω το χερι βαθια στην τσεπη 🥲, η λεπτυνση εχει να κανει μονο με το βαρος του φακου ετσι? Δεν επηρεαζει κατι αλλο? 


Εχει δοκιμασει κανεις απο το https://www.zennioptical.com/ ?

Ναι. Εξαιρετική ποιότητα ακόμα και οι απλοί φακοί και δεν σκας ένα κάρο λεφτά. Μια φορά έκανε ο άντρας μου το λάθος να πάρει από μαγαζί και ο φακός δεν ήταν καθόλου καλός, συνέχεια γέμιζε δαχτυλιές.

Από τότε που το ανακαλύψαμε και οι 2 μας από εκεί αγοράζουμε γυαλιά μυωπίας. Διαλέγεις τι ποιότητα θες, oleophobic, πάχος κλπ

Μέχρι και η πεθερά μου πήρε, από αυτά που είναι μισά μισά και για μυωπία και για πρεσβυωπία.

Επεξ/σία από mary
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 minutes ago, mary said:

Ναι. Εξαιρετική ποιότητα ακόμα και οι απλοί φακοί και δεν σκας ένα κάρο λεφτά. Μια φορά έκανε ο άντρας μου το λάθος να πάρει από μαγαζί και ο φακός δεν ήταν καθόλου καλός, συνέχεια γέμιζε δαχτυλιές.

Από τότε που το ανακαλύψαμε και οι 2 μας από εκεί αγοράζουμε γυαλιά μυωπίας. Διαλέγεις τι ποιότητα θες, oleophobic, πάχος κλπ

Μέχρι και η πεθερά μου πήρε, από αυτά που είναι μισά μισά και για μυωπία και για πρεσβυωπία.

Προσπαθησα τις προαλλες να δοκιμασω το wizard τους και δεν εχω ιδεα τι παταω, μπορει να το δοκιμασω πιο μετα, τωρα λεω να δοκιμασω γυαλι απο την εταιρεια shamir και οπου παει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Prasino Mantarinh είπε

Προσπαθησα τις προαλλες να δοκιμασω το wizard τους και δεν εχω ιδεα τι παταω, μπορει να το δοκιμασω πιο μετα, τωρα λεω να δοκιμασω γυαλι απο την εταιρεια shamir και οπου παει..

Ναι στη αρχή φαίνεται πολύπλοκο με τόσες επιλογές που σου δίνει να προσθέσεις στο φακό του γυαλιού.

Σε σημείο που αναρωτιόμουν γιατί πχ σε μαγαζί που έκανα παλιά τα γυαλιά μου, δεν ρωτούσαν τέτοιες λεπτομέρειες για τη ποιότητα του γυαλιού. Γιατί πολύ απλά βάζανε τα πιο ακριβά ή ότι τους συνέφερε και ας μην τα χρειαζοσουν.

Για το wizard, ίσως δοκίμασε άλλο browser
και η φωτογραφία που θα ανεβάσεις να είναι καλά κεντραρισμενη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...